25 zaujímavostí zo zákulisia populárneho seriálu Friends

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milý čitateľ, zrejme si už počul o americkom seriáli Friends/ Priatelia, ktorý je bezpochyby jedným z najúspešnejších sitcomov v televíznej histórii. Pýši sa ním dvojica režisérov David Crane a Marta Kauffman. Seriál sa začal vysielať v roku 1994 na stanici NBC a za 10 rokov vysielania prilákal k televíznym obrazovkám desiatky miliónov divákov. Postupne sa vďaka licenciám pre iné televízie rozšíril do rôznych kútov sveta (Austrália, Grécko, India a podobne), medzi ktorými nechýbalo ani Slovensko (TV Markíza).

TVORCOVIA

Tvorcovia seriálu Friends, v čiernom s okuliarmi David Crane, žena v strede Marta Kauffman a hlavný producent na ľavo Kevin Bright
Tvorcovia v roku 1994

Seriál je o šiestich priateľoch žijúcich na Manhattane v New Yorku, ktorí čelia bežným každodenným problémom. Je to perfektná pozitívna oddychovka, v ktorej nechýba skvelý humor. Hlavné úlohy si v seriáli zahrali: Jennifer AnistonRachel Green, Courtney CoxMonica Geller, David SchwimmerRoss Geller, Matt LeBlancJoey Tribbiani, Matthew PerryChandler Bing a Lisa KudrowPheobe Buffay.

25 ZÁKULISNÝCH ZAUJÍMAVOSTÍ

OBSADENIE, KASTING, SCENÁR

 • 1. Pôvodne sa mali v seriáli objaviť len 4 hlavné postavyMonica, Rachel, Ross, Joey. Našťastie sa tvorcovia dodatočne rozhodli, že pridajú ešte dve postavy – Pheobe a Chandlera.
 • 2. Seriál sa pôvodne volal Insomnia Cafe (Kaviareň, ktorá nikdy nespí), pričom hlavná romantická zápletka mala byť Monica + Joey. Tvorcovia však svoje plány menili. Vzťah Rachel + Ross bol pridaný do scenára až neskôr, pretože medzi týmito dvoma hercami bola vraj veľká chémia.
 • 3. Všetky mená hlavných postávinšpirované americkou telenovelou All my Children (Všetky moje deti), v ktorej sa objavila postava menom Ross Chandler (inšpirácia pre dve hlavné postavy), Janet Green (inšpirácia pre Rachel Green), Monique Cortland (inšpirácia pre Monicu), Joey Martin (inšpirácia pre Joeyho), Pheobe Taylor Wallingford (inšpirácia pre Pheobe).
 • 4. Matt LeBlanc (Joey) nemal takmer žiadne peniaze. Na kastingu povedal tvorcom, že rolu potrebuje, pretože má vo svojom vrecku iba $11.
 • 5. Postava Ursula Buffay bola prevzatá z americkej šou Mad About You (Som do teba blázon), kde ju stvárňovala tá istá herečka (Lisa Kudrow). Tvorcom sa jej predošlá rola páčila až tak, že ju do seriálu dosadili ako dvojičku Pheobe.
 • 6. Gunther (James Michael Tyler), pracovník v kaviarni, ktorého meno sme sa dozvedeli až v polovici druhej série, získal rolu aj vďaka skutočnosti, že vedel obsluhovať kávovar, aj keď kvôli hlučnému stroju nepripravil počas natáčania ani jednu kávu. Zaujímavosťou je, že k peroxidovým blond vlasom prišiel omylom, keď mu ich deň pred kastingom nafarbila známa, ktorá sa učila za kaderníčku. Tvorcom sa však jeho vlasy zapáčili natoľko, že si ich musel farbiť každý týždeň po dobu desiatich rokov.

VÝLET DO LAS VEGAS

 • 7. Pred začiatkom spustenia seriálu kúpil režisér hlavným postavám v roku 1994 výlet do Las Vegas súkromným lietadlom, aby sa lepšie spoznali a užili si chvíle, kým ich ešte nikto nepozná.
Courtney (Monica), zverejnila fotku na svojom Instagrame z výletu do Las Vegas

NATÁČANIE

 • 8. Scéna na začiatku každej časti sa odohráva pri fontáne, ktorá pripomína Pulitzerovu fontánu v Central Parku, avšak táto scéna sa nahrávala v Californii, v meste Burbank. Fontána bola postavená okolo roku 1930.
 • 9. Apartmány, v ktorých sa odohráva veľká časť priateľov sa nenachádzajú v New Yorku (nahrávalo sa v štúdiách v Californii). Avšak externá časť budovy je existujúci apartmánový komplex, ktorý sa nacháda v New York City na 90 Bedford Street.
Aktuálna podoba externej časti budovy Priateľov. Dnes je jej súčasťou aj veľmi dobrá reštaurácia The Little Owl (Malá sova)
 • 10. Po druhej sérii sa seriál začal natáčať pred živým publikom, ktoré tvorilo 300 divákov. Niektoré úseky sa však nahrávali bez publika, aby sa neprezradil dej celej časti. Natočenie jednej časti trvalo v priemere 5 hodín.
 • 11. Pred natáčaním každej časti sa herci skupinovo objímali, pretože im to pomáhalo lepšie sa vžiť do situácie, že sú naozajstní priatelia.
 • 12. Prvá časť seriálu bola odvysielaná na americkej televíznej stanici NBC 22. septembra 1994. Pozrelo si ju takmer 22 miliónov divákov.
 • 13. Za časti v prvých sériách zarobil každý herec inú sumu (od $20 000 do $40 000). Avšak v roku 1997 sa herci spojili a vyjednali vyšší plat, rovnaký pre každého – 75 000$ za jednu časť. Stalo sa tak po prvýkrát v seriálovej histórii. Platy im postupne rástli. V poslednej sérii zarobil každý z hlavných hercov za jednu epizódu $1 000 000.
 • 14. David Schwimmer (Ross) režíroval 10 častí seriálu, napríklad v 6 sérii šiestu časť s názvom The One on the Last Night (Časť počas poslednej noci) , v 8 sérii ôsmu časť s názvom The One with Stripper (Časť so striptérkou).
 • 15. V seriáli je Monica mladšou sestrou Rossa, aj keď v skutočnosti je Courtney staršia od Davida o dva roky.
 • 16. Zmena čísel apartmánov. Monikin apartmán zmenil po istom čase pôvodné číslo 5 na číslo 20, keď si tvorcovia uvedomili, že byt sa nachádza na vyššom poschodí. Taktiež menil číslo apartmán, v ktorom býval Chandler a Joey zo 4 na 19.
 • 17. Chladničky v oboch apartmánoch naozaj fungovali. V Monikinej sa nachádzalo pitie a občerstvenie pre štáb, Joeyho bola väčšinou prázdna.
 • 18. Na dverách Monikinho apartmánu bol zavesený z vnútornej strany prázdny rám, v ktorom sa predtým nachádzalo zrkadlo, no zamestnanec produkcie ho pred natáčaním nechtiac rozbil.
 • 19. Veľký porcelánový pes, ktorý sa objavil v niekoľkých častiach, v skutočnosti patril herečke Jennifer Aniston (Rachel), ktorá ho dostala pre šťastie od kamaráta pred začiatkom natáčania celej show.
 • 20. Počas tretej série si herec Matt LeBlanc (Joey) vyvrtol rameno. Stalo sa tak pri natáčaní predchádzajúcej časti (scéna s bojom o stoličku), a tak jeho zranenie museli pridať do scenára.
 • 21. Pred premiérou šiestej série sa herečka Courtney Cox (Monica) vydala a zmenila meno na Courtney Cox Arquette. Tvorcovia preto na túto počesť pridali v úvodnej časti priezvisko Arquette každému hercovi.
 • 22. V šiestej sérii sa objavil známy herec Bruce Willis. Hovorí sa, že dôvodom bola prehraná stávka s Matthewom Perrym (Chandler), avšak niektoré zdroje tvrdia, že je to legenda a pravda je, že si chcel zahrať v seriáli pre srandu. Svoj honorár venoval charite.
 • 23. Počas natáčania scén, v ktorých Pheobe čakala trojičky, bola herečka Lisa Kudrow naozaj tehotná, takže jej seriálové tehotenstvo bolo dopísané do scenára až neskôr. Taktiež na konci seriálu bola Courtney Cox (Monica) tehotná, no režiséri to zakrývali napríklad širším oblečením, pretože už boli odvysielané časti, v ktorých Monica a Chandler zistili, že nemôžu mať deti.
 • 24. Matthew Perry, ktorý stvárňoval Chandlera bol počas natáčania show dvakrát na odvykačke kvôli závislosti na drogách a alkoholu. Stávalo sa často, že na nakrúcanie prišiel s veľkou opicou.
 • 25. Posledná časť (rozdelená na dve – 235,236), bola odvysielaná na stanici NBC 6. mája 2004 a pozrelo si ju 52.5 milióna divákov.
 • BONUS: Najpozeranejšou časťou Priateľov na stanici NBC bola s počtom divákov 52.9 miliónov časť s názvom The One After The SuperBowl (Časť po SuperBowle), odvysielaná 28. januára 1996 (druhá séria) a bola naozaj odvysielaná hneď po veľkom športovom šialenstve s názvom SuperBowl (finále ligy amerického futbalu).

Zábery z natáčania seriálu Friends

O seriáli Friends som písala pár odlišných zaujímavostí na výročie odvysielania poslednej časti. Môžeš si to prečítať kliknutím sem.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma