Maine – 18 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri 24. pokračovaní série o amerických štátoch. Naposledy sme zakotvili v Nebraske, z ktorej sa dnes presúvame na severovýchod, do krajiny losov. Vedeli ste, že Maine, s výslovnosťou mejn, je unikátnym štátom, ktorý ako jediný má len jedného amerického suseda?

Všetky predchádzajúce časti, ktoré sú súčasťou série, si môžete pozrieť kliknutím na priložený odkaz: Séria o amerických štátoch. Nájdete medzi nimi napríklad zaujímavosti o Havaji, Aljaške či New Yorku.

Panenská divoká príroda, majáky, losy, homáre, špáradlá, divoké čučoriedky, Augusta – aj tak by sme mohli charakterizovať výnimočný Maine.

Nachádza sa v severovýchodnej časti USA, v regióne New England. Má iba jedného amerického suseda: New Hampshire. Susedí tiež s Kanadou a z východnej strany ho obklopuje Atlantický oceán. Delí sa na 16 krajov.

1. Vďaka nízkemu počtu obyvateľov, 1,34 miliónov, je takmer na chvoste v porovnaní s ostatnými americkými štátmi. Obsadzuje 42. miesto.

2. Disponuje územím veľkosti 91 634 km2, vďaka čomu v rebríčku predbieha ďalšie tri štáty, a teda nachádza sa na 39. miestom.

3. Maine sa pripojil k USA 15. marca 1820 ako 23. v poradí.

4. Má najviac lesných porastov v celých Spojených štátoch, z čoho vyplýva aj jeho oficiálna prezývka ‚pine tree state‘, v preklade ‚borovicový štát‘.

5. Je jediným americkým štátom, ktorého názov tvorí len jedna slabika. Pôvod slova ‚mein‘ však nie je úplne jasný. Podľa niektorých zdrojov ho tak pomenovali európski bádatelia, ktorí sa inšpirovali bývalou francúzskou provinciou.

6. Štátna vlajka má tmavomodrý podklad. Uprostred je erb, v ktorom môžeme vidieť symboly pokojnej prírodnej scenérie typickej pre Maine: les, borovicu a oddychujúceho losa. Okolo erbu stojí námorník spolu s farmárom, ktorí symbolizujú závislosť štátu od oceánu a poľnohospodárstva. Štátne motto ‚DIRIGO‘ rozširuje charakter Polárnej hviezdy. V minulosti bolo považované za sprievodcu námorníkov, odvolávajúc sa na štát ako na „sprievodcu občanov“ a zároveň nabádalo na zodpovednosť voči štátu.

7. Jednou z najväčších pých borovicového štátu je neporušená príroda. Okrem veľkého množstva lesov, štátnych parkov, ukrýva viac ako 2500 jazier, 500 riek a potokov.

8. Zo štátnych parkov musím spomenúť krásny Baxter State Park, ktorý je ideálny na turistiku, prechádzky a pikniky.

9. Národný park Acadia je tak výnimočný, že ho môžeme pokojne označiť za národné bohatstvo. Nachádza sa na pobreží a tvoria ho lesy, skalnaté pláže a dych berúce scenérie.

10. Pri návšteve si na svoje prídu aj obdivovatelia majákov, pretože Maine ich má až okolo 60. Najstarší z nich, The Portland Head Light bol postavený v roku 1791.

11. Hovorí sa, že západy slnka sú dôkazom toho, že nech sa stane čokoľvek, každý deň sa končí krásne. Západy v borovicovom štáte túto peknú myšlienku len podčiarkujú. Čo myslíte?

12. Je najväčším producentom homárov v USA. V roku 2018 vylovili z atlantických vôd viac ako 50 miliónov kilogramov homárov. Šepká sa, že najchutnejší sú práve v týchto končinách.

13. Okrem homárov je významným producentom špáradiel (až 90% celkovej americkej produkcie), zemiakov a brokolice.

14. Mesto Cherryfield je známe ako čučoriedkové hlavné mesto sveta, pretože je vychýrené produkciou divokých čučoriedok. Práve divoké čučoriedky rastú v týchto končinách viac ako kdekoľvek inde na svete.

15. Vedeli ste, že táto príroda je domovom pre viac ako 75 000 losov? Vyšší počet týchto dvojmetrových zvierat nájdeme len na Aljaške. Okrem losov tu žijú tiež napríklad čierne medvede, kanadské rysy, kojoty, líšky, pumy, orly, korytnačky.

16. Počuli ste už o Jacksonovom laboratóriu? Je to veľká nezisková biomedicínska výskumná inštitúcia, ktorá má okolo 2100 zamestnancov. Zároveň je najväčším svetovým dodávateľom geneticky čistokrvných myší.

17. V Maine boli vynájdené diery v šiškách. Haha čítate správne, aj diery v šiškách majú svojho objaviteľa. Keďže po upečení bolo ťažké dosiahnuť, aby bol upečený aj stred, v roku 1847 vymyslel diery 16-ročný Hanson Gregory.

18. Hlavné mesto Augusta dostalo svoj názov po princezne Auguste z Walesu. Má iba okolo 20 tisíc obyvateľov, vďaka čomu je tretím najmenším hlavným mestom v USA (predbehli ho štáty Vermont a South Dakota.)

Milí čitatelia, ďakujem za prečítanie tohto článku. Teším sa na vás opäť o týždeň v utorok pri ďalšom pokračovaní. Navyše tento víkend mám pre vás pripravené prekvapenie, vďaka ktorému vám mojimi očami ukážem ďalšie vychýrené miesta o ktorých snívajú nie len deti. Čo myslíte, kam pocestujeme?

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma