10 netradičných produktov z potravín v USA

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vítam vás pri článku, ktorý je o zaujímavých, možno trošku netradičných potravinách z vybraného amerického reťazca. Tak, ako na Slovensku, aj v USA existujú rôzne siete potravinových reťazcov. Niektoré majú v repertoári vlastné značky, ktoré ich výrazným spôsobom odlišujú od konkurencie. Presne taký je Trader Joe’s.

Pred pár týždňami som pridala článok o produktoch z iného potravinového reťazca (Whole Foods Market), medzi ktorými nájdete napríklad avokádovú zmrzlinu a slané maslo. Pripájam link: 10 netypických produktov Whole Foods Market.

Trader Joe’s založil v roku 1958 Joe Coulombe s hlavnou myšlienkou: nahromadiť chute z celého sveta pod jednou strechou.

  • V rámci USA majú viac ako 504 pobočiek. Každá z nich je dizajnovaná špecificky podľa miesta, kde sa nachádza.

Každá predajňa ponúka okolo 4 000 produktov, z ktorých až 80% patrí pod vlastnú Trader Joe’s značku. Medzi ich hlavné trháky patria organické potraviny, vynikajúce syry, nezvyčajné mrazené produkty, zdravšie varianty sladkostí či veľký výber sušeného ovocia a orechov.

10 netradičných produktov z Trader Joe’s

10. Sušený červený melón

Máte radi sušené ovocie? Ak áno, zaručujem, že oddelenie sušeného ovocia stojí za povšimnutie. Majú totiž v ponuke chutné klasiky ako sušené jablká, marhule, figy, mangá. Nájdu sa aj mandarínky, pomaranče a v neposlednom rade červený melón. Vyskúšali by ste?

Zo zvedavosti som sušený melón ochutnala. Niektoré kúsky obsahovali čierne kôstky, takže v konečnom dôsledku bola chuť a vôňa presne taká, ako keď rozhryznete kôstku.

9. Ryžový karfiol

Pre milovníkov karfiolu je od roku 2015 k dispozícii originálna a trendová alternatíva – nakrájané chrumkavé ružičky, ktoré pripomínajú ryžu. Cena je $2,49 / 2,10€. Odporúča sa podávať ako náhrada ryže, príloha k mäsu, ba dokonca v niektorých receptoch zohráva hlavnú úlohu: Ryžový karfiol s karí; Ryžový karfiol s fazuľou na kubánsky spôsob.

  • Vrecko nasekaného karfiolu patrí vraj k najpopulárnejším produktom v celom Trader Joe’s.

8. Zeleninový základ na pizzu

V USA sú relatívne populárne aj rôzne zdravšie varianty pizze. Klasickú múku nahrádza kukuričná a hlavnú úlohu zohráva zeleninový základ. Na trhu si našli stále miesto najmä: brokolica & kel; karfiol. Ktorý základ by ste vyskúšali?

7. Očistené granátové jablko

Ak ste už niekedy mali doma granátové jablko, určite viete ako ťažko sa z neho vyberajú semiačka. Je z toho bordel, zafarbené ruky (kiež by to ostalo len pri rukách). Keď som raz jedla jablko v obývačke, špinavá bola ešte aj stena za mnou.

Našťastie na americkom trhu existuje riešenie aj pre tento problém – pripravené semiačka z granátového jablka, ktoré sú vhodné k okamžitej konzumácii. Škoda tej vysokej ceny – 150g za $4,99 / 4,19€.

  • Na internete som videla dobrý návod na ošúpanie: jablko rozrežete na polovicu, vezmete misku a varechu. Nad miskou chytíte polovicu jablka do dlane (rozrezanou časťou dole) a po opačnom konci búchate varechou – semiačka budú samé pekne vypadávať do misky.

6. Čipsy zo zeleninového banánu

Musím povedať, že nie som veľkým nadšencom zdravých verzií pochutín. Avšak plantain (zeleninový banán) je svetlou výnimkou. Ide o banány z rodu Musa, ktoré sú väčšie ako známe klasiky. Okrem výzoru sa líšia aj v spôsobe konzumácie – nejedia sa surové, pred konzumáciou sa musia tepelne upraviť.

Chuťou pripomínajú zemiaky. Podávajú sa ako príloha k jedlám alebo sa chrumkajú len tak, ako chipsy. Odporúčam vyskúšať.

5. Chrumkavé hríby a karfiolové krekry

Až pri písaní tohto článku som si uvedomila, že bude obsahovať tri podoby karfiolu. Do tretice všetko dobré a ódy na túto zeleninu nám uzatvoria populárne karfiolové krekry s hnedou ryžou, kokosovým mliekom, semiačkami a korením. Nachádzajú sa na poličke hneď vedľa sušených hríbov, ktoré sú jemne ochutené a ich hlavným účelom je zdravé mlsanie.

Zaujímalo by ma, či Vám už niekedy napadlo jesť sušené hríby len tak, večer pri pozeraní TV. Mne teda ešte nie 🙂

4. Predpripravená mrazená ryža

O USA sa hovorí právom, že je krajinou neobmedzených možností. Tento výrok rada spájam najmä s jedlom. Úplne chápem, že mrazené polotovary nevyhovujú každému, no až tak sa nečudujem ani tým, ktorí sú presným opakom.

Trader Joe’s sa vyznačuje veľkým výberom predpripravených zamrazených jedál. V mrazákoch ukrývajú okrem pochúťok z medzinárodnej kuchyne aj klasiky akými sú zemiaková kaša či ryža, ktoré stačí len ohriať.

3. Kombinácia: arašidové maslo & džem

Na svete niet väčších milovníkov kombinácie arašidového masla a džemu (skratka PB & J, peanut butter and jelly). Podľa štatistík zje jeden obyvateľ USA za celý svoj život v priemere 3 000 kúskov sendviča s PB & J.

Trader Joe’s ponúka veľmi šikovné balenie trubičiek s arašidovou náplňou, ktoré sa namáčajú do džemu. Samozrejme, že som to musela vyskúšať a uznávam, chutí to vynikajúco.

2. Praclíky plnené arašidovým maslom

Čokoláda, sušienky, cereálie s arašidovým maslom sú viac menej klasikou. No vyskúšali by ste slané praclíky, v ktorých vnútri sa nachádza arašidové maslo? Priznám sa, raz som ich kúpila omylom, nevšimla som si, že sú plnené (neprečítala som poriadne etiketu) a boli pre mňa dosť suché – dokonalý lepič úst.

1. Krvavá Mary s mušľovým vývarom

Krvavá Mary (Bloody Mary) – našla som, že v slovenčine sa tomuto populárnemu drinku z paradajkového džúsu, vodky a korenia hovorí aj Krvavá Mária. Trader Joe’s predáva pripravenú zmes, ktorá pozostáva z ingrediencií: paradajkový pretlak, korenie, cukor, vývar z mušlí, cibuľový a cesnakový prášok. Stačí už len priliať vodku a drink je na svete. Čo poviete, ochutnali by ste?

  • Vedeli ste, že Bloody Mary je najpopulárnejším drinkom v lietadlách? Vraj v nich človek vníma chute trošku inak a spomínaná kombinácia je viac než dobrá.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Do budúcna pripravím ďalší výber potravín, no zase z inej obchodnej siete.

Sledovať ma môžete aj na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka
  • LinkedIn: Martina Januvka

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma