Atmosféra Vianoc v Amerike

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

V minulom článku som písala o Vďakyvzdaní, najväčšom americkom sviatku, ktorý sa trávi v celej Amerike veľmi podobne. Ak si ho ešte nečítal, môžeš tak urobiť kliknutím tu. Práve koniec Vďakyvzdania znamená v Amerike oficiálny začiatok vianočného času, o ktorom sa však nepíše až tak ľahko. Dôvodom je rôznorodosť zloženia obyvateľstva, a teda každý trávi Vianoce po svojom. V tomto článku sa dočítaš o zvykoch a tradíciách, o ktorých viem na základe troch vianočných sezón strávených v Amerike.

„Ľudia potrebujú Vianoce, aby si pripomenuli akí dobrí dokážu byť.“

z filmu Vianočná kronika

Vianočná nálada vo Philly

Koniec Vďakyvzdania sa v Amerike označuje ako oficiálny začiatok vianočného času. V mestách začína byť viditeľná vianočná výzdoba, rozsvecujú sa stromčeky, otvárajú sa klziská a začínajú vianočné trhy. Základ trhov je takmer všade rovnaký – dobré jedlo, varené víno, oblečenie a drobnosti rôzneho druhu. Vo Philadelphii sú dva typy vianočných trhov. Pri mestskej radnici máme trhy so stánkami, ktoré ponúkajú tovar vyrobený výhradne vo Philadelphii ako obrazy, oblečenie, šperky a koláčiky. Hneď cez cestu v Parku lásky sú nemecké vianočné trhy so štrudľami, šniclami, marcipánom či vareným vínom podávaným v keramických hrnčekoch. Mestá sú vyzdobené naozaj nádherne. Atmosféru dotvárajú veľkolepé stromčeky, všade veľa svetielok, klziská plné ľudí a hlasitá vianočná hudba. K Amerike to jednoducho patrí. Je všeobecne známe, že Amerika má špecifické vianočné čaro, takže mestá sú preplnené turistami z celého sveta (najmä počas víkendov). Ako obyvatelia Philly máme obrovskú výhodu v tom, že bývame priamo v centre a na trhy môžeme ísť kedykoľvek. No aké je to byť decembrovým turistom v populárnom New Yorku?

Stromček pri Rockyho schodoch a Múzeu umenia
Svietiaci darček v Parku lásky, obklopený nemeckými vianočnými trhmi
Klzisko pred mestskou radnicou, na ktorej sa počas decembra každú pol hodinu premieta 10-minútová vianočná svetelná šou
Vyzdobené Franklinovo námestie
Longwoodske záhrady neďaleko Philadelphie (Longwood Gardens), ktoré sú podľa novín USA Today najkrajšie vianočné záhrady v štátoch
Longwoodske záhrady
Ikonické domčeky veslárskych spolkov vo Philladelphii. Vysvietené sú celý rok, no len v decembri svietia rôznofarebne

Nočná mora v New Yorku

New York som navštívila v každom ročnom období niekoľkokrát. O tomto meste však pripravujem samostatný článok, takže v ďalších riadkoch sa dočítaš len o tom, ako to tam vyzerá pred Vianocami. Film Sám doma 2: stratený v New Yorku si pravdepodobne videl. Kevin je sám v New Yorku a na konci sa stretáva so svojou mamou pri obrovskom stromčeku pred Rockefellerovým centrom (Rockefeller Center). V skutočnosti sa toto miesto považuje za symbol Vianoc už od roku 1933. Každý rok sa po Vďakyvzdaní koná spoločné rozsvecovanie stromčeka, ktorý má v priemere 25 metrov a na vrchu hviezdu zo Swarovského kryštálov. Zdobí ho viac ako 50 tisíc LED svetielok, ktoré majú energiu zo solárnych panelov nachádzajúcich sa na streche Rockeffelerovho centra.

V New Yorku je nespočetné množstvo krásnych vianočných miest, od nádherne vyzdobených obchodných výkladov a samotných luxusných obchodov na Piatej Avenue, cez klziská na ikonických miestach, až po viaceré vianočné trhy. V roku 2018 som zatúžila vidieť vianočný New York aj ja. Bolo 8. decembra, čiže ešte celkom dosť pred Vianocami. Potulky mestom počas dňa sa ako tak ešte dali, no aj tak bolo potrebné stáť pár minút v radoch na peknú fotku a na klziská takmer hodinu. Avšak čo sa tam dialo večer neviem dostatočne opísať slovami. New York je jeden veľký chaos stále, no vianočný New York je chaos x 10. Predstav si ulicu na ktorej je tak strašne veľa ľudí, že musíš stáť bez pohnutia a znášať ako do teba každý strká, pretože nemáš inú možnosť aby si urobil krok a zmizol odtiaľ preč. Nanešťastie takých ulíc bolo veľa, jednu z nich uvidíš na fotke nižšie. K stromčeku o ktorom píšem vyššie sme sa večer dostali už len z diaľky.

Milý čitateľ, tým že tu žijem, vnímam Ameriku úplne inak. New York navštevujem počas jedného roka častejšie ako ktorékoľvek iné mesto na Slovensku, takže to pre mňa nie je nikdy tak jedinečná príležitosť ako pre ľudí z opačného konca sveta snívajúcich o jeho návšteve. Mojimi zážitkami ťa však nechcem odradiť. Je veľmi pravdepodobné, že hocikto, kto v New Yorku predtým ešte nebol, by mal na situáciu úplne iný pohľad. New York má atmosféru, ktorú nezažiješ nikde inde na svete, no každopádne ti odporúčam pribaliť si veľkú dávku trpezlivosti najmä v decembri.

Večerná ulica v New Yorku
Stromček pri Rockefellerovom centre večer
Stromček pri Rockefellerovom centre počas dňa po tom, čo sme si počkali na záber
Stromček pri Rockefellerovom centre počas dňa po tom, čo sme si počkali na záber
Výklady obchodov na Piatej Avenue

Bežiaci Santovia, škaredé svetre a pernikové domčeky

Vo vianočnom období sa po celej Amerike organizuje množstvo behov. K najobľúbenejším patrí Beh Santa Clausov, ktorý sa organizuje každý rok vo viacerých amerických mestách. Napríklad v San Diegu, Kansase, Milwaukee sa beží 5 kilometrový maratón. Vo Philadelphii sa už 25 rokov organizuje Santovský beh. Santa Clausovia sa premiestňujú autobusmi (alebo chodia peši) po meste z baru do baru a šíria dobrú náladu. Štartovné je 45 dolárov na osobu, z ktorého väčšina putuje na charitu. Populárny je taktiež 5 kilometrový beh v škaredých svetroch, ktorý sa organizuje napríklad v Bostone (The Ugly Sweater Run). Po skončení behu sa vyhlasujú víťazi rôznych kategórií: najškaredší sveter, najoriginálnejší sveter, najneslušnejší sveter, najlepšia brada, najlepšie fúzy atď. Škaredé svetre sa tiež v USA nosia aj na firemné vianočné večierky.

Jednou z obľúbených vianočných činností v Amerike je ozdobovanie perníkových domčekov. Väčšinou sa predávajú v mnohých obchodoch ako predpripravené. To znamená, že steny domčeka je potrebné už len zlepiť dokopy, ozdobiť farbami a cukríkmi, ktoré sú prítomné v balení. Predstavivosti sa medze nekladú, takže je možné si ozdoby dokúpiť osobitne. Ak si v zdobení domčekov dobrý, môžeš si zasúťažiť napríklad v štáte Nové Mexiko alebo v Severnej Karolíne. V Novom Mexiku sa súťaží v zdobení perníkových domčekov už viac ako 10 rokov (Annual Gingerbread House Competition). Hodnotí sa kreativita, náročnosť, precíznosť a celkový vzhľad domčeka. Podmienkou je, že všetky jeho časti musia byť jedlé.

Veľmi vkusný vianočný sveter z Amazonu

Pohľadnice, svetielka a nebezpečenstvo živých stromčekov

Jedným z najobľúbenejších zvykov Američanov je posielanie vianočných pohľadníc. Obľúbené sú pozdravy s fotkami vo vianočných svetroch, ktoré sa rozposielajú spolu s prianím celej rodine. Za jeden rok sa tak v Amerike pošle približne 2 miliardy vianočných pozdravov. Veľmi populárne je taktiež aj zdobenie domov veľkým množstvom svetielok. V domácnostiach nechýba živý stromček, ktorý sa dá vlastnoručne zoťať na vyhradených miestach, alebo sa dá kúpiť na viacerých miestach v meste. My však máme smolu, pretože vo Philadelphii platí zákon, ktorý hovorí o tom, že živé stromčeky predstavujú nebezpečenstvo ohňa, takže ich prítomnosť vo výškových obytných budovách je protizákonná. Zákon hovorí napríklad aj o tom, že v každej časti bytu musia byť nainštalované detektory dymu.

Vysvietená ulica vo Philadelphii
Predaj živých stromčekov vo Philadelphii

Koláčiky pre Santa, mrkva pre sobov

24. december predstavuje v Amerike obyčajný pracovný deň. Vianoce sa totiž začínajú až v podvečer toho istého dňa, známy ako Christmas Eve. No tento podvečer sa v Amerike nespája s mnohými tradíciami. Jediné, čo robia takmer všetci je, že pred spaním blízko stromčeka nechávajú koláčiky s pohárom mlieka pre Santu a mrkvou pre sobov. Santa Claus totiž navštevuje americké domácnosti až v noci z 24. na 25. decembra.

Náš vianočný stromček s perníčkami a mliekom pre Santu

Štedrý deň

Vianoce sú v Amerike oficiálne len 25. decembra. Je to veľká škoda, pretože to znamená iba jeden voľný deň v práci. Ako som už spomínala v úvode článku, trávenie tohto dňa je veľmi rôznorodé. No istota je, že sa hneď ráno po zobudení rozbaľujú darčeky. Počas dňa sa pozerá basketbal alebo obľúbené vianočné filmy. K najobľúbenejším vianočným filmom patria: Vianočná koleda (A Christmas Carol), Elf, Zázrak v New Yorku (Miracle on 34th Street), Ukradnuté Vianoce (The Nightmare Before Christmas), Sám doma (Home Alone), Legenda o Vianociach (A Christmas Story). Čo sa týka jedla, je veľmi podobné ako na Vďakyvzdanie, to znamená moriak s veľa prílohami. Niektoré domácnosti jedia morčaciu šunku alebo hovädzinu. Pije sa obľúbený vaječný likér (eggnog). Ako dezert sa podávajú rôzne sušienky, želatína, puding, koláče so sušeným ovocím, pepermintové koláčiky a podobne. Ak ťa zaujíma americké vianočné jedlo, odporúčam ti tento článok, v ktorom nájdeš najobľúbenejšie vianočné pochúťky v jednotlivých amerických štátoch. Napríklad v Marylande si pochutnávajú na kraboch; v New Jersey je populárna talianska vianočná tradícia – 7 druhov rýb; v Utahu palacinky.

Ak ťa zaujíma viac amerických zaujímavostí, pripájam článok o netradičných vianočných zvykoch v jednotlivých amerických štátoch, ktorý si môžeš prečítať kliknutím tu.

Čo sa týka našej domácnosti, pripravujeme koláčiky s mliekom pre Santu, zvyšok máme tradične slovenský. Moji rodičia nás každý rok zásobujú oblátkami, ktoré na začiatku večere jeme s cesnakom a medom. Nasleduje tradičná kapustnica s hubami, ktoré nazbieral môj ocko. Nesmie chýbať zemiakový šalát s kaprom, ktorého si objednávame vopred v miestnej tržnici. Perníčky pečieme spolu pár dni pred Vianocami. Nesmie chýbať makové a kokosové vianočné pečivo. Mak používame slovenský, pretože tu sa dá kúpiť len vo veľmi malom množstve (rozumej malá korenička). Keďže je to v Amerike s voľnom tak ako to je, na Slovensko chodíme na začiatku nového roka, kde nás čaká tradičná aj keď neskorá vianočná večera s najbližšími, ktorú pripravuje moje maminka. Vianoce sú predsa každý deň, keď máš okolo seba tých správnych ľudí.

Milý môj čitateľ, prajem Ti krásne a pohodové Vianoce.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma