Tennessee – 18 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri 18. pokračovaní série o amerických štátoch. Z krásneho a historického Massachusetts sa dnes presúvame do vnútrozemského štátu, ktorý má až osem susediacich štátov. Vedeli ste, že v Tennessee sa nachádza najviac druhov stromov v porovnaní s inými americkými štátmi?

Ak si chcete pozrieť kompletnú sériu a prečítať si o štátoch, ktorým sme sa už venovali v predchádzajúcich častiach, pripájam vám odkaz, kde všetko nájdete: Séria o amerických štátoch.

Zvlnené kopce, jaskyne, poľnohospodárstvo, kostoly, country hudba, rock and roll, whiskey, Great Smoky Mountains, Nashville, Memphis – aj tak by sme mohli charakterizovať jedinečný štát Tennessee.

Nachádza sa v juhovýchodnej časti USA. Susedí až s ôsmimi štátmi: Arkansas, Missouri, Kentucky, Virginia, North Carolina, Georgia, Alabama a Mississippi. Delí sa na 95 krajov.

1. S počtom obyvateľov 6, 829 miliónov sa v americkom rebríčku nachádza na 16. mieste.

2. Vďaka veľkosti svojho územia, 109 153 km2 je 36. najväčším štátom v USA.

3. K Spojeným štátom sa Tennessee pripojilo 1. júna 1796 ako 16. štát v poradí.

4. Oficiálna prezývka Volunteer state, v doslovnom preklade ‚dobrovoľnícky štát‘ vznikla na základe skutočnosti, že do Bitky pri New Orleans (rok 1812) sa zapojilo najviac dobrovoľníkov práve z tejto oblasti.

5. Názory na skutočnosť odkiaľ pochádza názov Tennessee, sa rôznia. Vraj je odvodený od rieky alebo miestnej dediny a možno pochádza z indiánskeho kmeňa Yuchi, konkrétne zo slova ‚Tana – see‘, čo v preklade znamená ‚miesto stretnutia‚.

6. Ani jeden americký štát nemá viac susedov. O toto hraničné prvenstvo sa delí s Missouri, pretože obaja susedia s ôsmimi americkými štátmi.

7. Vlajka pozostáva z modrého kruhu v strede, ktorý predstavuje večnú jednotu troch častí v podobe troch bielych hviezd. Každá hviezda symbolizuje časť štátu: stred, východ a západ.

8. Je domovom jedného z najnavštevovanejších národných parkov v krajine. Great Smoky Mountains National Park dostal svoj názov podľa modrého dymového oparu, ktorý často obklopuje hory.

9. Počuli ste už o najväčšom podzemnom jazere v Spojených štátoch? Volá sa Lost Sea Lake, v preklade ‚stratené more‘. Nachádza sa pri meste Sweetwater, siaha do hĺbky cca 42 metrov a je súčasťou jaskynného systému. A keď už sme pri jaskyniach, v dobrovoľníckom štáte je ich minimálne 3 800.

10. Príroda v Tennessee má svoje čaro. Predstavme si ticho, zelené zvlnené kopce, okolité kľukaté cesty a lesy popri mnohých riekach a jazerách. Znie to idylicky, čo poviete?

11. V zime, na prelome rokov 1811 / 1812 zasiahla toto územie séria silných zemetrasení, čo malo za následok napríklad aj vznik jazera Reelfoot. Dnes je súčasťou štátneho parku a považuje sa za svetové hlavné mesto korytnačiek. Je taktiež dokonalým a vyhľadávaným miestom na rekreáciu.

12. Pre milovníkov zimných športov je k dispozícii zábavný park Ober Gatlinburg. V obrovskom areáli sa nachádza lanovka, zjazdovka, kolotoče, hala s ľadom na korčuľovanie či obchody a reštaurácie.

13. Až 80% územia sa využíva na poľnohospodárske a lesnícke účely. Najmä vďaka tejto skutočnosti má práve poľnohospodárstvo veľkú ekonomickú silu. Typický je chov dobytka, pestovanie sóje, kukurice či produkcia veľkého množstva vajec.

14. Oficiálnym zvieraťom je medvedík čistotný, no žije tu aj mnoho druhov vtákov, hmyzu, korytnačiek. Oblasť Tennessee považujú za svoj domov tiež netopiere, veveričky, líšky či čierne medvede.

15. Zaujímavosťou je, že má veľké množstvo návštevníkov kostolov. Súčasťou životného štýlu v tomto štáte je totiž uctenie nedele ako dňa oddychu stráveného s rodinou v kostole a počúvanie country hudby s duchovnými motívmi. Hovorí sa, že v tomto štáte nájdeme kostol na každom rohu v každom meste.

16. Pri slove Tennessee asi mnohým hneď napadne známy alkoholický nápoj whiskey. Sídlia tu napríklad značky George Dickel, Jack Daniel’s, Uncle Nearest, Nelson’s Green Brier Distillery. Aby sa whiskey mohla označiť slovom Tennessee, musí mať osobitý štýl a taktiež nevyhnutne spĺňať prísne požiadavky. Vedeli ste, že na rozdiel od ostatných whiskey, sa po destilovaní filtruje cez drevené uhlie z cukrového javoru? Navyše sa môže sa vyrábať iba v tomto štáte.

17. Hlavné mesto Nashville je známe nie len vďaka hudbe ale aj domácej pohostinnosti a skvelému jedlu. Označuje sa za svetové hlavné mesto country hudby. Milovníci tohto žánru si prídu určite na svoje aj pri návšteve Siene slávy a múzea country (Country Music Hall of Fame and Museum).

  • V Centennial parku je od roku 1897 postavená jediná replika gréckeho chrámu Parthenón, v ktorom sa nachádza galéria umenia.
  • Úrad vlády, ktorý sa nachádza v hlavnom meste, navrhol architekt William Strickland, ktorý zomrel ešte pred jeho dokončením. Zaujímavosťou je, že mu splnili jeho prianie a pochovali ho do krypty v severnej stene.

18. Podobne ako Nashville aj Memphis sa považuje za hudobné mesto. S tým rozdielom, že je viac o hudobnom štýle rock and roll a soul. Nachádza sa tu legendárne nahrávacie Sun Studio, ktoré otvoril v roku 1950 priekopník Sam Phillips, ale aj Stax Museum of American Soul Music.

  • Memphis sa pýši aj rozľahlým vidieckym sídlom s názvom Graceland, ktoré je preslávené vďaka tomu, že bolo domovom Elvisa Presleyho. Ak vás zaujíma historické pozadie a ďalšie zaujímavosti o tomto sídle, pripájam vám odkaz na môj starší článok: Dom, v ktorom žil Elvis Presley.
  • Nanešťastie Memphis je známy aj vďaka incidentu, ktorý sa stal 4. apríla 1968. Na balkóne motelovej izby bol zastrelený jeden z najväčších lídrov a bojovníkov za ľudské práva, Martin Luther King Jr. O tejto veľkej osobnosti som začiatkom tohto roka napísala článok, ktorý si môžete prečítať kliknutím na tento odkaz: I Have a Dream: Štátny sviatok venovaný pamiatke Martina Luthera Kinga Jr.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Verím, že ste sa rovnako ako ja dozvedeli nové informácie o tomto zaujímavom štáte. Teším sa na vás pri ďalšom pokračovaní tejto série.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma