Milí čitatelia, vítam Vás pri novom článku, ktorého hlavnú tému dokonalo vystihuje príslovie „Iný kraj, iný mrav“. Ak si porovnáme Slovensko a USA, nájdeme veľmi veľa rozdielov a odlišnosti v mnohých sférach. A inak to nie je ani čo sa týka potravín. Pripravila som si pre Vás 10 zaujímavosti, ktoré sú v amerických potravinách bežné, no na Slovensku… veď posúďte sami.
Tento výber je z potravín Whole Foods Market, ktoré som už párkrát na tomto blogu spomenula. Ide o sieť potravín, v ktorých by sme márne hľadali komerčné značky (napríklad žiadna Coca-Cola či Nutella), avšak majú veľké množstvo svojich vlastných produktov. Dajú sa tam nájsť rôzne organické ale aj neorganické varianty.
Jedna pobočka Whole Foods sa nachádza neďaleko od nás a robíme v nej 90% našich potravinových nákupov.
- Potravinových reťazcov v USA existuje veľa, ak Vás bude táto téma baviť, môžem urobiť výber aj z ďalších.
10. Vaječné bielka
Rozbiť vajíčko a oddeliť bielko od žĺtka, môže byť pre niektorých nočná mora. Samostatné bielka (egg whites) sa dajú nájsť takmer v každých amerických potravinách.
9. Slané maslo
Maslo sa v USA delí na dve hlavné kategórie: 1. unsalted butter (maslo bez soli – neslané), 2. salted butter (maslo so soľou – slané). Na moje prekvapenie sa práve slané maslo teší veľkej obľube. Raz som ho kúpila omylom a nebolo vôbec zlé, no ja som viac za klasiku. Čo Vy? Kupovali by ste už rovno slané?
8. Polievky v nápojovom kartóne či konzerve
Asi už mnoho z Vás vie, že kultúra polievok nie je tak veľmi zakorenená vo všetkých krajinách. V USA neexistujú polievky v typických amerických reštauráciách, avšak existujú a sú populárne najmä tie v už predpripravenej podobe – v konzervách či nápojových kartónoch, kedy sa len jednoducho vylejú na tanier/do hrnca a ohrejú.
7. Raňajkové kuracie klobásky s jablkom
Miešanie sladko-slaných chutí nie je v USA nič výnimočné. Wafle + kurča, lievance + slanina, klobásky + jablko 🙂
6. Avokádová zmrzlina
Avokádo je za veľkou mlákou veľmi obľúbeným ovocím (googlila som, či je to ovocie alebo zelenina – vraj technicky ovocie) a málokedy chýba aj u nás doma. Dá sa jesť takmer so všetkým, no avokádovú zmrzlinu som prvýkrát videla až tu.
5. Tropické mrazené ovocie
Vďaka polohe USA sú na pultoch obchodov dostupné tak rozličné druhy ovocia a zeleniny, že ešte stále nepoznám úplne všetky. Okrem najlepších čerstvých však existujú aj pre nás netypické mrazené exotické druhy, ako napríklad passion fruit (marakuja) či jackfurit (východoindický chlebovník).
Ak by ste chceli vidieť zaujímavé druhy ovocia a zeleniny, môžem spraviť podobný rýchly článok s fotkami, len mi prosím dajte vedieť.
4. Cícerová pochúťka
Pražený cícer so soľou, medom či buffalo omáčkou – zdravší variant mlsania večer pred telkou. Minule som ich zahliadla v jednom z článkov o najpopulárnejších produktov z Whole Foods, a tak som kúpila na ochutnávku dve príchute. Nebolo to zlé ale zatiaľ ma to nepresvedčilo. Ochutnali by ste?
3. Jeden kúsok mrazenej pizze
Keď máte chuť na mrazenú pizzu ale celá je pre Vás príliš veľká. Len škoda tej ceny $5.99/5€.
2. Riasy ako chipsy
Riasy sa v angličtine nazývajú seaweed (voľný preklad: morská tráva). Ide o tenučké plátky morských rias, ktoré sú dochutené napríklad soľou či teriyaki omáčkou a voňajú presne tak, ako keď ste pri mori a na pláž vyplavilo riasy.
1. Sušené hríby s príchuťou
Niet nad hríby, ktoré si počas sezóny natrháme vlastnoručne. O to lepšie, že zo sušených sa môžeme tešiť celoročne. Počuli ste však už o sušených hríboch, ktoré sú dochutené napríklad javorovou horčicou, zázvorom či soľou?
Milí čitatelia, ďakujem Vám za prečítanie tohto článku. Prosím Vás, ak Vás bavia aj takéto koncepty, dajte mi vedieť + neváhajte ma kontaktovať, ak máte akékoľvek podnety.
Sledovať ma môžete aj na mojich sociálnych sieťach:
- FB: Za Veľkou Mlákou
- Instagram: tina_januvka
- LinkedIn: Martina Januvka
Tina