Americký patriotizmus – existuje?

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vítam Vás pri dnešnom článku, ktorého hlavnou témou je americký patriotizmus. Táto téma sa umiestnila na štvrtom mieste v hlasovaní o článkoch v mesiaci október. Čo myslíte, sú Američania patrioti?

Hneď v úvode si ujasníme, čo znamená pojem patriotizmus. Slovník cudzích slov definuje tento pojem ako láska k vlasti, vlastenectvo.

Vždy keď sa ma niekto opýta, akí sú Američania, ako prvé mi napadnú dve charakteristiky: otvorenosť a patriotizmus. Spojené štáty sú obrovská krajina, takže samozrejme to neplatí na úplne všetkých.

Korene patriotizmu

Mnohí Američania tvrdia, že vlastenectvo majú v DNA a je hlboko zakorenené v ich kultúre.

Patriotizmus v USA kladie dôraz na túžby každého človeka uskutočňovať svoje vlastné predstavy o šťastí. Váži si náboženskú slobodu, slobodu slova a demokratické voľby. Americké vlastenectvo sa vyvinulo tak, aby poskytovalo ochranu všetkým rasám, pohlaviam a vekovým skupinám.

  • Existoval už pri spísavaní Deklarácie nezávislosti, ktorá odzrkadľuje ideály svojich tvorcov, tzv. Founding Fathers.

  • Slová z Deklarácie nezávislosti, ktorá vstúpila do platnosti 4. júla 1776: „Považujeme tieto pravdy za samozrejmé, že všetci ľudia sú si rovní, že sú ich stvoriteľom obdarení určitými neodcudziteľnými právami, medzi ktoré patrí život, sloboda a hľadanie šťastia.“

Veľkú vlnu amerického patriotizmu vyvolala Prvá svetová vojna. Napríklad tak, že ľudia sa delili so svojou úrodou, konzervovali jedlá, aby mali vojaci čo jesť. Do armády sa začalo dobrovoľne hlásiť vysoké číslo obyvateľov.

Patriotizmus sa formoval rokmi ďalej. Prišla druhá svetová vojna, počas ktorej sa podčiarkovala dôležitosť boja za vlasť. Vyrábali sa plagáty, ktoré ľuďom pripomínali vlajku, hodnoty slobody, politických hrdinov, historické pamiatky, aby nadobudli dojem, že za Ameriku sa oplatí bojovať.

Čo je v USA patriotické

Keď som si čítala viaceré články o patriotizme, v mnohých sa opakovalo, že Američania považujú za patriotické: vlajky; armádu; sviatky; hlasovanie vo voľbách; zomknutie sa k protestom ale aj k oslavám.

Pre tento článok som vybrala 4 kategórie, ktoré vnímam na základe toho, že žijem za veľkou mlákou: vlajky, armáda a veteráni, sviatky, športy.

Vlajky

Mať vlajku pred domom v Spojených štátoch je viac ako bežné

Pri návšteve Spojených štátov je nemožné prehliadnuť fakt, že vlajky visia na veľmi veľa miestach. Pre mnohých je prekvapivá skutočnosť, že vlajky sú aj pred inými ako vládnymi budovami. Visia pri domoch, reštauráciách, ubytovaniach pre seniorov, dokonca aj pred niektorými kostolmi.

Armáda a veteráni

Patriotizmus, Vojnový veterán, zdroj: timeanddate.com

Byť vojakom alebo veteránom v Spojených štátoch je naozaj veľká vec. Mnohí sú na toto povolanie veľmi hrdí a vnímajú ho ako službu vlasti. Obe skupiny (vojaci a veteráni) majú veľké celoživotné výhody. Okrem toho, že majú hradené všetky zdravotné výdavky, životné poistenia, dôchodkové sporenie 401K, majú aj vzdelávacie benefity. To isté sa týka aj veteránov, ktorí dokonca ešte aj do autobusov a lietadiel majú právo nastupovať ako prví. Tých výhod je naozaj veľa. O armáde a veteránoch určite napíšem od budúcna samostatný článok.

Okrem toho, že armádne stíhačky lietajú pred dôležitými športovými zápasmi, o čom si povieme o chvíľu, prelietavajú nad mestami aj na znak solidarity. Pre obyvateľov to znamená veľa. Napríklad prelet stíhačiek koncom apríla nad niektorými mestami – vzdanie úcty všetkým zdravotníkom a pacientom, ktorí sa nanešťastie nevyhli vírusu Covid-19. Na uliciach čakalo na tento okamih tisícky nadšencov, ktorí potleskom ďakovali za podporu a povzbudenie. Celý prelet sa niesol v hesle Silná Amerika (America Strong).

Sviatky

Američania majú viacero sviatkov, z ktorých jasne cítiť patriotizmus. Dá sa povedať, že každý sviatok sa za veľkou mlákou patrične oslavuje. Američania majú totiž tendenciu preháňať a prežívať oveľa viac ako Európania. Pri každej príležitosti si tematicky vyzdobujú domy, zúčastňujú sa osláv a oslavných pochodov v jednotlivých mestách a čo je dôležité – väčšinu sviatkov trávia v kruhu svojich najbližších. Okrem vyzdobovania, oslavovania majú radi sviatočné grilovačky.

Prejdime si v krátkosti sviatky, ktoré viac menej súvisia s patriotizmom.

  • Vďakyvzdanie (Thanksgiving) – vzdávanie vďaky celého národa, ktoré má korene v roku 1621. Každý rok pripadá na tretí novembrový štvrtok. O tom, čo sa robí počas Vďakyvzdania + ako vzniklo, som napísala úplne prvý článok na tomto blogu: Vďakyvzdanie, najkrajší americký sviatok
  • Sviatok práce (Labor Day) vzdávanie úcty všetkým, ktorí sa podieľajú na blahu tejto krajiny. Oslavuje sa každý rok prvý septembrový pondelok. Viac zaujímavých info o tomto dni: Predĺžený víkend v Amerike – Labor Day
  • Deň veteránov (Veterans Day)vzdávanie úcty a vďaky všetkým veteránom, ktorí slúžili v armáde. Tento sviatok je každý rok 11. novembra.
  • Deň padlých vojakov (Memorial Day)vzdávanie úcty všetkým americkým vojakom/vojačkám, ktorí zomreli pri vykonávaní svojho povolania a je určený na posledný májový pondelok. O tomto dni si môžete prečítať aj na tomto blogu: Pamiatka padlým vojakom – štátny sviatok Memorial Day
  • Deň nezávislosti (Independence Day) je podľa mňa najväčším vlasteneckým sviatkom v USA. Každý rok sa koná 4. júla (na výročie podpísania Deklarácie nezávislosti, ktorú spomínam vyššie). V tento deň sú budovy vysvietené v amerických farbách; na uliciach sa rozdávajú mini vlajky, s ktorými každý hrdo máva; organizujú sa historické ukážky, koncerty a veľa iného. O tomto dni som spísala samostatný článok: Deň nezávislosti – veľký vlastenecký sviatok

Športy

Každý, kto už mal možnosť zúčastniť sa nejakého športového zápasu v USA mi dá určite za pravdu, že je to zážitok na celý život. Jednak je to kvôli tomu, že vo viacerých športoch (basketbal – NBA, hokej – NHL, americký futbal – NFL, bejzbal – MBL) ide o najlepšie ligy na svete. Táto vysoká úroveň je vďaka skvelým športovcom z celého sveta a samozrejme vďaka peniazom, ktoré sú v americkom športe.

Prelet stíhačiek pred začiatkom zápasu, zdroj: military.com

Okrem výborných športovcov však na zápasoch zohrávajú veľmi významnú úlohu ešte dva faktory – fanúšikovia a atmosféra. Atmosférou nemyslím teraz povzbudzovanie a náladu fanúšikov, ale chcem zdôrazniť veci, ktoré sa dejú aj mimo hracieho času – na začiatku všetkých zápasov sa spieva hymna – buď ju spieva jeden spevák alebo zbor; na veľkých zápasoch prelietavajú nad štadiónmi stíhačky amerických vzdušných síl; počas prestávok veľmi radi na kameru predstavujú a ukazujú vojakov či veteránov, ktorí sa prišli pozrieť na zápas a vždy si vyslúžia tzv. standing ovations (každý stojí a tlieska).

Americký futbal

Avšak to, čo podľa mnohých Američanov drží tento národ pokope, je práve americký futbal (v USA sa označuje slovom football; futbal, ktorý sa hrá u nás sa v USA označuje slovom soccer). Tak ako v mnohých európskych krajinách je futbal sviatkom, to isté platí pre ten americký tu. Pozerá ho takmer každý. Štadióny s desaťtisícovými kapacitami sú naplnené každý zápas. Všetci chodia v dresoch po uliciach najmä v deň zápasu. Čo to som už o americkom futbale písala, keďže som bola svedkom, keď naši Eagles vyhrali pohár a no, poviem Vám, toto čo sa tu dialo bolo šialenstvo.

Oslavy vo Philadelphii hneď po skončení finále Super Bowl – niekde v tom dave som aj ja
  • Najviac patriotický zápas je zápas univerzitného futbalu, ktorý je každý rok. Súperia medzi sebou univerzity Army (vzdušné sily) a Navy (námorné sily), fotka zo zápasu je na začiatku tejto kategórie.

Tak ako sa vedia zomknúť Američania na nie len športové oslavy je neskutočné. Avšak platí to aj v opačnom prípade. Vedia sa zomknúť na protestovanie, keď ide o nespravodlivosť, rasizmus a podobne. Určite ste viacerí zachytili protesty, ktoré vyústili do výtržníctva a rabovania, no veľmi veľa protestov a pochodov, ktoré sa nedostanú do médií, prebieha v mieri.

Záver

Milí čitatelia, ďakujem Vám za prečítanie tohto článku. Najbližší týždeň sa bude niesť najmä v Halloweenskej a jesennej nálade. Postupne Vám ukážem vyzdobené domy, vyrezávané tekvice, jesenné zaujímavé príchute potravín a ostatné zvyky a tradície, ktoré sa viažu k tomuto sviatku. Okrem zaujímavostí a hlavného článku, mám pre Vás pripravenú sladkú odmeňovačku so špeciálnymi edíciami a príchuťami sladkostí, takže nezabudnite sledovať Fb stránku Za Veľkou Mlákou. Čo myslíte, trávia Američania Sviatok všetkých svätých a Dušičky podobne ako my?

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma