Zvláštnosti a porovnanie cien známych produktov a alkoholu

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milý čitateľ, v predchádzajúcom článku si sa mohol dočítať o obľúbených potravinových reťazcoch a taktiež aj o porovnaní cien základných potravín medzi Amerikou a Slovenskom. V téme životná úroveň za veľkou mlákou pokračujeme aj dnes. Ako už napovedá samotný názov, v tomto článku nájdeš porovnanie cien pochutín, alkoholu a nápojov, ktoré sú k dispozícii pod identickou značkou v oboch krajinách. Okrem toho sa dočítaš aj o zaujímavých príchutiach a ovocno-zeleninových nezvyčajnostiach, ktoré sú dostupné na americkom trhu.

Porovnanie pochutiny

Na porovnanie jednotlivých produktov som vybrala štyri obchodné reťazce. Dva z nich reprezentujú Ameriku – Walmart, o ktorom som písala podrobnejšie v predchádzajúcom článku, a Rite Aid. Práve druhý spomínaný reťazec som zvolila pre jeho zvláštnosť. Nájdeš v ňom drogériu, vitamíny, sladkosti a slanosti. Výnimočnosťou je, že súčasťou pobočiek sú aj lekárne s lekárnikom a fakt, že sa v mestách nachádzajú takmer na každom kroku (ak nie Rite Aid, tak ich takmer totožná konkurencia CVS Pharmacy alebo Walgreens). Zo Slovenska som vybrala Tesco a Billu, pretože ponúkajú tovar, ktorý som chcela porovnať a nachádzajú sa po celom Slovensku. Čo sa týka porovnania produktov, nezamerala som sa nato, či sú produkty zložením úplne rovnaké. Zamerala som sa len na ich ceny. Ak sa niektoré produkty v gramáži nezhodovali, prerátala som ich tak, aby ju mali totožnú. Americké ceny som z dolárov prepočítala na euro kurzom zo dňa 27.2.2020, kedy $1= 0.91€. Ceny z obchodov Rite Aid, Walmart, Tesco Slovensko som čerpala z ich oficiálnych internetových stránok. Ceny z obchodného reťazca Billa Slovensko sú z bratislavskej pobočky v Mlynskej doline.

Porovnanie nápoje a alkohol

Alkohol som už na tomto blogu spomínala, konkrétne v tomto článku. Pre pripomenutie, predaj alkoholu sa v USA neberie na ľahkú váhu. Dá sa kúpiť iba vo vyhradených špecializovaných obchodoch, nie v potravinách, a veková hranica je minimálne 21 rokov. Na porovnanie cien alkoholu som vybrala slovenské Tesco a americkú sieť predajní Total Wine & More.

Príchute bez hraníc

Obľúbené chipsy Pringles sú dostupné až v 29 príchutiach, napríklad med-horčica, syrový burger, habanero salsa, škoricový cukor, wasabi a sójová omáčka. V minulosti sa v limitovaných edíciách na pultoch objavili aj príchute ako grilované krevety, pepermint s bielou čokoládou, hotdog, krab, syr a šunka, morské riasy a podobne.

Za Pringlsami nezaostávajú ani zemiakové lupienky Lays. K najzaujímavejším príchutiam určite patria: cappuccino, wafle a kurča, mango salsa, limetka a nakladané uhorky.

Svetoznáme cukríky M&M’s v príchutiach jahoda, koláč z pekanových orechov, mrkvový koláč, čerešňa, tekvicove korenie, pepermint, banánový split, nie sú vôbec výnimočné. Ak raz budeš v New York City, odporúčam ti navštíviť M&M’s World, ktorý sa nachádza v blízkosti Times Square a je rajom nie len pre oči.

Rôzne príchute cukríkov M&M
M&M’s World v New York City hneď vedľa Times Square

Oreo keksíky si našli svoje miesto aj na slovenskom trhu. Kým na Slovensku je obľúbená a dostupná najmä klasická príchuť, v Amerike je tomu inak. Nájdeš tu vraj niečo cez 80 príchutí (mnohé z nich sú limitované edície), ako napríklad mrkvový koláč, pukance, syr chedar, čučoriedky, arašidové maslo, perník, karamel-jablko, šiška s džemom, melón, cukrová vata a podobne.

Zvláštnosti ovocie a zelenina

Ako sa hovorí, iný kraj iný mrav, a to jednoznačne platí aj čo sa týka predaja a populárnosti ovocia a zeleniny. Netypické exotické ovocie, netradične sfarbená zelenina, patria k veciam, ktoré ma pri nakupovaní v Amerike prekvapili. Preto som sa rozhodla podeliť sa o tieto zaujímavé zvláštnosti aj s tebou, milý čitateľ.

Dragon Fruit (dračie ovocie) tu nájdeš vo viacerých farebných prevedeniach (pozri fotku nižšie). Ak si ho ešte nejedol milý čitateľ, tak má sladkú chuť, mne trošku pripomína kiwi a hrušku. Konzumuje sa jeho dužina. Mimochodom, vraj je vyhlásené za najfotogenickejšie ovocie a myslím, že právom. 🙂

Dračie ovocie – Dragon Fruit

Jackfruit (východoindický chlebovník) pochádza z Ázie a patrí k najväčším druhom ovocia na svete (pozri fotku nižšie). Hovorí sa, že pripomína chuť mäsa. Mne však chuťovo pripomína niečo medzi nevýrazným ananásom a banánom. 🙂 Na konzumáciu je určená len jeho vnútorná žltá časť, ktorá sa vylupuje a jednotlivé kúsky pripomínajú mesiačiky cesnaku.

Východoindický chlebovník – Jackfruit

K veľmi populárnemu ovociu patrí avokádo. Svoju populárnosť má už aj na Slovensku, no kúpiť tam dobré zrelé avokádo býva častokrát veľký problém. To však neplatí v USA, pretože kvalitou sú neopísateľné. Dokonca sa z nich vyrába zmrzlina, ktorá má jemnú, krémovú štruktúru a na základe chuti by ti asi ani nenapadlo, že je z avokáda.

Pri písaní tohto odseku som sa zamyslela, či existuje nejaký druh zeleniny, ktorý je dostupný na Slovensku a za veľkou mlákou nie, no na nič výnimočné som neprišla. Napadá mi len netradičná zelenina, ktorú na Slovensku zoženieš s ťažkosťami a tou je napríklad kaktus (Cactus Nopales), ktorý chuťovo pripomína zelené fazuľky s paprikou. Odlišuje sa aj netradičné sfarbenie niektorých druhov zeleniny: oranžový, fialový karfiol (orange, purple cauliflower); dúhová mrkva (rainbow carrot); či grafitový baklažán (graffiti eggplant).

Kaktus
Farebný karfiol
Farebná mrkva
Baklažán

Milý čitateľ, ďakujem ti za prečítanie tohto článku. K téme potraviny sa ešte určite v budúcnosti vrátim. Nasledujúci článok bude taktiež patriť k sérii životnej úrovne USA, no tentokrát nahliadneme do iného dôležitého súdka, a tým je školstvo, konkrétne štúdium na vysokej škole za veľkou mlákou. Keďže univerzitné štúdium je spoplatnené, porovnám študijné výdavky (aj na prestížnej univerzite ako je Harvard) a priblížim ti, na akom princípe funguje vysokoškolský systém, keďže sa diametrálne odlišuje od toho slovenského.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma