Milí čitatelia, vítam Vás pri novom článku, ktorého hlavnou témou sú nemocnice v USA. Je všeobecne známe, že americké zdravotníctvo patrí k najdrahším na svete, odráža sa to aj v stave nemocníc?
To, že zdravotný systém je za veľkou mlákou úplne iný, spomínam v starších článkoch. Faktom je, že tento systém nie je nastavený najšťastnejšie, pretože spôsobuje najväčšie problémy ľuďom, ktorí zarábajú najmenej (článok, v ktorom vysvetľujem systém zdravotného poistenia nájdete kliknutím sem: O najdrahšej zdravotnej starostlivosti na svete).
- Nemocničné výdavky stoja Američanov ročne viac ako $384.5 biliónov (slovenských $384.5 miliárd).
- Priemerný účet za pobyt v americkej nemocnici stojí jedného pacienta $10 000 (v tejto cene nie je zdravotné poistenie). To, koľko hradí poisťovňa, závisí od konkrétnej poistky. Pre predstavu uvádzam príklad: poistenia pre seniorov Medicare hradia približne polovicu nemocničných výdavkov.
V americkom zdravotníctve je laicky povedané veľa peňazí, čo sa odráža vo vývoji nových liekov, technológiách, lekárskych platoch a kvalite nemocníc (nie však všetkých). Avšak aj napriek tomu z toho nemajú takmer nič milióny ľudí, pretože si pobyt v nemocnici nemôžu dovoliť. Podľa The Guardian 25% ľudí v USA odkladá lekársku pomoc pri vážnych ochoreniach, pretože by pre nich znamenala až príliš veľké výdavky.
- Z TOP 10 najlepších nemocníc na svete, sa prvé tri v rebríčku nachádzajú práve za veľkou mlákou:
- 1. Mayo Clinic – Rochester
- 2. Cleveland Clinic
- 3. Massachusetts General Hospital
- 6. The Johns Hopkins Hospital – Baltimore
- Do úvahy pri tvorení tohto rebríčka sa brali odporúčania odborníkov, dotazníky pacientov a kľúčové informácie (čakací čas pacientov, platy, počet zdravotného personálu atď.).
Priestory najlepšej nemocnice Mayo Clinic – definovaná ako neziskové akademické lekárske stredisko
Kvalita a druhy nemocníc
Podľa AHA (American Hospital Association – Americká asociácia nemocníc) sa v roku 2020 nachádza na území Spojených štátov presne 6 146 nemocníc. Z toho 5 198 je komunitných, do ktorých patria: mimovládne neziskové – financované z darov ľudí, firiem či zbierok (2 937), súkromné – vlastnené investormi (1 296), vlastnené konkrétnym štátom a miestnou vládou (965). Ďalšiu skupinu tvoria nemocnice, ktoré vlastní federálna vláda, tých je 209. Psychiatrických mimovládnych nemocníc je 616. Ostatných je 123.
- Je veľmi ťažké porovnávať nemocnice v USA na základe cien, pretože neexistujú oficiálne cenníky + neexistuje žiadna štátna zdravotná poisťovňa, čiže každá poisťovňa má iné ceny, iné zmluvy atď.
Kvalita nemocníc za veľkou mlákou závisí od viacerých faktorov: kto ju vlastní, veľkosť nemocnice, personálne obsadenie, finančné zdroje a podobne. Z toho dôvodu nie je jedno, do ktorej nemocnice sa ide pacient liečiť. Zdravotná starostlivosť, vybavenie a prístup sa v jednotlivých nemocniciach môžu výrazne líšiť.
- Čím ďalej tým viac nemocníc ponúka pacientom samostatnú izbu ako štandard, pretože pohodlie považujú za nevyhnutnosť.
Ako som už spomínala vyššie, nie všetky nemocnice sú v USA automaticky dobré. Podľa rebríčka z roku 2019 sú v Spojených štátoch aj nemocnice, kde sa lekárske chyby stávajú častejšie. Z 25 nemocníc sa až 7 nachádza v štáte New York.
- Výskum z roku 2018 uvádza, že každý rok zomrie v USA viac ako 250 000 pacientov z dôvodu lekárskej chyby. Avšak nejde ani tak o zlyhanie ľudského faktora ako o systémové chyby. Práve lekárske chyby sú po chorobách srdca a rakovine, treťou najčastejšou príčinou smrti.
Komunitné nemocnice
Detská nezisková nemocnica vo Philadelphii, ktorá je druhou najlepšou detskou nemocnicou v štátoch
- 2/3 komunitných nemocníc sa nachádza vo veľkých mestách.
Niektoré komunitné nemocnice sa sústredia výhradne na všeobecnú starostlivosť, iné zas na poskytovanie liečby určitých chorôb a stavov.
Federálne nemocnice
Federálne nemocnice poskytujú zdravotnú starostlivosť a bežné chirurgické zákroky, ktoré financuje vláda a ktoré sú určené výhradne pre konkrétnu populáciu pacientov – vojnových veteránov a pôvodných obyvateľov (Indiánov).
- Veteráni majú zadarmo zdravotnú starostlivosť v prípade, ak ich zdravotný stav ovplyvnila práca alebo ak nemajú dosť finančných prostriedkov. O veteránoch a vojakoch určite napíšem samostatný článok.
Platy v nemocniciach
Nemocnice za veľkou mlákou zamestnávajú viac ako 5.2 milióna ľudí. Do tejto štatistiky patria napríklad zdravotné sestry, pracovníci v laboratóriách či radiológovia.
- Priemerný pracovník nemocnice zarába okolo $34 na hodinu a pracuje v priemere 37 hodín týždenne.
- Priemerný ročný plat registrovaných zdravotných sestier/bratov s licenciou je $71 700.
Platy lekárov spomínam v staršom článku: Majú v USA rozprávkové platy?
Čo si v USA nosia do nemocnice?
Toaletný papier si našťastie pacienti nosiť nemusia, pretože základné hygienické potreby ako šampón, sprchový gél, toaletný papier atď. dostanú pri nástupe do nemocnice. Čítala som článok o tom, čo sa odporúča priniesť v Amerike do nemocnice – na prvom mieste bol vankúš, aby sa pacientom pohodlnejšie spalo, na druhom mieste boli slúchadlá. Už ste išli niekedy do nemocnice s vlastným vankúšom? 🙂
Zaujímavosťou je, že ak príde žena do nemocnice porodiť bábätko a chce ušetriť, musí si doniesť vlastné produkty, ako napríklad telové mlieko pre dieťa, plienky atď., pretože balíčky pre novorodeniatka sú spoplatnené v rozpätí $200 – $500.
Aké jedlo sa podáva v nemocnici?
Väčšina nemocníc v USA dbá na vysokú zdravotnú starostlivosť, no jedlo výrazne zaostáva. Mnohé z nich podávajú jedlá nižšej triedy, ktoré zodpovedajú rozpočtovým obmedzeniam v tejto oblasti. Zvyčajne sa podávajú jedlá so zbytočne vysokým obsahom cukru, menej kvalitným mäsom či umelými sladidlami.
- Väčšina nemocníc uvádza, že podávať zdravé jedlo by stálo oveľa viac peňazí.
- Za veľkou mlákou je zvykom, že v priestoroch nemocnice sa nachádza reštaurácia, prípade prevádzky s rýchlym občerstvením, v ktorých si s obľubou objednávajú jedlo aj pacienti.
Na raňajky sa zväčša podáva toast, omeleta, jogurty, džem, maslo. Na obedy a večere: šaláty, sendviče, mäso, zemiaky, hranolky.
Ukážka nemocničného jedla v USA:
Darčekové obchody v nemocniciach
Je možné, že darčekové obchody v nemocniciach ste si všimli už v nejakom americkom filme či seriály. Skutočnosť je taká, že v niektorých nemocniciach sa naozaj nachádzajú obchodíky, v ktorých je možné kúpiť darčeky pre pacientov.
- V Amerike sa bežne chodí na návštevu do nemocnice s balónmi, plyšákmi či kvetmi.
Nie je ničím výnimočným objednávať darčeky priamo do nemocnice prostredníctvom online objednávok s donáškou.
Zaujímavosťou je, že ak v USA prechádzate veselým alebo ťažkým obdobím (svadba, zásnuby, narodeniny, pôrod, pobyt v nemocnici, smrť blízkeho a podobne), okruh známych, nie len najbližších, Vám ako znak súcitu a empatie pošle kvety, darčekové koše či iné darčeky s milými odkazmi. Začala som to praktizovať už aj ja a reakcie okolia sú úžasné. 🙂
Záver
Milí čitatelia, ďakujem Vám za prečítanie tohto článku. Ak máte k tejto téme nejaké otázky, neváhajte ma kontaktovať. Na budúci týždeň prejdeme na ďalšiu zaujímavú tému, náboženstvá a komunity, povieme si viac o Amišoch, Mormonoch a Židoch.
Tina