Tradičné Vďakyvzdanie v USA – recepty

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, pripravila som si pre Vás netradičnú formu tradičného piatkového článku. Keďže v čase zverejnenia máme v USA veľký sviatok – Vďakyvzdanie, podelím sa s Vami o naše každoročné, veľmi obľúbené recepty.

O samotnom Vďakyvzdaní som napísala úplne prvý článok existencie tohto blogu. Nájdete v ňom jeho históriu; hlavné tradície ako napríklad sledovanie oslavného pochodu v NYC, amerického futbalu či vzdávanie vďaky. V článku nechýba ani veľká tradícia – nákupné šialenstvo v podobe Black Friday, všetko sa dočítate tu: Vďakyvzdanie, najkrajší americký sviatok.

Zoznam receptov som tento rok (2021) rozšírila o skvelý recept na zapekané mrkvy s medovo-cesnakovou omáčkou a o tradičný Pumpkin Pie (tekvicový koláč), ktorý nesmie chýbať na žiadnom vďakyvzdanskom stole.

Slávnostná večera na Vďakyvzdanie

Neodmysliteľnou súčasťou tohto sviatku je tradičná slávnostná večera. Väčšina Američanov podáva moriaka s množstvom príloh, ktorých existuje naozaj nespočetné množstvo variantov. Avšak základ môžeme definovať takto: moriak + omáčky (často je to gravy – z výpeku a brusnicová) + prílohy (najmä zelenina) + dezert (väčšinou Pie – jablkový, tekvicový, pekanový).

Samozrejme, nie všetci Američania pripravujú úplne všetko doma. Mnohí kupujú napríklad hotovú brusnicovú omáčku v plechovkách či koláče, ktoré nechýbajú v žiadnych potravinách. Dokonca veľa ľudí uprednostňuje objednať si kompletnú večeru. Napríklad naše obľúbené potraviny Whole Foods Market ponúkajú presne takú možnosť – každý rok zverejnia vopred celú ponuku, z ktorej sa dajú povyberať rôzne druhy jedál. Tie pre vás pripravia a môžete si ich vyzdvihnúť do obeda na Vďakyvzdanie.

  • Aby ste mali predstavu o cenách, tak na ukážku, slávnostná večera z Whole Foods na objednávku pre 12 ľudí – cena $279.99/ 234.37€, ktorá zahŕňa: moriaka, šunku, zelené fazuľky so šalotkou, špenátovo – kelovú penu, grilovanú cukete s brusnicami a šalviou, zemiakovú kašu, bylinkovú plnku, omáčku gravy, brusnicovo – pomarančovú omáčku, jablkový a tekvicový koláč.

Pečený moriak s citrónom a petržlenovou vňaťou

Tento recept máme od britského kuchára Gordona Ramsaya. Moriak je sviatočné jedlo, čiže v USA sa napríklad konzumuje aj na Vianoce. Keďže na svojom videu ide Gordon s postupom dosť rýchlo, radšej som ho celý rozpísala. Na konci tohto receptu nájdete odkaz na jeho video recept.

Moriak má veľmi chudé a jemné mäso, ktoré má tendenciu byť suché. Úplný základ dobrého moriaka je, že nám nesmie zoschnúť a to vieme docieliť vhodnou predprípravou, ktorú ideálne urobíme večer pred dňom, kedy ho chceme podávať.

Ďalším tajomstvom vynikajúceho moriaka je, že ho po upečení necháme odstáť rovnako dlho, ako bola jeho doba pečenia.

Na predprípravu moriaka potrebujeme

250g zmäknutého masla

olivový olej

2ks citrón

3ks strúčiky cesnaku

minimálne hrsť nasekanej čerstvej petržlenovej vňate

soľ, čierne korenie

Postup predprípravy

Do misky si dáme zmäknuté maslo, soľ, čierne korenie, olivový olej. Do toho nastrúhame kôru z dvoch citrónov + vytlačíme šťavu z oboch citrónov, čo dodá maslu skvelú citrusovú chuť. Pridáme 3 pretlačené strúčiky cesnaku a hrsť nasekanej čerstvej petržlenovej vňate. Všetko dobre zmiešame – môžeme aj rukami.

Pripravíme si moriaka – umyjeme ho. Opatrne prstami alebo vareškou sa snažíme oddeliť vrchnú časť kože od zvyšku (pozri fotku vyššie) – vytvoríme si tak priestor, kam dáme citrusovo-bylinkovú maslovú zmes. Vnútro moriaka (doslova do diery) nakoreníme soľou a čiernym korením. Do vzniknutého priestoru, ktorý sme si vytvorili, dáme zmes a opatrne ju roztláčame a posúvame po celom povrchu moriaka. Zvyšok rozotrieme na vrhnú časť kože. Na záver prikryjeme moriaka alobalom a dáme na noc oddýchnuť do chladničky.

Ak nemáte čas celú noc, nechajte ho takto odležať aspoň pár hodín.

Ako sa pečie vynikajúci moriak

Čas pečenia moriaka závisí od jeho veľkosti a hmotnosti. Každý kilogram by sme mali piecť pol hodiny, čiže ak máme napríklad 5 kilogramového moriaka, budeme ho piecť 2,5 hodiny a ďalšie minimálne 2,5 hodiny ho necháme odstáť.

Čo ďalej potrebujeme

2ks žltej cibule

1ks citrón

bobkový list

tenké plátky slaniny

olivový olej

Postup

Moriaka vyberieme z chladničky. Do vnútra vložíme dve prekrojené cibule (nechávame aj šupku) + celý umytý citrón + pár kúskov bobkového listu. Vrch moriaka pokvapkáme olivovým olejom.

Rúru si rozohrejeme na 220 stupňov. Do vyhriatej rúry vložíme moriaka na 10 minút, aby nám pekne a rýchlo zhnedol. Moriaka po 10. minútach vytiahneme z rúry, ktorej teplotu prestavíme na 180 stupňov. Polejeme ho šťavou (ak už nejakú máme na spodku) a celý vrch prikryjeme plátkami slaniny, pre ešte lepšiu chuť (slaninu využijeme neskôr ako základ na omáčku gravy). Vložíme ho naspäť do rúry a pečieme ďalej – každé kilo potrebuje pol hodinu. Raz za čas môžeme rúru otvoriť a moriaka poliať výpekom.

Po uplynutí času moriaka vyberieme z rúry – ako som spomínala vyššie, odporúčam nechať ho odstáť – bude mať ešte lepšiu chuť. Pozor, ak ho nechávame odstáť, celý výpek prelejeme do inej nádoby.

Recept na moriaka od Gordona

Omáčka Gravy – z výpeku

Obrázkový návod nájdete v priloženom Gordonovom videu, kde varí moriaka od cca 05:00.

Potrebujeme

cibule z moriaka

slaninu z moriaka

citrón z moriaka

výpek z moriaka

vetvičku rozmarínu

odrezky z moriaka

1 veľkú paradajku

1 šálka jablkový cider alebo džús

2 šálky kuracieho vývaru

Postup

Do hrnca alebo na veľkú panvicu si dáme trošku výpeku z moriaka, ku ktorému pridáme nasekanú slaninu a narezanú cibuľu z moriaka. Trošku popražíme a ďalej pridávame vetvičku rozmarínu, odrezky z moriaka (môžeme dať napríklad časti krídel), nasekaný citrón (stačí 1/8 citróna aj s kožou), narezanú paradajku – všetko chvíľu popražím a zalejeme jablkovým ciderom. Keď sa nám začne cider redukovať, pridáme výpek z moriaka. Necháme redukovať na približne o polovicu menej objemu. Všetko v omáčke aspoň trošku potlačíme vareškou (alebo pučidlom na zemiaky), nech máme z toho čo najviac šťavy a chuti. Pridáme kurací vývar a necháme prevrieť. Omáčku si prelejeme cez sitko do nádoby, z ktorej ju budeme podávať.

  • TIP: na spodok nádoby, kde bude omáčka môžete dať podrvené vlašské orechy.

Brusnicová omáčka s pomarančom

Brusnicová omáčka patrí ku klasikám, ktoré sa spolu s gravy dokonalo hodia k moriakovi. Má sladko – horkastú chuť a jej príprava je veľmi jednoduchá. Podávame podľa preferencii – buď teplú alebo studenú (originál by mala byť studená).

Potrebujeme

350g čerstvé brusnice

šťava z 1 pomaranča (nemusí byť)

1 šálka pomarančového džúsu

1 šálka kryštálového cukru

Postup

Do hrnca vylejeme džús a ak máme, tak aj šťavu z pomaranča. Prisypeme cukor a miešame, kým sa cukor rozpustí. Pridáme všetky brusnice a varíme na strednom ohni – kým nám nepopraskajú. Keď začnú byť mäkké, tak niektoré z nich môžeme trošku popučiť vidličkou. Keď je väčšina brusníc popraskaná, hrniec dáme preč z plameňa a omáčku necháme ešte dôjsť. Kým nám bude chladnúť, bude nám zároveň aj hustnúť a meniť sa na džemovú konzistenciu. Po vychladnutí skladujeme v chladničke.

Chlebová plnka s bylinkami a kuracím vývarom

Chlebová plnka je skvelým spestrením večere. Keďže pozostáva z čerstvých byliniek, rozvoniava a chutí úžasne.

Potrebujeme

12 hrnčekov kúskov/kociek sušeného chleba

1 hrnček zmäknutého masla

2ks žltej cibule

4 stonky zeleru

4 hrnčeky kuracieho vývaru

čerstvý rozmarín, šalvia, tymián

čerstvá petržlenová vňať

2 čajové lyžice obľúbeného korenia na mäso (my sme použili grilovacie)

Postup

Cibuľu a zeler si narežeme na menšie kúsky, pridáme na drobno nasekaný rozmarín a naše obľúbené korenie. Všetko dobre zmiešame. Na panvici si dáme rozohriať maslo a celú pripravenú zmes popražíme cca 10 minút (nemá to úplne zhnednúť). Do veľkej nádoby si pripravíme všetok sušený chlieb, pridáme cibuľovo-zelerovú zmes + zvyšné bylinky (množstvo podľa chuti – my sme použili veľkú hrsť nasekanej petržlenovej vňate, pár listov tymiánu a šalvie). Všetko dobre premiešame a postupne prilievame kurací vývar. Výsledná hmota má byť nasiaknutá vývarom – nemusí byť však úplne. My sme dali 4 šálky, no môžu stačiť aj 3.

Rúru si rozohrejeme na 200 stupňov. Do zapekacej misky dáme celú pripravenú zmes, ktorú po vrchu pokvapkáme rozpusteným maslom. Prikryjeme alobalom a vložíme do rúry na 35 minút. Po 35. minútach alobal vyberieme a pečieme ešte 10 minút.

TIP na uchovanie čerstvých byliniek:

čerstvé bylinky si obalíme v namočenej papierovej servítke, vložíme do mikroténového vrecúška, uzavrieme a skladujeme v chladničke – mali by vydržať čerstvé aspoň týždeň.

Pečený ružičkový kel s cesnakom a parmezánom

Potrebujeme

250g ružičkového kelu

4 polievkové lyžice olivového oleja

1/2 čajovej lyžice soli

1 čajová lyžica čierneho korenia

2 strúčiky cesnaku alebo 1 čajová lyžica cesnakového korenia

1/4 šálky strúhanky

1/4 šálky syra parmezánu

Postup

Ružičkový kel si očistíme od vrchných vrstiev a každý prekrojíme na polovicu. Dáme si ich do misky, kde pridáme korenie, olej, cesnak a strúhanku. Všetko dobre premiešame. Rúru si predhrejeme na 200 stupňov. Plech si vystelieme papierom na pečenie, na ktorý rozložíme kel. Pečieme na spomínaných 200 stupňov 20 minút, potom kúsky obrátime a pečieme ďalších cca 20 minút – mali by byť po pichnutí vidličkou mäkké a mali by mať zlatistú farbu. Ak máte radi zapečený parmezán, môžeme ho vysypať na kúsky kelu 5 minút pred úplným dopečením alebo hneď po vybratí z rúry posypeme parmezánom hotový horúci kel.

Restované zelené fazuľky s mandľami

Potrebujeme

250g zelených fazuliek

1/4 šálky nasekaných mandlí

1 šalotku

1 polievkovú lyžicu nasekanej čerstvej petržlenovej vňate

1 citrón

olivový olej

ľad

soľ, čierne korenie

Postup

Očistíme si fazuľky podľa preferencie. Ak máte radi menšie kúsky, narežte na menšie, ak nie, pokojne ich nechajte v celku. Pripravíme si misku s vodou a ľadom. Do hrnca s vriacou vodou s trochou soli vložíme všetky fazuľky, ktoré varíme cca 3 minúty – mali by ostať žiarivo zelené. Po troch minútach fazuľky vyberieme, osušíme na servítke alebo utierke a vložíme do pripravenej misky s ľadovou vodou. Počkáme, kým budú studené. Potom ich znova vyberieme a znova kompletne vysušíme utierkou alebo servítkami.

Šalotku si nasekáme na jemno a na chvíľku odložíme nabok. Na menšej panvici si rozohrejeme olej, do ktorého pridáme nasekané mandle. Na strednom ohni ich za stáleho miešania smažíme približne 4 minúty do zlatista – pozor aby nám nezhoreli (nemôžu byť doslova hnedé). Dáme preč z ohňa a pridáme nasekanú šalotku, ktorá sa zvyšným teplom ešte trošku usmaží.

Do panvice/hrnca pridáme olej, ktorý rozohrejeme a pridáme všetky pripravené zelené fazuľky. Pridáme soľ a zamiešame. Za stáleho premiešavania smažíme cca 7 minút – fazuľky by mali zmäknúť a chytiť trošku hnedej farby (záleží od preferencie – ak máte radi tvrdšie, stačí im kratší čas). Hotové fazuľky posypeme pripravenou mandľovo-šalotkovou zmesou, čerstvou nasekanou petržlenovou vňaťou, kôrou z cca 1/4 citróna a čiernym korením podľa chuti.

Pečená mrkva s medovo-cesnakovou omáčkou

Táto medovo-cesnaková omáčka je vynikajúca nie len k mrkve, ale aj k lososovi, kuraťu, krevetám či rybám.

Potrebujeme

250g mrkvy

1/4 šálky masla

1/4 šálky medu

4 strúčiky cesnaku

1/2 čajovej lyžice soli

2 polievkové lyžice čerstvo vytlačenej citrónovej šťavy

hrsť nasekanej petržlenovej vňate

Postup

Najprv si pripravíme omáčku. V hrnci si rozpustíme maslo. Pridáme med a varíme na miernom ohni, kým sa nám pekne nespoja dokopy. Pridáme cesnak a petržlenovú vňať. Dobre premiešame a pridáme citrónovú šťavu. Mrkvu si ošúpeme a narežeme na menšie kúsky (podľa preferencie). Na plech si dáme papier na pečenie, na ktorý rozložíme všetky mrkvy. Ich povrch postupne prelejeme polovicou pripravenej medovo-cesnakovej omáčky. Tajomstvom tejto dokonalej mrkvy je, že druhú polovicu omáčky vylejeme na mrkvu až po vybratí z rúry – pečieme cca 20 minút na 200 stupňoch.

Restované mrkvy s medovo-pomarančovou glazúrou

Každý rok skúšam iné medovo pomarančové mrkvy. Tento recept je z pred dvoch rokov, avšak je ideálny pre tých, ktorým nevyhovuje možnosť s cesnakom

Potrebujeme

500g mrkvy

2 polievkové lyžice medu

2 polievkové lyžice masla

1/4 hrnčeka čerstvo vytlačenej šťavy z pomaranča alebo džúsu

štipka soli

Príprava

Mrkvy si ošúpeme a ak sú veľmi hrubé a veľké, prekrojíme ich aspoň na polovice aj z hrúbky aj z dĺžky. Môžeme použiť aj baby mrkvy, tie už nemusíme prekrajovať. Do hrnca alebo veľkej panvice si vložíme mrkvy, ktoré podlejeme vodou a varíme, kým nám nezmäknú. Po uvarení mrkvy vysušíme, vložíme na suchú panvicu a podlejeme čerstvou pomarančovou šťavou/džúsom. Na miernom ohni varíme a miešame cca 5 minút. Pridáme med, maslo a štipku soli a chvíľku varíme – med a maslo sa musia roztopiť.

Zapečené bataty so škoricou a cukrovým snehom

Potrebujeme

4 veľké bataty (sladké zemiaky)

4 vaječné žĺtky

1 čajová lyžica škorice

1 čajová lyžica soli

1 čajová lyžica čerstvého tymiánu

1/3 hrnčeka cukru (môže byť aj hnedý)

1/4 hrnčeka rozpusteného masla

Na snehovú prikrývku

4 vaječné bielky

1/2 hrnček cukru

Postup

Rúru si rozohrejeme na 200 stupňov. Bataty so šupkou umyjeme a prekrojíme pozdĺžne na polovice a dáme piecť na približne 45 – 60 minút (majú byť po pichnutí vidličkou mäkké). Po upečení ich vyberieme z rúry a necháme vychladnúť. Po vychladnutí vydlabeme vnútro sladkých zemiakov a šupky vyhodíme. Zmes poriadne rozdrvíme pučidlom na zemiaky, pridáme škoricu, cukor, soľ, tymián, rozpustené maslo a 4 žĺtky. Všetko dobre premiešame. Pripravíme si misku na pečenie, ktorú potrieme troškou masla. Zmes do nej rozložíme rovnomerne a dáme zapiecť na 30 minút, teplota rúry: 200 stupňov. Po upečení vyberieme misku von a pripravíme si snehovú prikrývku. Vyšľaháme si vaječné bielky s cukrom do pevného snehu. Sneh potom lyžicou premiestnime na batatovú zmes a dáme zapiecť do rúry na 10 – 15 minút, kým nám sneh pekne nezhnedne.

Tradičný Apple Pie, lahodný koláč so škoricou a jablkami

Čo by to bola za tradičná slávnostná večera bez dezertu? Medzi najklasickejšie dezerty Vďakyvzdania patrí Pie, najobľúbenejší je tekvicový (pumpkin) a jablkový (apple).

Recept na tradičný Apple Pie sa už na mojom blogu nachádza. Ak ste ho náhodou nevideli, pridávam Vám sem link. Pôvodný recept som doplnila ešte o pár maličkostí + pridala som viac fotiek z prípravy. Recept nájdete tu: Recept na famózny Apple Pie.

Jednoduchý recept na Pumpkin Pie – tekvicový koláč

Pumpkin Pie je najobľúbenejším dezertom na Vďakyvzdanie. Jeho príprava je veľmi jednoduchá. Cesto si urobíme podľa receptu, ktorý som priložila k Apple Pie. Pozor, jediný rozdiel je, že na Pumpkin Pie sa nedáva cesto aj z vrchu, takže nám bude stačiť, ak urobíme len polovicu cesta s použitím presnej polovice z každej ingrediencie.

Ingrediencie na plnku

425g tekvicové pyré

400g kondenzované mlieko

2 veľké vajcia

1 čajová lyžica mletej škorice

1/2 čajová lyžica mletého zázvoru

1/2 čajová lyžica mletého muškátového oriešku

1/2 čajová lyžica soli

Postup

Vo veľkej miske si zmiešame tekvicové pyré, kondenzované mlieko, vajcia a všetky korenia. Zmes vylejeme na cesto. Rúru si rozohrejeme na 210 stupňov, pečieme 15 minút. Potom teplotu rúry znížime na 175 stupňov a pečieme ďalších 35 – 40 minút. Koláč je hotový v momente, ak doňho zapichneme špáradlo a ostane čisté. Konzistencia koláča by mala byť lepkavá a plnka musí držať pokope.

  • TIP: Pumpkin Pie sa podáva so šľahačkou. Skúste tiež, či vám chutí viac teplý alebo studený – mne jednoznačne studený z chladničky.

Ako vyzerala naša večera v roku 2020 vs. 2021

Záver

Večera na Vďakyvzdanie je plná jedál, ktoré sú pre nás výnimočné a tešíme sa na ne celý rok. Ak budete skúšať niektorý z týchto receptov, budem sa tešiť ak mi pošlete fotky alebo dáte vedieť, ako vám chutilo.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma