7 vecí, ktoré sú v USA prekvapivo protizákonné

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milý čitateľ, vítam ťa pri článku, v ktorom ti priblížim zaujímavosti, ktoré sú za veľkou mlákou prekvapivo protizákonné. V USA existujú dva druhy zákonov: 1. federálne – inak povedané vládne, ktoré platia pre celú krajinu (všetkých 50 štátov); 2. štátne – ktoré platia pre jednotlivé krajiny (nie pre všetkých 50 štátov). Pri písaní tohto článku som narazila na mnohé bizarnosti v zákonoch jednotlivých štátov (zákaz budenia spiaceho medveďa; zákaz predaja zvieracej srsti; atď.). No pre tento článok som sa rozhodla vybrať pár serióznejších.

Detské knihy vydané pred rokom 1985

V roku 2009 vošiel do platnosti federálny zákon, podľa ktorého sú protizákonné všetky detské knihy, ktoré boli vydané pred rokom 1985. Knihy, ktoré uzreli svetlo sveta pred rokom 1985 totiž môžu poškodiť mozog. Majú to na svedomí tlačiarenské atramentové farby, ktoré v tých časoch obsahovali olovo. 10. februára 2009 americký kongres schválil Consumer Product Safety Improvement Act (Zákon o zvyšovaní bezpečnosti spotrebiteľských produktov), ktorý okrem spomínaného zákazu rieši bezpečnostné obmedzenia hračiek pre deti pod 12 rokov.

  • Ak niekto predáva a šíri detské knihy vydané pred rokom 1985, hrozí mu pokuta vo výške $100 000 a väzenie, bez ohľadu na to, či kniha dieťaťu naozaj ublíži.
  • Pre predstavu, tento zákon zakazuje desiatky miliónov kusov detských kníh.

Kinder Surprise

Obľúbené čokoládové vajíčka Kinder Surprise, ktoré vo vnútri ukrývajú malú hračku by ste za veľkou mlákou hľadal márne. Sú totiž protizákonné. Ak ste náhodou započuli príbeh o zadusenom americkom dieťati hračkou z vajíčka, a následnom zakázaní predaja, tak nie je pravdivý. Kinder Surprise vyrába talianska firma Ferrero od roku 1974, no tento produkt sa nikdy legálne neobjavil na americkom trhu. Je to tak z dôvodu, že cca v roku 1937 začal platiť v USA federálny zákon, ktorý zakazuje predaj sladkosti, ktoré ukrývajú hračky a iné nejedlé predmety. Tento zákaz sa spomína v reguláciách Consumer Product Safety Commission (Komisia pre bezpečnosť spotrebiteľských výrobkov) a v reguláciách Food and Drug Administration (Úrad pre potraviny a liečivá).

  • Spoločnosť Ferrero začala na americký trh v roku 2018 dodávať vajíčka s názvom Kinder Joy, ktoré sú definované ako náhrada za Kinder Surprise.
  • Ak pracovníci hraničnej kontroly nájdu u niekoho v batožine Kinder Surprise, výška pokuty závisí od počtu kusov – pohybuje sa v sumách $300 – $2 500.

Alkohol na verejnosti

Predaj alkoholu v USA podlieha oveľa väčším reguláciám ako predaj alkoholu na Slovensku. V prvom rade, za veľkou mlákou nie je možné kúpiť alkohol v potravinách, pretože sa predáva v špecializovaných obchodoch. Predaj je povolený len pre osoby, ktoré dosiahli vekovú hranicu 21 rokov. Navyše väčšina štátov má zákaz konzumácie alkoholu na verejných miestach (ulica, park, námestie a podobne).

  • V štáte v ktorom žijem (Pennsylvania) je možné kúpiť alkohol (okrem piva, ktoré sa kupuje inde) len vo vyhradených pobočkách Fine Wine and Good Spirits, ktoré sú vlastnené štátom.
  • Cena licencie na predaj alkoholu v reštaurácii závisí od jednotlivého štátu, ceny sa pohybujú v rozmedzí $12 000 – $400 000.
  • Väčšina obchodov s alkoholom zabaľuje kúpený alkohol do papierových tašiek, aby na ulici nebolo vidno, že sa v nich nachádza práve alkohol.
  • Mnoho ľudí sa snaží obísť zákaz popíjania alkoholu na verejnosti tak, že ho zakrývajú papierovou taškou, avšak policajti si aj tak overujú, čo taška skrýva.
  • Pokuta za pitie alkoholu na verejnosti v USA sa pohybuje v stovkách dolárov.

Ak ťa zaujímajú ceny alkoholu za veľkou mlákou v porovnaní so Slovenskom, stačí, že si prečítaš môj starší článok – klik sem.

Kubánske cigary

Fajnšmekrov pri slove Cuba napadnú dve veci: kubánsky rum a kubánske cigary. Keďže vzťahy medzi Cubou a Amerikou sú veľmi naštrbené, ovplyvňuje to najmä turistov, medzinárodný obchod a dovoz produktov. V roku 1962 vtedajší prezident John F. Kennedy ustanovil prísne obchodné embargo na dovoz akéhokoľvek tovaru z Cuby. Počas tohto obdobia sa pokuta za pašovanie kubánskych cigár do USA pohybovala v desiatkach tisícoch dolárov. V roku 2018 nastala menšia zmena, ktorá povoľuje cestujúcim do USA dovoz maximálne 50 kusov cigár pre vlastnú spotrebu.

  • Pred koronavírusom sme si naplánovali dovolenku na Cube na koniec apríla tohto roka. Zistili sme, že vďaka zlým vzťahom môžu pristávať americké lietadlá len na jednom kubánskom letisku (v hlavnom meste Havana). Taktiež niektoré hotely neprijímajú platby a rezervácie z amerických kreditných kariet a kubánske zmenárne odmietajú meniť americké doláre.

Cigarety s príchuťami a arómami

Zákon, ktorý zahŕňa predaj cigariet v USA sa do decembra 2019 týkal vekovej hrnice nad 18 rokov. Avšak koncom roka 2019 presadila Asociácia zdravých pľúc (American Lung Association) zákon, podľa ktorého sa hranica predaja cigariet posunula na hranicu 21 rokov. Ak sa ale vrátime o 10 rokov do minulosti, veľkému úspechu sa tešili najmä výrobcovia cigariet s príchuťami a arómami, ktoré lákali najmä mladšie ročníky. Prihliadajúc najmä na tento fakt, rozhodol v roku 2009 Food and Drug Administration (Úrad pre potraviny a liečivá) o zákaze predaja ochutených a aromatizovaných cigariet. Jediná príchuť, ktorá ostala povolená je mentol. Z regálov vymizli príchute ako napríklad jablko, čerešňa, med či vanilka.

  • Zákaz ochutených cigariet v USA znížil pravdepodobnosť fajčenia žiakov stredných škôl o 17%.
  • Posledných pár rokov sú v USA veľmi populárne elektronické cigarety. Štatistiky uvádzajú, že v roku 2014 až 9 z 10 mladých ľudí skúsilo ochutenú elektronickú cigaretu. Začiatkom roka 2020 oznámil Úrad pre potraviny a liečivá zákaz predaja ochutených elektronických cigariet (ovocné, cukríkové, čokoládové, mätové atď. okrem tabakovej a mentolovej príchute).

Nepasterizované mlieko

Dá sa povedať, že na Slovensku je populárne nepasterizované mlieko najmä od miestnych farmárov. Za veľkou mlákou však prichádza o tento pôžitok mnoho ľudí už dlhé roky. V roku 2000 bol legálny predaj nepasterizovaného mlieka len v 27 štátoch USA. To sa však nepozdávalo mnohým aktivistom, ktorí vytvorili kampaň za skutočné mlieko (A Campaign For Real Milk). Vďaka tejto kampani sa predaj mlieka rozšíril do ďalších štátov. V roku 2017 sa vďaka spomínanej kampani začalo predávať nepasterizované mlieko v 43 štátoch. Ich cieľom je, aby sa surové mlieko dalo kúpiť vo všetkých 50 štátoch USA. Štáty v ktorých je predaj nepasterizovaného mlieka stále protizákonné sú: Delaware, Hawaii, Iowa, Louisiana, Nevada, New Jersey a Rhode Island.

  • Hlavná zámienka pre zákaz predaja pasterizovaného mlieka v USA je, že svojím zložením predstavuje hrozbu pre zdravie.
  • Kým konzumácia a predaj pasterizovaného mlieka sa pomaly stáva realitou vo všetkých amerických štátoch, distribúcia a medzištátny predaj je ilegálny v celej krajine (federálny zákon).

Haggis

Amerika je rozmanitou krajinou, v ktorej žijú obyvatelia z celého sveta. Mnohí prisťahovalci si so sebou prinášajú zvyky, tradície, sviatky a v neposlednom rade národné pochúťky. Škóti nie sú výnimkou. Škótske národné jedlo Haggis (ovčie vnútornosti s cibuľou, soľou a čiernym korením) obsahuje najmä ovčie vnútornosti vrátane pľúc (ktoré tvoria cca 10% tohto jedla). Práve ovčie pľúca sú pre USA hlavným kameňom úrazu, a preto jedlo Haggis v celej krajine oficiálne zakázané (federálny zákon). Od roku 1971 totiž platí v USA zákon, podľa ktorého nesmie žiadne jedlo obsahovať pľúca z akéhokoľvek zvieraťa.

  • Škóti jedia Haggis spolu so zemiakmi a kvakou na tzv. Burns Night, 25. januára. Sú to oslavy na počesť Roberta Burnsa, autora mnohých škótskych básní.
  • Na základe môjho pozorovania som si všimla, že sa vnútornosti zvierat (pečienka atď.) zháňajú v obchodoch za veľkou mlákou oveľa ťažšie ako na Slovensku.
  • Američania v porovnaní s ostatnými národmi neobľubujú ani králičie mäso, avšak na druhej strane je USA najväčším konzumentom hovädzieho mäsa (12.4 miliardy kilogramov ročne).

3 prozizákonné zaujímavostí z jednotlivých štátov

Zákaz natankovať vlastné auto

  • Od roku 1949 platí v štáte New Jersey zákon, podľa ktorého môžu z bezpečnostných dôvodov tankovať pohonné látky len pracovníci príslušnej čerpacej stanice. V praxi to znamená, že prídete s autom na čerpaciu stanicu, počkáte kým k Vám príde pracovník, ktorý sa opýta aký druh paliva chcete a následne Vám ho natankuje. Nemusíte ani vystúpiť z auta.
  • Mnohé čerpacie stanice v USA fungujú na princípe platenia vopred. Ak prídete autom k stojanu s palivom, musíte najprv zaplatiť v príslušnom automate (ktorý je inštalovaný v stojane), ktorý spustí tankovanie až po zaplatení. Je to tak nastavené z dôvodu krátenia času na čerpacej stanici + zabránenie tomu, aby niekto natankoval a odišiel bez zaplatenia.

Protizákonné billboardy

  • Od roku 1920 platí v štáte Hawaii zákon, ktorý zakazuje výskyt reklamných tabúľ (billboardov) pri cestách. Neskôr sa k tomuto zákonu priklonilo aj pár ostatných štátov (napr. Alaska, Vermont).
  • Podľa Penneco Outdor Advertising sa v okolí amerických ciest nachádza viac ako 2 milióny kusov billboardov.

Protizákonné používanie dverí, ktoré sa otvárajú smerom dnu

  • V štáte Washington platí zákon, ktorý zakazuje v akejkoľvek verejnej budove (škola, divadlo, kostol, atď.) dvere otvárajúce sa do vnútornej strany. Dôvod je jednoduchý: bezpečnosť. Ak sa dvere otvárajú do vonkajšej strany, pravdepodobne ušetria pár sekúnd pri evakuácií.

Milý čitateľ, ďakujem ti za prečítanie tohto článku. Asi nemusíš dlho premýšľať nad tým, ktorý zákon sa ma bytostne dotýka. Hračky z Kinder Surprise som s nadšením zbierala snáď celé detstvo. Mala som ich plnú krabicu a z tej jedinečnej a nenahraditeľnej chuti čokolády nevyrastiem už asi nikdy. Priznám sa, raz som prepašovala 5 vajíčok do USA ale vôbec mi vtedy nedošlo, že sú protizákonném a že z toho môžem mať prúser, haha. Kúpila som si ich na letisku v Budapešti, mali špeciálnu edíciu s mini lietadielkami vo vnútri. No nekúp to!

Teším sa na teba znova pri ďalšom článku, v ktorom ti prezradím pikošky zo zákulisia natáčania veľmi úspešného amerického seriálu, ktorý neobišiel ani naše Slovensko – Friends/Priatelia. Ak si ho chceš prečítať, stačí, ak klikneš sem.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma