Nebraska – 17 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, po dlhšej pauze som späť spolu s chuťou písať nové články, tak poďme rovno na to! Vítam vás pri 23. pokračovaní našej utorkovej série o jednotlivých amerických štátoch. Z málo zaľudneného Vermontu sa dnes presúvame do prériového štátu. Vedeli ste, že v Nebraske je najväčší krytý dažďový prales v USA?

Všetky predchádzajúce časti, ktoré sú súčasťou série si môžete pozrieť kliknutím na priložený odkaz: Séria o amerických štátoch. Nájdete medzi nimi napríklad zaujímavosti o Havaji, Aljaške či Californii.

Malé mestá, rozsiahle oblasti poľnohospodárskej pôdy, prérie, skalné útvary, kukurica, dobytok, zavlažovače, Omaha, Lincoln, Arbor Day – aj tak by sme mohli charakterizovať jedinečnú Nebrasku.

Nachádza sa v strednej časti USA. Susedí so šiestimi americkými štátmi: Colorado, Wyoming, South Dakota, Iowa, Missouri a Kansas. Delí sa na 93 krajov.

1. Je 37. najľudnatejší štát v USA, má 1 934 000 obyvateľov.

2. Vďaka územiu s rozlohou 200 000 km2 je 16. najväčším americkým štátom.

3. Nebraska sa pripojila k USA 1. marca 1867 ako 37. štát v poradí.

4. Slovo ‚nebraska‘indiánsky pôvod a prekladá sa ako pokojná voda. Odkazuje na miestnu rieku Platte, ktorá je dlhá 510 kilometrov.

5. Oficiálna prezývka ‚Cornhusker State‘ súvisí s kukuricou, ktorej pestovanie je veľmi dôležitou súčasťou miestneho poľnohospodárstva. Cornhusker je spôsob, akým sa ručne zbierala a lúpala kukurica. Totožná prezývka prischla napríklad aj futbalovému klubu – Nebraska Cornhuskers.

6. Štátna vlajka na modrom podklade pozostáva z pečate, na ktorej môžeme vidieť rieku Missouri s parníkom, chatku osadníka s pšeničnými snopmi a rastúcou kukuricou. V pozadí je nákladný vlak, nad ktorým je štátne motto Rovnosť pred zákonom. V spodnej časti pečate je zobrazený dátum pripojenia Nebrasky k Spojeným štátom.

7. Nebraska sa pýši označením ‚Home of Arbor Day‘. Tento špeciálny deň sa voľne prekladá ako sviatok stromov. Prvotná myšlienka sa datuje od roku 1872, kedy Julius Sterling Morton (minister poľnohospodárstva) navrhol, že 10. apríla by bol ideálny deň na výsadbu stromov. Nápad sa ujal a zožal tak veľký úspech, že nadšenci vysadili počas prvého ročníka behom jedného dňa takmer milión stromov. Z toho dôvodu pribudol v Nebraske v roku 1885 nový sviatok s názvom Arbor Day, ktorý sa presunul na 22. apríla, symbolicky na deň narodenia Juliusa Sterlinga Mortona.

Sviatok stromov sa dnes oslavuje počas apríla nie len v rôznych amerických štátoch, ale rozšíril sa do celého sveta.

8. Zamilovať si prírodu v Nebraske je veľmi jednoduché. Na svoje si prídu nie len milovníci údolí, ktoré sa nachádzajú vo východnej časti, ale vyhľadávané sú aj prérie na pieskových dunách (tzv. Sandhills) rozprestierajúce sa v strede, ba tiež aj zaujímavé skalné útvary týčiace sa na západe.

9. Z prírodných krás je známa formácia tzv. Chimmney Rock, ktorá pochádza z obdobia pred 25 až 24 miliónmi rokov. Siaha do výšky takmer 122 metrov a kedysi bola známym orientačným bodom pre priekopníkov smerujúcich na západ.

10. Takmer 91% územia pokrýva poľnohospodárska pôda. Využíva sa najmä na pestovanie kukurice, sóje, pšenice a chov dobytka.

11. Štátnym zvieraťom je jeleník bielochvostý. Nebrasku považujú za domov aj napríklad bobry, kojoty, pumy, jelene, antilopy, bizónov, losy či medvede čierne.

12. Je najväčším zavlažovačom v Spojených štátoch a zároveň najväčším výrobcom centrálnych otočných poľnohospodárskych zavlažovacích systémov na svete. Má viac ako 100 000 registrovaných zavlažovacích studní.

13. Vedeli ste, že v týchto končinách sa nachádza netradičná replika známeho Stonehenge? Nazýva sa Carhenge. Za nápadom a samotnou konštrukciou z roku 1987 stojí Jim Rainders spolu s rodinu. Tento unikát pozostávajúci z 39 starých áut je neďaleko mesta Alliance.

14. Hlavné mesto Lincoln sa pôvodne nazývalo Lancaster (podľa mesta v štáte Pennsylvania), avšak bolo premenované na počesť amerického prezidenta Abrahama Lincolna.

15. V múzeu známej univerzity (The University of Nebraska) nachádzajúcej sa v hlavnom meste, je vystavená najväčšia kostra mamuta na svete. Jeden z najväčších mamutov svojej doby, kolumbijský mamut s váhou viac ako 8 000 kilogramov dostal prezývku Archie.

16. Nebraskamnoho fanúšikov amerického futbalu. Práve v hlavnom meste je postavený obrovský futbalový štadión s názvom Memorial Stadium. Je domovom miestneho klubu, ktorý som spomínala už v úvode. Zmestí sa naň cca 90 000 ľudí. Viete si predstaviť tú jedinečnú atmosféru?

17. Zoologická záhrada zväčša nie je hlavnou vyhľadávanou atrakciou. To sa však netýka Nebrasky. V meste Omaha je totiž Henry Doorly Zoo and Aquarium vyhľadávaná jedinečná zoologická záhrada spojená s akváriom, ktorá je domovom najväčšej krytej púšte na svete. Nájdeme tu tiež najväčší krytý dažďový prales a viac ako 17 000 druhov zvierat.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. O týždeň v utorok nás čaká ďalšie pokračovanie série o amerických štátoch. Presunieme sa na severovýchod, na veľmi zaujímavé miesto, ktoré hraničí len s jedným americkým štátom.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma