História a vznik Dňa Matiek/ Mother’s Day

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Dnes 9. mája, presne pred 106 rokmi bol vyhlásený sviatok Deň Matiek (Mother’s Day). Vtedajší americký prezident Woodrow Wilson podpísal 9.mája 1914 vyhlásenie, podľa ktorého Deň Matiek je oslavou materstva a vzdávanie holdu mamám po celom svete. Vyhlásenie obsahovalo aj dátovanie tohto sviatku: druhá májová nedeľa. Čo tomu však predchádzalo?

  • 🌸V 19. storočí sa formovali rôzne zoskúpenia na čele so ženami, ktoré prispeli k vzniku tohto sviatku.
  • 🌸Jednou z významných žien je Ann Reeves Jarvis zo západnej Virgínie, ktorá pomáhala cca okolo roku 1850 so zakladaním spolkov pre matky, s cieľom učiť miestne ženy ako sa starať o deti.
  • 🌸Veľkú zásluhu na tomto sviatku má najmä dcéra Ann, ktorá sa narodila 1. mája 1864 a dostala meno veľmi podobné ako mama – Anna Jarvis.
  • 🌸9. mája 1905 zomrela vo Philadelphii Ann Reeves Jarvis. A vtedy sa to celé začalo. Jej dcéra Anna si veľmi chcela uctiť jej pamiatku, a tak začala bojovať a presadzovať, aby bol Deň Matiek sviatkom. Na svoje náklady začala písať, tlačiť a distribuovať brožúrky so svojím nápadom.
  • 🌸V máji roku 1907 Anna zorganizovala omšu na pamiatku svojej mami v kostole v Západnej Virgínii. O rok neskôr, 10. mája 1908 (druhá májová nedeľa) sa táto omša zopakovala, avšak bola už za všetky matky na svete. A tak sa zrodila idea tohto sviatku – Deň Matiek, ktorý bude každý rok v druhú májovú nedeľu.
  • 🌸Annine počiny si všimol major mesta Philadelphia, ktorý vyhlásil Deň Matiek za miestny sviatok. Na to reagovali politici vo Washington D.C., až sa to postupne dostalo k prezidentovi Woodrowovi Wilsonovi, ktorý 9.mája 1914, presne na deň 9 rokov od smrti Ann, odobril tento sviatok pre celú krajinu.
  • 🌸Postupne tento sviatok naberal na obľúbenosti a rozšíril sa do celého sveta. Pre matky sa začali kupovať rôzne dary, no zakladateľke Anne sa táto komercia vôbec nepáčila, a preto dlhé roky strávila bojom za odstránenie tohto sviatku z kalendárov. To sa jej však už nikdy nepodarilo.
  • 🌸V roku 2019 Američania minuli na Deň Matiek rekordných $25 miliárd.
  • 🌸Prajem krásny zajtrajší Deň Matiek všetkým mamám, špeciálne tej mojej 💗

„Dúfam a modlím sa, aby niekto niekedy našiel deň na pamiatku matiek, za ich bezkonkurenčnú službu, ktorú poskytujú ľudstvu v každej oblasti života. Zaslúžia si to.” Ann Reeves Jarvis

Anna Jarvis spolu so svojou mamou

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma