New Mexico – 23 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri trinástom pokračovaní utorkovej série o amerických štátoch. Dnes sa presúvame zo Severnej Karolíny o čosi západnejšie, do štátu, ktorý je známy svojou rozmanitosťou, prírodnými krásami, chilli či teplovzdušnými balónmi. Vedeli ste, že New Mexico je veľmi riedko osídlené? Na 44 km2 žije iba 17 obyvateľov.

V predchádzajúcich častiach série sme sa venovali štátom: CaliforniaAljaškaColoradoArizona, Nevada, FloridaTexas, KansasNew York, Havaj, Minnesota a Severná Karolína. Ak by ste si chceli prečítať akýkoľvek článok z tejto série, všetky nájdete na priloženom linku: Séria článkov o amerických štátoch.

Rôznorodosť, biele piesočné duny, prérie, púšť, hory, lesy, horúce pramene, teplovzdušné balóny, chilli papričky, víno, ropa, pekanové orechy, dobytok, Zia symbol, Hispánci – aj tak by sme mohli charakterizovať Nové Mexiko.

Nachádza sa v juhozápadnej časti USA. Susedí s Mexikom a americkými štátmi: Arizona, Colorado, Oklahoma, Texas a Utah. Je rozdelené na 33 krajov.

1. Názov štátu vznikol na základe pomenovania španielskych osadníkov, ktorí toto územie nazvali Nuévo Mexico (Nové Mexiko) podľa aztéckeho údolia rieky Rio Grande. Štát Mexiko, ktorý sa nachádza v Severnej Amerike, bol pomenovaný až o 223 rokov neskôr.

2. Patrí k mladým štátom, New Mexico sa pripojilo k USA až ako 47. v poradí 6. januára 1912.

3. S počtom obyvateľov 2, 097 miliónov sa radí na 36. priečku v rámci USA.

4. Disponuje rozlohou vo veľkosti 315 194 km2, vďaka čomu je na 5. mieste. Z amerických štátov ho predbehla Aljaška, Texas, California a Montana.

5. New Mexico reprezentuje vlajka na žltom podklade. Uprostred je červený slnečný symbol Zia, známy pod názvom Zia sun symbol. Je rozvetvený na štyri hlavné smery (sever, juh, východ, západ), štyri ročné obdobia (jar, leto, jeseň, zima); 4 časti dňa (ráno, poludnie, večer, noc); 4 obdobia života (detstvo, mladosť, stredný vek, staroba).

6. Má oficiálnu prezývku The Land Of Enchantment – krajina čarovania, očarenia.

7. Na miestnu kultúru má vplyv silné hispánske zloženie obyvateľstva, až okolo 45% a taktiež aj 10% zastúpenie pôvodných obyvateľov, Indiánov. V najmenej 1/3 domácností sa rozpráva zásadne v španielskom jazyku.

8. Za zmienku určite stojí vyhasnutá sopka s názvom Capulin Volcano, ktorá sa sformovala pred viac ako 60 000 rokmi. Z jej vrcholu je možné pozorovať až územie piatich štátov: Nové Mexiko, Oklahoma, Kansas, Texas a Colorado.

9. Národný park White Sands je výnimočným miestom, ktoré určite stojí za návštevu. Má rozlohu až okolo 700 km2 a je plný bielych piesočných dún zložených z kryštálov a sadry.

10. Za prírodnými krásami nezaostávajú ani jaskyne. Národný park Carlsbad Caverns je vďaka svojim jedinečným jaskyniam dokonca zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

11. Milovníci histórie by určite nemali vynechať prehliadku starodávneho mesta Taos Pueblo, ktoré patrí domorodému kmeňu a zároveň je jedným z najstarších, súvisle obývaných miest v Spojených štátoch. Mesto má okolo 1 000 rokov a 150 stálych obyvateľov. Domy majú zväčša dve miestnosti, z ktorých jedna slúži na spanie, druhá na varenie, jedenie a skladovanie. Dodnes je zakázané používanie elektriny, vodovodných potrubí a tečúcej vody.

12. Vďaka množstvu geotermálne aktívnej pôdy je domovom najmenej 77 prírodných minerálnych horúcich prameňov. Niektoré z nich sú vyhľadávané najmä kvôli liečivým a relaxačným účinkom.

13. O tom, že Nové Mexiko je rozmanitý štát, svedčia aj rôzne druhy zvierat, ktoré žijú v týchto končinách: losy, jelene, antilopy, zajace, líšky, vlky, kojoty ale aj 46 druhov hadov, rôzne druhy pavúkov či škorpiónov.

14. Je významným producentom ropy, zemného plynu a taktiež chilli papričiek. Podľa mnohých práve zelené chilli z Nového Mexika sú najlepšie papričky na svete. Produkujú sa tu taktiež veľmi kvalitné orechy – najmä pekanové, ale aj cibuľa, zemiaky, tekvica, melóny či fazuľa.

15. Hovorí sa, že chilli papričky patria k New Mexicu ako slnečný symbol Zia. Za svetové hlavné mesto chilli sa považuje mesto Hatch, v ktorom sa pre milovníkov pálivej pochúťky usporadúva každoročne známy festival.

16. Je najstarším vinárskym štátom v krajine. Počiatky tejto tradície siahajú až do roku 1600, keď františkán Garcia de Zuniga a mních Antonio de Arteaga začali pestovať vinné hrozno pozdĺž údolia Rio Grande. Miestne vinárstva dodnes vyhrávajú prestížne ocenenia.

17. Podľa štatistík žije na tomto území viac dobytka ako ľudí, takže jeho chov je bezpochyby veľkou súčasťou poľnohospodárstva. S tým súvisí aj rozšírená produkcia mliečnych výrobkov.

18. K výnimočnosti krajiny čarovania prispievajú nádherné západy slnka.

19. New Mexico sa vyznačuje veľkým množstvom poľných a štrkových ciest. Podľa štatistík je nespevnených až 75% z celkového počtu pozemných komunikácii.

20. Hlavné mesto Santa Fe je najstaršie hlavné mesto v USA. Bolo založené v roku 1607. Považuje sa za veľmi romantické mesto s jedným z najväčších amerických umeleckých trhov. V uliciach nájdeme viac ako 250 galérii, čiže na svoje si určite prídu milovníci umenia. Smutní určite neodídu taktiež milovníci dobrého jedla. A aká pochúťka sa odporúča turistom? Vraj úplne všetky! Od povestného raňajkového burrita so zeleným chilli až po vynikajúce bravčové rebierka.

21. Najväčším mestom je Albuquerque, pri ktorom sa na chvíľku pristavíme, pretože ponúka až príliš veľa zaujímavostí. Začneme tým, že sa považuje za hlavné mesto sveta teplovzdušných balónov. Okrem toho, že sa na tomto mieste koná každý rok v októbri veľká International Balloon Fiesta, ktorá je jedinečným zážitkom, teplovzdušné balóny je možné v tejto oblasti pozorovať každý deň.

22. V Albuquerque sa natáčal známy a veľmi populárny seriál Breaking Bad. V meste sa nachádza viacero filmových lokalít, ba dokonca aj dom rodiny Whiteovcov. Schválne, čítajú tieto riadky nejakí fanúšikovia tohto seriálu? 🙂

23. Písal sa rok 1975 keď v malej garáži v Albuquerque založila dvojica kamarátov z detstva Bill Gates a Paul Allen, firmu Microsoft.

BONUS: V New Mexicu je nelegálne tancovať so sombrerom na hlave. Za porušenie tohto zákona hrozí dokonca väzenie.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka
  • LinkedIn: Martina Januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma