Šoférovať od 14, piť alkohol od 21? – Dospelosť v USA

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vítam Vás pri článku, v ktorom rozoberieme dospelosť v USA. Keďže mi už prišlo viac otázok ako to je s minimálnym vekom na šoférovanie, pitie alkoholu či návštevou barov, samostatný článok bol najlepšou voľbou. Čo myslíte, od akého veku sa dá legálne kúpiť alkohol v USA?

Téma dospelosti a najmä minimálneho veku je trošku zložitejšia, pretože ako to vo väčšine prípadov za veľkou mlákou býva, každý štát má svoje zákony. V praxi to doslova znamená, že to, čo platí napríklad v Pennsylvanii, nemusí platiť v Californii a naopak. Niektoré z takýchto zákonov sa týkajú aj minimálnych vekových hraníc. Poďme si preto jednotlivé body postupne v krátkosti rozobrať.

Hlavné body tohto článku:

 • Dospelosť
 • Konzumácia a kúpa alkoholu + tabakových výrobkov
 • Návšteva nočných klubov a barov
 • Právo voliť
 • Získanie vodičského preukazu
 • Vlastnenie zbraní

Dospelosť

Za dospelého obyvateľa USA sa považuje osoba, ktorá má minimálne 18 rokov. Avšak tento vek nestačí napríklad na zakúpenie alkoholu, čiže dospelosť vo všetkých amerických štátoch a so všetkými „vymoženosťami dospelých“ začína po dosiahnutí 21 rokov.

 • V USA neexistuje občiansky preukaz. Existujú tu však preukazy, tzv. ID (identity document), kam zaraďujeme napríklad vodičský preukaz či Social Security preukaz (o tomto preukaze som už písala v staršom článku, takže pripájam link: Dôchodky a čo je Social Security Number.

Konzumácia a kúpa alkoholu + tabakových výrobkov

V roku 1984 začal platiť v USA zákon National Minimum Drinking Age Act, podľa ktorého museli všetky americké štáty posunúť a stanoviť minimálnu vekovú hranicu na pitie a kúpu alkoholu na 21 rokov. Avšak existuje pár výnimiek (iba na konzumáciu, nie na kúpu). Napríklad niektoré štáty dovoľujú piť mladším v súkromných priestoroch vďaka súhlasu rodičov alebo z edukačných, náboženských či lekárskych dôvodov. Avšak vo všeobecnosti platí, že v americkom obchode s alkoholom, si osoba pod 21 rokov nesmie kúpiť žiaden alkohol – bez výnimiek.

Alkohol sa v USA nepredáva len tak v potravinách, ako je to zvykom na Slovensku. Avšak niektoré z potravín majú k dispozícii pivo a víno, pretože získanie takej licencie stojí oveľa menej ako licencia na tvrdý alkohol.

 • Ceny na licencovaný predaj alkoholu závisia od zákonov jednotlivých štátov. Povolenie na predaj piva/vína sa pohybuje v rozmedzí $3 000 – $5 000 (2 485€ – 4 142€). Povolenie na predaj tvrdého alkoholu stojí oveľa viac, $12 000 – $400 000 (9 940€ – 331 318€).

Aj z toho dôvodu sa alkohol predáva vo vyhradených, špecializovaných obchodoch, tzv. liquor store. Typický liquor store je otvorený len do 21:00, v nedeľu do 18:00, čiže zháňať večer alkohol v USA je viac než problém.

 • V mesiaci december v roku 2019 vstúpil do platnosti celoplošný federálny zákon, podľa ktorého je predaj tabakových výrobkov povolený len osobám nad 21 rokov (do tohto momentu bol minimálny vek 18 rokov).

Návšteva nočných klubov a barov

Určite ste už videli film, v ktorom bol pred barom zástup čakajúcich ľudí a pri vstupe SBS-kári kontrolovali ID (identity document). Funguje to tak aj v skutočnosti. Vstup do barov a diskoték, kde sa dá kúpiť alkohol, je v drvivej väčšine prípadov prísne kontrolovaný a je povolený len osobám s ID a nad 21 rokov.

 • Keď boli v USA moji rodičia, od môjho otca pýtali ID napríklad aj pri kúpe piva na zápase amerického futbalu. Keď sme chceli ísť do pivnej záhrady v centre mesta, museli sme mať pri sebe všetci ID. Bez výnimky.

Právo voliť

Vo väčšine štátov má právo voliť občan, ktorý dosiahol 18 rokov. Niektoré štáty (minimálne 17 z 50) však dovoľujú voliť aj tým, ktorí majú ešte len 17 rokov, napríklad v primárkach.

 • Prisťahovalci zo zahraničia, ktorí majú víza či zelenú kartu, nemajú právo voliť.
 • Právo voliť majú výhradne osoby s americkým občianstvom (hovorí sa mu citizenship).

Získanie vodičského preukazu

Vekové rozhranie minimálneho veku na získanie vodičského preukazu v USA sa pohybuje od 16 do 18 rokov.

 • Štát Connecticut bol v roku 1921 prvým štátom, ktorý stanovil na šoférovanie minimálnu vekovú hranicu 16 rokov.

V niektorých štátoch môžu získať tínedžeri dočasný preukaz tzv. povolenie pre učiacich (learner’s permit) už od 14 či 15 rokov. Ide o šoférovanie pod dohľadom, ktorého hlavným účelom je naberanie skúsenosti a znalosti, ktoré prispejú k zodpovednému šoférovaniu po získaní vodičského preukazu.

Ak chcete v USA šoférovať ako turista či návštevník, vybavte si ešte doma na Slovensku medzinárodný vodičský preukaz – pozor, existujú minimálne dva druhy medzinárodných vodičských preukazov, iba jeden z nich platí aj pre USA. Budete musieť navštíviť políciu (oddelenie dokladov) s Vašou fotografiou (rozmery 3,5 cm x 4,5 cm), vodičákom, poplatok 6,50€ a urobia Vám ho na počkanie.

Vlastnenie zbraní

Aj v tomto prípade platí, že každý štát má svoje zákony o zbraniach. Vo všeobecnosti ale platí podľa GCA (Gun Control Act), že vlastniť brokovnicu alebo pušku môže osoba, ktorá má minimálne 18 rokov.

Všetky ostatné druhy zbraní môžu vlastniť osoby staršie ako 21 rokov. Ak Vás zaujíma viac informácií o zbraniach v USA, pripájam Vám link na môj starší článok, kde okrem iného spomínam ako sa vlastne zbrane dostali do bežného života + štatistiky: Život v Amerike – zbrane a politika.

Záver

Milí čitatelia, ďakujem Vám za prečítanie tohto článku. Do budúcna pripravujem články napríklad o právnom či väzenskom systéme v USA, v ktorých okrem iného rozoberiem minimálny vek na trestnoprávnu zodpovednosť. Čo myslíte, v akom najnižšom veku môžete byť v americkom väzení?

Sledovať ma môžete aj na mojich sociálnych sieťach:

 • FB: Za Veľkou Mlákou
 • Instagram: tina_januvka
 • založila som si už aj LinkedIn: Martina Januvka

Ak máte akékoľvek podnety na nové témy, resp. o čom by ste si radi prečítali, neváhajte ma kontaktovať. Budem sa tešiť.

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma