Ako vyzerá v USA 20. výročie 9/11

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri článku, ktorý je venovaný 20. výročiu nešťastného dňa 9/11, kedy unesené lietadlá narazili do Dvojičiek v New York City, dôsledkom čoho zomrelo 2 977 ľudí. Posledný týždeň americké médiá zaplavujú nie len rôzne články súvisiace s 9/11, ale aj nové dokumenty či seriály.

Pamätáte si, kde ste boli v momente, keď ste sa dozvedeli správu, že lietadlá narazili do mrakodrapov v New Yorku? Zdá sa vám, že prešlo neuveriteľných 20 rokov?

Priznám sa, napísať článok k okrúhlemu výročiu nešťastia mi ani nezišlo na um. Za tento nápad ďakujem Gabike, ktorá ma so svojou myšlienkou nadchla natoľko, že som tejto téme za posledné tri dni venovala viac ako 15 hodín času.

Minulý rok takomto čase som pracovala na podrobnom článku, v ktorom som krok po kroku prešla jednotlivé udalosti – nie len tie, o ktorých sa najviac hovorí, no taktiež aj tie, ktoré z nejakého dôvodu skončili niekde v úzadí. Keď som prednedávnom dávala na mojom Instagrame anketu, či moji sledovatelia počuli, že jedno z unesených lietadiel skončilo v poli v štáte Pennsylvania, viac ako 75% odpovedajúcich označilo možnosť nie. Aby som neopakovala, čo som už raz písala, pripájam vám odkaz na spomínaný starší článok, v ktorom sa okrem iného dočítate aj o páde tretej budovy; o hrdinovi s červenou šatkou; o zmenách, ktoré nastali v leteckej doprave: Udalosti z čierneho dňa – 9/11.

Seriál Turning Point: 9/11 and the War on Terror

Týždeň pred 20. výročím vydal Netflix 5-dielny seriál s názvom Turning Point: 9/11 and the War on Terrorr. Primárne zameranie tohto seriálu je priblížiť udalosti súvisiace s politikou. ktoré sa diali pred útokmi a aj dve desiatky rokov po nich. Dá sa povedať, že je zrkadlom a poukázaním na to, v akých dôležitých momentoch zlyhal americký systém. Každá z piatich častí trvá hodinu, počas ktorej sa u divákov striedajú pocity hnevu, zmätenosti a smútku. Svedectvá zainteresovaných pracovníkov nie len v Dvojičkách, ale aj v Pentagone, výpovede vysokopostavených úradníkov, pozostalých, vojakov a dokonca aj talibanských vodcov. Zostrihy prezidentských príhovorov, zúfalé volania na tiesňové linky, ale aj posledné slová pasažierov unesených lietadiel. Zábery na bezradných ľudí na ulici po zosypaní sa mrakodrapov, mŕtve afganské deti či dokaličení vojaci. Ukážka, ako sa dá zo zúfalstva a smútku veľmi ľahko premostiť do nenávisti, hnevu a túžbe po pomste. Tento seriál rozhodne stojí za pozretie.

Americké médiá o výročí

Približne týždeň pred výročím začali tejto téme venovať pozornosť mnohé americké médiá a musím uznať, že oveľa viac v porovnaní s poslednými štyrmi rokmi (odkedy som v USA). Prečítala som si množstvo článkov, ktoré sa venovali rozhovorom s pozostalými rodinnými príslušníkmi, no najmä s priamymi účastníkmi. Väčšina z nich sa ani po dvoch dekádach úplne nespamätala a mnohí dodnes pociťujú tzv. survivor guilt – mentálny stav, ku ktorému dochádza, keď človek pociťuje vinu za to, že prežil traumatickú alebo tragickú udalosť, kým ostatným sa to nepodarilo.

Viaceré články opisujú posledných 20 rokov z pohľadu umenia, hudby, kultúry či ako sa zmenil New York City a aj samotná letecká doprava. Čítala som napríklad zaujímavý článok o tom, koľko leteckých spoločností malo po čiernom dni obrovské finančné problémy. Taktiež mi utkvel v pamäti článok o tom, ako mnohí predpokladali, že miesto nešťastia bude už navždy zívať prázdnotou a všetci vrátane turistov sa mu budú vyhýbať oblúkom. Nasvedčovali tomu aj výpovede majiteľov okolitých podnikov, ktoré boli zatvorené dlhé mesiace. Predpoklady sa však nenaplnili, na mieste je pamätník venovaný všetkým obetiam, múzeum, známa veľkolepá stanica Oculus, nový mrakodrap s názvom One World Trade Center, ktorý bol otvorený v roku 2014. Momentálne sa v tomto okolí stavajú ďalšie a ďalšie budovy. Symbolicky sa otvára aj nový grécky ortodoxný Chrám sv. Nicolasa, ktorý bol pri útokoch kompletné zničený.

Spomienkový ceremoniál a dnešný deň v USA

Na mieste udalosti sa koná spomienkový ceremoniál, ktorý si môžete pozrieť naživo na tomto linku: https://www.youtube.com/watch?v=e-3XzkjNRJk V čase písania tohto článku čítajú pozostalí mená všetkých obetí. O 8:46 ráno miestneho času nastala minúta ticha a v New Yorku zazvonili kostolné zvony, ktoré symbolizovali čas nárazu prvého lietadla. Druhá minúta ticha nastala o 9:03, kedy do druhej budovy narazilo druhé lietadlo. Program by mal končiť v obedných hodinách.

V celých Spojených štátoch sa dnešný deň konajú rôzne spomienkové akcie. V doobedňajších hodinách sa v miestnych kostoloch a na cintorínoch konali zádušné sväté omše. V Pentagone prebiehal súkromný spomienkový ceremoniál za účasti ministra obrany. Na mieste pádu lietadla v Pennsylvanii sa pri pamätníku čítali mená pozostalých. Mnohé výškové budovy vo väčších amerických mestách budú dnes vysvietené do farieb americkej vlajky. V New York City budú večer symbolicky svietiť dva lúče siahajúce do neba.

Tento rok sme po prvýkrát navštívili múzeum 9/11

Začiatkom mája sme sa rozhodli, že je najvyšší čas na návštevu múzea 9/11. Do spomínaného momentu sme kvôli nedostatku času sme chodili „len“ k pamätníku a jeho blízkemu okoliu. Múzeum je v skutočnosti oveľa väčšie ako som si pôvodne myslela, keďže sa nachádza pod zemou. Návštevníkom ponúka smutný, no zároveň silný zážitok v podobe zachovaných konštrukcií ale aj základov dvoch mrakodrapov. V určitých častiach prehliadky sa vynímajú hlasy očitých svedkov či pozostalej rodiny. Medzi expozíciami sa nachádzajú predmety, ktoré boli nájdené v troskách ale aj fotky a mená všetkých obetí.

Ak sa chystáte v budúcnosti do New York City, pripájam odkaz na starší článok, v ktorom nájdete zhrnutie a moje odporúčania, ktoré som spísala na základe mojich skúseností: 17 miest, ktoré sa oplatí vidieť v NYC.

Bizarný príbeh ženy, ktorá všetkých oklamala

Tento článok ukončíme veľmi zaujímavým príbehom ženy menom Tania Head, ktorá podľa jej vlastných slov pracovala na 78. poschodí v južnej veži. Jej životná láska a snúbenec menom Dave pracoval v severnej veži, do ktorej narazilo prvé lietadlo. Tania prišla so srdcervúcim príbehom, ako videla umierať svoju sekretárku; ako išla s požiarnikom von z budovy, no cestou ju zastavil umierajúci muž, ktorý jej podal obrúčku a poprosil ju, aby prsteň odovzdala jeho žene. Keď vyšla z budovy von, mala popáleniny na ruke a prebrala sa až v miestnej nemocnici kde zistila, že jej milovaný Dave už nie je nažive. V roku 2003 – 2004 Tania začala vystupovať pred kamerami a dokonca bola zvolená ako prezidentka klubu tých, ktorí prežili 9/11. Každý obdivoval silu s akou dokázala rozprávať svoj príbeh. Ako čas plynul, Tania pútala pozornosť viac a viac. Stala sa líderkou, ktorá vybavovala rôzne stretnutia a besedy, ba dokonca bola tou, ktorá ukazovala miesto nešťastia starostovi a guvernérovi mesta New York. Lenže postupne si mnohí začali uvedomovať, že prichádza s novými a novými verziami a podrobnosťami, ktoré nedávajú zmysel. Jedného dňa sa jej príbehu chytil The New York Times. Pri písaní článku o preživších totiž zistili, že Tania sa nenachádza na žiadnych oficiálnych zoznamoch. Samozrejme dostala priestor na vyjadrenie, avšak nechcela prezradiť ani meno svojej sekretárky ani ďalšie informácie, ktoré by potvrdili pravdivosť jej príbehu. V redakcii novín zistili, že jej pravé meno je Alicia Esteve Head a v čase útokov nie len že nebola v Dvojičkách, ale nenachádzala sa ani v USA. Ukázalo sa, že po nešťastí si prečítala rôzne príbehy svedkov, ktoré pospájala dokopy a vytvorila svoju vlastnú senzáciu. Po tom, čo o jej podvode začali informovať takmer všetky médiá sa jednoducho vyparila. Od vtedy už o nej nikto nepočul.

Sledovať ma môžete aj na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma