North Dakota – 19 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri 26. pokračovaní série o amerických štátoch. Z krajiny včelích úľov sa presúvame na sever, na miesto, ktoré je podľa viacerých zdrojov najmenej navštevovaným štátom v USA. Aj napriek nízkemu záujmu turistov si však North Dakota zaslúži našu pozornosť. Vedeli ste, že viac ako 90% územia v týchto končinách tvoria farmy a ranče?

Všetky predchádzajúce časti, ktoré sú súčasťou série, si môžete pozrieť kliknutím na priložený odkaz: Séria o amerických štátoch. Nájdete medzi nimi napríklad zaujímavosti o Havaji, Texase či Californii.

Nízka zaľudnenosť, farmy, ranče, hviezdna obloha, pšenica, slnečnice, med, Theodore Roosevelt, Bismarck, Fargo – aj tak by sme mohli charakterizovať Severnú Dakotu.

Nachádza sa v stredozápadnej časti USA. Hraničí s Kanadou a troma americkými štátmi: Minnesota, South Dakota a Montana. Je rozdelená na 53 krajov.

1. V rebríčku ľudnatosti by sme ju na popredných miestach hľadali márne, keďže má iba 762-tisíc obyvateľov. Obsadzuje 47. miesto.

2. Veľkostne je však na tom oveľa lepšie. Má rozlohu 183 120 km2, vďaka čomu je v rebríčku na 19. mieste.

3. K USA sa pripojila 2. novembra 1889 ako 39. štát v poradí.

4. Oficiálna prezývka Severnej Dakoty je The Peace Garden State, v preklade štát mierovej záhrady. Táto prezývka vzdáva poctu Medzinárodnej mierovej záhrade, ktorá sa rozprestiera na štátnej hranici s kanadskou provinciou Manitoba. Symbolizuje mier a priateľstvo.

5. Je pomenovaná podľa ľudí z kmeňa Sioux, ktorí kedysi žili na tomto území. ‚Dakota‘ znamená ‚priatelia / spojenci‘.

6. Oficiálna vlajka má modrý podklad, na ktorom môžeme vidieť orla bielohlavého, ktorý drží olivovú stonku a šípy. V zobáku drží stuhu s latinským nápisom znamenajúcim z mnohých, jeden‘. Na hrudi má štít s 13 pruhmi, ktoré reprezentujú pôvodných 13 amerických kolónii. Dizajn v tvare vejára nad orlom s 13 hviezdami symbolizuje vznik Spojených štátov.

7. Nedotknutá príroda ideálna pre outdoorovú zábavu, ukrýva napríklad zaujímavý a rozsiahly Národný park Theodora Roosevelta.

8. Počuli ste už niekedy o tzv. Bandlas? Je to vysušená oblasť, v ktorej kedysi rieky vyryli veľmi zaujímavé skalné útvary.

9. V riedko osídlenom štáte nájdeme tiež rozprávkovo krásnu oblohu plnú hviezd a výhľady, ktoré sa tiahnu na míle ďaleko. Pred viac ako storočím nazval túto časť zeme Theodore Roosevelt svetom krásy a farieb a neobmedzeného priestoru.

10. Práve Theodore Roosevelt mal na región veľký vplyv. V roku 1883 sem prišiel po prvýkrát loviť bizóny, no do drsnej prírody a slobodného životného štýlu sa zamiloval natoľko, že tu založil svoj domovský ranč. Pracoval ako zástupca šerifa, pomáhal chytať zlodejov a aj keď sa neskôr venoval politike, na Dakotu nikdy nezanevrel.

„Nikdy by som sa nestal prezidentom, keby nebolo mojich skúseností v Severnej Dakote.“

Theodore Roosevelt

11. Je domovom amerického bizóna, losa, ovce hruborohej, medveďa grizly, antilopy, jeleňa či morky divej. Štátnym zvieraťom je lúčnik žltohrdlý.

12. V štáte mierových záhrad žije viac dobytka ako ľudí. Množstvo hovädzieho dobytka a teliat sa ráta v miliónoch, takže na každého obyvateľa vychádzajú v priemere viac ako dva kusy.

13. Je popredným pestovateľom pšenice, ktorú nájdeme vo všetkých 53 krajoch. Darí sa tiež jačmeňu, ovsu, repke a šošovici.

14. Tisíce slnečníc určite ulahodia nie len milovníkom kvetov. Práve v Severnej Dakote pestujú najviac slnečníc v Spojených štátoch.

15. Keďže je v Severnej Dakote počasie v lete tak akurát, výrazne to prospieva k produkcii nektáru z kvetov, ktorý používajú včely na výrobu medu. Z toho dôvodu si drží výrazné prvenstvo v produkcii medu v USA.

16. Nenájdeme tu žiadne obce. Každé obytné miesto je mesto, bez ohľadu na veľkosť. Najmenšie s názvom Maza malo pri sčítaní ľudu v roku 2000 iba 5 obyvateľov.

17. Moderné a rýchlo rastúce hlavné mesto Bismarck sa pýši najvyššou budovou v štáte. State Capitol Building má 19 pochodí.

18. Najľudnatejšie mesto Fargo sa považuje za pulzujúce centrum jedinečného ubytovania, reštaurácii a zábavy. Vedeli ste, že miest s totožným názvom existuje v Spojených štátoch až šesť?

19. V meste Jamestown je od roku 1959 najväčšia socha byvola na svete. Siaha do výšky takmer 8 metrov a váži 60 ton.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Vedeli ste niečo o Severnej Dakote? Ja veru pred pár dňami vôbec nič. Teším sa na vás o týždeň.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma