Čo by si v New Yorku mal/nemal robiť

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

V predošlom článku som písala o troch miestach v New Yorku spolu so zaujímavosťami, ktoré sa k nim viažu. Ak si ho ešte nečítal, môžeš tak urobiť kliknutím sem. Milý čitateľ, v tomto článku sa dozvieš o veciach, ktorým by si sa mal v New York City (NYC) vyhnúť. Taktiež sa dozvieš pár tipov, ktoré ti odporúčam využiť, aby si ušetril peniaze a prípadne aj nervy.

 • 1. Zisti, čo sa v NYC deje. Moja prvá návšteva tohto mesta dopadla hrôzostrašne, pretože som nezisťovala, aká akcia je v New Yorku naplánovaná. Napríklad pochod akejkoľvek témy výrazne obmedzuje dopravu a voľný pohyb kvôli veľkému množstvu ľudí a zatvoreným uliciam. Ak si chceš pozrieť dianie v NYC, na internete nájdeš ľahko všetky informácie. Odporúčam účet, ktorý nájdeš na soc. sieťach Facebook, Twitter a Instagram pod názvom Time Out New York.
 • 2. Do NYC nechoď autom. Parkovanie v meste je vzhľadom k cenám (v priemere 50 dolárov za deň), enormnému množstvu turistov a áut, veľkým dobrodružstvom. Ak ideš z iných miest odporúčam vlak alebo autobus. Napríklad autobusové spoločnosti ako Peter Pan a Greyhound, majú svoju stanicu hneď v podzemí pri Times Square, čiže vystúpiš priamo v centre diania.
 • 3. Využívaj appku a metro. Ak potrebuješ prejsť väčšiu vzdialenosť, odporúčam aplikáciu na telefón s názvom Citymapper, ktorá ti na základe tvojej polohy vyhľadá všetky možné varianty dopravy spolu s časmi odchodov atď. Najlepšia možnosť dopravy v New Yorku je metro (v americkej angličtine subway). Jedna jazda stojí 2 doláre a 75 centov. Ak sa aj napriek spomínanej appke nevieš v metre orientovať, hľadaj na nástupišti nad hlavou čierno biele pásikavé označenie (viď foto nižšie). Na tomto mieste po zastavení metra bude jeho vodič, ktorý ti určite pomôže, poradí a správne nasmeruje.
 • 4. Z letiska sa vieš dostať aj metrom. Ako som už spomínala v bode vyššie, najlepšia, najrýchlejšia a cenovo najrozumnejšia preprava je metro a platí to aj na cestu čo sa týka vzdialenejších častí ako sú letiská. Ak je pre teba predsa len pohodlnejšie odviezť sa taxíkom, využívaj len ikonické, žlté, oficiálne označené taxíky.
architecture, new york city, manhattan
 • 5. Hotely na Times Square nestoja za veľa. Pozor na hotely v NYC, špeciálne na tie blízko Times Square. Cena za noc totiž absolútne nezodpovedá tomu, čo v skutočnosti za ňu dostaneš. Odporúčam hľadaniu venovať viac času a pozerať hodnotenia hotelov, predtým než si jeden z nich vyberieš.
 • 6. Nájsť verejné toalety je takmer nemožné. S verejnými toaletami v New Yorku to nie je veľmi ružové, pretože buď sú v zlom stave alebo ich nevieš nájsť. Samozrejme ak si v kaviarni, bare alebo reštaurácii, toaleta sa tam nachádza určite, no musíš si tam niečo kúpiť.
 • 7. Obuj si pohodlné topánky. Pohodlné topánky na potulky týmto mestom sú základ. Aj keď sa budeš vyvážať viac metrom, dlhým prechádzkam sa vyhneš len ťažko.
 • 8. Dodržiavaj svetelnú signalizáciu. Semafory a chodenie cez prechod pre chodcov je v NYC katastrofa. Neohľaduplní turisti totiž absolútne nerešpektujú signalizáciu a doslova sa motajú pomedzi autá aj keď majú červenú.
 • 9. Nekupuj si predražené suveníry. Suveníry v darčekových obchodoch najmä pri Times Square sú niekoľkonásobne predražené. Veľmi dobré ceny majú napríklad predajcovia pri Brooklynskom moste alebo v odľahlejších častiach mesta (čínska štvrť a podobne).
 • 10. Vynechaj McDonald’s, KFC, Burger King. New York je známy svojou výbornou svetovou kuchyňou. Ak už tam budeš, určite ochutnaj niečo iné ako najznámejšie fastfoody, ktoré mimochodom na Slovensku chutia lepšie ako v Amerike.
 • 11. Pozor na známe reštaurácie. Známe a populárne reštaurácie na Times Square ako Bubba Gump Shrimp Co, Red Lobster a podobne, ťa môžu trošku sklamať. Na jedenie máš totiž vyhradený určitý čas, pretože okrem teba sa tam túži najesť mnoho ľudí. Takže ak tam naozaj chceš ísť, najedz sa rýchlo a dezert si choď dať radšej niekam inam.
 • 12. Neostávaj len na Manhattane. Manhattan je najznámejšia časť NYC, v ktorej nájdeš najpopulárnejšie miesta. Avšak New York je obrovský a úžasné miesta sa nachádzajú aj v iných častiach. Neboj sa sadnúť do metra a presunúť sa do inej časti, napríklad na Brooklyn Bridge, ktorý spája Manhattan s časťou Brooklyn.
brooklyn bridge, bridge, brooklyn
 • 13. Buď obozretný na Brooklyn Bridge. Brooklynský most je najikonickejší most v NYC. Je rozdelený na dve časti. Prvá časť je určená pre chodcov, druhá pre cyklistov, no túto skutočnosť ignoruje veľké množstvo turistov, cyklisti nadávajú a dochádza k chaosu. Taktiež niektorí turisti ignorujú zákaz vešania zámkov lásky. Pracovníci tie zámky aj tak rýchlo odstraňujú a keď niekoho pri vešaní prichytia, neminie ho pokuta za ničenie mosta.
 • 14. Nefoť si postavičky na Times Square. S istotou na Times Square stretneš Mickey Mousa, Batmana, Hello Kitty, Olafa, Sochu Slobody, polonahé ženy a stovky iných druhov postavičiek, ktoré si za fotku s tebou pýtajú peniaze. Zväčša ide o ľudí zo zahraničia, ktorí si takýmto spôsobom privyrábajú. Taktiež pozor na fotenie týchto ľudí z diaľky, pretože ak ťa uvidia, pribehnú k tebe a pýtajú peniaze. Ver mi, dokážu byť veľmi otravní.
 • 15. Vyhni sa turistickým pasciam v Central Parku. Už pri vstupe do Central Parku môžeš vidieť zástup kočov s koňmi alebo kočov na bicykloch so ‚šoférom‘, ktorí by ťa radi previezli. Pozor však na ceny. Tí na bicykloch si pýtajú za jednu minútu jazdy 5 dolárov. 15 minútová jazda v koči s koňom ťa vyjde 50 dolárov. Ak však chceš prejsť Central Park na kolesách, odporúčam prenájom bicyklov CityBike, ktoré na 24 hodín stoja 12 dolárov.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma