Aljaška – TOP 20 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vítam vás pri druhom pokračovaní utorkovej série o amerických štátoch. V tomto článku sa dočítate viac o nádhernej a divokej Aljaške. Vedeli ste, že Aljaška je od Ruska vzdialená približne 80km?

Ak ste náhodou nepostrehli prvý článok z tejto série (o štáte California), pripájam Vám ho sem: TOP 17 zaujímavostí o štáte California.

Aljaška, nespútaná divočina plná nádhernej neporušenej prírody. Jazerá, ľadovce, sopky, hory, lesy, polárna žiara – snáď všetko, čo si môže milovník dobrodružstva a prírody priať.

Angličtina označuje tento štát ako Alaska – The Last Frontier, čo v doslovnom preklade znamená ´posledná hranica´, ale voľný preklad dáva možnosť fantázii, keď hovorí o ´nepreskúmanom mieste´.

1. Názov štátu Aljaška vznikol z aleutskeho slova Alyeska, ktoré znamená veľké územie (The Great Land).

2. Nachádza sa v severozápadnej časti severoamerického kontinentu. Hraničí s Kanadou, Ruskom a obklopuje ju Severný ľadový oceán, Tichý oceán a Beringovo more.

3. Aljaška patrila spočiatku Rusom, ale v roku 1859 ju ponúkli Američanom. Boli totiž v domnienke, že im nemá čo ponúknuť. O niekoľko rokov však USA ponuku prijali a 30. marca 1867 zaplatili za nové územie len 7,2 milióna dolárov.

V roku 1896 si možno nakoniec aj povedali, že to bol výhodný obchod, keďže v niektorých oblastiach bolo objavené zlato, čo spôsobilo značný príliv nových obyvateľov.

Aljaška sa pripojila k USA až 3. januára 1959 a stala sa tak 49. americkým štátom.

Hoci sa Rusko vzdalo Aljašky, jeho stopa tam stále ostala aj v podobe peknej architektúry pravoslávnych kostolov.

4. Vlajka Aljašky pozostáva z ôsmich hviezd, ktoré patria do súhvezdia Veľkej Medvedice. Sedem žltých hviezd predstavuje známy Veľký voz. V pravom hornom rohu je Severná hviezda (Polárka) ako symbol najsevernejšieho štátu USA.

Hviezdy sú na modrom podklade pripomínajúcom oblohu, more, jazerá a kvety Aljašky – napríklad nezábudka (v angličtine Forget-me-not), ktorá je zároveň aj národným kvetom.

Vlajku navrhol ešte mladý Benny Bensom v roku 1926. V tom čase mal 13 rokov a bol žiakom siedmeho ročníka základnej školy.

5. Aljaška je najväčším štátom USA z hľadiska rozlohy – disponuje približne 1 067 478 km2

6. Na druhej strane jej počet obyvateľov nepatrí na popredné miesta rebríčku amerických štátov. Údaj z roku 2019 hovorí o tom, že na území žije 731 158 ľudí a vďaka tomu sa Aljaška radí až na 48. miesto v rámci celej USA. Za ňou nasledujú už len štáty Vermont a Wyoming.

7. Teplota v zimných mesiacoch (od novembra do marca) sa pohybuje v rozpätí -18 až -30 stupňov Celzia. Letné mesiace sú o čosi príjemnejšie, keďže miestni si užívajú teploty od 4 do 15 stupňov Celzia. Najteplejší mesiac je júl.

8. Aljaška je domovom 224 kmeňov, v ktorých počuť minimálne 20 domorodých jazykov. Pôvodných obyvateľov (Alaska Natives) je 15 %.

9. Ak sa na tento kus zeme pozrieme zvrchu, uvidíme viac ako 3 000 riek a 3 milióny jazier. Lake Iliamna je nielen najväčšou prirodzenou vodnou plochou na Aljaške, ale pre svoju rozlohu (približne 1 610 km2) patrí aj do Top 3 v USA. Legenda vraví, že je domovom neznámej vodnej príšery.

10. Napriek bohatým vodným zdrojom sa na Aljaške nachádza minimálne 100 sopiek a sopečných polí, ktoré boli aktívne za posledných 2 000 rokov. Podľa amerického geologického prieskumu boli v tejto oblasti od roku 1900 zaznamenané len dve erupcie.

11. Ľadovec pokrýva 5 % územia. Až 1/3 Aljašky je súčasťou polárneho kruhu.

12. Jedno z najaktívnejších seizmických miest na svete. Za posledných päť rokov bolo na Aljaške zaznamenaných až 150 000 zemetrasení, z ktorých až 31 malo magnitúdu 6 a vyššie. Avšak väčšina zemetrasení sa objavila na neobývaných miestach, alebo boli také slabé, že ich miestni obyvatelia ani nepocítili.

13. Čo myslíte, kde sa nachádzajú dva, rozlohou najväčšie lesy v celých Spojených štátoch? Predsa na Aljaške. Nazývajú sa Tongass a Chugach.

14. O nádhernej prírode Aljašky by sa dalo písať veľmi veľa. Spomeniem ešte, že z 20 najvyšších vrcholov v Spojených štátoch, sa až 17 z nich nachádza práve na tomto území.

15. Národné zviera štátu Aljaška je los. Okrem neho žijú v lesoch a riekach napríklad aj medveď hnedý, bobor, vydra riečna, vlk, líška, tuleň, veľryba, kosatka, šťuka, pstruh či minimálne päť druhov lososa.

16. Na Aljaške je možné dopestovať zeleninu gigantických rozmerov. Dôvod je vraj jednoduchý: veľmi veľa slnka počas dňa. Dĺžka dňa závisí od konkrétnej oblasti, v niektorých majú denné svetlo aj 20 hodín vkuse.

Pestovatelia z Aljašky sa radi zúčastňujú farmárskych súťaží, pretože ich zelenina nemá konkurenciu. Pozrite sa, akú kapustu, cuketu či šalát sa podarilo dopestovať v roku 2013.

17. Najdôležitejším priemyselným odvetvím je ropa a zemný plyn. Ich zárobky tvoria až 90% celkových príjmov štátu.

Najznámejšie mestá na Aljaške sú: Fairbanks, Anchorage, Juneau, Sitka.

18. V regióne Fairbanks je možné sledovať nádhernú polárnu žiaru až 243 dní v roku.

Ak by sme zašli do časti Severný pól (North Pole), našli by sme aj dom legendárneho Santa Clausa, ktorý tam už stojí takmer 70 rokov.

Vo vnútri sa nachádza krásny obchod plný vianočných ornamentov a suvenírov. Nadšencov prekvapí pisateľský kútik, kde môžu potešiť malých či veľkých hoc aj na opačnej strane sveta. Na obálke každého listu je totiž vyznačený ako odosielateľ samotný Santa Claus zo Severného pólu. Milé, čo poviete?

19. Hlavné mesto Aljašky je Juneau a pre svoju rozlohu (8 431 km2) je najväčším v USA. Bohužiaľ, je to jediná metropola v Spojených štátoch, ktorá nemá vybudovanú cestnú infraštruktúru. Dá sa sem dostať iba loďou alebo lietadlom.

20. Najľudnatejšie mesto Aljašky je Anchorage. Žije v ňom až približne 290 000 ľudí. Na porovnanie, v Juneau, ktoré obsadilo druhú priečku, žije iba niečo cez 37 000 obyvateľov.

Bonus – záhady Aljašky

Milí moji čitatelia, veľmi si vážim všetky skvelé podnety od vás. Niektoré som dostala aj k téme Aljaška. O záhadách a legendách, ktorých je okolo Aljašky neúrekom, mi napísal Marek a aj touto cestou mu veľmi pekne ďakujem.

V hlavnom meste Juneau sa nachádza hotel, ktorý bol otvorený v roku 1913, a má strašidelnú povesť. Na treťom poschodí, v izbe číslo 315, sa vraj dejú nevysvetliteľné veci. Príbeh o námorníkovi, ktorý takmer neprežil noc, si môžete prečítať na tomto linku: Izba číslo 315 a námorník (anglická verzia).

V okolí Aljašky údajne miznú aj lode. Veľmi zaujímavý článok si môžete prečítať tu: O zmiznutej lodi Baychimo (anglická verzia).

Pridávam tip na seriál, ktorý zobrazuje viaceré nevysvetliteľné javy a momenty na Aljaške, volá sa The Alaska Triangle.

Ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Verím, že ste sa niečo nové dozvedeli a teším sa na vás pri ďalšom pokračovaní tejto série.

Sledovať ma môžete aj na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka
  • LinkedIn: Martina Januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma