Predĺžený víkend v Amerike – Labor Day

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Labor Day, inými slovami Sviatok práce, sa v Amerike oslavuje každý rok prvý septembrový pondelok – tento rok to vychádza na 7. september. Keďže tento sviatok, nemá fixný dátum a pripadá vždy na pondelok, oslavy sa predlžujú na celý víkend, a preto sa veľmi často používa označenie Labor Day Weekend.

Sviatok práce vzdáva hold všetkým pracujúcim Američanom, ktorí doslova preložené: prispievajú k blahu tejto krajiny.

Ako a kedy vznikol tento sviatok

Po roku 1800 nemali pracujúci v Amerike vhodné pracovné podmienky – mnohí museli pracovať 12 hodín denne, 7 dní v týždni, taktiež vo fabrikách a továrňach pracovali deti. Tieto dôvody prispeli k formovaniu a zakladaniu rôznych zoskupení a odborov (unions). Hlavným cieľom odborov bolo zlepšiť podmienky pre všetkých pracujúcich. Niektorí sa snažili presadiť pochod (parade), ktorý by sa konal každý rok, iní zasa mať svoj deň.

Viacero zdrojov pripisuje zásluhu za vznik Labor Day mužovi menom Peter J. McGuire – vedúci odboru, ktorý prišiel s myšlienkou presadiť jeden deň ako Sviatok práce. Svoj nápad neváhal predložiť začiatkom roka 1882 Ústrednému odborovému zväzu v NYC, kde sa stretol s úspechom. Petrov návrh bol že Labor Day by mal byť v období dlhej pauzy medzi sviatkami Independance Day/Deň nezávislosti (4. júl – mám o ňom osobitný článok, ktorý si môžete prečítať kliknutím sem) a Thanksgiving Day/Vďakyvzdanie (tretí novembrový štvrtok, taktiež mám o ňom článok, ktorý si môžete prečítať kliknutím sem).

Prvý Labor Day v histórií

Deň práce sa v Amerike po prvýkrát oslavoval v utorok, 5. septembra 1882 v New York City. Počas dňa sa konali rôzne pikniky, koncert, príhovory a pochod. Na prvom pochode/pouličnej prehliadke sa zúčastnilo viac ako 10 000 pracovníkov. Ich cieľom bolo ukázať verejnosti spoločnú silu, po prehliadke nasledoval festival rekreácie a zábavy.

  • Prvý štát, ktorý uznal Labor Day ako sviatok bol Oregon – rok 1887. Postupne sa začali pridávať ostatné štáty: Colorado, Massachusetts, New Jersey, New York atď.

Krátko na to, sa sviatok presunul na prvý septembrový pondelok – tak ako sa oslavuje dodnes. V roku 1894 bol Labor Day po schválení Kongresu oficiálne vyhlásený ako americký štátny sviatok. Hovorí sa, že prezident Grover Cleveland vyhlásil tento štátny sviatok, pretože sa bál, že vo voľbách príde o hlasy pracujúcich.

Okrem toho, že sa Sviatok práce vníma ako hold všetkým pracujúcim, mnohí ho začali využívať na diskutovanie o platoch, lepších pracovných podmienkach a podobne.

Labor Day dnes

V tento deň sa v mnohých mestách po celej Amerike usporadúvajú pochody, vystúpenia, pikniky v mestských parkoch, grilovačky na záhrade – Američania veľmi radi grilujú v kruhu priateľov a samozrejme, nechýbajú ani ohňostroje. Mnoho obchodov má pár dní špeciálne zľavy.

  • Labor Day dostáva často prívlastok – „end of the summer“ – koniec leta.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma