Ružové sestričky, ktoré sa neustále modlia

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Počuli ste už o Služobniciach Ducha Svätého ustavičnej poklony? V Amerike sa im oficiálne hovorí Roman Catholic Holy Spirit Adoration sisters. Ide o rehoľné sestry, tzv. ružové sestričky, ktoré sa neustále modlia a ako jediné sa obliekajú do ružových habitov.

Dozvedela som sa o nich vďaka tomu, že pôsobia v kostole, ktorý sa nachádza v našom okolí. Čo ma však prekvapilo ešte viac je fakt, že pôsobia aj v Nitre.

Kým v Nitre má domov 6 rehoľných sestier, vo Philadelphii v Kaplnke Božskej Lásky (Philadelphia’s Chapel of Divine Love) ich žije 20, z toho najmladšia má 57 rokov, najstaršia 95.

Po celom svete existuje okolo 420 ružových sestier.

Ich život je veľmi obetavý a zameraný na modlenie sa za ľudí, s ktorými sa pravdepodobne nikdy nestretnú. Ľudia im prosby na modlitby posielajú zväčša v listoch alebo on-line formulárom, ktorý je na ich oficiálnej stránke: On-line formulár pre modlitbu.

Modlia sa pred oltárom bez prestávky, 24 hodín denne a to tak, že vždy jedna vystrieda druhú. V roku 2015 mali pred kostolom vo Philadelphii transparenty, že sa neprestajne modlia už viac ako 100 rokov.

Rok 2015, transparenty pred Kaplnkou Božskej Lásky

Ako a kedy vznikli

Rehoľa ružových sestier vznikla v roku 1896 v Holandsku, konkrétne v meste Steyl, vďaka Svätému Arnoldovi Janssenovi. Hlavné zameranie: neustále uctievanie obety Ježiša Krista. Okrem toho už vtedy Svätý Arnold zvolil pre habity ružovú farbu.

Ružové habity

Ružová farba je symbol radosti, ktorú sestry pociťujú pri ctení si Ducha Svätého.

Každá komunita sestier má svoju krajčírku, ktorá im šije oblečenie na mieru. Avšak dodržiava sa presný vzor, ktorý sa zachováva a traduje po celé generácie.

Pravidlá

Sestry sa väčšinu dňa modlia. Podľa slov jednej z nich (Mary Angelica), žijú veľmi jednoduchý život, jedia jednoduché jedlá, aby sa mohli sústrediť na Pána. Pri výnimočných príležitostiach si doprajú maximálne zmrzlinu.

Ružové sestričky môžu vychádzať von medzi ľudí len v naozaj výnimočných prípadoch, ako lekárske vyšetrenie. Ak idú von, chodia oblečené v sivom, aby nepútali pozornosť.

Rodina a najbližší ich môžu navštíviť len trikrát do roka.

Bežný deň sestier

Kaplnka Božskej Lásky vo Philadelphii

Vstávajú ráno o 5:15, kedy sa všetky spolu začínajú modliť. Po ranných modlitbách meditujú a pripravujú sa na dennú omšu, ktorá začína o 7:00. Po omši sa vracajú na izbu upraviť postele.

Po zazvonení zvončeka idú na raňajky, ktoré majú spoločné, no zväčša prebiehajú v tichosti. Po jedle majú ďalšie modlenie.

Po modlení majú obed, po najedení sa zase modlia. Nasleduje jedna hodina voľného času. O 15:00 nastáva štvrtá časť modlenia, počas ktorej majú pauzu na kávu.

Večerná modlitba začína 17:00, o 18:30 nasleduje večera, po ktorej majú vyhradenú jednu hodinu na spoločnú rekreáciu.

Nočná modlitba začína o 20:00, spať idu o 21:45.

  • Ak majú ružové sestričky medzi modleniami čas, vypĺňajú ho prácou, ako napríklad: odpovedanie na listy, dvíhanie telefónov alebo na návštevy študentov, ktorí majú možnosť prísť sa pozrieť a dozvedieť sa viac o ich živote.

Ak ste náhodou nečítali článok o zaujímavých náboženských skupinách za veľkou mlákou, môžete tak urobiť: O náboženských skupinách – amiši a mormóni.

Do konca roka pripravím žiadaný článok o ortodoxných židoch, ktorí žijú vo veľkej komunite v NYC. Ak máte nejaké podnety na články, neváhajte ma kontaktovať – Fb stránka Za Veľkou Mlákou, e-mail: zavelkoumlakou@gmail.com

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma