Wyoming – 17 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri 19. pokračovaní utorkovej série o amerických štátoch. Zo zvlnených kopcov v Tennessee, sa presúvame na severozápad, do najmenej zaľudneného štátu v USA. Vedeli ste, že najvyššia budova v štáte Wyoming má iba 12 poschodí? Siaha do výšky cca 45 metrov.

Kompletnú sériu, ktorá pozostáva zo štátov ako napríklad Havaj, Aljaška, Kansas, Nevada, si môžete pozrieť kliknutím na tento odkaz: Články o jednotlivých amerických štátoch.

Krásna a divoká príroda, duny, hory, čistý vzduch, jasná obloha plná hviezd, málo obyvateľov, kovboji, bizóny, ťažba uhlia, Yellowstone – aj tak by sme mohli charakterizovať jedinečný Wyoming.

Nachádza sa v severozápadnej časti USA. Susedí so štátmi: Idaho, Montana, South Dakota, Nebraska, Colorado a Utah. Má 23 krajov.

1. Je najmenej zaľudneným americkým štátom, to znamená, že je v rebríčku až na poslednom 50. mieste. Má iba okolo 580 000 obyvateľov, čo je na Spojené štáty fakt málo. Len samotné mesto New York City má 8 miliónov.

2. Pýšiť sa však určite môže napríklad veľkosťou územia, 253 335 km2, vďaka čomu obsadzuje 10. miesto v rámci Spojených štátov.

3. K USA sa Wyoming pripojil 10. júla 1890 ako 44. štát v poradí.

4. Má oficiálnu prezývku Equality state, čo v preklade znamená ‚štát rovnosti‘, keďže sa považuje za priekopníka volebného práva žien (rok 1869).

„Sú dve miesta, ktoré milujem – Afrika a Wyoming.“

Ernest Hemingway

5. Názov štátu vznikol z indiánskeho slova mechewaemiing, čo v preklade znamená ‚na veľkých pláňach‘.

6. Oficiálnu vlajku tvorí silueta bizóna s erbom a symbolizuje statočnosť, vernosť a spravodlivosť. Farby sú totožné s farbami vlajky Spojených štátov.

7. Najväčší aktívny dunový systém v USA, Killpecker Sand Dunes, sa nachádza v Červenej púšti (v anglickom jazyku Red Desert), ktorá je známa svojou rozmanitosťou. Okrem dún ju tvorí množstvo kopcov, stepných krovov či skalnatých vrcholov.

8. Devils Tower je od 24. septembra 1906 prvou oficiálnou národnou pamiatkou Spojených štátov, vďaka vtedajšiemu prezidentovi Theodorovi Rooseveltovi. Zaujímavosťou tiež je, že patrí k vyhľadávaným horolezeckým atrakciám. Siaha do výšky 264 metrov.

9. K najväčším prírodným pýcham patrí jednoznačne aj známy Yellowstone National Park. Pri tomto parku mi vždy ako prvé napadne medveď Yogi z rozprávky. Až pri písaní tohto článku som sa dočítala, že Yogi žil vo fiktívnej verzii tohto parku, ktorá sa volala Jellystone. Najstarší národný park v USA sa rozprestiera v troch štátoch na rozlohe neuveriteľných 8 980 km2: Montana, Idaho a Wyoming, ktorému patrí jeho najväčšia časť.

10. Yellowstonský park sa vyznačuje jedinečným bohatstvom hydrotermálnych prvkov, ku ktorým okrem iného patria travertínové terasy, horúce pramene a gejzíry. V parku sa nachádza aj najväčší horúci prameň v Spojených štátoch. Volá sa Grand Prismatic Spring a stavím sa, že ho teraz vďaka jeho kráse nevidíte po prvýkrát. Je krásne farebný vďaka mikroorganizmom, ktoré milujú teplo.

11. Je viac než jasné, že tento štát je ideálny pre milovníkov prírody, parkov, turistiky. Vraj keď šoférujete hodiny autom a vychutnávate si okolitú prírodu, je dosť možné, že široko ďaleko nestretnete ani jedného človeka. No kým sme ešte pri prírode, musím spomenúť aj národný park Grand Teton, ktorý je známy najmä vďaka mohutnému pohoriu Teton, v ktorom sa nachádza až 84 pomenovaných hôr.

12. Štátne zviera je bizón, s čím súvisí aj veľká miestna pochúťka, burger s bizóním mäsom (bison burger). Vyskúšali by ste? Wyoming je tiež domovom pre pumy, vlky, orly, losy, jelene, antilopy, divé kone, medvede.

13. Najcennejšou exportnou obilninou je pšenica, nasleduje ovos, jačmeň a kukurica. Štát rovnosti je významný producent cukrovej repy, zemiakov a v neposlednom rade uhlia. Až 7 z 10 najväčších amerických uhoľných baní sa nachádza v tomto štáte pri povodí rieky Powder. Podľa štatistík vedia každú sekundu vyťažiť až 12 ton uhlia.

14. Wyoming bol v USA prvým štátom, ktorý udelil v roku 1869 volebné právo pre ženy. V praxi to znamenalo, že od toho momentu mohli ženy voliť, zúčastniť sa v porote na súde či vykonávať verejné funkcie. Ak vás zaujíma viac téma americkej poroty – ako sa vyberá, koľko má členov, pripájam odkaz na môj starší článok: Ako funguje porota na americkom súde.

15. Pri téme postavenia žien v spoločnosti ešte chvíľu ostaneme, pretože Wyoming je taktiež prvým štátom, ktorý mal guvernérku ženu. Nellie Tayloe Ross zasadla do guvernérskeho kresla po smrti svojho manžela v rokoch 1925 – 1927, aby dokončila jeho funkčné obdobie.

16. Vedeli ste, že okrem prezývky štát rovnocennosti má ešte minimálne jednu, neoficiálnu, a to kovbojský štát? Vďaka nekonečnému otvorenému priestoru, ktorý je dotvorený mnohými rančmi, skutočnými kovbojmi jazdiacimi na koňoch presne ako z filmov. Samozrejme nechýbajú ani povestné rodeá či bary so živou hudbou a tancom.

17. Hlavné mesto Cheyenne, pomenované podľa Indiánov, bolo kedysi najväčšou základňou americkej kavalérie – vojakov, ktorí bojovali na koňoch. V 80. rokoch patrilo k najbohatším mestám na svete, a to vďaka nerastnému bohatstvu a dobrému železničnému spojeniu. Práve vďaka železnici bolo centrom obchodu s dobytkom. Dnes ponúka návštevníkom zážitok v podobe divokého západu. Okrem mnohých múzeí sa tu od roku 1919 každý rok v júli koná rodeo, ktoré patrí k najlepším v krajine.

Milí čitatelia, ďakujem za prečítanie tohto článku. Budúci týždeň nás čaká okrúhle, 20. pokračovanie série, z čoho mám naozaj veľkú radosť.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma