Minnesota – 22 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vítam vás pri jedenástom pokračovaní série o amerických štátoch. Z exotického Havaja sa presúvame ku kanadským hraniciam, do štátu tisícich jazier. Vedeli ste, že v Minnesote uzreli svetlo sveta mnohé vynálezy? Napríklad kolieskové korčule, nákupné tašky s uškami, toastovač či domáci termostat.

V predchádzajúcich častiach sme sa venovali štátom: California, Aljaška, Colorado, Arizona, Nevada, Florida, Texas, Kansas, New York a Havaj. Ak by ste si chceli ktorýkoľvek z článkov prečítať, stačí kliknúť na tento odkaz: Články o jednotlivých amerických štátoch.

Jazerá, lesy, Twin cities, kultúra, múzeá, baníctvo, či zmes divočiny, vodných tokov, turistických a cyklistických chodníkov, aj tak by sa dala charakterizovať jedinečná Minnesota.

Nachádza sa v stredozápadnej časti USA. Susedí s Kanadou a americkými štátmi: Iowa, North (severná) Dakota, South (južná) Dakota, Wisconsin. Je rozdelená na 87 krajov.

1. Názov štátu vznikol podľa rieky Minnesota River, ktorá dostala názov podľa dvoch indiánskych slov: minnivoda a sotah nebesky sfarbená.

2. K USA sa pripojila ako 32. štát 11. mája 1858.

3. Má cca 5,64 miliónov obyvateľov, vďaka čomu obsadzuje v americkom rebríčku 22. miesto.

4. Disponuje rozlohou vo veľkosti 225 365 km2, v rámci USA je na 12. mieste.

5. Aktuálna podoba vlajky bola prijatá v roku 1957. Podklad v kráľovskej modrej farbe zdobí štátna pečať. Do vienka štátneho kvetu, ktorým je vzácna orchidea dámskej papuče, sú vpísané tri dátumy: 1858 – pripojenie sa k USA, 1819 – rok založenia Fort Snelling (národná kultúrna pamiatka, bývalé vojenské opevnenie) a rok 1893, kedy bola prijatá pôvodná originálna vlajka.

Zdobí ju 19 hviezd, ktoré symbolizujú skutočnosť, že Minnesota sa pripojila k pôvodným 13. kolóniám ako 19. v poradí (13 + 19 = celkové 32. poradie). Najväčšia hviezda je Polárka, pretože tento štát sa často označuje ako The North Star State, v preklade štát polárnej hviezdy. Túto prezývku vo francúzskom jazyku môžeme vidieť v hornej časti pečate.

6. Keďže sa na tomto území nachádza veľké množstvo jazier, minimálne 11 842, označuje sa tiež pojmom „The Land of 10 000 Lakes“, štát tisícich jazier. Najväčšie jazero sa nazýva Red Lake.

7. Jednou z obľúbených prírodných atrakcii je krásny park s názvom Lake Elmo Park Reserve.

8. Za zmienku určite stojí aj najdlhšia štátna jaskyňa Mystery Cave, ktorá je súčasťou parku Forestville.

9. Dôležitým odvetvím je poľnohospodárstvo. Pestuje sa najmä kukurica, ktorá je najcennejšou plodinou. Nasleduje sója, seno, cukrová repa, pšenica či ovos. Medzi popredne pestovanú zeleninu patrí hrášok, zemiaky a sladká kukurica. Z ovocia sa darí najmä jablkám.

10. Ako jeden z mála amerických štátov, nemá žiadne oficiálne zviera. Avšak obyvatelia sa snažia už roky o presadenie vlka alebo jeleňa. Okrem spomínaných zvierat nájdeme na tomto území aj líšky, dikobrazy, norky, lasice, čierne medvede, losy či kojoty.

11. Po Prvej svetovej vojne sa stala najväčším americkým producentom železa a je ním dodnes. Nájdeme tu až okolo 300 baní.

12. Minnesota je charakteristická dlhými a studenými zimami so snehom, ktoré sa tiahnu od novembra až do marca. V lete sa teploty pohybujú v priemere okolo 30 stupňov.

13. Štát polárnej hviezdy výrazne prispela a stále prispieva do rozvoja a zvyšovania kvality medicíny. Prebehla tu prvá otvorená operácia srdca a transplantácia kostnej drene. O kvalite svedčia aj nemocnice. V meste Rochester nájdeme podľa mnohých rebríčkov dokonca najlepšiu nemocnicu na svete, Mayo Clinic.

14. Je jedným z najsilnejších štátov v oblasti vzdelávania a kvality škôl v USA.

15. Minnesota má najviac cyklistických trás zo všetkých amerických štátov.

16. Jej obyvateľom nie je ani zďaleka cudzí aktívny život. Vďaka vysokým percentám nadšencov, ktorí cvičia na pravidelnej báze, obsadzuje prvú priečku aj v tejto oblasti.

17. Má silné literárne zastúpenie. Je miestom narodenia velikánov ako F. Scott Fitzgerald (najznámejšie dielo The Great Gatsby), Sinclair Lewis či Tim O’Brien.

18. Hlavné mesto je Saint Paul, ktoré sa vyznačuje domami vo viktoriánskom štýle.

19. Minneapolis je najväčším mestom čo sa týka rozlohy a počtu obyvateľov. Zaujímavosťou je, že je sídlom mnohých budov, ktoré sú poprepájané tzv. skyways. Slúžia na pohodlné presuny.

20. Saint Paul a Minneapolis sa označujú ako Twin Cities. Sú hlavnými kultúrnymi mestami regiónu vďaka veľkým počtom inštitútov, múzeí, univerzít či spoločností ako napr. Best Buy či Target.

21. Máte radi hokej? V meste Eveleth sa nachádza Americká hokejová sieň slávyUnited States Hockey Hall-Fame. A keď už sme pri hokeji, o NHL mám samostatný článok plný zaujímavostí, ktoré nájdete kliknutím na tento link: NHL – najlepší hokejový zážitok na svete.

22. V Minnesote si prídu na svoje určite aj milovníci nákupov. V meste Bloomington je najväčšie nákupné centrum v Spojených štátoch s názvom Mall of America. Nachádza sa v ňom viac ako 520 obchodov, 50 reštaurácii a dokonca aj zábavný park.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. O týždeň sa presúvame do štátu North Carolina (Severná Karolína).

Sledovať ma môžete aj na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka
  • LinkedIn: Martina Januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma