Milí čitatelia, vitajte pri 16. pokračovaní utorkovej série o amerických štátoch. Z oblasti krásnych jazier, ktoré sa nachádzajú na hranici s Kanadou, sa dnes presunieme do štátu, ktorý je z tých amerických môjmu srdcu najbližší. Vedeli ste, že Pennsylvania je jediná z pôvodných 13 kolónií, ktorá nesusedí s Atlantickým oceánom?
Ak ste náhodou nečítali predošlé časti, v ktorých sme sa napríklad venovali štátom Havaj, Aljaška, California či New Mexico, všetky ich nájdete kliknutím na tento odkaz: Séria o americkych štátoch.
Veľký historický význam, miesto narodenia Spojených štátov, nezávislosť, parky, farmy, praclíky, huby, Amiši, Philadelphia, Pittsburgh, aj tak by sme mohli charakterizovať zaujímavú Pennsylvaniu.
Nachádza sa v severovýchodnej časti USA. Hraničí so štátmi: New York, New Jersey, Ohio, West Virginia, Delaware a Maryland. Je rozdelená na 67 krajov.
1. S počtom obyvateľov 12,8 miliónov obsadzuje piatu priečku v rebríčku amerických štátov.
2. Z hľadiska rozlohy je 33. najväčším štátom v USA. Disponuje územím vo veľkosti 119 280 km2.
3. Patrí k pôvodným 13. kolóniám (Connecticut, Delaware, Georgia, Maryland, Massachusetts, New Jersey, New York, New Hampshire, North Carolina, Pennsylvania, Rhode Island, South Carolina a Virginia). K Spojeným štátom sa Pennsylvania pripojila ako druhá v poradí. Stalo sa tak 12. decembra 1787.
4. Bola založená Williamom Pennom. Jej názov je tvorený z dvoch slov: penn – meno po otcovi zakladateľa, ktorý sa taktiež volal William Penn a sylvania – woodlands, v preklade lesné porasty / lesy.
5. Podobne ako pri ďalších amerických vlajkách, aj vlajka Pennsylvanie obsahuje štátny erb, ktorý tvorí loď – symbol vývozu produktov do celého sveta, pluh – znak prírodných zdrojov štátu, tri snopy pšenice – predstavujú polia a tiež aj ľudské myslenie, konanie v pozícii štátneho občana. Olivový konár a stonka kukurice sú symbolom mieru a prosperity. V strede môžeme vidieť orla, ktorý reprezentuje USA a lojalitu voči krajine. Erb z oboch strán držia dva čierne ťažné kone stojace na zadných nohách. Vlajku dotvára štátne motto zvýraznené červeným pozadím: Cnosť, Sloboda a Nezávislosť.
6. Oficiálna prezývka je Keystone State – štát základného kameňa. Pramení z geografickej, centrálnej polohy tohto štátu vzhľadom k pôvodným 13. kolóniám. Práve základný kameň je ten, od ktorého závisí stabilita ostatných kameňov.
7. Pennsylvania je domovom nie len malebných scenérii ale zároveň aj viac ako 120 štátnych parkov.
Ohiopyle State Park Ricketts Glen State Park Hyner View State Park
8. Národným zvieraťom je jeleň bielochvostý. Okrem neho nájdeme v tejto oblasti aj čierne medvede, kuny americké, pumy, kojoty či divých moriakov.
9. Je najväčším producentom húb v USA. Za hubové hlavné mesto sveta sa považuje Kennett Square, pretože sa tu vypestuje viac ako polovica úrody celých Spojených štátov – ročne 227 miliónov kilogramov.
Pennsylvania je najväčším producentom húb v USA
10. Štát základného kameňa charakterizuje veľké množstvo fariem. V tejto oblasti ich môžeme rátať na desaťtisíce. Vďaka tejto skutočnosti zohráva veľkú ekonomickú rolu práve poľnohospodárstvo, a to najmä chov dobytka, produkcia vajec, pestovanie trávy či stromčekov.
11. Po štáte Ohio má práve Pennsylvania najväčšiu komunitu Amišov. Najväčšia komunita žije v meste Lancaster už cca od roku 1720. Ak chcete vedieť viac o tejto zaujímavej náboženskej skupine, ktorá vás vráti späť v čase, pripájam odkaz na môj starší článok: O náboženských skupinách – Amiši a Mormóni.
Pennsylvania je známa obrovskou komunitou Amišov
12. Vďaka výrobe veľkého množstva praclíkov a zemiakových lupienkov, sa považuje za hlavné miesto sveta tzv. snackov. Sídlia tu veľké spoločnosti ako Herr Foods Inc., Utz Quality Foods či Wise Foods.
13. Pri pochúťkach ešte chvíľu ostaneme. Hovorí vám niečo americké čokoládové kráľovstvo Hershey? Jeden z najväčších výrobcov čokolády na svete vznikol v roku 1894 v pensylvánskej obci Derry Township. Dnes sa tu okrem iného nachádza múzeum či obľúbený tematický zábavný park, ktorý vám čoskoro ukážem.
14. Hlavné mesto Harrisburg zohralo významnú rolu v americkej histórii počas migrácie na západ, americkej občianskej vojny a priemyselnej revolúcie. Ak máte radi históriu a umenie, návšteva Harrisburgu bude pre vás to pravé orechové.
Harrisburg, hlavné mesto Pennsylvanie
15. Philadelphia je najväčším mestom v štáte Pennsylvania a zároveň je mojim druhým domovom. Nachádza sa tu veľa krásnych a historických miest, ako napríklad Independence Hall – miesto, kde bola podpísaná nezávislosť. Mesto bratskej lásky sa pýši rôznymi prvenstvami: prvé múzeum, prvá ZOO, prvá mincovňa, prvé väzenie či prvá pošta. Aby som neopakovala niečo, čo už je v staršom článku, pripájam vám odkaz na článok o tomto meste: Philadelphia – mesto, ktoré by si mal navštíviť.
Philadelphia
16. Pittsburgh s prezývkou the City of Bridges, vďaka viac ako 440 mostom, je druhým najväčším mestom v tomto štáte. Kedysi bolo známe najmä vďaka oceliarskemu priemyslu – v roku 1901 vznikol v týchto končinách napríklad známy U.S. Steel, no dnes mu patrí popredné miesto v medicíne, technológiách a finančných službách.
- V Pittsburghu sa nachádza najväčšie múzeum bicyklov na svete s názvom Bicycle Heaven. Aj keď existuje len od roku 2011, stalo sa jednou z najvyhľadávanejších turistických atrakcií. V zbierke sa nachádza viac ako 3500 bicyklov a hodnota niektorých sa šplhá k sume neuveriteľných $50 000.
Pittsburgh
17. University of Pennsylvania, ktorá je členom prestížnej Ivy League, predstavila 14. februára 1946 prvý univerzálny elektronický počítač ENIAC – Electronic Numerical Integrator and Computer.
- Ivy školy: Harvard University, Yale University, Princeton University, Brown University, University of Pennsylvania, Cornell University, Columbia University, Darthmout University.
Prvý univerzálny elektronický počítač ENIAC
18. V meste Altoona nájdeme najstaršiu čerpaciu stanicu v Spojených štátoch. Richard’s Gas Station funguje už od roku 1909.
Najstaršia čerpacia stanica v USA, Altoona
19. Možno si niektorí pamätáte, ako som na Facebooku vo februári písala o tzv. Groundhog Day, deň sysľa, ktorý sa oslavuje každý rok 2. februára v pensylvánskom meste Punxsutawney. Ide o tradíciu, ktorej hlavným princípom je, že syseľ Phil rozhodne o počasí na nasledujúce dni/týždne. Ak totiž výjde zo svojej nory, no vďaka jasnému počasiu uvidí svoj tieň, zima bude trvať ešte ďalších šesť týždňov. Ak však svoj tieň neuvidí vďaka oblačnosti, zima je na konci a čoskoro príde jar.
- TIP NA FILM: Pozrite si príjemnú oddychovku z roku 1993, ktorá je o tomto dni. Volá sa Groundhog Day – v slovenčine Neuveriteľný deň.
Svišť Phil predpovedá počasie každý rok na Groundhog Day
Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Verím, že ste sa rovnako ako ja dozvedeli nové zaujímavosti. Teším sa na vás znova o týždeň, kedy si predstavíme Massachusetts.
Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:
- Facebook: Za Veľkou Mlákou
- Instagram: tina_januvka
Tina