Kompletný zoznam federálnych sviatkov v USA

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vítam Vás pri článku, ktorého hlavnou témou sú federálne/štátne sviatky v USA. V porovnaní so Slovenskom sa výrazne odlišujú, napríklad v tom, že mnohé z nich nemajú presný dátum.

Federálne sviatky automaticky neznamenajú, že sú aj dňami pracovného pokoja pre väčšinu pracujúcich. Znamenajú najmä to, že voľno majú s istotou štátni zamestnanci (výnimka v niektorých štátoch je Columbus Day) – napríklad na súdoch, poštách, v mestských knižniciach. To, či sa v daný sviatok chodí do práce, závisí od zákonov jednotlivého štátu, ba dokonca, od konkrétnych zamestnávateľov, ktorí voľno môžu dať, no nemusia.

Ďalšou zaujímavosťou je, že v porovnaní so Slovenskom, v USA nemáme žiadne cirkevné sviatky a žiaden sviatok netrvá dlhšie ako jeden deň.

UPDATE zo dňa 4. marca 2022: Počas roka 2021 pribudol v USA 11. federálny sviatok s názvom Juneteenth, ktorý sa bude oslavovať každý rok 19. júna a symbolizuje koniec otroctva v USA.

Zákon o jednotných pondelkových sviatkoch

Iba 5 z 11 sviatkov majú svoj presný dátum – Nový rok (New Year’s Day), Deň nezávislosti (Independence Day), Deň veteránov (Veterans Day) a Vianoce (Christmas Day). Ostaté sviatky sú vždy v pondelky, kvôli predĺženým víkendom. Dosť dobrý nápad, čo poviete?

V roku 1968 vstúpil do platnosti takzvaný The Uniform Monday Holiday Act – Zákon o jednotných pondelkových sviatkoch, podľa ktorého sa sviatky: Narodeniny Georgea Washingtona (Washington’s Birthday), Pamätný deň (Memorial Day), Deň práce (Labor Day), presunuli na pondelky, aby štátni zamestnanci mali predĺžený víkend. Neskôr sa k tomuto zákonu dopísal aj Deň Christophera Columbusa (Columbus Day) a Deň Martina Luthera Kinga Jr. (Martin Luther King Jr. Day).

V nasledujúcich riadkoch si v krátkosti predstavíme jednotlivé sviatky. K mnohým mám už samostatné články, avšak chcela som pre Vás napísať jeden, ktorý bude obsahovať zoznam všetkých, aké v Spojených štátoch existujú.

Zoznam federálnych sviatkov v USA

  • 1. New Year’s Day – Nový rok (1. január)
  • 2. Martin Luther King Jr. Day – Deň Martina Luthera Kinga Jr. (tretí pondelok v januári)
  • 3. George Washington’s Birthday / President’s Day – Narodeniny Georgea Washingtona / Prezidentský deň (tretí pondelok vo februári)
  • 4. Memorial Day – Pamätný deň (posledný pondelok v máji)
  • 5. Independence Day – Deň nezávislosti (4. júl)
  • 6. Labor Day – Deň práce (prvý septembrový pondelok)
  • 7. Columbus Day – Deň Christophera Columbusa (druhý októbrový pondelok)
  • 8. Veterans Day – Deň veteránov (11. november)
  • 9. Thanksgiving Day – Vďakyvzdanie (štvrtý štvrtok v novembri)
  • 10. Christmas Day – Vianoce (25. december)

Január – New Year’s Day a Martin Luther King Jr. Day

New Year’s Day – Nový rok

Oslavy začiatku nového roka prebiehajú v kruhu blízkych a známych. Populárne sú večierky, oslavy v uliciach a sledovanie padania gule na Times Square v New York City.

Okrem rôznych udalostí sa prvý deň v novom roku spája s konzumovaním symbolických jedál, napríklad 12 bobúľ hrozna (zvyk zo Španielska) – každá bobuľa symbolizuje šťastie počas 12 mesiacov v roku. U mnohých nechýba jedlo s názvom Hoppin‘ John, ktoré pozostáva z fazule s názvom black-eyed peas (mince, bohatstvo), bravčového mäsa (šťastie) a ryže (mier). Samozrejme existuje viacero variantov – pridáva sa napríklad zelená farba v podobe zelených fazuliek či jarnej cibule (peniaze a prosperita).

Ak Vás zaujíma viac ako sa trávi Silvester a Nový rok za veľkou mlákou + zaujímavosti napríklad o padaní gule, pripájam Vám môj samostatný článok: Ako sa oslavuje začiatok nového roka v Spojených štátoch

Martin Luther King Jr. Day – Narodeniny Martina Luthera Kinga mladšieho

Tretí januárový pondelok je v USA sviatok, ktorý je venovaný veľkej osobnosti, zanietenému rečníkovi a jednému z najväčších lídrov v boji za ľudské práva – Afroameričanovi Martinovi Lutherovi Kingovi Jr. (jr/junior = mladší).

Narodil sa 15. januára 1929 v meste Atlanta (štát Georgia). 

Martin Luther King Jr. počas svojho krátkeho života precestoval viac ako 10 miliónov kilometrov, rečnil viac ako 2 500 krát. Jeho najznámejšia reč, ktorá začala slovami „I Have a Dream“ (Mám sen), sa konala 28. augusta 1963 vo Washington D.C., pred viac ako 250 000 ľuďmi.

Na počesť Martina Luthera Kinga Jr., bol 2. novembra 1983 vtedajším prezidentom Ronaldom Reganom, podpísaný zákon, ktorým sa Martin Luther King Jr. Day ustanovil ako štátny sviatok.

V mestách sa organizujú pochody a veľa rôznych akcií, ktorými sa pripomínajú všetky jeho zásluhy – premietajú sa dokumenty, predčítavajú sa jeho knihy a podobne.

Ak Vás zaujíma viac zo života tejto americkej legendy, pripájam Vám link na môj samostatný článok: I Have a Dream – Štátny sviatok Martin Luther King Jr. Day

Február – George Washington’s Birthday / Presidents‘ Day

Washington’s Birthday (ďalší neoficiálny názov tohto sviatku je President’s Day) je deň, kedy sa oslavujú narodeniny prvého amerického prezidenta Georgea Washingtona, ktorý sa narodil 22. februára 1732.

Hovorí sa, že George Washington nemal rád veľké a honosné oslavy. Svojim narodeninám zvyčajne nevenoval veľa pozornosti a oslavoval ich odpisovaním na listy. Po Georgeovej smrti sa jeho narodeniny začali neoficiálne oslavovať po celej krajine.

Oficiálnym sviatkom sa stali až v roku 1879. Odvtedy sa oslavovali každý rok 22. februára. Neskôr sa však vďaka Zákonu o jednotných pondelkových sviatkov (spomínam ho vyššie) presunul na tretí februárový pondelok.

Oslavy sa každoročne organizujú najmä v meste Alexandria (štát Virginia), kde sa George Washington narodil.

Máj – Memorial Day

Memorial Day (Pamätný deň) je sviatok, ktorý každý rok pripadá na posledný májový pondelok. Počas tohto dňa si v USA pripomínajú pamiatku zosnulých amerických vojakov a vojačiek, ktorí zomreli pri vykonávaní svojho povolania

Federálnym sviatkom sa stal v roku 1971. Vyznačuje sa najmä návštevami vojenských cintorínov. Jeho hlavným symbolom je červený mak a keďže som tomuto sviatku venovala aj samostatný kratší príspevok, pripájam Vám link, kde sa dočítate viac: Pamiatka padlým vojakom – štátny sviatok Memorial Day.

Júl – Independence Day

Independence Day (Deň nezávislosti) je veľký vlastenecký sviatok, ktorým sa oslavuje odhlasovanie Deklarácie nezávislosti (The United States Declaration of Independence), ktorá zaručila oslobodenie USA od Veľkej Británie. Kongres odhlasoval prijatie Deklarácie 4.júla 1776 v Dome nezávislosti vo Philadelphii (Independence Hall).

Ak 4. júl vychádza na sobotu, deň pracovného pokoja je v piatok, ak vychádza na nedeľu, deň pracovného pokoja je v pondelok.

Takmer všetky mestá v tento deň usporadúvajú veľké oslavy. Nechýbajú rôzne atrakcie, na ktorých sa rozdávajú mini vlajky; historické predstavenia; politické príhovory; súťaže; grilovačky; stretávanie sa s rodinou; koncerty; a podobne. Oslavy sa ukončujú veľkolepými ohňostrojmi.

Ak Vás zaujíma história + viac o súčasných oslavách, pripájam Vám link na samostatný článok: Deň nezávislosti – veľký vlastenecký sviatok.

September – Labor Day

Labor Day, v preklade Sviatok práce, sa v Amerike oslavuje každý rok prvý septembrový pondelok. V tento deň sa vzdáva hold všetkým pracujúcim Američanom, ktorí doslova preložené: prispievajú k blahu tejto krajiny. Okrem toho, že sa Sviatok práce vníma ako hold všetkým pracujúcim, mnohí ho začali využívať na diskutovanie o platoch, lepších pracovných podmienkach a podobne.

V roku 1894 bol Labor Day po schválení Kongresu oficiálne vyhlásený ako americký štátny sviatok. Hovorí sa, že prezident Grover Cleveland vyhlásil tento štátny sviatok, pretože sa bál, že vo voľbách príde o hlasy pracujúcich.

Dnes sa v mnohých mestách po celej Amerike usporadúvajú pochody, vystúpenia, pikniky v mestských parkoch, grilovačky na záhrade – Američania veľmi radi grilujú v kruhu priateľov a samozrejme, nechýbajú ani ohňostroje. Mnoho obchodov má pár dní špeciálne zľavy.

Ak vás zaujíma viac o tomto sviatku, pripájam link na samostatný článok: Predĺžený víkend v Amerike – Labor Day

Október – Columbus Day

Columbus Day je sviatok, ktorý sa oslavuje druhý októbrový pondelok a pripomína sa ním výročie príchodu moreplavca Christophera Columbusa do Ameriky. Stalo sa tak 12. októbra 1492.

Keďže osobnosť Christophera Columbusa a jeho skutky sú dosť kontroverzne, tento sviatok nie je podporovaný všetkými štátmi – oficiálne ho podporuje a slávi len 21 z 50. Niektoré štáty tento deň ignorujú, no v ďalších štrnástich štátoch tento sviatok nahradili takzvaným Indigenous People Day – Deň pôvodných obyvateľov.

Počas Columbus Day sa v mnohých mestách organizujú oslavné pochody, takzvané parades, na ktorých sa okrem Christophera Columbusa oslavuje aj americko-talianske spolunažívanie. Takýto festival či oslavný pochod si môžete pozrieť každý rok napríklad v New York City alebo Chicagu.

November – Veterans Day a Thanksgiving Day

Veterans Day – Deň Veteránov

Veterans Day (Deň veteránov) je sviatok, ktorý sa oslavuje vo viacerých krajinách po celom svete. Má fixný dátum – 11. november a vznikol v Spojených štátoch, kde sa patrične oslavuje.

Hlavné myšlienky sviatku: vzdávanie úcty všetkým, ktorí slúžili ako vojaci či už vo vojne alebo v mieri a vďaka všetkým žijúcim veteránom za ich službu a obetu. Hlavným symbolom tohto sviatku je červený mak (presne tak, ako pri Memorial Day).

Dátum 11. november nie je náhodný. Za koniec Prvej svetovej vojny sa označuje dátum 11. november 1918, čas 11:00, kedy sa podpísalo prímerie. V roku 1938 sa z tohto dňa stal oficiálny sviatok s názvom Armistice Day (Deň prímeria), ktorý vzdával úctu veteránom Prvej svetovej vojny.

Avšak po Prvej svetovej vojne sa udiali ďalšie vojny, napr. Druhá svetová vojna, Kórejská Vojna, a tak sa Armistice Day premenoval 1. júna 1954 na Veterans Day (v UK sa tento sviatok volá dodnes Armistice Day).

Ak Vás zaujíma viac o tomto dni, pripájam Vám link na samostatný článok: Vzdávanie úcty všetkým veteránom – Veterans Day

Thanksgiving Day – Vďakyvzdanie

Vďakyvzdanie je pre mňa osobne najkrajší americký sviatok. Je totiž o rodine, priateľoch, vďake a o mnohých tradíciách.

V septembri roku 1620 priplávalo 102 pustovníkov na anglickej lodi na územie Ameriky. Polovica z nich však z dôvodu nepriaznivých zimných podmienok zomrela. Druhá polovica sa postupne začala zoznamovať s domorodcami (Indiánmi), ktorí ich naučili ako v daných podmienkach prežiť. V jeseni roku 1621 pustovníci po prvýkrát na znak úcty a vďaky pohostili domorodcov jedlom, ktoré si už sami dokázali vypestovať práve vďaka nim.

Vďakyvzdanie sa stalo štátnym sviatkom až o viac ako dvesto rokov neskôr, v roku 1863, a to zásluhou vtedajšieho prezidenta Abrahama Lincolna. Vo svojom vyhlásení taktiež určil, že Vďakyvzdanie bude každý štvrtý štvrtok v novembri.

Súčasťou Vďakyvzdania je okrem mnohých tradičných zvykov slávnostná večera, na ktorej nechýba moriak. Všetky recepty a zaujímavosti o Vďakyvzdaní nájdete tu: Tradičné Vďakyvzdanie v USA

December – Christmas Day

Už som to párkrát na tejto stránke spomínala, že 24. december je v Spojených štátoch pre mnohých úplne normálnym pracovným dňom. Podvečer (24. decembra) sa označuje ako Christmas Eve, a väčšinou sa trávi v rodinnom kruhu pri sviatočnej večeri. Pred spánkom sa v izbe, kde je stromček, nechávajú sušienky a mlieko pre Santu, mrkvy pre sobov – aby počas nočnej návštevy neboli hladní.

Ráno, 25. decembra, si všetci ešte v pyžamách spoločne rozbaľujú darčeky. Tento hlavný vianočný deň je o spoločných chvíľach s rodinou: hrajú sa spoločenské hry, pozerajú sa rozprávky či americký futbal.

26. december je už znova pracovný deň.

Ak ste náhodou nezachytili môj vianočný adventný kalendár, v ktorom som každý deň počas decembra odhaľovala jednu americkú vianočnú tradíciu, nájdete ho na mojej Fb stránke Za Veľkou Mlákou – stačí, že prerolujete dole nástenku.

Záver

Milí čitatelia, ďakujem Vám za prečítanie tohto článku. Teším sa na Vás opäť pri ďalšom, ktorý tradične vyjde najbližší piatok.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma