Fenomén osobných skladov v USA – ako fungujú self storage

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri novom článku, ktorý je zameraný na tzv. self storage, vo voľnom preklade osobné sklady. Možno ste o niečom takom ešte nepočuli, avšak v USA ide o miliardový priemysel, ktorý je veľkou súčasťou kultúry. Poďme sa spoločne pozrieť na to, o čo ide a ako to funguje.

Self storage môžeme označiť ako odvetvie, ktoré prenajíma firmám alebo jednotlivcom úložný priestor rôznych veľkostí, napríklad miestnosti, kontajnery, garáže či vonkajšie priestory.

Prvý postavený sklad na uloženie osobných predmetov sa datuje do 50. rokov 19. storočia. Koncept však prenikol do USA až o desiatky rokov neskôr. V roku 1891 bratia Martin a John Bekinovci založili v meste Omaha, štát Nebraska firmu Bekin Van Lines. V roku 1903 začali medzi prvými používať na prepravu nákladné autá a v roku 1906 postavili v Los Angeles prvý betónovo-oceľový sklad, vďaka čomu sa považujú za priekopníkov dnešných self storage.

Za prvé úspešné roky v tomto priemysle môžeme označiť však až 60. roky 20. storočia, kedy bol v Texase postavený prvý garážový systém určený na uskladňovanie. V tom čase sa mesačné nájomné pohybovalo okolo 15 centov za meter štvorcový.

  • V roku 2018 fungovalo v Spojených štátoch 23 404 300 skladovacích jednotiek.
  • 38% Američanov sa v prieskume vyjadrilo, že využívali, využívajú alebo v budúcnosti využijú self storage.
  • Podľa opýtaných sú najväčšie výhody odkladacích priestorov bezpečnosť a lokalita.
  • Až 88% nájomcov sa radí do vekovej skupiny 21 – 55 rokov.
  • Mesačný nájom odkladacieho priestoru v USA je v priemere $190. Ceny sa zväčša pohybujú v rozpätí $100 – $300 mesačne.

Self storage vlastnia v Spojených štátoch rôzne spoločnosti, medzi tie najväčšie patria: Public Storage, Extra Space Storage, CubeSmart, Life Storage či U-Haul. Každá spoločnosť má rôzne podmienky a výhody, medzi ktoré napríklad patria klimatizované priestory poistené alarmom. Vo všeobecnosti však platí, že v prenajatých priestoroch nesmie nikto bývať ani prespávať. Mnohí prevádzkovatelia poskytujú nájomcom 24-hodinový prístup.

Skladovacie jednotky sú zvyčajne murované z betónových blokov, bez okien, s prístupom cez rolovacie kovové dvere. Priestory sú často klimatizované, monitorované kamerami a tiež vybavené alarmovým systémom. Modernejšie self storage využívajú kvôli bezpečnosti biometrické odtlačky prstov a skenery. Vo vnútri sa vo väčšine prípadoch nachádza svetlo a elektrické zásuvky.

Ak si kladiete otázku, načo je komu odkladací priestor, odpovedí je viacero. Medzi najčastejšie dôvody prenajímania takýchto priestorov patria: sťahovanie sa do menšieho priestoru; sťahovanie sa do nového priestoru; nedostatok priestoru v domácnosti; renovácia domu; zmena v rodine (rozvod, dôchodok, smrť); bezpečné miesto pre veci a vozidlá; časté cestovanie. Odkladacie priestory využívajú tiež cezpoľní študenti, keďže mnoho internátov a študentských ubytovaní neposkytuje možnosť uskladnenia vecí počas letných prázdnin.

Američania si najčastejšie odkladajú nábytok, oblečenie, domáce spotrebiče a vybavenie; sezónne dekorácie (napríklad vianočné výzdoby); športové potreby či príslušenstvo ku koníčkom, ale tiež napríklad aj autá, karavany a člny.

  • Self storage zaznamenal rýchly nárast aj vďaka pandémii, keďže mnoho ľudí muselo začať pracovať z domu, a tak zreorganizovať priestor. Časť obyvateľstva sa sťahovala do okrajových častí miest či k rodinným príslušníkom.

Čo sa stane, ak nájomca neplatí nájom

Samozrejme môže sa stať, že nájomca z nejakého dôvodu prestane platiť nájom. Čo sa začne diať so skladovacou jednotkou v takomto prípade? Čo urobia s odloženými vecami? Takmer každý americký štát má zákon, ktorý priznáva vlastníkom záložné právo na majetok neplatiaceho nájomcu. Avšak podmienky na predaj obsahu skladovacej jednotky sa v jednotlivých štátoch líšia. Čo majú však vo väčšine spoločné: jedinou legálnou cestou je aukcia / dražba. Aby sa nájomcovia vyhli dražbe, musia zaplatiť dlžnú sumu do 30 – 90 dní od dátumu splatnosti (závisí od zmluvy). Pred tým, ako sa spustí verejná dražba je nájomca niekoľkokrát vyzývaný a upozorňovaný.

Dražitelia môžu dražiť len obsah celej skladovacej jednotky. Predaj sa uskutočňuje osobne alebo online. Pred začiatkom sú všetci dražitelia oboznámení s pravidlami aukcie. Vo väčšine prípadov sa všetci dražitelia postupne presúvajú k jednotlivým self storage. Skôr ako začnú, otvoria dvere, aby mohli účastníci nahliadnuť, koľko vecí sa v nich nachádza. Novým majiteľom obsahu skladovacej jednotky je dražiteľ s najvyššou ponukou.

  • Ročne sa v USA v priemere draží cca 155 000 skladovacích jednotiek.
  • Obsah jednej skladovacej jednotky sa vydraží v priemere za $425.
  • Ak sa skladovacia jednotka nevydraží, majiteľ odkladacieho priestoru môže s jeho obsahom urobiť čokoľvek – v takýchto prípadoch končí mnoho vecí na skládke.

O aukciách vopred informujú rôzne internetové stránky, na ktorých sa dá tiež zapojiť do online aukcie, pripájam vám odkaz na jednu z najznámejších, ak by ste sa chceli pozrieť ako to vyzerá v praxi: Stránka s americkými self storage aukciami.

Aukcie si našli mnohých fanúšikov, o čom svedčí aj natáčanie televíznych seriálov a reality šou, napríklad Auction Hunters či známe Storage Wars, ktoré vysielajú aj v našich končinách. Videli ste aspoň jednu časť?

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Teším sa na vás znova o týždeň pri novej téme.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma