Golden Gate Bridge oslavuje 83. narodeniny

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Dnes, 27. mája oslavuje známy most Golden Gate Bridge svoje 83. narodeniny. Táto ikonická konštrukcia spája San Francisco s Marin County.

▪️Nápad spojiť San Francisco so susednými mestami prišiel už desiatky rokov skôr. V roku 1919 dostal mestský inžinier Michael O’Shaughnessy poverenie nájsť niekoho, kto bude schopný navrhnúť konštrukciu mosta za rozumné peniaze.

▪️Úlohu vypracovať projekt získal inžinier z Chicaga s menom Joseph Strauss, ktorý jeho cenu odhadol na 25 – 30 miliónov dolárov. Dobrá správa prišla v máji roku 1923, kedy štát schválil legislatívu pre most s názvom Golden Gate Bridge spolu s vozovkou, za účelom plánovania, projektovania a výstavby.

▪️Napriek všetkým sľubom sa tento projekt stretol s veľkým odporom mnohých obchodných a občianskych lídrov. Most by totiž bránil lodnému priemyslu a neprospel by prirodzenej kráse zátoky. Ďalším argumentom odporcov bolo, že by jeho konštrukcia neprežila ani zemetrasenie. Kvôli týmto názorom nasledovali roky súdnych sporov.

▪️Medzitým sa formoval slávny dizajn mosta vďaka talentovanému tímu Josepha Straussa. Leon S. Moisseiff – prišiel s vylepšeniami prvého náčrtu aby most vydržal väčší nápor vetra; Irving F. Morrow – vymyslel koncept pre veže; Charles Ellis – hlavný konštruktér, ktorý prišiel s komplexnými inžinierskymi rovnicami.

▪️Most mal byť kvôli dobrej viditeľnosti v modrej a žltej farbe. No keď prišlo železo do San Francisca, malo žiarivo červenú farbu, ktorá sa architektom zapáčila natoľko, že sa z nej stala oficiálna farba mosta, ktorá dostala názov – international orange (medzinárodná oranžová).

▪️Rozhodujúci moment na začiatok výstavby prišiel v roku 1932, kedy zúfalý Strauss osobne hľadal finančnú pomoc u riaditeľa Americkej banky (Bank of America), ktorý k financovaniu pomohol kúpou dlhopisov v hodnote $6 miliónov.

▪️Stavba sa oficiálne začala 5. januára 1933 vykopávaním hliny, aby sa mohli postaviť 12-poschodové úchyty mosta. Podieľal sa na tom každý, kto bol schopný fyzickej práce – od rušňovodičov, poľnohospodárov, taxikárov, farmárov až k úradníkom.

▪️ V roku 1933 do stavby narazila loď. V ten istý rok prišla silná búrka, ktorá výstavbu poškodila a spomalila o 5 mesiacov.

▪️Výstavba sa neobišla ani bez ďalších nehôd. Podporná sieť zachránila pred smrťou až 19 pracovníkov, ktorí sa označujú ako Halfway to Hell Club (Klub na polceste do pekla). Avšak aj napriek bezpečnostným opatreniam vo februári roku 1937 spadlo lešenie, ktoré poškodilo sieť. O život prišlo 11 konštruktérov.

▪️Vozovka bola oficiálne dokončená 19. apríla 1937. Oficiálne otvorenie mosta sa konalo 27. mája 1937, kedy sa po ňom prešli desiatky tisíc ľudí. Nasledujúci deň prezident Franklin D. Roosevelt oznámil otvorenie mosta pre autá a pre zvyšok sveta prostredníctvom telegrafu Bieleho domu.

▪️V roku 1937 stálo prejdenie mosta 0.50 centov (dnešných 9 dolárov).

▪️24. mája 1987 sa konali oslavy 50. výročia otvorenia mosta a to tak, že sa po ňom mohli prejsť ľudia. Na most sa naraz natlačilo približne 300 000 ľudí, čo spôsobilo jeho rozkývanie sa. Dokonca sa v strede vďaka vysokej váhe znížil o 7 stôp, čím sa jeho kultový oblúk vyrovnal. Most rýchlo uzavreli a zabránili prejdeniu ďalším 600 000 záujemcom. Napriek tomu vraj nikdy nehrozil jeho kolaps.

▪️Golden Gate Bridge je dlhý 2.74 km, široký 27.43 m. Vďaka svojej jedinečnosti a umiestneniu je označovaný za najfotografovanejší most na svete, ktorý ročne navštívi viac ako 10 miliónov turistov.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma