Tehotenstvo v USA – začiatky, vyšetrenia, cena

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri novom článku, ktorý je založený na mojej osobnej skúsenosti. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, čo obnáša tehotenstvo v USA, aké vyšetrenia sa podstupujú, ako často musím absolvovať poradne či rôzne ďalšie zaujímavosti, ktoré sa od Slovenska líšia.

V nasledujúcich týždňoch však napíšem aj o tom, aké majú ženy v USA možnosti, čo sa týka výberu a druhov zdravotníckych zariadení a čo ak nastane prípad, že si žena nemôže finančne dovoliť pôrod v nemocnici. Na mojom Instagrame tina_januvka chystám sériu o tehotenstve a rôznych vychytávkach v USA – aké produkty sú populárne za veľkou mlákou; aké sú cenové rozdiely v porovnaní so Slovenskom. Dajte mi vedieť, ak by ste o tom chceli aj samostatný článok. Ku koncu roka určite napíšem ešte jeden článok o tom, aké skúsenosti sme mali s americkou nemocnicou čo sa týka pôrodu, ako fungujú pediatri atď.

Som tehotná, čo teraz?

Začneme jednou z najdôležitejších informácii, a teda v Spojených štátoch mám zdravotné poistenie už odkedy tu žijeme. V priebehu roka 2021 sme však museli zmeniť poisťovňu z dôvodu, že časť spoločnosti, v ktorej pracoval Maroš (môj manžel) odkúpila iná spoločnosť. Zmena so sebou tým pádom priniesla iné podmienky či zmenu lekárov. Keďže som ešte nemala zmeneného gynekológa, začali sme hľadať hneď, ako sme zistili, že som tehotná. Čítali sme rôzne recenzie, pozerali sme internetové stránky ambulancií a skúšali sme ich kontaktovať s otázkami, či berú nových pacientov a hlavne – či akceptujú naše poistenie. Po vzájomnej dohode mi počas telefonátu priradili lekárku a termín prvého vyšetrenia. Následne poslali na e-mailovú adresu všetky potrebné informácie, ako sa mám zaregistrovať do mobilnej aplikácie, zmluvné podmienky a informácie o tom, čo všetko ma čaká na prvom vyšetrení. Súčasťou e-mailu bol tiež zoznam rôznych genetických krvných testov, ktoré sú k dispozícii.

Prvé vyšetrenie ma čakalo v 8. týždni tehotenstva a musím priznať, že to bola jedna z vecí, ktorá ma veľmi prekvapila. Znamenalo to, že som musela čakať cca 3-4 týždne, aby mi oficiálne potvrdili, že som tehotná. Mamičky, určite mi dajte vedieť, kedy ste na prvom vyšetrení boli vy.

Moja lekárka je súčasťou veľkého gynekologického oddelenia, ktoré má samostatnú výškovú budovu v centre mesta. O pár ulíc ďalej sa nachádza fakultná nemocnica, ktorá patrí k zdravotníckemu systému miestnej univerzity a zároveň pod ňu spadá aj spomínané celé gynekologické oddelenie, takže tým pádom viem kde budem rodiť už od samotného začiatku a teda nefunguje to tak, že si nemocnicu a pôrodníka vyberám sama.

Zdravotné poistenie – princíp

Keďže o zdravotnom poistení a zdravotnom systéme v USA už existujú články, ktoré nájdete v kategórii životná úroveň, vysvetlím princíp nášho platenia za tehotenské výdavky len v rýchlosti. Zdravotnú poistku máme nastavenú aktuálne tak, že v roku 2022 si za zdravotné výdavky platíme sami, až kým nepresiahneme sumu $4 000. Všetky následné výdavky si delíme s poisťovňou v pomere: 10% platíme my, 90% hradí poisťovňa. Z toho dôvodu, je odhadovaná suma za pôrod, všetky vyšetrenia atď. okolo $6 000. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, koľko sme platili za jednotlivé vyšetrenia, avšak aj keď sa na platení zatiaľ nepodieľa poisťovňa, všetky náležitosti stoja menej ako by nás stali v prípade, že sme bez poistenia, pretože na všetko máme vďaka zmluvám určité zľavy.

Mobilná aplikácia namiesto tehotenskej knižky

Jedným z veľkých rozdielov je, že nemám žiadnu tehotenskú knižku. Všetky termíny vyšetrení, zdravotné záznamy, poznámky z vyšetrení, výsledky testov a možnosť písať si s lekárkou v prípade akýchkoľvek problémov, mám k dispozícii v mobilnej aplikácii. Musím povedať, že tento systém mi veľmi vyhovuje, pretože mám všetko na jednom mieste bez akýchkoľvek papierov.

Prostredníctvom aplikácie mi pred každým vyšetrením chodia pripomienky + stále musím absolvovať tzv. check-in, a teda potvrdiť všetky základné informácie, ktoré sú v systéme, napr. či som náhodou nezmenila adresu, poisťovňu atď. Vzhľadom k tomu, že ambulancie, zdravotnícke zariadenia atď., ešte stále podliehajú protipandemickým opatreniam, 24-hodín pred vyšetrením musím cez aplikáciu vyplniť dotazník o mojom aktuálnom zdravotnom stave. Ak je všetko v poriadku, následne sa mi vygeneruje kód, ktorý ukazujem pri check-ine na recepcii v ordinácii.

  • Ako som už párkrát na mojej stránke spomínala, v USA neexistuje a neexistovala povinnosť nosenia respirátorov. Pri návšteve lekárov sa však dodnes nosí rúško.

Na ukážku pripájam náhľad do mobilnej aplikácie:

Prvé vyšetrenie a nasledujúce kroky

Na prvom vyšetrení som absolvovala ultrazvuk, ktorý potvrdil tehotenstvo. Dôležitá informácia je, že ultrazvuk nemám hradený zdravotnou poisťovňou, čiže som zaň musela zaplatiť $233,64. Lekárka si zapisovala všetky dôležité informácie o mojom zdravotnom stave – alergie a rodinnú anamnézu. Okrem toho som podstúpila aj základné gynekologické vyšetrenia, dostala som 700-stranovú príručku o tehotenstve a základné info k pôrodu (čo si mám priniesť, koľko ľudí je povolených ako doprovod, ako vyzerajú izby atď.).

Zoznam povolených liekov

Ako pravdepodobne mnohí viete, takmer na všetkých liekoch / príbalových letákoch (aj v USA) je uvedené, že sa odporúčajú tehotným ženám až po konzultácii s lekárom. Aby som však predišla písaniu či telefonovaniu do ordinácie pri bežných ťažkostiach s otázkami o vhodnosti liekov, dostala som zoznam, v ktorom sú vymenované zdravotné problémy a k ním aj vhodné lieky. Pri niektorých je dokonca vyznačené, akým látkam či zložkám sa je potrebné vyhnúť.

Keďže som už tento zoznam spomínala na mojom instagrame (tina_januvka), kde vzbudil veľký záujem, pripájam ho aj sem, možno sa niekomu zíde. Samozrejme treba myslieť na to, že nie každý liek sadne každému.

Krvné testy v laboratóriu

Zaujímavosťou tiež je, že v mnohých ordináciách neodoberajú pacientom krv, ale na všetky krvné a komplikovanejšie močové testy sa chodí do vybraného laboratória. Výber laboratória závisí od zmlúv nie len s nemocničnými zariadeniami a lekármi, ale dôležité zmluvy sú aj s poisťovňou.

V praxi to funguje tak, že lekárka nahodí do systému žiadosť, ktorá obsahuje moje základné informácie a zoznam žiadaných odberov. Po prvej návšteve ordinácie som sa objednala cez online systém na odber krvi. Stačilo, že som zadala moje meno a dátum narodenia, následne ma systém vedel spárovať s lekárkinou žiadosťou. Medzi žiadanými testami boli napríklad: hemoglobín, HIV, hepatitída typu B a C, Rh faktor, rubeola, cystická fibróza ale aj genetické testy, ktoré mi boli odporúčané. Viem, že na Slovensku v mnohých prípadoch absolvujú genetické testy ženy až v prípade, ak majú niektoré výsledky horšie, avšak lekárka nám odporučila urobiť si všetky možné dostupné testy, nech vieme, či je všetko ok. Mali sme ich zvážiť len z finančného hľadiska.

  • Za všetky testy v laboratóriu (vrátane genetických) sme zaplatili $1 406,83.
  • Vďaka genetickým testom sme sa dozvedeli pohlavie bábätka v dosť skorom štádiu tehotenstva (cca 9 – 10 týždeň). Lekárka mi jedného dňa poslala cez appku správu, že výsledky už vidí v systéme, všetky sú ok a navyše vďaka ním vie pohlavie bábätka. Mala som jej len dať vedieť, či ho má prezradiť alebo by to malo ostať ako prekvapenie.

Rozpis všetkých vyšetrení

Na prvom stretnutí som tiež dostala zoznam úloh a inštrukcií, medzi ktorými boli podľa týždňov rozpísané vyšetrenia, ktoré budem musieť absolvovať – celkový počet vyšetrení je 15, z toho každé 4 týždne sú poradne až do ôsmeho mesiaca. V ôsmom mesiaci poradne prebiehajú každé dva týždne a v deviatom mesiaci každý týždeň. Dohromady absolvujem 3-4 ultrazvuky. V praxi pre mňa tento zoznam znamenal, že som si už od začiatku mohla vybrať vyhovujúce termíny a presne som vedela, čo ma kedy čaká. Z dôvodu protipandemických opatrení mi lekárka stanovila 3 poradne cez videohovor, takže jedna z úloh bola zabezpečiť si tlakomer, aby som si počas telefonátu mohla zmerať tlak. Poslednou úlohou bolo objednať sa na anatomický ultrazvuk, ktorý prebieha medzi 19-22 týždňom. Zaujímavosťou je, že tento ultrazvuk robia na inom oddelení, a teda na inom poschodí v tej istej budove.

Ako prebieha poradňa

Keďže všetky poradne vyzerajú na vlas rovnako, nebudem im venovať široký priestor, iba spomeniem, že som objednaná presne na čas a každé vyšetrenie trvá 15 minút. Na začiatku odovzdávam sestričke moč, ktorá mi tiež meria tlak a kontroluje váhu. Následne lekárka otestuje moč, pýta sa ma ako sa cítim, či nemám ťažkosti atď. a skontroluje cez prístroj rýchlosť a intenzitu búchania srdiečka bábätka.

Povolenie k zubárovi

Ďalšia zo zaujímavostí z amerického tehotenského sveta je, že som na zubné vyšetrenie potrebovala povolenie od lekárky. Keďže zuby majú vyššiu tendenciu kazivosti práve počas tehotenstva, odporúča sa absolvovať zubnú prehliadku (v USA máme nárok na bezplatné prehliadky a čistenie zubov 2x ročne). U zubára som sa pre istotu vopred informovala, že či potrebujú nejaké špeciálne povolenia na vyšetrenie v prípade, ak som tehotná. Poradili mi, že musím mať papier od lekárky, pretože si netrúfajú odhadnúť môj zdravotný stav. Na poradni som lekárke povedala, že idem na zubnú prehliadku, a tak mi vystavila povolenie, ktoré zahŕňalo zoznam povolených zákrokov vzhľadom k môjmu zdravotnému stavu. Pre zaujímavosť si tento zoznam môžete pozrieť na priloženej fotke nižšie.

Polovica tehotenstva a anatomický ultrazvuk

V polovici tehotenstva som musela absolvovať anatomický ultrazvuk, ktorý prebiehal na inom oddelení, no v tej istej budove. Išlo o podrobný ultrazvuk, vďaka ktorému merali rôzne časti tela bábätka, vrátane vnútorných orgánov. Okrem toho riešili umiestnenie placenty a plodovú vodu. Za toto hodinové vyšetrenie sme zaplatili $565. Následne som absolvovala poradňu s mojou lekárkou, ktorá už mala výsledky nahodené v systéme. V súvislosti s tým, že sa tehotenstvo prehuplo do druhej polovice, dostala som ďalšie veľké množstvo užitočných informácii, napríklad o druhoch pôrodu a možných komplikáciách a tiež aj tie, o ktorých sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Zoznam kurzov, ktoré poskytuje nemocnica

Naša nemocnica poskytuje budúcim rodičom rôzne kurzy, ktoré majú dopomôcť k lepšej príprave na pôrod a veci s tým súvisiace. Od lekárky sme dostali zoznam, z ktorého sme si mohli vybrať tie, ktoré nás najviac zaujali. Všetky kurzy sú pod vedením sestričiek z nemocnice.

Budúci rodičia sa môžu zadarmo prihlásiť na tzv. orientáciu po nemocnici – prejdú sa po pôrodnici, izbách a môžu sa pritom pýtať súvisiace otázky. Taktiež dostanú inštrukcie kde môžu parkovať a kam presne majú pred pôrodom prísť.

My sme si vybrali kurz, ktorý je predprípravou na pôrod. Bude trvať jednu celú sobotu a mali by sme sa naučiť rôzne dýchacie a relaxačné cvičenia, stupne pôrodu, aké sú možnosti liekov a všetko potrebné informácie o cisárskom reze. Taktiež sa prejdeme po pôrodnici, izbách a pozrieme si miestnosť s bábätkami. Za tento kurz zaplatíme $150 pre dve osoby.

Nemocnica ďalej ponúka kurzy dojčenia ($35); ako sa starať o bábätko (prebaľovanie, kúpanie a podobne – $40 pre dvojicu); ako podať bábätku prvú pomoc ($55); ako zlepšiť spánok bábätiek ($35) a v neposlednom rade kurz pre tých, ktorí sa rozhodli mať pôrod s nízkou intervenciou ($155 pre dvojicu). V nemocnici sú zriadené špeciálne izby, ktoré podporujú presvedčenie, že pôrod je prirodzený fyziologický proces. Ľudovo povedané – aby sa ženy cítili ako doma, majú k dispozícii veľkú posteľ, vaňu atď.

Výber pediatra

Tak ako aj na Slovensku, aj za veľkou mlákou sa pediater vyberá vopred. Od lekárky sme dostali pre uľahčenie hľadania zoznam pediatrov v našom okolí. Následne som si pozerala ich jednotlivé internetové stránky a odporúčania / recenzie od pacientov. Vybrala som ordináciu, ktorá má najviac zaujala. Kontaktovali sme ich, potvrdili nám, že majú zmluvu s našou poisťovňou a dohodli sme sa na videohovore s lekárkou, ktorý absolvujeme koncom júla, keďže kvôli pretrvávajúcim protipandemickým opatreniam stále neprebiehajú osobné stretnutia za účelom spoznania priestorov a lekárov.

Odsávačka mlieka hradená poisťovňou

Väčšina zdravotných poisťovní v USA plne hradí odsávačku na mlieko. Od lekárky som dostala letáčik s informáciami, kde a ako si treba odsávačku objednať. Cez internetovú stránku som si vybrala druh a vypísala všetky základné info. Následne mi prišiel e-mail, že si prostredníctvom faxu overujú informácie u mojej lekárky a čakajú na jej schválenie. Proces trval cca týždeň, následne mi odsávačka prišla poštou. Na faktúre bolo uvedené, že som vďaka poisteniu ušetrila cca $200.

Americké občianstvo a čo sa pre nás mení

Cez instagram mi chodia často otázky o tom, či naše bábätko bude mať americké občianstvo a čo sa zmení pre nás. Odpoveď je veľmi jednoduchá. Bábätko narodením získa americké občianstvo, avšak pre nás s manželom sa vôbec nič nemení. O zelenú kartu nám naše dieťa môže požiadať až keď bude mať 21 rokov.

Záver

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Zároveň aj touto cestou ďakujem za všetky gratulácie a podnety k tejto téme. Určite mi dajte prostredníctvom Facebooku vedieť, čo vás z tohto článku najviac zaujalo, prípadne čo by ste privítali na Slovensku alebo naopak – čo sa vám viac pozdáva práve na slovenskom systéme.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma