Virginia – 20 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri 27. pokračovaní utorkovej série, v ktorej spoločne cestujeme po jednotlivých amerických štátoch. Z najmenej navštevovaného štátu v USA sa dnes presúvame na východ. Vedeli ste, že až 1/4 obyvateľov Virginie pracuje pre vládu?

Všetky predchádzajúce časti, ktoré sú súčasťou série, si môžete pozrieť kliknutím na priložený odkaz: Séria o amerických štátoch. Nájdete medzi nimi napríklad zaujímavosti o Aljaške, Floride či Californii.

Krásna príroda, lesy, zachovaná história, americkí prezidenti, arašidy, šunka, víno, ustrice, Pentagon, Richmond – aj tak by sme mohli charakterizovať jedinečnú Virginiu.

Nachádza sa v juhovýchodnej oblasti. Má päť amerických susedov: Kentucky, West Virginia, Maryland, North Carolina a Tennessee. Z východnej strany ju obklopuje Atlantický oceán. Je rozdelená na 95 krajov.

1. Vo Virginii žije niečo cez 8,5 miliónov obyvateľov, vďaka čomu je 12. najľudnatejším americkým štátom.

2. S rozlohou 110 862 km2 obsadzuje v rámci USA 35. miesto.

3. K Spojeným štátom sa pripojila 25. júna 1788 ako desiata v poradí.

4. S Virginiou sa spája najmä prezývka ‚Old Dominion‘ , ktorá pramení zo skutočnosti, že bola prvou, a teda najstaršou zo zámorských nadvlád kráľov a kráľovien Anglicka.

5. Štátna vlajka na modrom podklade zobrazuje dve postavy. Cnosť vyzbrojená kopijou a mečom symbolizuje Virginiu, ktorá stojí nad porazeným despotom Britániou. Žltá koruna sa nesie v znamení konca suverenity Veľkej Británie. Nižšie môžeme vidieť latinský nápis, ktorý odkazuje na vzdor tyranie.

6. Virginia je pomenovaná po kráľovnej Elizabeth I, ktorú volali Virgin Queen.

7. Je prvou z pôvodných 13. amerických kolónii. Označuje sa ako the birthplace of a nation‘, v preklade ‚rodisko národa‘.

8. Má tisícky km2 prírodných krás zachovaných v národných a štátnych parkoch, lesoch a rekreačných oblastiach. Najmä v horách nájdeme veľa turistických chodníkov pre peších a cyklistov.

9. Počuli ste už o Geologickej sieni slávy? Označuje sa tak Luray Caverns, najväčšia a jedna z najpopulárnejších jaskýň vo východnej Amerike.

10. Voľne žijúce zvieratá vo Virginii sú rozmanité, no k bežným predátorom radíme čierne medvede, pumy, šedé a červené líšky. Žijú tu tiež jelene biele, medvedíky čistotné, skunky, hlodavce a veveričky.

11. Ste milovníkmi vína? V tejto oblasti sa pestuje veľa hrozna, ktoré sa spracováva najmä na víno. V okolí sa nachádza až okolo 300 skvelých vinární.

12. Vďaka dobrým podmienkam sa pestuje široká škála ovocia a zeleniny, napríklad jablká, broskyne, melóny, uhorky, kapusta, paradajky či kukurica.

13. Čo myslíte, kde sa pestujú najlepšie arašidy na svete? Predsa vo Virginii! Od iných druhov sa líšia veľkosťou a chuťou. Majú výraznú chrumkavosť a zo všetkých arašidov sú najväčšie.

14. Dúfam, že tento článok čítajú fanúšikovia nesmrteľného filmu Hriešny tanec (Dirty Dancing). Až 80% záberov bolo natočených v meste Prembroke. Aj po rokoch do známeho rezortu Mountain Lake Lodge mieri veľké množstvo turistov.

15. Najväčšia kancelárska budova na svete – Pentagon sídli v meste Arlington. Slúži ako ústredie amerického ministerstva obrany, vrátane všetkých troch služieb: armády, námorníctva a letectva.

16. Virginia is for lovers, v preklade Virginia je pre milovníkov jedna z najznámejších kampaní určená na prilákanie turistov, ktorú vytvorila dvojica David N. Martin a George Woltz. Tento slogan je súčasťou štátu a dôležitého turistického odvetvia už od roku 1969.

17. Štyria z prvých piatich amerických prezidentov pochádzalo z Virginie: George Washington, Thomas Jefferson, James Madison, James Monroe. S touto skutočnosťou sa spája veľké množstvo historických miest. Pre turistov sú sprístupnené všetky domy, v ktorých bývali prezidenti, ako napríklad obrovská plantáž Monticello, kde trávil veľa svojho času Thomas Jefferson.

18. Hlavné mesto Richmond je známe svojou dobre zachovanou históriou a úlohou v občianskej vojne, ktorú pripomínajú sochy, múzeá či cintoríny. Na svoje si prídu tiež milovníci dobrých reštaurácii a nočného života.

19. K Virginii patrí výborná šunka, ktorá sa vyrába v Smithfielde, známom ako šunkové hlavné mesto sveta.

20. Jedla sa týka aj posledný fakt. Keď som už spomenula šunku, musím spomenúť tiež vychýrené ustrice. Ročne sa tu predá viac ako 40 miliónov kusov. Sú známe svojou rozmanitou chuťou. Od sladkých a slaných, až po maslové, naložené s rôznymi príchuťami. Až osem regiónov zbiera ustrice a každý z nich produkuje vlastnú a jedinečnú chuť.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie dnešného článku. Teším sa na vás znova o týždeň pri ďalšom pokračovaní utorkovej série.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma