Milí čitatelia, vítam Vás pri novom článku, v ktorom si priblížime sériu udalostí z čierneho dňa pre Spojené štáty – 11. september 2001, označovaný aj ako 9/11.
Udalosť 9/11 sa označuje ako najhorší teroristický útok v dejinách USA, no zároveň sa stal terčom rôznych konšpiračných teórií, pretože viacero udalostí nedáva mnohým ľuďom zmysel.
- V dôsledku útokov zomrelo 2 977 ľudí, približne 400 z nich boli policajti a požiarnici. Oficiálne správy: podľa nájdeného DNA sa podarilo identifikovať 1 642 obetí. Obete boli vo veku od 2 do 85 rokov, až 80% z nich boli muži.
- Zranených bolo viac ako 6 000 osôb.
- V troskách sa podarilo nájsť 18 až 20 ľudí, ktorí prežili.
„Krik tisícov ľudí na uliciach v New York City, keď padala prvá budova, je prvá vec, ktorú počujem každé ráno a posledná vec, ktorú počujem každý večer.“
Joe Ditmarr, v čase nešťastia sa nachádzal v južnej veži
Twin Towers – Dvojičky
Dvojičky – dva rovnaké mrakodrapy boli súčasťou komplexu s názvom World Trade Center (WTC), ktorý sa dodnes nachádza v spodnej časti Manhattanu (New York City). Tento komplex tvorilo v roku 2001 sedem budov a podzemné obchodné centrum. Stredobodom tohto miesta boli práve Twin Towers – Dvojičky.
Dvojičky – svojho času najvyššie budovy v New York City, postavené v roku 1973. Chvíľu boli dokonca najvyššie budovy na svete. Obe mali 110 poschodí. Sídlilo v nich cca 430 spoločností, v ktorých pracovalo okolo 35 000 ľudí. Severná budova bola vysoká 417 m (1 368 feetov); južná budova siahala do výšky 415.1 m (1 362 feetov). Každá z budov vážila viac ako 250 000 ton, mala 99 výťahov a 21 800 okien.
Bolo utorkové ráno, 11/9…
Utorkové ráno, na pohľad ako každé iné. V kalendári svietil dátum 11. september. Kým niektorí už okolo ôsmej pracovali, iní mali do práce ešte len namierené. V USA totiž začínajú pracovať v kanceláriách o čosi neskôr. Isté však je, že na letisku Logan International Airport v Bostone v tom čase nastúpilo do lietadla 81 pasažierov spolu s 11 člennou posádkou. Bol to pravidelný let číslo 11, leteckej spoločnosti American Airlines, z Bostonu do Los Angeles. Medzi pasažiermi sa nanešťastie nachádzali únoscovia, ktorí po 15. minútach letu zranili minimálne troch ľudí a dostali sa do kokpitu k pilotom. Jeden z únoscov bol licencovaný komerčný pilot, a tak vedel nad lietadlom prebrať kontrolu.
V Dvojičkách sa práve nachádzalo odhadom 17 000 ľudí. 08:46 miestneho času narazilo do severnej budovy spomínané lietadlo a zasiahlo najmä poschodia 93-99. Svedkami tohto incidentu boli tisícky ľudí, ktorí sa nachádzali v tom čase na uliciach v okolí. Takmer všetci si však mysleli, že ide o nehodu. Na incident sa s hrôzou pozerali aj ľudia z druhej, južnej budovy, ktorú postupne začali evakuovať – vtedy ešte netušili, že….
„Pracovala som na 35-poschodí. Keď sme vyšli na chodbu, bolo veľmi cítiť benzín. Mysleli sme si, že vybuchli potrubia. To, že do našej budovy narazilo lietadlo sme sa dozvedeli po tom, čo kolegovi zavolala manželka. Utekali sme na únikové schody. Keď sme zišli dole, pamätám si všetky tváre požiarnikov, ktorí kráčali hore schodmi. Z ich očí sa dalo vyčítať, že vedia, že sa dole už nikdy nevrátia.„
Linda Randazzo, v čase nešťastia sa nachádzala v severnej veži
Na severnú budovu sa behom pár minút začali zameriavať všetky médiá, pár z nich dokonca vysielalo zábery nešťastia naživo. Vo vzduchu už bol v tom čase let číslo 175, leteckej spoločnosti United Airlines s 56 pasažiermi a 9 člennou posádkou, ktorý taktiež vyrazil z bostonského letiska s rovnakou cieľovou destináciou – Los Angeles. Aj v tomto lietadle sa však nachádzali únoscovia. Lietadlo narazilo v priamom prenose do južnej budovy 09:03 (17 minút od prvého nárazu) a trafilo okolie 60-tého poschodia.
