Populárne americké balíčky a 3 najlepšie recepty

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri článku, ktorý je o fenoméne s názvom HELLO FRESH. Možno ste už o ňom počuli, no ak nie, vôbec nevadí. V skratke ide o donášku ingrediencií na vybrané konkrétne jedlá, ku ktorým pribaľujú fotorecept s presným postupom. Aby som vedela objektívne zhodnotiť kvalitu a posunúť vám tie najlepšie recepty, objednala som v priebehu dvoch/troch mesiacov 50 jedál. No o čo vlastne ide? Ako to funguje?

Nemecká spoločnosť HELLO FRESH vznikla v roku 2011 ako jedna z prvých spoločností balíčkov s potrebnými ingredienciami na prípravu jedla (v angličtine sa používa pojem meal-kit). V roku 2012 sa rozrástli do Holandska, UK, US a Austrálie. Na svojej popularite však naberali postupne, o čom svedčia štatistiky z roku 2014, kedy spoločnosť rozvážala okolo 1 000 000 balíčkov mesačne. Najväčší nárast zaznamenali až po roku 2015. V roku 2019 zaznamenala spoločnosť HELLO FRESH v USA 2,9 miliónov zákazníkov. O dva roky neskôr, začiatkom roku 2021, sme k ním začali patriť aj my.

Ako to funguje?

Celé to funguje na princípe objednávania jedál vopred. Keďže ide o týždenné plány, spoločnosť automaticky posiela balíčky opakovane, avšak zákazníkom ponúkajú možnosť vynechania vybraného týždňa alebo úplného pozastavenia vybraného plánu. Na hlavnej stránke sa dá vyklikať presný plán, ktorý pozostáva z dvoch hlavných informácii: koľko druhov jedál (2 až 5) a koľko porcii (1 až 4).

Ďalej máte možnosť vybrať si kategóriu, napríklad: vegetariánske, rýchle a ľahké, menej kalorické. Potom nasleduje výber konkrétnych jedál. Každý týždeň si môžete vybrať z 25 jedál. Avšak receptov a jedál majú stovky, čiže pravdepodobnosť, že sa budú opakovať je veeeľmi nízka. Ak však chcete výber nechať na náhodu, stránka vám automaticky vyberie recepty aj sama. Nasleduje už len výber dátumu doručenia.

Všetky ingrediencie na vybraný týždeň sú doručené spolu v jednej krabici. Jednotlivé jedlá sú rozdelené do osobitných papierových vrecúšok, mäso a ryby sú oddelené ľadom.

Cena plánu

Ceny za balíčky sa môžu výrazne líšiť. Keďže spoločnosť ponúka rôzne sezónne zľavové kódy, za niektoré balíčky sme platili iba poštovné, za iné zas cca $45 / 37€, no bez zliav to vychádza za 5 jedál po 2 porcie na cca $75 / 62€.

Taktiež je možné vybrať si jedlo, za ktoré sa pripláca navyše (patria tam napríklad steaky).

Moje hodnotenie

Ako som spomenula v úvode, vyskúšali sme 50 jedál, medzi ktorými boli napríklad: cestoviny, ryby, hamburgre, kura, hovädzie či bravčové mäso. Väčšina jedál nám veľmi chutila, no našli sa aj také, ktoré by sme si už nedali.

VýhodyNevýhody
1. nemusíme rozmýšľať, čo budeme jesť;1. jedlá po istom čase chutia veľmi podobne;
2. nemusíme chodiť do obchodu na väčšinu ingrediencii, a tak nekupujeme niečo, čo nespotrebujeme;2. prílohy (zemiaky, ryža) – nebolo ich v balíčku dostatok, museli sme pridávať vlastné;
3. ceny so zľavovými kódmi;3. predpripravené omáčky, ku ktorým chýba recept, takže ak si chceme urobiť jedlo doma, musíme hľadať ako sa robí omáčka;
4. inšpirácia – niektoré vychytávky budem používať aj v iných jedlách;

5. nekonečné množstvo online receptov aj po skončení objednávania.
4. raz sa nám stalo, že sme dostali nesprávne korenie a chýbal aj celý recept (avšak všetky sú dostupné aj na internete);

5. v balíčkoch chýbali základné dochucovadlá ako: olivový olej, soľ, čierne korenie, cukor a maslo.

Pre tento článok som vybrala tri moje obľúbené recepty, ktoré si môžete veľmi jednoducho pripraviť doma: kuracie prsia, losos a cestoviny. Ku každému receptu pridávam fotku, ako to vyzeralo na obrázku a ako v skutočnosti, ukážku návodu a pribalené ingrediencie. Ako som spomínala, prílohy ako zemiaky či ryža nám nestačili, vždy som pridala trošku viac.

Ak recepty vyskúšate, poteším sa každej spätnej väzbe a fotografiám.

1. Chrumkavé kuracie prsia s čedarom, zemiakovou kašou so slaninou a špargľou

Čo budeme potrebovať (2 porcie):

  • 5 väčších zemiakov
  • 200 g zelenej špargle
  • hrsť pažítky
  • 1/4 hrnčeka (na odmerke cup) strúhanky
  • 1/2 hrnčeka (na odmerke cup) nastrúhaného (na hrubo) syra čedar
  • 1 polievková lyžica zmesi korenia: cesnak, cibuľa, červená paprika
  • 300 g kuracích pŕs
  • 2 polievkové lyžice majonézy
  • 2 polievkové lyžice kyslej smotany
  • 120 g slaniny

Soľ, čierne korenie, olivový olej, maslo (tieto základné veci neboli v donáške ale sú v recepte)

Postup:

1. Rúru rozohrejeme na 220 stupňov. Zemiaky ošúpeme, umyjeme a nakrájame na kocky. Umyjeme a vysušíme špargľu a pažítku. Špargľu očistíme tak, že odrežeme z každého kúsku spodok. Pažítku si osušíme a nasekáme na drobno.

2. Roztopíme jednu polievkovú lyžicu masla, prelejeme ho do misky, kde ďalej pridáme strúhanku spolu s pripravenou jednou polovicou korenia (teda 1/2 polievkovej lyžice) a polovicou nastrúhaného syra (1/4 hrnčeka). Pridáme štipku soli a čierneho korenia.

3. Kuracie prsia si umyjeme a vysušíme. Ochutíme ich zvyškom (druhou polovicou) pripraveného korenia + soľ a čierne korenie. Kúsky mäsa následne preložíme na jednu polovicu plechu vystlaného papierom na pečenie. Vrch každého kúsku natrieme tenkou vrstvou majonézy, na ktorú rozvrstvíme zmes korenia, syra a strúhanky (z druhého kroku). Plech vložíme do vyhriatej rúry, pečieme 5 minút.

4. Zatiaľ čo sa nám pripravuje mäso, dáme si do osolenej vriacej vody variť zemiaky do mäkka na 15 – 20 minút.

5. Na panvici si pripravíme pečené plátky slaniny. Pečieme podľa vlastnej preferencie do chrumkava, cca 6 – 10 minút. Po upečení slaninu vyberieme, necháme trošku vychladnúť a nakrájame na jemno.

6. Po 5 minútach vyberieme mäso z rúry. Na prázdnu polovicu plechu rozložíme špargľu, ktorú pokropíme olejom a jemne posypeme soľou a čiernym korením. Plech vrátime do rúry. Pečieme pokiaľ mäso nie je dobre upečené a špargľa mäkká, cca 10 – 12 minút.

7. Uvarené zemiaky precedíme, pridáme kyslú smotanu, zvyšok syra a jednu polievkovú lyžicu masla. Všetko spolu dobre potlačíme, aby nám vznikla kaša. Nakoniec pridáme polovicu z upraženej slaninky, dochutíme soľou, čiernym korením a ešte raz premiešame.

8. Pripravené jedlo servírujeme podľa fantázie. Na záver posypeme zemiakovú kašu zvyšnou slaninou a pažítkou.

Dobrú chuť!

2. Medový losos s pečenými zemiakmi a citrónovými fazuľkami

Čo budeme potrebovať (na 2 porcie):

  • 5 väčších zemiakov
  • 1 citrón
  • 1 mesiačik cesnaku
  • 1 polievkovú lyžicu zmesi korenia: cesnak, cibuľa, červená paprika
  • 200 g zelených fazuliek
  • 300 g lososa
  • 15 g medu
  • 1 polievkovú lyžicu dijonskej horčice
  • 1 čajovú lyžicu bieleho octu (môže byť aj obyčajný)

Soľ, čierne korenie, olivový olej (tieto ingrediencie neboli v balíčku)

Poznámka: v balíčku sme mali už vopred pripravenú omáčku, avšak našla som na stránke recept, ako si ju môžete ľahko pripraviť doma.

Postup:

1. Rúru si predhrejeme na 220 stupňov. Neošúpané zemiaky umyjeme a narežeme pozdĺžne na mesiačiky. Umyjeme citrón a nastrúhame citrónovú kôru. Následne citrón rozrežeme na štyri časti. Pripravíme si zelené fazuľky. V pôvodnom recepte sa neodrezávajú konce, takže ich môžete/nemusíte odrezať.

2. Zemiaky rozložíme na polovicu plechu vystlaného papierom. Pokropíme olejom, posypeme polovicou pripravenej zmesi korenia, soľou a čiernym korením. Pečieme 10 minút.

3. Po 10 minútach vyberieme plech z rúry a na druhú polovicu rozložíme zelené fazuľky, ktoré pokropíme olejom a jemne posypeme soľou a čiernym korením. Pečieme až kým zelenina nie je zmäknutá a mierne hnedá, cca 12 -15 minút. Po upečení posypeme fazuľky nastrúhanou citrónovou kôrou.

4. Lososa rozdelíme na dva podlhovasté kúsky. Usušíme a dochutíme zbytkom koreninovej zmesi + soľ a čierne korenie. Na panvici si rozohrejeme trošku olivového oleja, na ktorý uložíme plátky lososa kožou dole. Pečieme z každej strany cca 3 – 4 minúty, kým nám kúsky pekne nezhnednú. Pripraveného lososa vyberieme z panvice, ktorú utrieme do sucha.

5. Pripravíme si omáčku. V miske si zmiešame med, horčicu, pretlačený / na jemno nakrájaný mesiačik cesnaku, ocot, a polievkovú lyžicu olivového oleja. Dochutíme soľou a čiernym korením. Pripravenú zmes vylejeme na panvicu, pridáme dve polievkové lyžice vody a citrónovú šťavu z jednej štvrtiny citróna. Varíme a miešame cca 2 minúty, kým nám omáčka trošku nezhustne.

6. Pripravené jedlo servírujeme podľa vlastnej fantázie, pridáme aj zvyšný citrón (na pokvapkanie lososa). Omáčku dávkujeme na vrch lososa lyžicou.

Dobrú chuť!

3. Slaninové penne Arrabiata s parmezánom a petržlenovou vňaťou

Čo budeme potrebovať (na 2 porcie):

  • 1 menšiu červenú cibuľu
  • 120 g slaniny
  • 1 mesiačik cesnaku
  • 8 g petržlenovej vňate
  • 200 g cestovín penne
  • 1 čajová lyžička sušeného chilli korenia (nemusí byť)
  • 400 g paradajkovej šťavy (ideálne ak je s bazalkou)
  • 1 polievková lyžica zmesi korenia: oregano, bazalka, petržlen, cesnak
  • 5 čajových lyžíc octu z červeného vína alebo samotné červené víno
  • 1/4 šálky (na odmerke cup) syru parmezán

Soľ, čierne korenie, olivový olej, kryštálový cukor (tieto ingrediencie neboli v balíčku)

Postup:

1. Rúru si predhrejeme na 220 stupňov. Cestoviny si uvaríme vo vriacej osolenej vode (dĺžka varenia podľa preferencie / obalu cestovín). Po uvarení si necháme 1/4 vody z cestovín, ktorú využijeme neskôr do omáčky.

2. Cibuľu si nakrájame na menšie kúsky, to isté urobíme s mesiačikom cesnaku. Umyjeme a vysušíme petržlenovú vňať, ktorú taktiež narežeme na drobné časti.

3. Plátky slaniny uložíme na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme do chrumkava 10 – 15 minút. Necháme trošku vychladnúť a nasekáme na malé časti.

4. Na veľkej panvici rozohrejeme olivový olej, pridáme cibuľu a ak máme radi trošku pikantné, pridáme chilli korenie. Za stáleho miešania smažíme cca 3 – 4 minúty. Pridáme cesnak, miešame a smažíme ešte 1 minútu.

5. Pridáme paradajkovú šťavu, zmes korenia, víno, 1 čajovú lyžicu cukru a odloženú vodu z uvarených cestovín. Ak nám omáčka začne vrieť, znížime plameň a miešame až kým nám nezačne hustnúť. Trvá to približne 10 minút.

6. Do omáčky pridáme cestoviny a polovicu pripravenej upečenej slaniny. Všetko dobre premiešame a podľa chuti pridáme soľ a čierne korenie.

7. Cestoviny na záver posypeme parmezánom, zvyšnou slaninou a petržlenovou vňaťou. Podľa chute môžete pridať ešte chilli korenie.

Dobrú chuť!

Záver

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Ak budete chcieť, do budúcna môžem pridať ďalšie zaujímavé recepty. Na tomto blogu môžete nájsť už existujúce recepty, napríklad na tradičné americké cookies, výborný apple pie či vďakyvzdanskú večeru. Všetky recepty nájdete kliknutím na tento odkaz: Recepty Za Veľkou Mlákou.

Sledovať ma môžete aj na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka
  • LinkedIn: Martina Januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma