TOP 10 – v čom sa odlišuje americká domácnosť

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Typická americká domácnosť sa oproti tej slovenskej odlišuje v mnohých bežných a každodenných veciach, ktoré by nám možno ani nezišli na um. Pre tento článok som vybrala 10 najzaujímavejších prvkov z domácnosti, ktoré ma v USA prekvapili.

Hneď v úvode upozorňujem, že Amerika je tak veľká, že niektoré body sa nemusia týkať všetkých bytov a domov.

10. Zástrčky a iné napätie

Za veľkou mlákou sú iné typy zástrčiek, takže akákoľvek elektronika z Európy sa nedá zapojiť do elektriky. Existujú na to rôzne druhy redukcií. Navyše, medzi americkými a našimi slovenskými zástrčkami sú malé rozdiely v napätí. V praxi to znamená, že niektoré spotrebiče na elektrinu, kúpené v Amerike, nechcú aj napriek použitiu redukcie fungovať na Slovensku, respektíve fungujú zle a naopak – elektronika kúpená na Slovensku, nemusí fungovať v Amerike.

Americké zástrčky

9. Sprchový kút a vaňa

Mnoho kúpeľní najmä v starších bytoch/domoch nemá sprchový kút a ani klasickú vaňu, na ktorú sme na Slovensku zvyknutí. Američania obľubujú vaňo-kút. Ide o nie veľmi vysokú vaňu, ktorej súčasťou je hlavica upevnená v stene, čiže si ju nemôžete chytiť do rúk. Všetky tieto vane majú záves. Viacero modernejších bytov/domov, majú vstavané sprchové kúty. Taktiež som videla vstavané sprchové kúty vo viacerých novších amerických hoteloch.

Vaňo-kút s pevnou hlavicou a závesom

8. Plný záchod vody

Keď ma prišli do USA pozrieť moji najbližší, boli šokovaní, že v záchode máme strašne veľa vody. Nijak raz si neviem spomenúť, či to bol taký šok aj pre mňa. Každopádne táto skutočnosť je veeeľmi zaujímavá 🙂 + Na mnohých portáloch som čítala, že v USA neexistujú záchodové kefy, ale napríklad my ju máme a na verejných WC som to ešte nepostrehla. Dajte mi vedieť, kto bol v Amerike, mali ste pri WC záchodovú kefu? 🙂

WC plné vody

7. Šatníky

Ešte som nevidela v Amerike byt/dom, v ktorom by nebol minimálne jeden šatník. Šatníky sú veľmi obľúbenou súčasťou americkej domácnosti. V našom dvojizbovom apartmáne máme 4 šatníky = 4 odkladacie priestory, ktoré sú robené do steny, čiže šetria veľmi veľa miesta. Nepotrebujeme takmer žiadne skrine. V spálni máme tak veľký šatník, že by som sa tam v pohode vyspala na zemi. Nie je to nič výnimočné, majú ich takmer všetky domácnosti, aj staršie aj novšie.

Šatník v stene

6. Bezpečnostné okná

Tento bod sa týka najmä vyšších budov, pretože nemajú okná, ktoré sa dajú otvoriť dokorán. Napríklad ja bývam v 20-poschodovej budove s väčšími oknami, ktoré sa dajú otvoriť jedine posunutím do boku a ich súčasťou sú bezpečnostné sieťky.

Takto to vyzerá, keď máme otvorené okno (otvorená časť je na ľavej strane vyznačená oranžovou farbou).

5. Sušička prádla

Sušička prádla je za veľkou mlákou takmer taká istá samozrejmosť ako samotná práčka. Bola som z toho naozaj prekvapená. Mám pocit, že sušička je na Slovensku novšia záležitosť. V našej apartmánovej budove máme pračko-sušičkový problém. Systém odsávania horúceho vzduchu je veľmi zastaralý, a nepasujú do neho novšie práčky a sušičky. Takže ich máme minimálne 20 ročné – to svedčí o tom, že sušičky sú v USA populárne už naozaj dlho. Má to svoje výhody – nemusíme sušiť prádlo v byte; sušiak nám nezaberá žiadne miesto; prádlo máme vysušené do hodiny a navyše, sušička skvelo zachytáva prach z oblečenia.

V pár článkoch som čítala, že každá domácnosť má v Amerike špeciálnu miestnosť na sušenie a pranie. Určite sú oblasti, kde majú osobitné miestnosti, ale nie je to žiadne pravidlo. Zaujímavosťou je, že niektoré staršie apartmány nemajú práčku a ani sušičku, z toho dôvodu sa na ulici nachádzajú verejné práčovne a sušiarne.

Práčka a sušička – staršie modely

4. Koľko izieb na spanie, toľko kúpeľní

Túto skutočnosť som si uvedomila prednedávnom, pri pozeraní domov na predaj. Dosť domov/apartmánov (minimálne v našej oblasti) má toľko kúpeľní, koľko má izieb na spanie. Ak by sme v našom apartmáne, v ktorom je jedna spálňa mali ešte detskú izbu, mali by sme dve kúpeľne. Zdá sa mi to naozaj fascinujúce a aj dosť zbytočné. Čo poviete?

Americký apartmán na ukážku.

3. Veľká chladnička s výrobňou na ľad

Američania sú milovníci ľadu. Trošku som pátrala po tom, ako vznikla americká ľadová mánia, spomínam to v dávnejšom článku. Kto si o tom chce prečítať, stačí kliknúť sem. Mnohí majú doma veľkú chladničku, ktorá okrem toho že chladí, vyrába ľad. Tieto chladničky sú rozmerovo o dosť väčšie ako tie klasické slovenské. Americké chladničky sa dajú kúpiť aj na Slovensku. Pre predstavu ich veľkosti pripájam link na slovenský e-shop.

Veľká americká chladnička s výrobňou ľadu

2. Detektory dymu a sprinklery

Na bezpečnosť pred vznikom požiaru sa v Amerike kladie veľký dôraz. Domy/apartmány majú detektory dymu, ktoré začnú veľmi nepríjemne pípať, keď zaznamenajú dym. Veľmi veľa apartmánových budov disponuje taktiež sprinklermi. Funguje to tak, že ak detektor dymu určitý čas zachytáva dym, sprinklery spustia vodu, ktorá by mala zjemniť začínajúci požiar. V apartmáne ich máme 6, na chodbe a v iných častiach budovy sú na každom kroku.

Detektor dymu v apartáme

1. Drtička odpadu

O drtičke odpadu ste už zrejme počuli, teda aspoň ja mám pocit, že sa o tom píše v rôznych článkoch, aj keď sem tam dezinformačne. Drtička odpadu je zabudovaná pod kuchynským drezom. Slúži na to, že ak máme nejaké zvyšky potravín a jedla, nemusíme ich vyhadzovať do koša. Kuchynský drez má široký otvor, čiže sa do neho zmestia aj väčšie kúsky. Takže ak umývam riad a zostali mi dajme tomu šupky z jablka alebo mi splesnivela ryža v chladničke, spláchnem to vodou cez otvor a zapnem spínačom drtičku, ktorá to rozdrtí. Následne sa všetok odpad odplaví. Šetrí to naozaj veľa miesta v koši.

Prierez kuchynským drezom, pod ktorým je drtička.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma