Ako funguje pohotovosť v USA – moja skúsenosť

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vítam Vás pri článku, ktorý je doplnkom k téme zdravotného poistenia a zdravotného systému v USA. Rozoberieme si, ako to funguje, keď ľudia žijúci za veľkou mlákou potrebujú navštíviť pohotovosť.

Ako som už naznačila v úvode, tému zdravotného poistenia a zdravotného systému som na tomto blogu už otvorila. Ak ste náhodou spomínané články nečítali, pripájam Vám ich sem. Prvý je zameraný najmä na systém a poplatky: O najdrahšej zdravotnej starostlivosti na svete. Druhý je zameraný na nemocnice: Majú v USA kvalitné nemocnice?

Ako funguje pohotovosť v USA

V porovnaní so Slovenskom je systém v USA trošku iný. Pacienti totiž častokrát nevedia, čo majú robiť a kam vlastne ísť.

  • Pohotovosť sa delí podľa závažnosti zranenia/bolesti/zdravotného stavu na dve hlavné skupiny. Prvá sa nazýva Urgent Care, druhá Emergency room.

Keď sa mi stal úraz

Počas mesiaca november (v minulom roku 2020) sa mi stal počas víkendu menší úraz ľavej ruky (nepísala som o tom verejne, chcela som si moje skúsenosti nechať na neskôr, keď už budem zdravotne v poriadku). Keďže nešlo o život ohrozujúci stav, mali sme čas na zvažovanie ďalších krokov.

Keďže zdravotné poistenie je v USA veľká veda, rozhodovanie o tom, ktorú pohotovosť navštíviť je ťažšie, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Môj manžel zavolal do poisťovne, aby nám poradili ďalšie kroky. V poisťovni na linke pre pacientov sú okrem klasických pracovníkov k dispozícii aj zdravotné sestry, resp. operátori, ktorí majú kurzy pre zdravotníkov. Jeden z nich sa ma pýtal rôzne otázky ohľadom ruky a zranenia – či mám opuch, ako sa cítim atď. Na základe mojich odpovedí nám odporučil navštíviť tzv. Urgent Care. Dal nám presnú adresu najbližšej možnej ambulancie, ktorá má zmluvu s našou zdravotnou poisťovňou.

Prišli sme tam, vypísala som papiere (presne tak, ako to ukazujú vo filmoch; keď je niekomu horšie a nie je schopný písať, vypisuje ten, kto prišiel ako sprievod). Píšu sa tam osobné údaje, info o zdravotnej poisťovni, o alergiách a o konkrétnom dôvode návštevy. Vzali ma na vyšetrenie, kde mi sestrička merala tlak, tep, teplotu. Lekárka mi vyšetrila ruku, dostala som lieky, ktoré tlmia bolesť a na prsty dlahu, ktorá mi ich fixovala.

  • Diagnóza: natiahnuté alebo potrhané šľachy na ukazováku.

Dostala som taktiež aj odporúčanie na ďalšie vyšetrenie u lekára, ktorý sa špecializuje na poranenia rúk.

V USA to funguje tak, že za lekárske vyšetrenia a pobyty v nemocnici sa platí až neskôr, keď Vám poštou príde vyúčtovanie (môže to trvať pár týždňov). Čo sa týka poistiek, tak záleží na jednotlivcovi, ako ich má nastavené. Koľko ľudí nie je v Spojených štátoch poistených spomínam v staršom článku (link sa nachádza v úvode tohto článku).

  • Za moju návštevu Urgent Care bolo vyúčtovaných $280/229€, vďaka poisťovni som musela zaplatiť konečnú sumu $241/197€.

Urgent Care v USA – definícia a poplatky

Definícia Urgent Care znie takto: lekárska starostlivosť poskytovaná pri chorobách alebo úrazoch, ktoré si vyžadujú rýchlu starostlivosť, ale spravidla nie sú také závažné, aby vyžadovali služby Emergency room.

Stavy a úrazy, s ktorými vedia v Urgent Care pomôcť: horúčky, zvracanie, nevoľnosť, hnačky, niektoré druhy zlomenín a menšie rezné rany. V mnohých prípadoch však pacienti nevedia určiť vážnosť svojho stavu a preto idú radšej do Emergency Room.

Za veľkou mlákou existuje takýchto zariadení viac ako 9 000 a vo veľa prípadoch nie sú súčasťou nemocníc. Väčšina z nich má k dispozícii pokročilé diagnostické prístroje ako napríklad röntgen.

  • Na základe vyšetrení odporúčajú pacientov (ak je to potrebné) ďalej k odborníkom na ďalšie vyšetrenia.

Vyšetrenie je cca o polovicu menej finančne nákladné v porovnaní s Emergency room. Samozrejme ich výška záleží od poistenia a konkrétneho zariadenia, no ceny sú v priemere $200.

Emergency room v USA – definícia a poplatky

Definícia Emergency room znie takto: oddelenie nemocnice, kde poskytujú okamžitú liečbu akútnych stavov, chorôb a traumy.

Ako vyplýva už z definície, tento typ rýchleho zdravotného ošetrenia je súčasťou nemocnice.

Čo sa týka sanitiek a iných záchranárskych zložiek, v USA majú telefónne číslo 911. Mnoho ľudí sa však aj na základe cien za takéto služby (spomínam to v staršom článku), radšej dostaví do Emergency room na vlastné náklady. Každopádne pri niektorých vážnych zdravotných stavoch sa tento postup neodporúča.

Vyšetrenie v takomto zariadení závisí od vážnosti zdravotného stavu a od poistenia. Priemer sa pohybuje v okolí $500. Účet za niektoré vážne zákroky sa šplhá do tisícok dolárov. Mnoho týchto zariadení si účtuje poplatky navyše len zato, že ide práve o Emergency room.

Záver

Milí čitatelia, ďakujem Vám za prečítanie tohto článku. O týždeň sa budem venovať téme bánk a bankových kariet v USA, pretože ako to už býva zvykom, aj tento systém sa od toho slovenského veľmi odlišuje.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma