Rozhovor: Bol som zmierený s tým, ako funguje americký systém

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vítam Vás pri tretej časti rozhovoru s mojím manželom, ktorého hlavnou témou je hľadanie si práce. O tom, ako, prečo prišiel za veľkú mláku a čo študoval, sa môžete dočítať v predchádzajúcich častiach.

Prvú časť, ktorá je sústredená na jeho príchod a prvé dojmy, nájdete na tomto linku: Rozhovor: Ako som prišiel žiť do USA s jedným batohom. V druhej časti sa dozviete o štúdiu na americkej univerzite a napríklad aj o tom, či niekedy pocítil, že je medzinárodný študent: Rozhovor: Často so sa cítil ako exotické zviera.

Absolvoval si veľa pohovorov, keď si si hľadal prácu?

Bol som na pracovnom veľtrhu, kde som absolvoval asi 5 pohovorov v spoločnostiach, ktoré akceptovali zahraničných absolventov. Na troch ma posunuli do ďalšieho kola. Na jeden pohovor do spoločnosti John Hancock (poisťovňa, ktorá poskytuje životné poistenia pre ľudí s vyšším príjmom) som na druhé kolo pohovorov letel do Bostonu. Po týždni mi povedali, že už nebudú poskytovať prácu pre ľudí, ktorí potrebujú pracovné víza.

Ako a kde si sa dostal na pohovor k svojmu súčasnému zamestnávateľovi?

Na spomínanom veľtrhu. Spoločnosť Cigna bola jedna z piatich, pri ktorej som bol. Bola to náhoda v tom, že som nikdy nezvažoval pracovať pre poisťovňu, ktorá sa sústredí na zdravotné a životné poistenie. Viac som sa sústredil na poisťovne s neživotným poistením. To platilo aj pre spoločnosť John Hancock, ktorú som vyskúšal len náhodne.

Cigna bola v ten deň mojím posledným pohovorom. Išiel som sa postaviť do radu, pretože som vedel, že ide o spoločnosť, ktorá zamestnáva aj medzinárodných ľudí. Nemal som absolútne žiadne očakávania, pretože v rade stálo veľmi veľa ľudí a vedel som, že prijímajú málo uchádzačov.

Ako by si zhrnul priebeh pohovorov pre veľké firmy v USA?

Väčšinou majú niekoľko kôl. Prvé kolo je na kariérnom veľtrhu na univerzite, kde sa adepta snažia trošku spoznať a na rýchlo zistiť, či je zaujímavý. Taktiež dôležitou vecou je, čo má daný kandidát uvedené v životopise. Niektoré väčšie spoločnosti organizujú aj druhé kolo v škole, kde pozývajú tých, ktorí ich zaujali a tam už začínajú ťažšie otázky. Snažia sa vyselektovať len pár najlepších kandidátov. Tretie kolo prebieha v priestoroch firmy s manažérmi, je to už viac o špecifických vedomostiach.

Uveď nám pre predstavu, o aké počty ľudí ide u tvojho zamestnávateľa. Keďže už si ty ten, ktorý vyberá na veľtrhoch nových zamestnancov – koľko záujemcov príde na veľtrh, koľko nakoniec dostane prácu?

Samozrejme toto veľmi záleží od konkrétnej spoločnosti. V mojom prípade a v prípade spoločnosti Cigna prichádza na pohovor približne 100 ľudí. Prácu sme dostali traja, dvaja ako stážisti, ja na plný úväzok.

Čo nasledovalo potom? Ako sa riešili pracovné víza?

Po tom, čo som dostal pracovnú ponuku, som si vybavil OPT povolenie, čo je súčasť štúdia. Je to možnosť pre zahraničných študentov aplikovať svoje získané vedomosti. Trvá rok, dá sa predlžiť na ďalšie dva, avšak to či to tak je, závisí od vyštudovaného odboru. Počas tej doby zamestnávateľ žiada o pracovné víza H1-B, prihlasuje adepta do lotérie, ktorá sa žrebuje raz za rok. Prihláška stojí tisíce dolárov. Šanca na víťazstvo je 1:3. Zamestnávateľ zároveň musí uviesť dôvody, prečo som ja ako zahraničný uchádzač pre danú prácu lepší ako ktorýkoľvek iný Američan.

Vyhral si ich hneď na prvý pokus?

Nie, vyhral som ich na tretí pokus. Bolo to veľmi na tesno, ak by ma v ten rok zase nevyžrebovali, museli by sme odísť z Ameriky.

Ako reagoval na vízovú situáciu tvoj zamestnávateľ?

Bolo to stresujúce ale manažéri boli otvorení alternatívam, keďže Cigna má aj zahraničné pobočky. Do úvahy prichádzali miesta: Hong Kong, Dubaj a Singapur.

Nechcel si kvôli celej tejto situácii radšej odísť z USA?

Ako som už povedal, bolo to veľmi stresujúce a frustrujúce ale dúfal som, že sa to podarí. Aklimatizovať sa do úplne iného prostredia by bolo náročné. Bol som zmierený s tým, ako je nastavený americký systém.

Ako sa ti pracuje pre zdravotnú poisťovňu? Povieš bližšie, čo vlastne robíš?

Pracujem pre zdravotnú poisťovňu, ktorá má rôzne oddelenia. Ja pracujem v oddelení životných a nemocenských poistiek. Mojou úlohou je aktualizovať modely, ktoré slúžia na oceňovanie našich poistiek. Je to super, práca si vyžaduje veľa logického rozmýšľania a vždy sa objavia nové a nové veci. Nie je to monotónne.

V tejto spoločnosti už pracuješ štvrtý rok, aké sú tvoje vyhliadky do budúcna?

Som súčasťou aktuárskeho programu, ktorý sa snaží vytvoriť z aktuárov (poistných matematikov) lídrov, a tak plánujem v tomto programe ostať dlhodobo, učiť sa viac o tomto biznise a postupne sa posúvať na vyššie miesta. Zároveň môj program vyžaduje aby som získal titul FSA (Fellow of the Society of Actuaries), na ktorý potrebujem prechádzať veľmi zložité skúšky. Ak by som ich nedokázal absolvovať, vyhodia ma z programu a z práce.

Koľko máš skúšok a koľko ti trvá príprava na jednu z nich?

Teraz sa pripravujem na siedmu skúšku, prvú som prešiel v lete v roku 2016. Dokopy ich je 9. Príprava na jednu trvá zhruba 3 – 4 mesiace. Mám na štúdium veľa materiálov a úroveň skúšok je veľmi náročná. Skúšky sú odmeňované zvyšovaním platu a zamestnanci dostávajú isté množstvo hodín na štúdium v rámci pracovného času.

Prejdime trošku na tému z iného súdka. Prezraď čitateľom, kedy som prišla do tvojho života ja, autorka tohto blogu.

Stretli sme sa na Slovensku v roku 2016 v lete, rok pred ukončením môjho štúdia. Vtedy som nemal ešte šajnu, že budem mať príležitosť ostať v Amerike, vyhliadky boli veľmi nepravdepodobné. Do práce som nastúpil mesiac po tom, čo sme tu už spolu bývali.

Ukončíme našu sériu rozhovorov tým, že by si mohol prezradiť rady a tipy na pohovory pre tých, ktorí by chceli pracovať pre väčších / zahraničných / medzinárodných zamestnávateľov.

Vyhľadať si informácie o spoločnosti a vedieť, o čom je ich biznis. Poznať pozíciu, na ktorú sa hlásia, buď nájsť online alebo opýtať sa ľudí, ktorí tam pracujú (napr. cez Linkedin). Zamyslieť sa nad vecami, ktoré majú v životopise, vedieť všetky získané skúsenosti odkomunikovať a porozmýšľať, ako sa ich schopnosti prelínajú s tým, koho spoločnosť hľadá a potrebuje. Pripraviť sa na situačné otázky, ktoré sa dajú nájsť online (behavioral questionos), napr. Kedy ste sa v miestnosti cítili ako najmúdrejší? Povedzte príklad, kedy ste zlyhali a prečo – ako ste na to zareagovali? Správne sa odpovedá na tieto otázky metódou STAR (situation, task, action result), čiže opísať situáciu; definovať problém; opísať akciu, ktorú bolo potrebné urobiť, aby sa situácia vyriešila a opísať o aký úspešný výsledok ide.

Ďakujem Vám za prečítanie série našich rozhovorov. Ak by ste mali akékoľvek otázky na mňa alebo na manžela, neváhajte ma kontaktovať (prostredníctvom FB skupiny Za Veľkou Mlákou alebo e-mailom na zavelkoumlakou@gmail.com).

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma