Cestovanie v USA – druhy dopravy, ceny a štatistiky

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri článku, ktorého hlavnou témou je doprava v rámci USA. Keďže pomerne často dostávam otázky typu: ako sa presúvame na dlhšie vzdialenosti, koľko stoja jednotlivé druhy dopravy a podobne, rozhodla som sa, že všetky moje doterajšie skúsenosti a poznatky spíšem do samostatného článku. Tak poďme na to.

Prvá a základná skutočnosť, ktorá vás možno prekvapí je, že nemáme auto. A je to tak z veľmi jednoduchého dôvodu – nepotrebujeme ho. Keďže naše bývanie vo Philadelphii sme si vybrali aj na základe polohy, v pešej vzdialenosti máme všetky potrebné obchody, centrum mesta a tiež aj manželovu prácu.

Ak by sme však auto mali, parkovacie miesto v garáži, ktorá sa nachádza hneď oproti našej budove, stojí mesačne $200 / 176€ (kurz zo dňa 21. januára 2022). Parkovanie pri ceste v centre Philadelphie stojí na hodinu $2 / 1,76€ (kurz zo dňa 21. januára 2022). Pri každom odstavnom mieste sú k dispozícii parkovacie automaty + parkovací lístok je možné zakúpiť aj online. Státie je spoplatnené od rána 07:00, do večera 20:00.

Požičiavanie áut

Ďalšia skutočnosť, ktorá prispieva k faktu, že nevlastníme auto je: ak nejaké potrebujeme, vieme si ho požičať veľmi ľahko. Spoločnosť Zipcarrozmiestnené autá po celej USA. Pre svojich členov ponúka možnosť objednať si auto cez aplikáciu a vyzdvihnúť si ho na vybranom mieste. Napríklad asi 200 metrov od nás máme parkovisko, na ktorom sa nachádzajú autá od Zipcaru. Cena za vypožičanie auta na hodinu je cca $13 / 11,45€ (prepočítané kurzom zo dňa 21. januára 2022). V cene je zahrnutý aj benzín.

Okrem spomínaného rýchleho požičania auta cez aplikáciu existujú aj väčšie spoločnosti, ako napríklad AVIS, vďaka ktorej sa oplatí požičať si auto na viac dní alebo tiež v prípade, že auto chcete nechať v inom meste / štáte. Ak by sme si chceli požičať auto ráno vo Philadelphii s tým, že ho vrátime v ten istý deň poobede vo Washington D.C., za najlacnejšie auto v ponuke (štýl Ford Fiesta), by sme zaplatili $90 / 79,30€ (kurz zo dňa 21. januára 2022).

Autá za veľkou mlákou

Čo však určite nemôžeme považovať za prekvapenie je fakt, že vlastniť auto v Spojených štátoch patrí k štandardom.

 • V niektorých štátoch sa ŠPZ-ky nachádzajú len v zadnej časti auta.
 • Benzín sa neráta na litre ale na galóny, pričom jeden galón = cca 3,8 litra.
 • Priemerná cena benzínu v USA za galón je $3,31, za liter 0,77€ (kurz zo dňa 20. január 2022).
 • Najdrahší benzín je v štáte California, pričom jeden galón = $4,65, takže za jeden liter zaplatíte 1,10€ (kurz zo dňa 20. január 2022).
 • V USA je registrovaných 276 miliónov vozidiel.
 • Vozidlá vyrobené tou istou značkou určené pre americký trh sa výzorovo výrazne líšia od áut na európskom trhu.
 • V Californii sa ročne predá najviac áut značky Jeep na svete.
 • Popularita áut sa mení v každom štáte. V Texase sú napríklad populárne veľké autá ako Ford F-150, RAM 1500, Chevrolet Silverado 1500.
 • Ak vás zaujíma, od akého veku sa šoféruje v USA, pripájam odkaz na môj starší článok: Šoférovať od 14, piť alkohol od 21? – Dospelosť v USA.

Mestská a medzimestská doprava

Čo myslíte, využívajú Američania mestskú hromadnú dopravu? Väčšie mestá majú okrem autobusov k dispozícii aj metro, ktorého veľkou výhodou je, že nestojí v žiadnej zápche. V niektorých mestách premávajú tiež električky (napríklad San Francisco), no tie sa radia už k historickým pozostatkom, pretože väčšina miest ich nemodernizuje. V nasledujúcich riadkoch si prejdeme jednotlivé druhy mestskej dopravy – ako fungujú a koľko stoja.

 • V roku 2019 Američania cestovali mestskou hromadnou dopravou 9,9 miliardy-krát.
 • Až okolo 40% Američanov nemá prístup k mestskej hromadnej doprave. Týka sa to najmä ľudí, ktorí žijú v odľahlejších častiach alebo štátoch, kde MHD vôbec neriešia.

Autobusová doprava

S autobusovou dopravou je to v Amerike ako s počasím. Raz je príjemne, inokedy menej. Medzimestské autobusy sú pomerne lacné, čomu zodpovedajú služby a stav staníc (ak vôbec existujú). Spomeniem dve veľké spoločnosti, na ktorých si uvedieme príklady spolu s cenami. Prvou spoločnosťou je Megabus, ktorý je známy nízkymi cenami a tiež aj tým, že nemá žiadne autobusové stanice. Predstavte si, že cestujete s veľký kufrom dajme tomu z Philadelphie do Washington D.C. Cesta trvá cca 2,5 hodiny. Cena lístka napríklad na 10. mája stojí $1 s tým, že autobus odchádza o druhej v noci. Ak by sme chceli cestovať počas dňa, za lístok by sme zaplatili $24,99 / 22€ (kurz zo dňa 21. januára 2022). Keďže oficiálna stanica pre tieto autobusy neexistuje, cestujúci čakajú pri ceste – bez ohľadu na to, koľko je hodín a aké je počasie. Napríklad u nás vo Philadelphii máme jednu zastávku tejto spoločnosti na tmavom mieste mimo centra mesta, doslova uprostred ničoho. Komu to však neprekáža, Megabus je ideálny na lowcost cestovanie.

 • Spoločnosť Megabus má výhodné ceny najmä ak kupujete lístok pár týždňov vopred.

Porovnáme si to so spoločnosťou Greyhound, ktorá sa líši najmä tým, že majú autobusové stanice. Napríklad v NYC nájdete autobusovú stanicu, odkiaľ vyrážajú autobusy Greyhound, hneď pri Times Square. Ak by sme sa rozhodli ísť z Philadelphie do Washington D.C. 10. mája, za najlacnejší lístok by sme zaplatili $24, za najdrahší $42 / 21,15€ – 37€ (kurz zo dňa 21. januára 2022). Čo je však prekvapivé, Megabusom by sme boli v cieľovej destinácii o hodinu skôr, keďže Greyhound robí dlhšie prestávky.

Čo sa týka autobusovej mestskej dopravy, tak napríklad u nás vo Philadelphii je to relatívne ťažké. Väčšina zastávok je označená len číslami na stĺpe. Na jednotlivých stĺpoch sú vypísané čísla autobusov, ktoré zastavujú na danom mieste. Zaujímavé je, že cestujúci môžu vystúpiť kdekoľvek po tom, čo dajú signál vodičovi. Väčšina autobusov má na oknách šnúrku, ktorú treba potiahnúť. Čo by sme však na zastávkach hľadali márne sú cestovné poriadky, keďže neexistujú. To, ktorý autobus kedy ide a kam smeruje sa dozviete prostredníctvom webovej stránky. Ak by ste si chceli pozrieť ako to vyzerá, pripájam oficiálnu stránku spoločnosti SEPTA (The Southeastern Pennsylvania Transportation Authority): Mestské autobusy vo Philadelphii – cestovný poriadok.

 • Výrazný rozdiel medzi slovenskou a americkou MHD je, že neexistujú pasažieri, ktorí cestujú na čierno. Do autobusov sa totiž nastupuje len prednými dverami, platí sa pri šoférovi, ktorý to má pod kontrolou.
 • Cena lístka je v rámci Philadelphie pevne daná a neodvíja sa od vzdialenosti ani času. V hotovosti $2,50 / 2,20€ (kurz zo dňa 21. január 2022), cez cestovnú kartu $2 / 1,76€ (kurz zo dňa 21. január 2022).
 • Seniori majú mestskú dopravu vo Philadelphii zadarmo.
 • V NYC platia trošku iné pravidlá, ale lístok na jazdu autobusom stojí vo väčšine prípadov $2,75 / 2,42€ (kurz zo dňa 21. január 2022).

Vlaková doprava

Vlaková doprava je na vyššej úrovni v porovnaní s autobusmi. Väčšie americké mestá majú veľmi pekné historické vlakové stanice, takže ak budete napríklad v NYC, Philadelphii, Bostone či Washington D.C., určite sa choďte prejsť na vlakovú stanicu.

Začiatkom decembra 2021 sme si cestu vlakom vyskúšali po prvýkrát aj my. Tento zážitok hodnotím veľmi pozitívne – nemeškali sme ani minútu, sedadlá boli pohodlné, avšak cenovo nás to z Philadelphie do New York City stálo dvakrát toľko ako cesta autobusom.

Ak by sme sa rozhodli cestovať vlakom z Philadelphie do Washington D.C. veľkou spoločnosťou Amtrak 10. mája, cesta by trvala menej ako dve hodiny a za lístok by sme zaplatili od $18 – do $216 (15,90€ – 190,32€ kurz zo dňa 21. január 2022). Čo je však ale nevýhoda, že cena vlakov VEĽMI záleží od toho, kedy kupujete lístok, takže ak by sme sa dnes rozhodli, že do Washingtonu chceme cestovať zajtra alebo nasledujúce dni, lístok by stál od $48 – do $233 / 42,30€ – 205,30€ (kurz zo dňa 21. januára 2022).

 • Podľa štatistík však populárnosť cestovania vlakom v USA klesá. Jedným z hlavných dôvodov je meškanie. Mnoho osobných vlakov jazdí po tratiach, ktoré sú vo vlastníctve nákladných spoločností, takže ak v rovnakom čase ide osobný a nákladný vlak, hádajte, ktorý má prednosť? Správna odpoveď je: nákladný.

Metro

Metrom som chodila každý deň kvôli štúdiu na miestnej univerzite, takže som si na túto formu dopravy zvykla veľmi rýchlo. Metro funguje podobne ako autobus, čiže nezáleží, koľko zastávok sa zveziete, za lístok platíte rovnako. Ceny sú totožné v porovnaní s autobusovou mestskou dopravou. Niektoré metrá sú lepšie, iné horšie – veľmi záleží, v akom ste meste.

 • Mesačný lístok na neobmedzený počet jázd metrom a niektorými autobusmi v NYC stojí $127 / 112€ (kurz zo dňa 21. januára 2022). Ak vás zaujíma viac o jazde metrom v NYC, pripájam odkaz na môj starší článok: Všetko čo potrebujete vedieť o návšteve New York City.
 • Bez lístka na metro vás nepustia ani cez turnikety, ktoré sú na každej zastávke, čiže v tomto type hromadnej dopravy taktiež neexistujú čierni pasažieri.
 • Metro v americkej angličtine = subway, čítaj ako sabvej.

Letecká doprava

Vo všeobecnosti sú lety v rámci USA drahšie v porovnaní s letmi medzi jednotlivými európskymi štátmi. Samozrejme niekedy sa dajú kúpiť zľavnené letenky, avšak európsky Rynair či Wizz Air tu nemajú rovnocenného súpera. Američania využívajú možnosti presúvať sa lietadlami najmä vďaka vzdialenosti a pohodlnosti. Na oko sa to nemusí zdať, no presun z jedného veľkého amerického mesta do druhého mesta v inom štáte, môže byť časovo veľmi náročný. Ak by sme chceli letieť 10. mája z Philadelphie do Washington D.C., za letenku by sme zaplatili $129 / 114€ (kurz zo dňa 21. januára 2022), pričom náš let by trval necelých 50 minút.

 • V roku 2019 leteli Američania tzv. domestic flights (domácimi letmi) približne 811 440 000-krát. Kvôli koronavírusu boli čísla v roku 2020 oveľa nižšie, letelo sa 335 420 000-krát.
 • Priemerná cena za obojsmernú letenku v rámci USA bola v roku 2019 okolo $355 / 313€ (prepočítané kurzom zo dňa 21. januára 2022). V roku 2020 však ceny o čosi klesli, takže priemerná letenka na obojsmerný domáci let stála $292 / 257€ (kurz zo dňa 21. január 2022).

Záver

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Teším sa na vás znova o týždeň. Tentokrát si posvietime na to, ako začať čítať knihy v anglickom jazyku, aj keď angličtina možno nie je vaša silná stránka. Taktiež pre vás pripravujem zoznam amerických klasík a kníh, ktoré sa mi páčili a odporúčam ich ďalej. Ooo a mimochodom, práve som vám prezradila moju ďalšiu vášeň – okrem písania veľmi rada čítam :).

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

 • Facebook: Za Veľkou Mlákou
 • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma