Milí čitatelia, vítam Vás pri novom článku, ktorý je pokračovaním série: Odpovede na Vaše otázky. V prvom článku som odpovedala na veľmi zaujímavé otázky ohľadom školskej dochádzky; počtu áut; zdravotníctva a podobne. Ak si ho chcete prečítať, stačí, že kliknete sem. V dnešnom článku odpovedám na ďalších 6 zaujímavých otázok, napríklad: Aké autá sú obľúbené? Ako ďaleko sú potraviny? Platia v školách ospravedlnenky od rodičov?
Ako to je, keď dieťa vynecháva školu? Platia ospravedlnenky od rodičov?
Ulievanie zo školy sa v USA oficiálne nazýva truancy. Mnohé školy sa riadia pravidlom, že študent môže so súhlasom rodiča vynechať školu 10-krát. V tomto prípade musí rodič vypísať oficiálny formálny dokument. Taktiež študenti majú právo vynechať školu na základe potvrdenia od lekára.
Veľký problém však nastáva v momente, keď študent vynechá školu bez akéhokoľvek ospravedlnenia od lekára či rodiča.
- V niektorých štátoch dokonca hrozí, že ak dieťa často vynecháva školu, rodičom (zákonným zástupcom) hrozí väzenie.
- Čítala som o prípade, kedy skončila vo väzení matka dvoch detí, ktoré dokopy vynechali okolo 116 dní školy. Musela si vo väzení odsedieť 180 dní.
Školy patria pod jednotlivé školské obvody (school district). Tie majú okrem iného na starosti rôzne disciplinárne konania. Niektoré obvody „trestajú“ študenta už po prvom vynechaní školy – zákaz zúčastňovať sa na školských aktivitách (športy, krúžky), povinnosť verejnoprospešných prác atď. Ak študent vynecháva školu ďalej, rodičia musia platiť finančné pokuty (v stovkách dolároch).
Aké sú obľúbené druhy áut?
O cenách benzínu + o fakte, že v USA je veľmi veľa áut som písala v predchádzajúcom článku, ktorý si môžete prečítať kliknutím sem. Čo sa týka obľúbenosti značiek áut, je to o čosi zložitejšie, pretože to závisí od konkrétneho miesta. Vo veľkomestách prevládajú skôr klasické rodinné autá a SUV (Toyota, Honda, Nissan,…), v okrajových častiach + mimo veľkých miest sú viac obľúbené doslova veľké autá (napríklad Ford F-série).
- Zaujímavosťou je, že autá tých istých značiek vyzerajú v USA odlišne ako na európskom trhu. Mne osobne sa klasické značky (Toyota, Honda, Ford, Nissan,…) páčia v USA oveľa viac. Mnohé z nich majú kožené výbavy a pôsobia skôr ako Audi, pritom ide napríklad o Hondu.
- Viaceré stránky označujú za najpopulárnejšie auto v USA Nissan Altima. Pripájam stránku, na ktorej si môžete pozrieť mapku USA + najpopulárnejšie autá (+ich ceny) v jednotlivých štátoch: https://insurify.com/insights/most-popular-cars-by-state-2020/
- Svojej popularite sa v USA tešia taktiež aj elektrické vozidlá, najmä od značky Tesla. Štatistiky hovoria, že najviac kupcov tejto značky je v štáte California. Našla som, že v roku 2019 predala spoločnosť Tesla na Americkom trhu okolo 367 500 kusov áut. Z môjho pozorovania viem, že takmer každé parkovisko má k dispozícií elektrické nabíjacie stanice. Dokonca vlastníci elektrických vozidiel majú právo na daňové vrátky (cca do $7 500), avšak vraj sa to má už tento rok zrušiť.
Čo sa týka luxusných áut, v roku 2018 bolo na americkom trhu najobľúbenejším luxusným autom Tesla Model 3; druhé miesto obsadil Lexus Es; tretie a štvrte miesto patrí Mercedes-Benz trieda C a E.
Slováci utekajú z Ameriky, pretože sa boja o život. Vnímame v USA biely rasizmus aj my?
K tejto, pre mňa prekvapivej informácii, som sa dostala po prvýkrát prostredníctvom denníka Nový Čas. Dočítala som sa, že Zuzana Belohorcová uteká po 12 rokoch z USA a hlavný dôvod, ktorý bil do očí je, že sa bojí o svoj život, pretože je biela. Spočiatku som sa k tomu nechcela nejak vyjadrovať, ale opýtali ste sa ma na moje skúsenosti a musím povedať, že niečo takéto som počula prvýkrát. Samozrejme netvrdím, že si to vymyslela.
- Na žiadnych iných Slovákov som nenatrafila. Prosím Vás, ak poznáte nejakého Slováka, čo uteká z Ameriky, lebo sa bojí o život, dajte mu na mňa kontakt, rada napíšem o jeho skúsenostiach.
Kvôli tejto otázke som Googlila info o bielom rasizme a nenašla som nič. Ak máte nejaké podklady, články, na ktoré by som sa mala pozrieť, určite mi ich prosím pošlite. Ja osobne si myslím a ono to tak aj naozaj je, že v Amerike sú afro-americké časti, tzv. getá, kde belochov nevítajú s otvorenou náručou. Je to tak už desiatky rokov, takým miestam sa treba určite vyhýbať. Každopádne Philadelphia (mesto, v ktorom bývame) má viac obyvateľov afro-američanov ako belochov, takže si to viete predstaviť. Máme tu niektoré časti mesta, ktoré sú nebezpečnejšie – tým sa oblúkom vyhýbam. To znamená, že na bežných uliciach nemám strach. Nemala som na to dôvod. Poklopkať. Asi to však nie je samozrejmosť. Naozaj neviem. Taktiež je dôležité k tejto téme podotknúť, že sú miesta, mestá a štáty, kde naozaj nájdete afro-američana len veľmi ťažko.
Ako ďaleko sú potraviny? Sú populárne lokálne domáce obchody?
Bývame v centre mesta. Máme v pešej vzdialenosti dve veľké pobočky zdravších potravín a to – Whole Foods Market a Trader Joe + tržnicu, kde chodíme sem tam kupovať ovocie, zeleninu a ryby od miestnych dodávateľov. O Whole Foods Market a Trader Joe som písala už dávnejšie, takže ak Vás zaujíma sortiment a v čom sa tieto obchody líšia, určite kliknite sem.
- Čo sa týka menších lokálnych obchodíkov, nájde sa ich tu zopár, najmä tých medzinárodných. V Čínskej štvrti sú malé lokálne čínske potraviny, v Talianskej štvrti zase talianske potraviny a tak ďalej. Ja napríklad veľmi obľubujem talianske a francúzske pekárničky. Dostala som od Vás podnet k písaniu o štvrtiach, takže Vám o nich určite dám viac info.
Na okraji Philly máme supermarket s východoeurópskym potravinami (v jeho okolí žije komunita Rusov, Poliakov). Dajú sa v ňom kúpiť čerstvé rožky, krovky, ukrajinské cukríky, maková buchta, tvaroh a kadečo možné. Raz som tam zazrela marlenku a českú minerálku Mattoni. Keď sme tento obchod objavili po prvýkrát, bola som z toho ešte veľmi dlho nadšená.
- Samozrejme v USA sú niektoré miesta veľmi rozťahané – všade všetko ďaleko, nikde sa nie je možné dostať pešo. V tomto prípade nie sú obchody s potravinami až takou samozrejmosťou.
Aká je situácia pred blížiacimi sa americkými voľbami? Koho by som volila?
Situácia pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami je výrazne ovplyvnená koronavírusom. Ľudia sa stretávajú oveľa menej, takmer všetci (ktorí majú tú možnosť), pracujú z domu, takže to nie je úplne také ako zvyčajne – všetko sa rieši online. Nedebatuje sa o tom na ulici a v práci naživo, v mestách sa neorganizujú kampane.
- Z médií vnímam, že tieto prezidentské voľby výrazne ovplyvní situácia spojená s rasizmom a Black Lives Matter, pretože mnoho ľudí nie je spokojných s prístupom terajšieho prezidenta Donalda Trumpa. Taktiež situácia s koronavírusom mu vôbec nepomáha. Prezident až v posledných týždňoch zmenil svoj prístup a začal nosiť rúško – čo myslím, že mu mnohí zrátajú.
- Môj odhad je – a zatiaľ to aj tak vyzerá, že Donald Trump prehrá tohtoročné prezidentské voľby.
- Ak Vás zaujíma viac info k prezidentským voľbám v Amerike, vysvetľujem to v článku, ktorý si môžete prečítať kliknutím sem.
Priznám sa, na základe toho, že v USA nemôžem voliť, nerozmýšľala som nejak hlbšie, koho by som volila. Viem, že sa úplne nestotožňujem s ani jedným kandidátom a ísť nevoliť by tiež nebola dobrá cesta. Škoda, že medzi nimi neexistuje zlatý stred, pretože sa plne stotožňujem s niektorými republikánskymi a niektorými demokratickými princípmi. Ak však vezmem do úvahy situáciu, môj pomyselný hlas – Joe Biden.
Čo budúcnosť? Plánujete ostať v Amerike?
V Amerike sme dokopy už 11 rokov (manžel 8, ja 3). Keďže môj manžel tu vyštudoval univerzitu + tri roky pracuje, za ten čas si na život za veľkou mlákou zvykol – na systém, na kultúru, má tu svoj okruh známych. Veľmi dôležitý fakt v našom prípade je, že štúdium v USA je finančne náročné. O cenách za štúdium som už písala, ak Vás to zaujíma, stačí kliknúť sem. Znamená to, že ak vzdelanie stojí dosť, absolventi by mali byť po ukončení štúdia patrične finančne ohodnotení. Z toho dôvodu sa nám nezdá najlepšie riešenie odísť teraz z Ameriky a nevyužiť skvelé pracovné príležitosti, ktoré tu manžel má. Odbor ktorý vyštudoval a vyšší aktuársky titul (FSA), ktorý si robí navyše, je ako stvorený pre americký a kanadský trh. Vzhľadom k tomu zatiaľ presťahovanie sa do Európy nezvažujeme. Avšak ani ho extrémne nevylučujeme, pretože je takmer isté, že so svojimi znalosťami by sa uplatnil aj niekde v Európe.
Zo všetkého najviac mi chýba moja rodina a najbližší. Neskutočne sa teším, keď sa utíši vírus a ja sa konečne dostanem na Slovensko. Zatiaľ sme však obaja nastavení tak, že za veľkou mlákou ešte chvíľu pobudneme. Je to náš druhý domov. 🙂 Manžel má jeden rok do dokončenia titulu (FSA); stále veríme, že sa nám podarí dostať zelenú kartu. Samozrejme ak nastane situácia, že nám to tu prestane vyhovovať a bude nám tu zle, nebudeme z tých, ktorí nadávajú na všetko a neriešia nič. Jednoducho zbalíme veci a odídeme.
Záver
Milí čitatelia, ďakujem za prečítanie tohto článku. Ihneď sa idem pustiť do tretieho pokračovania tejto série, keďže mám veeeľmi veľa ďalších podnetov. Teším sa, že ich od Vás toľko dostávam. Niektoré témy sú veľmi rozsiahle, takže sa k ním ešte určite vrátim. Ak máte ďalšie otázky, prosím neváhajte ma kontaktovať. Vždy sa veľmi poteším, ak viem, čo Vás zaujíma. Môžete mi napísať prostredníctvom emailu: zavelkoumlakou@gmail.com, cez správu na FB stránke Za Veľkou Mlákou alebo prostredníctvom môjho instagramu tina_januvka. Ďakujem, že čítate. 🙂
Tina