Odpovede na Vaše otázky – prvá časť

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, často od Vás dostávam rôzne otázky, podnety, návrhy na témy, z čoho mám veľkú radosť, pretože viem potom lepšie odhadnúť, čo Vás zaujíma. Z kapacitných dôvodov však zatiaľ nedokážem o každej téme ihneď spraviť osobitný a dlhší článok, takže som sa rozhodla, že vytvorím kategóriu, do ktorej budem pridávať rozsahovo prijateľné odpovede. Samozrejme, na niektoré témy si nájdem čas v budúcnosti a doprajem im väčší priestor. 🙂

Ako je to v USA s koronavírusom? Sú preplnené nemocnice?

V USA to máme s koronavírusom stále zlé čo sa týka počtu prípadov. Avšak, dobrou správou je, že úmrtnosť výrazne klesla, keďže sa vírusom v posledných týždňoch kazia najmä mladší ľudia. Pridávam graf prípadov a úmrtnosti pre celú USA.

  • Prízvukujem, že každý štát to má s pravidlami úplne inak. My vo Philadelphii (štát Pennsylvania), máme stále zatvorené reštaurácie – v týchto dňoch sa začínajú otvárať aspoň terasy. Keďže mnoho reštaurácii a barov nemá vlastnú terasu (pozemky sú tu v centre dosť drahé), mesto zatvára celé ulice, aby mali prevádzky priestor na stoly a stoličky.
  • Philadelphia je na popredných priečkach čo sa týka nositeľnosti rúšok, takže sa mi iné štáty ťažko hodnotia. Videla som veľa záberov, že napríklad na Floride sú otvorené pláže, bary, neriešia sa veľmi odstupy a ani rúška. Smutné.
  • Čo sa týka preplnených nemocníc, mesto New York City malo v začiatkoch koronavírusu problémy s kapacitami v niektorých nemocniciach, pretože koronavírus udrel najmä tam. Akurát včera som čítala článok, že nemocnice na Floride majú toho v nemocniciach teraz tiež dosť.

Boli v USA naozaj také protesty v súvislosti s Black Lives Matter?

Áno boli. O situácii vo Philadelphii som už písala – rabovačky, protesty, zničené obchody. Môžete si to prečítať kliknutím sem. Hlavná vlna protestov trvala približne 5 dní. Keďže bývame v centre mesta, boli sme tak povediac v centre diania – nad hlavami vrtuľníky, protesty sme videli na vlastné oči. V jeden moment protestujúci vošli na rýchlostnú cestu, polícia ich chcela odohnať, a tak použili slzný plyn. Vietor odfúkol plyn až k nám, takže sme plakali aj doma. Situácia sa však postupne upokojila, avšak stále pokračujú rôzne kampane.

Veľmi zvažujem, či napíšem článok o rasizme. Máme mnoho známych afro-američanov v okolí, ktorých príbehy poznám. Dajte mi prosím vedieť, ak Vás to zaujíma.

Má v Amerike každý auto? Preferuje sa benzín alebo nafta?

  • Cena áut je v Amerike výrazne nižšia ako cena áut na Slovenku. Dokazujú to aj štatistiky, podľa ktorých bolo v roku 2019 v USA registrovaných až 285.5 milióna áut. Vo svetovom rebríčku sa Amerika bezpochyby nachádza na prvých priečkach. Takže odpoveď je áno, áut je tu naozaj veľa.
  • Mnoho ľudí býva v okrajových častiach mesta, alebo tam, kde nie je dobrá mestská a prímestská doprava (autobusy chodia málo, nie sú urobené chodníky pri ceste a pod.) + myslím si, že dosť ľudí, ktorí majú možnosť dobrej mestskej hromadnej dopravy, aj tak uprednostňuje pohodlnosť.
  • Veľa obyvateľov, ktorí pracujú v centre mesta, dochádzajú metrom, vlakmi, autobusmi, pretože sa musí platiť za parkovanie.
  • Zase raz naša domácnosť je výnimkou – my auto nemáme, pretože ho nepotrebujeme. Bývame v centre a máme perfektnú dostupnosť do potravín, parkov, manžel chodí do práce pešo. Taktiež máme vo Philadelphii metro + dobré pokrytie autobusov a vlakov. Ak chceme ísť napríklad na výlet, auto si požičiavame (dá sa to vyriešiť pár klikmi cez telefón; autá sú rozmiestnené po celom meste, takže stačí že si vyberieme cez appku auto, prídeme k nemu a vieme ho otvoriť taktiež cez appku).

Parkovanie

Parkovanie najmä vo väčších mestách býva dosť problém. Aby som sa vyjadrila presne – je problém parkovať v centre väčších miest zadarmo. K dispozícií je viacero strážených parkovacích domov, taktiež je možnosť státia na vyhradených miestach pri ceste, avšak takmer všetky sú spoplatnené v určitých časoch (napríklad od 7 rána do 7 večera). Ak sú tieto miesta spoplatnené, neoplatí sa nekúpiť si lístok, pretože to vkuse kontrolujú pracovníci na to určení.

  • Z našich skúseností – parkovanie v parkovacom dome v New York City pri Times Square stojí do troch hodín $60. Čím viac hodín potrebujete parkovať, tým viac je cena výhodnejšia. Nájsť parkovanie pri ceste v centre NYC je takmer nemožné – ceny sú o dosť nižšie.

Cena benzínu a popularita áut

Cena benzínu závisí od konkrétneho štátu. Ak si vezmeme priemer celej krajiny, jeden galón benzínu (cca 3.8 litra) stojí $2.19. Na eurá je to momentálne 1.88€. Galón nafty (cca 3.8 litra) stojí priemerne $2.43, 2.10€. Niektoré benzínky nemajú k dispozícií naftu – benzín je skrátka v Amerike populárnejší. Je za tým viacero dôvodov: Diesel motory sú drahšie na výrobu + cena benzínu + vylučujú viac škodlivín do životného prostredia (v Amerike sú prísnejšie emisné zákony, vďaka ktorým musia mať namontované zariadenia, ktoré znižujú množstvo emisii). Taktiež tu fičia najmä autá s automatickou prevodovkou – aj v autoškole a elektrické autá (Tesla). V roku 2019 predala spoločnosť Tesla na americkom trhu 367 500 áut.

Ako to je so zdravotníctvom? Je to naozaj také zlé?

Asi neexistuje téma, o ktorej mi chodí do správ viac perál ako o americkom zdravotníctve. Z pohľadu bežného obyvateľa USA viem, že systém je nastavený tak, že sme tu viac odkázaní na seba – je na nás ako si nastavíme poistky, aby boli čo najlepšie – vyžaduje si to vzdelanie a prehľad. Taktiež viem, že ceny za vyšetrenia sú tu neporovnateľne drahšie ako na Slovensku. Ďalším faktom je, že pre seniorov, sociálne znevýhodnených a zdravotne postihnutých existujú programy, ktoré sú cenovo prijateľnejšie.

  • Koľko platíme za poistenie, aký je princíp zdravotníctva v Amerike, si môžete prečítať kliknutím sem. Situácia sa v Amerike rieši už roky, avšak ešte nikto neprišiel s rozumných a lepším riešením.

Kedy začína školský rok a ako je to s povinnou školskou dochádzkou?

  • Školský rok (základná škola, stredná škola, univerzity) začína v USA koncom augusta a končí koncom mája alebo v priebehu júna. Každý štát a každá škola má iné regulácie, avšak dá sa to zhrnúť aj takto všeobecne.
  • Povinná školská dochádzka taktiež závisí od konkrétneho štátu, avšak môžeme ju ohraničiť na: začiatok deti od 5-8 rokov, koniec 16-18 rokov.
  • Žlté školské autobusy sú za veľkou mlákou veľmi populárne. Oficiálne sú v žltom prevedení od roku 1939, pretože táto farba je najviac rozpoznateľná a skôr zachytí pozornosť. Školské autobusy využívajú deti do školy a zo školy. Verejné školy ich majú pre študentov bez poplatkov.

O americkom školskom systéme – aké majú deti prázdniny, aká je kvalita škôl, koľko platia rodičia a podobne, napíšem určite samostatný článok.

Milí čitatelia, ďakujem za prečítanie tohto článku. Pripravené mám ďalšie pokračovania z tejto série (všetky Vaše otázky si zapisujem) + neváhajte mi napísať podnety a ďalšie otázky, ak Vás niečo o čom som ešte nepísala zaujíma. Budem sa tešiť 🙂

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma