Vďakyvzdanie, najkrajší americký sviatok

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Vďakyvzdanie (Thanksgiving) je najväčší americký sviatok, ktorý nemá fixný dátum. Každý rok pripadá na štvrtý štvrtok v novembri. Vďakyvzdanie je o rodine, priateľoch, vďake a o mnohých tradíciách, o ktorých sa milý čitateľ dozvieš práve v tomto článku.

Ako vniklo Vďakyvzdanie

V septembri roku 1620 priplávalo 102 pustovníkov na anglickej lodi na územie Ameriky. Polovica z nich však z dôvodu nepriaznivých zimných podmienok zomrela. Druhá polovica sa postupne začala zoznamovať s domorodcami (Indiánmi), ktorí ich naučili ako v daných podmienkach prežiť. V jeseni roku 1621 pustovníci po prvýkrát na znak úcty a vďaky pohostili domorodcov jedlom, ktoré si už sami dokázali vypestovať práve vďaka nim. Avšak Vďakyvzdanie sa stalo štátnym sviatkom až o viac ako dvesto rokov neskôr, v roku 1863, a to zásluhou vtedajšieho prezidenta Abrahama Lincolna. Vo svojom vyhlásení taktiež určil, že Vďakyvzdanie bude každý štvrtý štvrtok v Novembri. K Vďakyvzdaniu sa postupne začalo viazať mnoho tradícií. Jednou z najstarších je sledovanie amerického futbalu.

Sviatočný Americký futbal

História amerického futbalu počas Vďakyvzdania siaha až do roku 1869, kedy sa odohrala prvá hra vo Philadelphii. Avšak prvý profesionálny zápas sa odohral neskôr, a to 25. novembra 1920. S výnimkou prerušenia počas rokov 1941 až 1944, kvôli Druhej svetovej vojne, táto tradícia pretrváva až dodnes. Na každé Vďakyvzdanie sú naplánované tri zápasy, ktoré sú vysielané v televízii a trvajú od obeda až do večera. Stálice, ktoré hrajú každý rok sú Kovboji z Dalasu a Levy z Detroitu. No americký futbal nie je jediná tradícia, ktorá sa v tento deň sleduje v televízii. Od deviatej rána sa totiž koná trojhodinový najznámejší pochod na svete.

Miliónový pochod

  • Titul najstarší pochod na Vďakyvzdanie patrí mestu Philadelphia, keďže sa konal v roku 1920.
  • O štyri roky neskôr na Philadelphiu nadviazal pochod v New Yorku, ktorý sa postupom času stal svetovo najznámejším. Ide o pochod s názvom Macy’s Thanksgiving Day Parade, na ktorom môžeš vidieť pána a pani Santa Clausových, stovky hudobníkov, umelcov a tanečníkov.
  • Základom pochodu sú obrovské balóny rôznych tvarov, zväčša ide o rozprávkové bytosti, ako napríklad Shrek, Grinch a Pikaču. Samozrejme nesmie chýbať ani obrovský moriak.
  • Balóny patria firmám, ktoré platia státisíce za reklamu. Moderátori v televízii totiž predstavujú každý balón osobitne. Cena naplnenia jedného balónu héliom je minimálne 510 tisíc dolárov a musí ho držať v priemere 70 dobrovoľníkov.
  • Priamy prenos je možné sledovať na viacerých televíziách a internete. Každý rok si tento pochod za milióny dolárov pozrie približne 50 miliónov ľudí. Viac štatistík o tomto pochode nájdeš tu. Okrem New Yorku a Philadelphie sa pochody organizujú v mestách ako Detroit, Huston, Chicago.

Nákupné šialenstvo Black Friday

  • Slovné spojenie Čierny Piatok bolo po prvýkrát použité 24. septembra 1869 vďaka dvom investorom, ktorí dvihli cenu zlata a spôsobili tým krach na burze.
  • Dnes sa termínom Čierny Piatok označuje piatok po Vďakyvzdaní. Je tomu tak od roku 1950 vďaka policajtom z Philadelphie. Viac si o tom môžeš prečítať tu.
  • V tento deň dáva väčšina spoločností svojim zamestnancom voľno, ktorí tento deň následne využívajú na nákupy. Čierny Piatok je totiž charakteristický obrovskými výpredajmi, ktoré začínajú už vo štvrtok v noci. Nákupy sa naozaj vyplatia a nanešťastie o tom vedia všetci. Nekonečné rady sa začínajú tvoriť už niekoľko hodín pred otvorením obchodov s tými najlepšími zľavami.
  • Dobrým príkladom je obchod Best Buy, kde je možné kúpiť televízor či inú elektroniku až v 70% zľave. Obchody s oblečením sú tiež perfektným cieľom. Kúpiť si vysnívané svadobné šaty o pár stoviek lacnejšie, či čokoľvek v Hollisteri so zľavou 50%, je jednoducho veľkým lákadlom.

Čo sa týka našej domácnosti, vo štvrtok večer sadáme do auta a ideme do najväčšieho amerického nákupného centra (King of Prussia Mall), kde sa viac menej to množstvo ľudí stratí. Neprežívame to extrémne, pozrieme čo majú, a keď to stojí zato, vystojíme dlhý rad pri pokladni. Potom sa vrátime domov a dáme si druhé kolo večere. Presne tak, ako sa na Vďakyvzdanie patrí.

Sviatočná večera

„Na Vďakyvzdaní milujem to, že je o vychutnávaní si dobrého jedla v kruhu rodiny a priateľov. Vôbec nie je dôležité odkiaľ si prišiel, Vďakyvzdanie je pre všetkých.“

Daniel Humm

Milý čitateľ, do tohto bodu sú opísané tradície, ktoré sa týkajú väčšiny Američanov. Neviem ti však zaručiť, že platia pre všetkých. Čo ti však viem zaručiť je fakt, že tak ako pre nás, ktorí oslavujeme Vianoce, je Štedrá večera neodmysliteľnou súčasťou Vianoc, takou istou súčasťou Vďakyvzdania je pre Američanov sviatočná večera.

  • Základom tejto večere je moriak, ktorý sa podáva s rôznymi prílohami, ktoré sa pripravujú na desiatky spôsobov. Zväčša je to zemiaková kaša, zelené fazuľky, brusnicová omáčka, sladké zemiaky s Maršmelo cukríkmi, ružičkový kel, mrkva s javorovým sirupom, bylinková plnka z chleba, makaróny so syrom a mnoho ďalších.
  • Ako predjedlo sa podávajú napríklad syry, rôzne omáčky, polievky, plnené šampiňóny a šaláty.
  • K najtypickejším dezertom patrí koláč s pekanovými orieškami, tekvicový so šľahačkou a jablkový s vanilkovou zmrzlinou.

Na prvé počutie sa ti môžu tieto kombinácie jedál zdať prehnané, no ver mi, všetko spolu úžasne hrá. Priznám sa, ja sa na tieto výnimočné chute teším celý rok. Na obrázku hore môžeš vidieť našu tohtoročnú večeru. Od ľavého kraja: moriak, mrkva na mede, chlebovo-bylinková plnka, brusnicovo-marhuľovo-pomarančová omáčka, zelené fazuľky so šalotkou a opečenými mandľami, ružičkový kel s parmezánom, jablkový koláč, zapečené batáty s bielkovým snehom, omáčka z výpeku z moriaka a zemiaková kaša.

Bizár v podobe prezidentskej milosti

V roku 1989 zaviedol prezident Georg H. W. Bush tradíciu s názvom Štátna milosť pre moriakov na Vďakyvzdanie (National Thanksgiving Turkey Pardoning). Znamená to, že dvaja moriaci, ktorí dostanú prezidentskú milosť, nesmú byť zabití a následne zjedení ale môžu žiť až do svojej prirodzenej smrti. Do Bieleho domu vo Washingtone, D.C. sa pár dní pred Vďakyvzdaním dovezú dvaja moriaci z Virgínie, ktorí sú 20 týždňov starí. Obaja moriaci dostanú mená, ktoré zverejní Biely dom spolu s ostatnými informáciami o moriakoch, napríklad moriakovu výšku, váhu, obľúbenú pochúťku. Následne sa spustí verejné hlasovanie na oficiálnej stránke Bieleho domu, v ktorom občania rozhodnú, ktorý z dvoch moriakov vyhráva cenu Štátny moriak Vďakyvzdania.

Na konci tohto odseku je fotografia profilov tohtoročných moriakov z oficiálneho Twittera Bieleho domu. Dva dni pred Vďakyvzdaním je oficiálna ceremónia, na ktorej sa predstaví spolu s prezidentom iba víťazný moriak. Tento rok predstavil prezident Donald Trump moriaka s menom Maslo (Butter). Porazený moriak sa volá Chlieb (Bread). Po skončení ceremónie sa oba omilostené moriaky vrátia späť tam, odkiaľ prišli.

Ako som už spomínala na začiatku tohto článku, Vďakyvzdanie je o rodine, priateľoch a vďake. A keďže máme Vďakyvzdanie práve dnes, zastav sa na chvíľu a zamysli sa, začo si vďačný ty, milý čitateľ. Ja som vďačná za všetko čo mám a za všetkých výnimočných ľudí, ktorí stoja pri mne už veľa rokov, nech sa deje čokoľvek. A som vďačná aj tebe milý čitateľ, že čítaš tieto riadky. Ak ťa zaujíma téma sviatky, môžeš si prečítať o Vianociach či Veľkej noci kliknutím sem.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma