
Milí čitatelia, vítam Vás pri dnešnom článku z kategórie americké sviatky, pretože sa nám jeden z nich nezadržateľne blíži. Reč je o Independence Day / Deň nezávislosti, ktorý pripadá každý rok na 4. júla. Poďme si o tomto dôležitom dni povedať trochu viac.
Podpísanie nezávislosti
Vráťme sa do roku 1776. V tom čase pozostávala Amerika z 13 kolónií a bojovala za nezávislosť od Veľkej Británie. V júni 1776 sa vo Philadelphii stretol Kontinentálny kongres, ktorého členovia horlivo diskutovali o nezávislosti a samostatnosti. Po dlhých debatách sa 2. júla 1776 zhodli na tom, že veľkým krokom vpred v boji za nezávislosť bude podpísanie Deklarácie nezávislosti (The United States Declaration of Independence). Kongres odhlasoval prijatie Deklarácie 4.júla 1776 v Dome nezávislosti vo Philadelphii (Independence Hall).
Independence Hall vo Philadelphii Miestnosť v Independence Hall, v ktorej bola podpísaná Deklarácia nezávislosti
Deklarácia nezávislosti
- Spísanie deklarácie sa pripisuje najmä Thomasovi Jeffersonovi (v tom čase bol guvernérom štátu Virgínia, neskôr tretí americký prezident), zásluhu však majú na tom ďalší, ako napr. John Adams (zanietený a vášnivý vlastenec, neskôr druhý americký prezident) a Benjamin Franklin (veľmi výrazná osobnosť, okrem iného bol politik pisateľ, vynálezca a vedec).

Dom z bočnej strany Úryvok z deklarácie na stene vedľa domu
O 4 dni na to – 8.júla 1776, boli zvolaní obyvatelia Philadelphie na verejné zhromaždenie, na ktorom si vypočuli znenie tohoto dôležitého dokumentu. Počas jeho čítania sa symbolicky zvonilo na Zvon slobody (Liberty Bell). O tomto legendárnom prasknutom zvone, ktorý sa dodnes nachádza pri Independence Hall, napíšem viac nabudúce.

- Deklarácia je prvý formálny dokument, ktorý stanovuje zásady, na ktorých je založená vláda a americká identita.
- Na dokumente sa nachádza až 56 podpisov.
- Najväčší podpis je presne v strede a patrí v tom čase prezidentovi Kontinentálneho Kongresu menom John Hancock (hovorí sa, že veľkosť písma a umiestnenie podpisu zvolil cielene z provokácie).
- Okrem originálu sa zatiaľ našli aj dve kópie. Jedna z nich bola ukrytá v ráme obrazu, ktorý kúpil v roku 1989 muž z Philadelphie na blšom trhu za $4. Bola vo výbornom stave. V roku 2000 sa predala za $8 miliónov. Druhá kópia ukrytá v krabici sa našla v roku 2009 v Britskom národnom archíve.
- Originál deklarácie je uložený v Americkom národnom archíve (National Archives Museum), ktorý sa nachádza v hlavnom meste – Washington D.C. Okrem originálu Deklarácie nezávislosti si môžu návštevníci pozrieť ďalšie dva veľmi dôležité dokumenty, a to Ústavu spojených štátov (U.S. Constitution) a Listinu práv a slobôd (Bill of Rights). Tieto ďalšie dva dokumenty spomínam v predchádzajúcom článku, ktorý si môžete prečítať kliknutím sem.
Každoročné oslavy Dňa nezávislosti
Deň nezávislosti môžeme bezpochýb charakterizovať ako vlastenecký sviatok, ktorý oslavuje a vyzdvihuje pozitívne aspekty Spojených štátov. Už koncom mája začínajú pomaly „na pultoch“ v obchodoch prevládať biele, červené a modré farby – spúšťa sa predaj rôznych predmetov v amerických farbách – oblečenie, klobúky, okuliare, vlajky, servítky a podobne. Mnohé spoločnosti so sladkosťami majú špeciálny predaj limitovaných edícií, ktoré sa dajú nájsť v takmer každom obchode.
- 4. júl je za veľkou mlákou štátny sviatok, to znamená, že väčšina pracujúcich má voľno. Tento rok pripadá Deň nezávislosti na sobotu, takže piatok je deň pracovného pokoja.
- V Amerike tomuto sviatku zväčša hovoríme Fourth of July.
- Takmer všetky mestá v tento deň usporadúvajú veľké oslavy. Nechýbajú rôzne atrakcie, na ktorých sa rozdávajú mini vlajky; historické predstavenia; politické príhovory; súťaže; grilovačky; stretávanie sa s rodinou; koncerty; a podobne. Oslavy sa ukončujú veľkolepými ohňostrojmi – vidieť ohňostroj v USA je nezabudnuteľný zážitok.
- Mnoho rodín na tento sviatočný deň pripravuje a pečie rôzne pochúťky v tradičných farbách.
- Keďže vo Philadelphii (mesto, v ktorom bývam) bola podpísaná Deklarácia nezávislosti, oslavy sú tu ešte o čosi väčšie. Napríklad sa uzavrie jeden z hlavných cestných ťahov, ktorý zahltia davy oslavujúcich ľudí. Na veľkom pódiu sa konajú vystúpenia viacerých známych amerických interpretov. V historickej časti mesta sa usporadúvajú tématické predstavenia spojené s dobovými kostýmami a tradíciami, ktoré účastnikov prenesú späť o stovky rokov. Podľa mňa je Deň nezávislosti super zážitok s výbornou atmosférou, na ktorý sa teším každý rok. Avšak počas tohto roka 2020 sú kvôli vírusu zrušené všetky oslavy.



Tina