Americký študentský svet je postavený na iných základoch ako ten slovenský. Školy v USA si v mnohých prípadoch budujú so študentmi vzťah. Každá škola má svoje športové kluby, zápasy, maskotov či oblečenie s logami, ktoré všetci hrdo nosia. V živote amerického študenta taktiež nechýbajú významné udalosti, o ktorých je práve tento článok.
Zaujímavosť na úvod: Na amerických stredných školách a na univerzitách – bakalársky stupeň (študuje sa 4 roky), sa nepoužívajú pomenovania prváci, druháci, tretiaci, štvrtáci. Ak je niekto v prvom ročníku, tak je freshman; ak v druhom, tak je sophomore; ak v treťom, tak je junior; ak v štvrtom, tak je senior.
Tanec otca a dcéry
Začneme udalosťou, ktorá sa organizuje počas základnej školy. Tanec otca a dcéry (Father-Daughter dance) sa na niektorých základných školách organizuje raz do roka.
- Cieľom tejto udalosti je zdôrazniť dôležitosť silného a zdravého vzťahu medzi otcom a dcérou.
- Je to najmä starší zvyk, ktorí sa už na niektorých školách vytráca, pretože nie každé dievčatko má otca (otec zomrel/nežije s rodinou/nezaujíma sa o deti/ a podobne). Vedieť, že všetky ostatné dievčatká v kolektíve majú otcov, môže byť veľmi bolestivé.
- Čítala som pár článkov so skúsenosťami niektorých rodičov, a vraj sa stáva vo veľa prípadoch, že keď príde na tanec mama s dcérou, deti sa potom dievčatka vypytujú, prečo neprišiel otec.
- Niektoré školy dokonca na tento tanec nechcú pustiť mamu a na druhej strane, niektoré školy púšťajú na tanec hocikoho z rodiny. Veľmi zaujímavé, čo poviete?
Homecoming
Homecoming je veľmi dôležitou a prestížnou udalosťou na mnohých stredných a vysokých školách, ktorú ste mohli vidieť vo viacerých seriáloch a filmoch. Organizuje sa už od 19. storočia a svojej obrovskej popularite sa dodnes teší v USA a Kanade.
- Táto udalosť má veľmi veľa podôb a tradícií. Celoplošne sa organizuje väčšinou na začiatku školského roka v septembri/októbri a zväčša trvá jeden týždeň.
- Ide o vracanie sa absolventov na pôdu svojej predošlej školy za účelom porozprávať o svojej kariére a skúsenostiach, vidieť kamarátov, učiteľov, triedy a podobne.
- Sprievodnou udalosťou je vo veľmi veľa prípadoch dôležitý futbalový zápas /americký futbal/, kde jedným z tímov je práve škola, ktorá oslavuje Homecoming, druhým tímom je zväčša najväčší rival. Často ide o naozaj dobrý zápas, na ktorý sa celý rok tešia kvôli atmosfére aj nešportoví fanúšikovia. Niektoré školy organizujú aj iné športové zápasy a podujatia ako ľadový hokej či basketbal.
- Veľmi dôležitou súčasťou Homecoming je tanečný večierok. Cena jedného lístka je približne 15 – 30 dolárov.
- Chalani vymýšľajú rôzne spôsoby, ako sa opýtať dievčat, či budú ich oficiálnymi partnerkami. Na internete koluje mnoho videí, kedy neváhajú pred všetkými zaspievať, alebo priniesť kvety či obrovský transparent. Oblečenie na túto udalosť závisí od konkrétnej školy. Niektoré vyžadujú formálne šaty a obleky, vo väčšine prípadoch ide o menej formálne oblečenie.
- Na mnohých školách sa vyberá kráľovná a kráľ – zväčša ide o študentov z končiaceho ročníka, ktorí dosiahli nejaké úspechy alebo sa podieľali na niečom prospešnom pre školu. Víťazov vyberajú študenti hlasovaním.
- Taktiež sa s obľubou organizujú rôzne súťaže, v ktorých proti sebe súťažia jednotlivé triedy.
Prom
Prom sa organizuje každý rok na stredných školách. Ide o formálny tanečný večierok pred koncom školského roka.
- Mnoho škôl organizuje Prom len pre končiace triedy, avšak nie je to pravidlom na všetkých stredných školách. Niektoré z nich usporadúvajú Prom taktiež aj pre predposledný ročník, alebo spoločný pre oba posledné ročníky.
- Ide o formálnu udalosť, to znamená, že študenti sa obliekajú veľmi podobne ako na našich stužkových slávnostiach. To znamená spoločenské šaty a obleky.
- Prom nie je povinný, niektorí sa ho nezúčastňujú z dôvodu, že boli na tanci počas Homecoming, pretože ako som už spomenula, niektorým sa páči viac to, že nie je limitovaný ročníkom a môže sa ho zúčastniť celá škola.
- Cena lístka záleží od toho, či jeho súčasťou je aj formálna večera. Ceny sa pohybujú približne medzi 70 až 100 dolármi.
- Veľmi pravdepodobne ste už túto udalosť videli v nejakom filme alebo v seriáli. Funguje to v skutočnosti podobne, chlapec sa opýta dievčaťa, či bude jeho oficiálnou partnerkou. V podvečer ju príde vyzdvihnúť domov a prinesie kvet na ruku (corsage). Úlohou dievčaťa je zaobstarať pierko (boutonniere), ktorú partnerovi pripne na hruď a spoločne idú na Prom.
- Aj na tejto udalosti sa určuje kráľ a kráľovná večera.
- Promu sa nezúčastňujú rodičia.
Graduation
Graduation je poslednou najdôležitejšou udalosťou počas štúdia na amerických školách. Je to bodka za dokončením štúdia – študent si na formálnej udalosti prevezme diplom.
- Princíp je takmer totožný s našimi slovenskými promóciami, avšak veľkoleposť a priebeh sa trošku líšia.
- Študenti si pred touto udalosťou kupujú čiapku a plášť (graduation cap and gown) v univerzitnom obchode. Ceny sa pohybujú v okolí 80 dolárov.
- Každá fakulta má svoje farby plášťov + čiapky majú na strapčeku napísaný rok ukončenia štúdia. Veľmi veľa študentov si ozdobuje vrch čiapky svojím menom, iniciálami a podobne.
- Počas Graduation sa prihovárajú osobnosti z univerzity plus ďalšie inšpiratívne a úspešné osobnosti, ktoré zdieľajú s končiacimi študentmi svoje rady a skúsenosti.
- Po odovzdaní diplomu si študenti prehadzujú strapček z pravej strany na ľavú, ako symbol zmeny svojho statusu zo študenta na absolventa. Robí sa to tak už 50 rokov.
- Po ukončení ceremónie študenti zvyknú vyhadzovať čiapky do vzduchu.
Môj manžel po ukončení štúdia na Temple University Graduation na Americkej leteckej univerzite – United States Air Force Academy
Americké školy ponúkajú mnoho zaujímavosti, ktoré my v našich slovenských končinách nepoznáme. Do budúcna pripravujem ďalšie články zo študentského života, v ktorých nevynechám ročenky (yearbooks); populárne banery, ktoré dávajú študentom vyrobiť rodičia (graduation banners); ako sa vytvárajú skupiny a kluby a čo znamená senior week.
Tina