Okrem lietadiel, ktoré narazili do dvojičiek, boli unesené ďalšie dve
Pentagon po náraze Pentagon po náraze Miesto nešťastia Tower of Voices
Tretie lietadlo, let číslo 77 leteckej spoločnosti American Airlines, ktoré vzlietlo s 53 pasažiermi a 6 členmi posádky z letiska vo Washingtone (Washington Dulles International Airport) a malo namierené do Los Angeles, narazilo do Pentagonu (sídla amerického oddelenia národnej obrany) v štáte Virginia. Aj v tomto lietadle sa nachádzali únoscovia, z ktorých najmenej jeden bol trénovaný pilot. Do západnej časti budovy Pentagonu narazili v čase 09:37. V budove zomrelo ďalších 125 ľudí.
Štvrté lietadlo, let číslo 93 leteckej spoločnosti United Airlines, vzlietlo so 44 ľuďmi na palube z letiska Newark v štáte New Jersey a malo namierené na medzinárodné letisko v San Franciscu. Aj v tomto lietadle sa opakoval ten istý scenár. Boli v ňom 4 únoscovia, minimálne jeden z nich bol trénovaný pilot. Avšak v tom čase už posádka a pasažieri vedeli vďaka telefonátom a správam o ostatných únosoch, a tak sa snažili zabrániť podobným scenárom. Hovorí sa, že na palube lietadla hlasovali, či skúsia napadnúť útočníkov. Lietadlo narazilo do poľa v Somerset County (štát Pennsylvania) okolo 10:03 miestneho času. Náraz nikto neprežil. Predpokladá sa, že cieľom útokov mal byť Biely dom (existujú len dohady).
- Na mieste nešťastia odhalili v roku 2018 pamätník s názvom Tower of Voices (Veža hlasov), ktorá má 40 symbolických zvonkohier – 40 ľudí na palube (samozrejme bez 4 únoscov), ktorí bojovali do posledného konca.
Kto boli útočníci a naozaj sa našli ich pasy?
Oficiálne správy: útočníci patrili k teroristickej skupine al-Qaeda. Skupina je medzinárodná a bola založená po roku 1980 mužom menom Osama bin Laden, ktorí bol zabitý americkou vojenskou misiou 2. mája 2011.
Prečo zaútočili práve na Dvojičky a Pentagon? Domnienky sú, že nemali prostriedky na to, aby zaútočili na americkú armádu, a tak si vybrali symbolické ciele – Dvojičky ako stredobod a najvyššie mrakodrapy, symbol globalizácie; Pentagon – symbol americkej sily.
Podľa oficiálnych správ sa našli dva pasy, ale nenašli sa pri Dvojičkách, ale pri lietadle, ktoré narazilo do poľa v Pennsylvanii. Tretí pas sa našiel na letisku v batožine, ktorú nenaložili do lietadla – let číslo 11. Pred pár rokmi sa vraj našiel štvrtý pas v Pakistane.
15 útočníkov bolo zo Saudskej Arábie, 2 z Arabských Emirátov, 1 z Egypta a 1 z Libanonu.
Dvojičky sa zrútili k zemi behom pár sekúnd
Dostávame sa do jednej z najrozporuplnejších častí tohto dňa – obe budovy sa totálne zosypali do dvoch hodín po nárazoch. Oficiálne verzie znejú, že v budovách po nárazoch horelo, konštrukcie nezvládali ťarchu sutín, v dôsledku čoho začali vrchné padať na spodné, ktoré skolabovali. Náraz lietadiel poškodil nosné stĺpy – zničil protipožiarne izolačné vrstvy oceľových stĺpov + z lietadiel sa uvoľnilo veľmi veľa paliva. Podľa nórskych vedcov sa k výbuchom podpísala voda striekajúca zo sprinklerov.
09:59 sa zosypala severná budova – skôr ako tá južná, pretože bola zasiahnutá viac do rohu ako do stredu. Pád trval 10 sekúnd.
10:28 sa zosypala južná budova.
Okrem Dvojičiek sa zrútila ešte jedna budova
Terčom ďalších konšpiračných teórií sa stala budova s názvom Tower Seven (WTC7), pretože sa zrútila ako tretia v poradí (7 hodín po zrútení Dvojičiek), avšak bez toho, aby do nej narazilo lietadlo. Budova mala 47 poschodí a nachádzala sa cca 110 metrov (350 feetov) od Dvojičiek. Oficiálne správy: zrútenie v dôsledku nekontrolovaných požiarov v budove.
Prezident George W. Bush bol v čase nešťastia na základnej škole
V čase nárazu lietadiel bol vtedajší prezident George W. Bush na Floride, kde navštívil miestnu základnú školu (Emma E. Booker Elementary School). Existuje záznam z momentu, kedy prezident sedel na stoličke v druháckej triede číslo 301. O útokoch mu prišiel pošepkať šéf jeho tímu: „…Druhé lietadlo narazilo do druhej budovy…Amerika je pod útokom.“ Po tejto správe ostal v triede ďalších pár minút, neskôr sledoval správy a komunikoval s viceprezidentom Dickom Cheneyom a guvernérom mesta New York City, Georgeom Patakim. Potom sa prihovoril obyvateľom.
- V spomínanej škole, v triede číslo 301, je doteraz tabuľa s nápisom: „Miesto, kde sa prezident George W. Bush dozvedel o teroristických útokoch na našu krajinu.“
Veľké zmeny v leteckej doprave
Kto cestoval lietadlom pred 9/11 tak určite vie, že kontroly na letiskách vyzerali úplne inak. To je odpoveď aj na otázku, ako je možné, že sa útočníci s nožmi dostali cez kontrolu do lietadiel. Nože boli totiž v tom čase na palubách povolené.
V tom čase sa dokonca nemusel zamykať kokpit, čiže sa dalo k pilotom dostať oveľa jednoduchšie. Meno na letenke nemuselo korešpondovať s menom cestujúceho. Neexistovala kontrola TSA, pri ktorej sa kontrolujú nepovolené predmety. V kufri či v príručnej batožine bolo povolené neobmedzené množstvo tekutín. Cez skener nemusel prejsť každý kufor. Do letiskových priestorov a k bránam boli vpustené aj osoby, ktoré idú len na niekoho počkať.
- Niektoré letiská boli zatvorené viac ako tri týždne.
- Všetky lietadlá, ktoré mali v ten deň namierené do amerického vzdušného priestoru boli odkláňané do hodiny od útokov.
9/11 a udalosti s ním spojené, zmenili v letiskovej preprave veľmi veľa. Kontroly na letiskách sa veľmi sprísnili. Ak máte radi tému lietadiel a letísk, pripájam Vám môj straší článok: Svet za bránami letiska.
Zaujímavosti zo zákulisia – čo sa dialo v USA po 9/11
Mnoho firiem malo problémy, pretože stratili veľmi veľa zamestnancov, vrátane vysoko-postavených manažérov atď.
Mnohé poisťovne v dôsledku 9/11 skrachovali, pretože neboli pripravené na také veľké straty.
Vláda musela prísť s novým zákonom, ktorý vypomáha poisťovniam poskytovať poistenie proti terorizmu. Po tejto udalosti totiž neboli poisťovne ochotné poskytovať tento tip poistenia. Zákon sa oficiálne volá Terrorism Risk Insurance Act a bol podpísaný prezidentom Bushom 26. novembra 2002.
Útoky namotivovali veľa mladých ľudí, aby sa pripojili k americkej armáde (behom 10 rokov išlo o 3.1 milióna ľudí). Dokonca sa prijal zákon, že každý, kto odslúži po 9/11 v armáde viac ako 90 dní, bude mať preplatené štúdium na štátnych univerzitách + bývanie na internáte (štúdium na univerzitách inak stoji tisíce dolárov).
Štátny rozpočet na ochranu krajiny sa zvýšil zo 16 miliárd na 43 miliárd dolárov.
Rodinám obetí bolo rozdelených viac ako 7 miliárd dolárov.
Bol vytvorený program s názvom World Trade Center Health, ktorý pomáha všetkým pozostalým a ľuďom s následkami. Má viac ako 100-tisíc členov.
Odpratávanie trosiek a ako dnes vyzerá miesto nešťastia
Fotografie Jason Scott – americký archivár a historik
Viac ako 1.8 miliónov tón trosiek sa odpratávalo 9 mesiacov po útokoch. Na mieste, kde sa nachádzali Dvojičky sú dva pamätníky, na ktorých sú vyryté mená všetkých obetí (obete z pádu Dvojičiek; obete z Pentagonu; obete z lietadla, ktoré narazilo do poľa a 6 obetí z 26. februára 1993, kedy v garáži pod dvojičkami vybuchla bomba – ďalší teroristický útok).
Oba pamätníky sú dizajnované tak, že do čiernej diery padajú kvapky vody, ktoré symbolizujú stekajúce slzy. Mená všetkých obetí + miesta, kde sa konkrétne mená nachádzajú sú zverejnené tu: Oficiálna stránka, mená všetkých obetí. Mená nie sú usporiadané abecedne ale podľa priania rodín obetí – ak bol niekto rodina či kolegovia, sú umiestnení pri sebe.
Každé ráno pracovníci umiestňujú biele ruže k menám osôb, ktoré by mali daný deň narodeniny. Ruže dodáva miestny majiteľ kvetinárstva.
Hneď vedľa pamätníkov sa nachádza múzeum, do ktorého odporúčam kúpiť lístky vopred cez internet (cena by mala byť $26, pre seniorov a študentov sú zľavy). Do múzea majú zadarmo vstup rodiny obetí, americkí vojaci a záchranári. V múzeu sa nachádzajú historické fotky zo stavania Dvojičiek, pozostatky budov, fotky všetkých obetí, ako sa stavali pamätníky či ako sa chystali chytiť Bin Ladena.
- Doplňujúce info od čitateľky Dominiky: v utorok (symbolicky, keďže udalosť sa stala v utorok) je vstup od 17:00 do 20:00 pre všetkých zadarmo. Taktiež sa na pamiatku dostávajú náramky.
Pri pamätníkoch sa taktiež nachádza strom, ktorý prežil (Survivor Tree). Tento strom bol na miesto vrátený v roku 2010. Spoznáte ho tak, že je oplotený a je pri ňom informačná tabuľa.
Súčasťou komplexu sa stal nový mrakodrap s názvom One World Trade Center, ktorý bol otvorený v roku 2014. Je vysoký 541.3 metrov – 1 776 feetov (rok 1776 je dôležitý v americkej histórii, pretože sa vtedy vo Philadelphii podpísala deklarácia nezávislosti USA). Má 94 poschodí a k jeho ďalším symbolickým číslam patrí vyhliadková časť, ktorá začína vo výške 1 362 feetov (415.1 m) a končí vo výške 1 368 feetov (417m), čo sú pôvodné výšky padlých dvojičiek. Po poučení sa z technických chýb, ktorými disponovali predchádzajúce budovy, nový mrakodrap navrhli a postavili vraj ako najbezpečnejšiu výškovú budovu na svete. Napríklad pri výstavbe bol použitý betón, ktorý zvládne sedem násobne vyšší tlak než ten klasický.
Hrdina 9/11 s červenou šatkou
Tento článok ukončíme hrdinom na záver.
Krátko po útokoch viacero svedkov rozprávalo príbeh o tom, ako ich zachránil záhadný muž, ktorý mal červenú šatku. Svedkovia sa zhodovali v tom, že sa do bezpečia dostali vďaka mladému mužovi s pokojným hlasom, ktorý mal prekryté ústa a nos červenou šatku. Keď dostal ľudí von, vrátil sa dnu pre ďalších. Dlhé mesiace sa nevedelo, kto je tento záhadný hrdina, až kým si tento príbeh neprečítala v novinách žena menom Alison Crowther. Tá v hrdinovi spoznala svojho syna, ktorý nosil červenú šatku od detstva. Welles Remy Crowther bol 24-ročný dobrovoľný hasič, ktorý v Dvojičkách pracoval ako obchodník s akciami. Svojou obetou zachránil najmenej 18 ľudí. Jemu sa však toto nešťastie nepodarilo prežiť.
O jeho hrdinskom čine písali takmer všetky médiá. Dokonca o ňom rozprával aj prezident Barack Obama počas svojho príhovoru pri odhalení pamätníkov 9/11. V USA je Welles Remy Crowther legendou – hovorí sa mu Man in the red bandana. Je o ňom napísaná kniha a urobený dokumentárny film, pripájam Vám oficiálnu stránku.
Pripájam link na dobrý dokument o 9/11, ktorý je robený očami požiarnikov: 9/11 dokument.
Záver
Milí čitatelia, ďakujem Vám za prečítanie tohto článku. Priznám sa, písala som ho s hrčou v hrdle. Dúfam ale, že ste sa dozvedeli nové zaujímavé informácie. O tejto téme sa dá písať ešte veľmi veľa, ak budete mať nejaké ďalšie otázky, neváhajte ma kontaktovať. Taktiež mi dajte vedieť, či sa Vám článok páčil. Na budúci týždeň si dáme ďalšiu žiadanú tému – ortodoxní židia v USA.
Tina