Utah – 20 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri 25. pokračovaní utorkovej série o amerických štátoch. Z krajiny losov sa dnes presúvame na západ, do jedného z najsuchších štátov za veľkou mlákou. Vedeli ste, že v Utahu sa skonzumuje najviac želatíny v celých Spojených štátoch? Miska so zelenou želatínou bola v roku 2002 dokonca symbolom zimných olympijských hier, ktoré sa konali v Salt Lake City.

Všetky predchádzajúce časti, ktoré sú súčasťou série, si môžete pozrieť kliknutím na priložený odkaz: Séria o amerických štátoch. Nájdete medzi nimi napríklad zaujímavosti o Havaji, Aljaške či New Yorku.

Krásna príroda, soľ, čerešne, Indiáni, Mormóni, Salt Lake City – aj tak môžeme charakterizovať jedinečný Utah.

Nachádza a v západnej časti USA. Hraničí so šiestimi štátmi: Arizona, Colorado, Idaho, Nevada, New Mexico a Wyoming. Je rozdelený na 29 krajov.

1. Má približne 3, 206 milióna obyvateľov, vďaka čomu je v americkom rebríčku na 30. mieste.

2. Disponuje územím veľkosti 219 884 km2, je 13. najväčším štátom za veľkou mlákou.

3. K Spojeným štátom sa pripojil začiatkom januára 1896 ako 45. v poradí.

4. Oficiálna prezývka ‚beehive state‘, v preklade štát včelích úľov, odkazuje na začiatky komunity Mormónov, ktorú charakterizuje vzájomná spolupráca a vytváranie úspešného priemyslu. Včelie úle sú zobrazené na mestských budovách, pamiatkach či utahských značkách.

5. Názov štátu je inšpirovaný miestnym indiánskym kmeňom Ute, ktorý v tejto oblasti žije stáročia. Význam slova ‚ute‘ je ľudia hôr.

6. Aj keď štátna vlajka čoskoro zmení svoju podobu, zatiaľ na nej môžeme vidieť erb, na ktorom je zobrazený orol (národné zviera USA). Pod orlom je šesť šípov na znak šiestich domorodých kmeňov žijúcich na tomto území (Shoshone, Goshute, Navajo, Paiute, Northern Utes, White Mesa Utes). Pod šípmi sa nachádza štátne motto ‚Industry‘, v preklade priemysel. Nechýba tiež včelí úľ ako symbol štátu. Po bokoch sú dve americké vlajky ako záväzok Utahu voči Spojeným štátom. Na vlajke sú tiež zobrazené dva roky: 1847 je rok, kedy mormónski priekopníci vstúpili do údolia Salt Lake Valley a v roku 1896 sa Utah pripojil k Spojeným štátom.

7. Počuli ste už o Mormónoch a ich náboženstve? Ak nie, pripájam odkaz na môj starší článok, v ktorom sa dočítate viac o americkej náboženskej skupine: Mormóni – všetko, čo potrebujete vedieť. A prečo ich vlastne spomínam v súvislosti s Utahom? Práve na tomto území sa k mormónstvu hlási až 60%, vďaka čomu je jediným americkým štátom, kde viac ako polovica obyvateľov vyznáva rovnakú vieru.

8. Prvé osídlenie Svätých neskorších dní, a teda Mormónov v Utahu, sa pripisuje Brighamovi Youngovi, ktorý prišiel do Salt Lake Valley 24. júla 1847 a povedal: „Toto je to miesto.“

9. Má veľmi zaujímavé geografické vlastnosti, ktoré lákajú nie len turistov, ale aj tvorcov filmov či dokumentov. Nájdeme tu napríklad hory, pieskovcové útvary, soľné jazera, kaňony, národné parky. Poďme sa pozrieť na to najkrajšie, čo príroda v Utahu ponúka.

10. Jednou z najznámejších prírodných pamiatok v Spojených štátoch je púštna oblasť Monument Valley, ktorá sa rozprestiera na hraniciach Arizony s Utahom a patrí kmeňu Navajo. Je domovom obrovských pieskovcových útvarov. V lete v roku 2021 sa nám toto miesto podarilo navštíviť, bol to nezabudnuteľný zážitok. Na fotke som ja vs. Forrest Gump :).

11. Veľké soľné jazero (Great Salt Lake) je podľa niektorých výskumov až 8-krát slanšie ako svetové oceány. Má rozlohu 4 400 km2 a nachádza sa neďaleko mesta Salt Lake City.

12. Z prírodných krás si ešte spomenieme Bonneville Salt Flats, ktoré sa považujú za jedny z najneobvyklejších prírodných divov v USA. Soľné pozostatky jazera Bonneville sú známe tiež tým, že sa tu usporadúvajú preteky, na ktorých vďaka soľnému povrchu padajú rýchlostné rekordy.

13. Na obyvateľov Utahu svieti slnko počas roka v priemere až 300 dní. Po Nevade je druhým najsuchším miestom v Spojených štátoch.

14. Aj keď patrí k najsuchším miestam, v týchto končinách prekvapivo nechýba sneh. A nie len taký obyčajný. Hovorí sa, že práve v štáte včelieho úľu majú najlepší sneh na svete, perfektný na lyžovanie. Niet preto divu, že tu majú vychýrené lyžiarske strediská. Kľúčovým faktorom dokonalého snehu je vraj teplota a ideálna hustota.

15. V Utahu sa vo veľkom ťaží uhlie, chová dobytok, vyrába soľ a pestujú črepníkové rastliny, okrasné kríky, pšenicu, jačmeň, ovocie, napr. čerešne, jablká, broskyne.

16. Štátnym zvieraťom je los, ktorý žije najmä v rozľahlom pohorí Rocky Mountains. Vo veľkom zastúpení tu nájdeme tiež jelene, sivé vlky, králiky, kojoty, líšky, jazvece, hady, pumy a púštne korytnačky.

17. Až okolo 80% obyvateľov má európske korene. Ďalšou veľkou etnickou skupinou sú Hispánci a Latinoameričania.

18. Ak by sme pri návšteve dostali chuť zahrať si automaty, mali by sme veľkú smolu. Spolu s Havajom sú totiž jediné dva americké štáty, v ktorých platí úplný zákaz hazardných hier.

19. Hlavné mesto Salt Lake City mnohí považujú za ďalší Sillicon Valley, pretože je ohniskom pre technológie a inovácie. Charakterizuje sa ako mladé dynamické mesto, ktoré je domovom prírodných historických, náboženských atrakcii a tiež ponúka aj neďaleké horské dobrodružstva. Znie to dobre, čo poviete?

  • Salt Lake City je jediné hlavné mesto v USA, ktorého názov tvoria až tri slova.

20. Prvá pobočka známeho fastfoodu KFC (Kentucky Fried Chicken) bola otvorená v roku 1952 v Salt Lake City pod názvom Sander Court & Cafe.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. To, že sme si práve bližšie predstavili 25. americký štát znamená, že sme v polovici. O týždeň pokračujeme, teším sa na vás.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma