Colorado – Top 22 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri treťom pokračovaní utorkovej série o amerických štátoch. Po slnečnej Californii a chladnej Aljaške dnes zavítame do farebného Colorada. Vedeli ste, že hornatá časť Colorada je šesťkrát väčšia ako rozloha Švajčiarska?

Ak ste náhodou nečítali prvé dve časti tejto série, nájdete ich na priložených linkoch: štát California – TOP 17 zaujímavých faktov o štáte California; štát Aljaška – TOP 20 zaujímavých faktov o štáte Aljaška.

Colorado je tak krásne rozmanitý štát. Pieskové duny, termálne pramene, majestátne hory, špičkové zimné strediská, ba dokonca aj archeologické náleziská (nielen) z doby dinosaurov lákajú domácich aj turistov. Je ideálnym miestom pre milovníkov histórie, adrenalínu, dobrodružstva, cyklistiky, turistiky, raftingu, ale aj lyžovania a snoubordingu.

Nachádza sa v západnej časti USA a susedí až so siedmimi štátmi: New Mexico, Oklahoma, Utah, Wyoming, Arizona, Kansas a Nebraska.

1. Názov Colorado je zo španielskeho jazyka a znamená ´zafarbený na červeno´. Prečo práve táto farba? Miestna rieka s totožným názvom totiž vyplavuje bahno červenej farby. Jej ďalšia cesta vedie cez päť štátov: UtahNové MexikoNevadaCalifornia a pokračuje až do Mexika.

2. Oficiálna vlajka pozostáva z troch vodorovných pruhov rovnakej šírky. Horný a spodný pruh majú spoločnú modrú farbu. Uprostred je biely pruh, na ktorom je umiestnené veľké červené C, vyplnené žltým kruhom.

Modrá symbolizuje oblohu, žltá slnko a slnečné svetlo, biela zasnežené hory a červené C odkazuje na názov Colorado.

3. Spojené štáty americké sa rozšírili o svoj 38. štát presne 1. augusta 1876. Stalo sa tak sto rokov po tom, čo USA získali nezávislosť. Preto dostalo Colorado oficiálnu prezývku The Contennial State, teda storočný štát.

4. Rozlohou ide o ôsmy najväčší štát v USA, má 269 837 km2.

5. Čo sa týka populácie, s počtom cca 5 807 000 obyvateľov obsadzuje 21. priečku v rámci celých Spojených štátov.

6. Je bohaté na rôzne typy podnebia: tundra, subarktické, kontinentálne, vlhké subtropické, polosuché a studené púšte. Najlepšie obdobie vhodné na návštevu je počas sezóny marec – máj a september – november. V zimných mesiacoch je na väčšine územia poriadna zima s extrémne nízkymi teplotami.

7. Hlavnou zeleninou „storočného štátu“ je sladký zemiak. Vďaka miestnej klíme sa darí pestovaniu jabĺk, hrušiek, marhúľ, čerešní, broskýň, repy, mrkvy, kelu či špenátu.

8. Colorado je jedným z najväčších svetových producentov molybdénu (chemický prvok), ktorý sa pre svoju tvrdosť používa v zliatinách. Kľúčovou oblasťou je baňa Climax.

9. Nájdeme tu 2 850 jazier a štyri národné parky: Rocky Mountain, Mesa Verde, Great Sand Dunes a Black Canyon of the Gunnison.

10. Najväčšou pýchou Colorada sú Skalnaté hory (Rocky Mountains), ktoré prilákajú každý rok státisíce lyžiarov, horských cyklistov a milovníkov turistiky. Rozprestierajú sa až v šiestich štátoch, na neuveriteľných 4 800 km.

V Colorade sa nachádza najvyšší vrch Skalnatých hôr s názvom Mount Elbert, ktorý siaha do výšky 4 401 metrov nad morom.

11. Za zmienku určite stojí národný park Mesa Verde, ktorý patrí k najbohatším archeologickým náleziskám na svete.

Pár zaujímavosti o tomto parku som spísala v staršom článku, ktorý si môžete prečítať kliknutím sem: Zaujímavosti Mesa Verde.

12. Národný park Great Sand Dunes sa vyznačuje obrovskými piesočnými dunami, ktoré siahajú do výšky neuveriteľných 229 metrov.

13. Raz za pár rokov ponúka púštny región Plateau nádhernú scenériu. Ak je v zime dostatok zrážok a v apríli slnko nešetrí svojimi lúčmi, toto miesto sa mení na koberec žltých a fialových kvetov.

14. Obec Pagosa Springs je domovom najhlbšieho geotermálneho horúceho prameňa na svete. Je taký hlboký, že každý pokus o jeho presné zmeranie vyšiel nazmar. Čo je však isté, má viac ako 305,4 metrov.

15. Colorado nezaostáva ani s množstvom snehu v zime. Cestovný ruch je dôležitým odvetvím aj vďaka špičkovým strediskám a skvelým snehovým podmienkam. Niet preto divu, že tam každoročne mieria miliónové húfy nadšencov lyžovania a snoubordingu.

16. Národným zvieraťom je ovca hruborohá. Nájdeme tu však aj bizóny, čierne medvede, pumy, jelene či bobra severoamerického.

17. Počuli ste už o známych štyroch rohoch (The Four Corners)? Ide o miesto, kde sa stretávajú hranice štyroch štátovColorado, Utah, Arizona, New Mexico.

18. Na svoje si prídu aj milovníci dinosaurov. V Colorade existuje dokonca niekoľko nálezísk, kde boli objavené dinosaurie kosti a stopy: Dinosaur National Monument, Dinosaur Hill, Dinosaur Ridge či Picketwire Canyon.

19. Hlavné a zároveň najľudnatejšie mesto je Denver, ktorému sa hovorí Mile High City, pretože sa nachádza vo výške presne jednu míľu nad morom.

20. Rozlohou najväčšie a zároveň počtom obyvateľov v poradí druhé mesto je Colorado Springs. Vďaka tomu, že leží na úpätí Rocky Mountains ponúka až 300 slnečných dní ročne, čo z neho robí ideálne miesto pre milovníkov krásnych scenérií, skalných útvarov či ďalších jedinečných geologických prvkov. Nájdeme tu napríklad vrch Pikes Peak, park Garden of the Gods, sedem vodopádov The Broadmoor a jaskyňu Cave of the Winds.

Okolo vrcholu Pikes Peak premáva zubačka, ktorá je najvyššou fungujúcou železnicou v Spojených štátoch. Existuje už od roku 1891 a na trase dlhej 14,3 km ponúka turistom jedinečné výhľady. Momentálne je v rekonštrukcii a mala by byť opäť premávať v máji 2021.

21. Kto má strach z výšok, zrejme by sa mal vyhnúť mostu s názvom The Royal Gorge. Nachádza sa v meste Canon City, vo výške 291 metrov, čo ho robí najvyššie položeným mostom v rámci USA. Turisti si môžu vychutnať aj populárne atrakcie ako rafting, lanovka či zip-line.

22. V Colorade sídli Akadémia vzdušných síl (United States Air Force Academy). Na jej pôde sa nachádza dizajnovo netradičná kaplnka s názvom Cadet Chapel, ktorou ročne prejde viac ako pol milióna turistov.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Colorado ponúka veľa, jeho krásy ma pri študovaní faktov samu v dobrom prekvapili. Ako ste na tom vy? 🙂

Sledovať ma môžete aj na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka
  • LinkedIn: Martina Januvka

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma