Iowa – 19 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri 28. pokračovaní utorkovej série, v ktorej si bližšie predstavujeme jednotlivé americké štáty. Z východného štátu plného histórie, sa dnes presúvame do strednej časti USA. Vedeli ste, že v Iowe žili pred viac ako 10-tisíc rokmi gigantické leňochody?

Všetky predchádzajúce časti, ktoré sú súčasťou série, si môžete pozrieť kliknutím na priložený odkaz: Séria o amerických štátoch. Nájdete medzi nimi napríklad zaujímavosti o Texase, Havaji či Californii.

Farmy, veterná energia, kukurica, prvá americká právnička, Des Moines – aj tak by sme mohli charakterizovať jedinečný štát Iowa.

Nachádza sa v stredozápadnej časti USA. Hraničí so šiestimi americkými štátmi: Illinois, Wisconsin, Minnesota, South Dakota, Nebraska a Missouri. Je rozdelená na 99 krajov.

1. Je 31. najľudnatejším štátom za veľkou mlákou. Má 3,1 miliónov obyvateľov.

2. Keďže sa rozprestiera na území veľkosti 144 669 km2, v americkom rebríčku je na 26. mieste.

3. K USA sa pripojila 28. decembra 1846 ako 29. štát v poradí.

4. Hlavná prezývka ‚Hawkeye State‘ je pocta náčelníkovi Black Hawk, vodcovi domorodého kmeňa Sauh, ktorý bol premiestnený do končín Iowy po neúspešných bojoch s osadníkmi.

5. Štátna vlajka je rozdelená na tri farby. Modrý pruh symbolizuje lojalitu a spravodlivosť, červený pruh predstavuje odvahu a tretí biely pruh, odkazuje na čistotu a skromné začiatky štátu. Orla bielohlavého si môžeme všimnúť na mnohých amerických vlajkách. Aj v tomto prípade symbolizuje lojalitu k Spojeným štátom. Na modrej stuhe sú zobrazené hodnoty občanov Iowy: Naše slobody si vážime a naše práva si zachováme.

6. Štát je pomenovaný po pôvodných indiánskych obyvateľoch kmeňa Ioway. Okrem nich tu v minulosti žili tiež napríklad kmene Missouria, Otoe a Illini.

7. Všimli ste si, že názov Iowa začína dvoma samohláskami? Podobný jav by sme pri ďalších amerických štátoch hľadali márne. A ako sa to vlastne vyslovuje? Správna odpoveď je ajova.

8. Z prírodných krás stojí za zmienku napríklad najväčšia, podľa mnohých tiež najúžasnejšia jaskyňa v okolí, Coldwater Cave.

9. Aj keď nedisponuje ani jedným národným parkom, prírodu má očarujúcu. Množstvo štátnych parkov, jazier, prameňov, jaskýň, je len zlomok toho, čo sa oplatí vidieť.

10. Je jediný štát ohraničený dvoma splavnými riekami: Missouri na západe a Mississippi na východe.

11. Iowa je rekordmanom v počte ošípaných v USA. Podľa ministerstva pôdohospodárstva ich bolo na tomto území v júni až 73,5 milióna kusov.

12. Štátnym zvieraťom je od roku 1933 stehlík americký. Vo voľnej prírode tu žijú tiež líšky, lasice, sysle, jelene bielochvosté, hady, ropuchy, korytnačky či salamandry.

13. Až 92% územia pokrývajú farmy. Hawkeye State je s prehľadom najväčším pestovateľom kukurice v Spojených štátoch. Práve farmy a kukuričné polia tvoria jedinečné scenérie, typické pre Iowu.

14. Quaker Oats je najväčšia spoločnosť na výrobu a spracovanie obilnín na svete. Práve v štáte Iowa, v meste Cedar Rapids sa nachádza najväčší mlynský závod na svete, ktorý denne spracováva viac ako milión kilogramov ovsa. Zaujímavosťou však je, že tento závod nespracováva ovos od miestnych farmárov ale z iných štátov. Každopádne moje najobľúbenejšie vločky sú práve od tejto značky.

15. Jablká odrody Red Delicious sú známe aj u nás na Slovensku a v Čechách. Vyznačujú sa tmavo červenou intenzívnou farbou a sladkou chuťou. Prvé zmienky o tejto zdravej pochúťke pochádzajú z roku 1872 a siahajú až do malej časti Iowy s názvom Peru.

16. Najväčším zdrojom na výrobu elektriny je veterná energia, ktorá tvorila v roku 2020 až 57% elektriny vyrobenej v tomto štáte. Čo myslíte, koľko veterných turbín má štát Iowa? Podľa štatistík viac ako 5 500.

17. Vedeli ste, že je domovom Národného českého a slovenského múzea + knižnice (National Czech & Slovak Museum & Library)? Ja som nemala ani tušenie. Pri písaní týchto riadkov som si pozrela ich oficiálnu stránku a okrem iného ma zaujalo, že tam pripravujú naše jedlá, najbližšie to bude utopenec a šošovicová polievka. Múzeum spolu s knižnicou bolo založené v roku 1974.

18. Hlavné a zároveň najväčšie mesto je Des Moines. Považuje sa za skvelé mesto na život, pretože sa pýši kvalitnými školami, dobrými pracovnými príležitosťami a tiež aj cenovo dostupným bývaním. Je hlavným centrom amerického poisťovníctva.

19. A keďže tento článok vychádza 8. marca, na Medzinárodný deň žien, ukončíme ho symbolicky. Arabella Mansfield z Iowy sa stala prvou právničkou v USA v roku 1869.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie dnešného článku. Teším sa na vás znova o týždeň pri ďalšom pokračovaní série.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma