Kompletný sprievodca v New York City + 19 miest, ktoré sa oplatí navštíviť

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri článku, ktorý je kompletnou príručkou k návšteve jedinečného a milovaného New York City. Ak ste na tomto blogu noví – vitajte! Za veľkou mlákou žijem niečo cez štyri roky a mám to šťastie, že NYC je od miesta môjho bydliska vzdialené menej ako dve hodiny autom. Aj vďaka tejto výhode som toto mesto navštívila už minimálne 15-krát. Keďže máte New York veľmi radi aj vy, moji čitatelia, rozhodla som sa spísať do článku všetky moje skúsenosti a odporúčania, ktoré sa vám môžu pri návšteve Veľkého jablka zísť.

New York City má mnoho prezývok, napríklad označuje sa ako mesto, ktoré nikdy nespí či miesto, kde sa spánok zdá zbytočný. Musím uznať, že podľa mňa je to naozaj tak. Vždy, keď prespávam v jednom z newyorských hotelov, nech som akákoľvek unavená, vstávam pred 7 a vychutnávam si výhľad z okna. Ako som už viackrát spomínala, na New Yorku mám veľmi rada to, že každá jeho návšteva je sprevádzaná novými a novými zážitkami s jedinečnou atmosférou. Mesto je neustále v pohybe – v uliciach počuť zbíjačky, trúbenie áut či jazyky zo všetkých kútov sveta. Nové mrakodrapy, exhibície, atrakcie, obchody… New York ponúka toho tak veľa, že vybrať jeho TOP miesta je oveľa ťažšie, ako sa môže zdať.

Poďme však na to postupne. Ak ste náhodou za veľkou mlákou ešte neboli, pripájam vám link na článok s užitočnými informáciami a tipmi o letenkách, samotnej ceste, vízach, batožine atď.: Cesta do USA – rady a tipy.

Ideálny čas na návštevu NYC

Aké je v NYC počasie? Kedy je ideálny čas na jeho návštevu? Samozrejme ideálny čas neexistuje, pretože každému z nás vyhovuje niečo iné. Keďže v NYC je takmer identické počasie ako u nás vo Philadelphii, poďme si prejsť jednotlivé obdobia, aby ste mali aspoň ako takú predstavu, čo môžete očakávať.

Zima a mínusové teploty v tejto časti USA začínajú až v druhej polovici / koncom novembra. Odkedy som v Amerike, počas mesiaca december snežilo len raz. Zaujímavé je, že tu sneží nárazovo, to znamená, že počas januára / februára / začiatkom marca napadne naraz veľa snehu, ktorý vydrží max tri dni. December, január a február sa teplotami podobajú Slovensku. Sychravé počasie so studeným vetrom a teplotou vzduchu max 10 -15 stupňov sa zvyknú ťahať až do prvých májových dní.

V druhej polovici mája začína veľmi pekné počasie, ktoré trvá až do posledných októbrových dní. Napríklad naposledy som bola v NYC tento týždeň (20 – 21 október) a bolo 25 stupňov. Do konca mesiaca sa budú teploty pohybovať okolo 15 – 17 stupňov.

Takže ak by ste radi navštívili NYC, keď je „tak akurát“ – ani príliš teplo, ani príliš zima, odporúčam druhú polovicu mája, druhú polovicu septembra a október.

Plánovanie výletu – ako sa nestratiť v NYC

Pred návštevou NYC si odporúčam vytýčiť hlavné miesta, ktoré by ste chceli navštíviť a na základe toho dať dokopy plán. Na základe toho si potom viete lepšie naplánovať a prispôsobiť ostatné zastávky, ktoré sa nachádzajú v blízkom okolí.

Moje know-how: newyorské ulice sú veľmi dobre rozložené (mriežkový tvar) a majú dobré značenia. Ja osobne nemám rada Google Maps keď idem pešo, a tak si vždy dopredu do poznámok v telefóne zapíšem ulice, na ktorých sa nachádza môj cieľ. Ukážem vám príklad: Empire State Building mám poznačený ako 34 a 5. Na priložených fotkách môžete vidieť ako vyzerá mriežkované členenie ulíc. Vodorovné ulice (čísla idú v poradí, napríklad 34, 35, 36, 37) pretínajú zvislé (známa 5th Avenue, 6th Avenue atď.). Zvislé ulice sa tiahnu celým Manhattanom. Čiže ja osobne vždy chodím po hlavných zvislých uliciach a následne bočím do uličiek podľa môjho cieľa.

Chytiť wifi v uliciach je takmer nemožné, takže máte možnosť si pozrieť lokality vopred alebo v turistických centrách + napríklad na autobusovej či vlakovej stanici majú v stojanoch zadarmo mapky mesta.

Ušetrenie na atrakciách vďaka CityPass

Ak chcete toho vidieť čo najviac v najkratšom čase, odporúčam zakúpiť si CityPass, vďaka ktorému ušetríte peniaze za vstupenky na rôzne atrakcie. Pripájam vám link, na ktorom nájdete rôzne druhy zvýhodnených možností: Druhy CityPassov v New York City – zvýhodnené ceny.

Jazda na poschodových autobusoch

Mesto a najmä časť Manhattan je známa tým, že takmer všetko je v relatívne pešej dostupnosti, a teda veľa chodenia a pohodlné topánky sú základ. Ak však nemáte toľko času, koľko by ste chceli, resp. radšej vyžijete pohodlnejšiu možnosť, k dispozícii sú dvojposchodové autobusy, ktoré vás prevezú po známych miestach. Ich výhodou je, že môžete vystúpiť a naspäť nastúpiť na ktorejkoľvek zástavke, pretože lístky platia celý deň. Pripájam stránku, kde nájdete jednotlivé autobusové spoločnosti a ich ceny: Zoznam autobusových tour v NYC.

Plavba loďou

Vychutnávať si krásne scenérie NYC môžete aj z lode. Od čitateľa Petra som dostala skvelý tip na spoločnosť, ktorá vás prevezie napríklad popod Brooklyn Bridge za rozumné ceny. Jazda sa dá spojiť s návštevou Roosevelt Island a taktiež aj známou Roosvelt Tram (lanovkou), kde platí metro karta. Oficiálnu stránku lodnej spoločnosti si môžete pozrieť na tomto odkaze: Plavba loďou v New York City.

Využitie metra – Subway v NYC

Ja osobne využívam metro vždy, keď sa chcem dostať z hornej časti Manhattanu do dolnej časti Manhattanu, a teda od Central parku alebo Times Square atď. smerom dole, k One World Trade Center, Soche Slobody či Wall Street. Taktiež sa metro využíva v situáciách, ak sa chcete dostať do iných mestských častí, napríklad do Brooklynu.

  • Na využitie metra skvelo poslúži mobilná aplikácia s názvom Citymapper.
  • Metro sa v americkej angličtine prekladá ako subway.

Metro je perfektná a lacná alternatíva aj na cestu z JFK letiska, keďže trasy metra sú skvelo poprepájané s celým mestom.

Na vstup do metra potrebujete tzv. MetroCard, ktorú si viete zakúpiť pri akomkoľvek vchode do metra. Cena tejto kartičky je $1 a funguje na princípe nabíjania peňazí. To znamená, že v príslušných automatoch si viete dobíjať kartičku na určitý počet jázd. Jedna jazda stojí v NYC $2,75 a je absolútne jedno, či idete jednu alebo desať zastávok. Kartu jednoducho swipnete pri turnikete, stiahne vám to peniaze z karty a pustí vás to na nástupište.

Pred vstupom k nástupištiam vám veľmi silno odporúčam pozrieť si smer alebo konečné zastávky metra, pretože nebudete vedieť, na ktorý smer máte nastúpiť. Ak však na to nemáte čas, resp. ak máte akýkoľvek problém, postavte sa na nástupišti k bielo-čiernej čiare na strope (prikladám fotografiu). Presne na tom mieste totiž zastaví šofér každého prichádzajúceho metra, ktorého sa môžete opýtať, či ide na vašu zastávku.

Pripájam veľmi užitočné články, ktoré vysvetľujú ako nájsť správne metro: Ako používať metro v NYC a Sprievodca metrom v NYC.

Ubytovanie v NYC

Dostávame sa k mojej obľúbenej časti, a tou je ubytovanie v NYC. Zrejme teraz neprídem so žiadnou skvelou vychytávkou, no na hľadanie ideálneho ubytovania odporúčam používať stránky: booking.com, tripadvisor.com a airbnb.com. Ja osobne postupujem takto: cez booking si vyhliadnem pár hotelov (riadim sa polohou, výhľadom a hodnoteniami návštevníkov), neskôr si pozerám fotky od návštevníkov a hodnotenia konkrétneho hotela aj cez tripadvisor. Povedzme si narovinu, v New Yorku existuje nespočetné množstvo hotelov a ubytovní – mne samej tento výber trvá najdlhšie z celého plánovania výletu. Portál airbnb ponúka ubytovanie u súkromníkov, ak sa radi vyhnete hotelom, určite hľadajte ubytovanie cez túto stránku. Cez všetky tri spomenuté stránky si viete vyklikať sumu, polohu, hodnotenia atď., čo vám určite uľahčí tento náročný výber.

  • Stránka tripadvisor je skvelá aj na plánovanie rôznych zastávok a atrakcií v jednotlivých miestach. Určite sa na ňu mrknite.

Musím vás ale upozorniť na skutočnosť, že hotelové izby v NYC sú známe tým, že sú menšie ako klasické hotelové izby takmer všade inde vo svete.

V nasledujúcich riadkoch dávam odporúčania hotelov, ktoré mám vyskúšané a s ktorými som bola veľmi spokojná. Všetky sa nachádzajú na Manhattane.

  • Arlo Midtown – veľmi príjemný hotel, ktorý sa nachádza neďaleko Times Square a Hudson Yards. Tento hotel som volila najmä vďaka jeho polohe a výhľadu na mesto. Arlo má v NYC aj iné pobočky, napríklad Arlo NoMad či Arlo SoHo – aj tie ďalšie vyzerajú super.
  • Archer Hotel New York – pri výbere ma uchvátil výhľad na Empire State Building a musím uznať, tento hotel bol tiež skvelý, vo veľmi podobnom štýle ako Arlo.
  • Courtyard by Marriott New York Manhattan / Central Park – nachádza sa neďaleko Times Square a ponúka najlepší výhľad, aký som doteraz zažila. Bývali sme na najvyššom 65 poschodí a bol to nezabudnuteľný zážitok. Courtyard by Marriott má po celom meste viacero hotelov v rôznych cenových reláciách, takže sa pokojne pozrite aj na ďalšie.

Kvôli výhľadu by sme chceli najbližšie vyskúšať InterContinental New York Times Square.

Pripájam aj môj starší článok na tipy čomu sa vyhnúť pri návšteve NYC + zopár užitočných informácií, ktoré sa vám s veľkou pravdepodobnosťou zídu: Článok o tom, čo by ste v NYC mali/nemali robiť.

Problém s verejnými toaletami

Nájsť verejné toalety v meste ako je NYC môže byť problém. Celkom fajn toalety nájdete na začiatku Central Parku, na autobusovej stanici hneď pri Times Square a to je asi tak všetko. Z toho dôvodu vám odporúčam využívať toalety samozrejme čo najviac vo vašom ubytovaní, alebo potom na jednotlivých atrakciách (Friends Experience, obchod Harry Potter, múzeá, atď.) alebo po objednaní si jedla v reštauráciách či rôznych pobočkách rýchleho občerstvenia (napr. Starbucks).

Tipy, kde sa v New Yorku najesť či zájsť na dobrý koláčik

  • Baked by Melissa – chutné mini koláčiky a makrónky
  • Angelina Bakery NYC – najlepšie plnené croissanty na svete
  • Angelina Paris NYC – veľmi príjemná kaviareň vo francúzskom štýle, nájdete ju hneď pri Bryant Parku
  • Venchi – skvelá zmrzlina a čokoládovňa hneď pri Central Parku
  • Levain Bakery – Amsterdam Avenue – ak máte radi sušienky cookies, určite nevynechajte toto miesto
  • Joe’s Pizza – legendárna pizza hneď pri Times Square, kam chodia aj známe hviezdy ako Leonardo DiCaprio. Pizza sa konzumuje po stojačky, haha určite sem zájdite, je to zážitok.
  • The River Café – ak túžite po tzv. fancy večeri s nádherným výhľadom na Brooklyn Bridge a Manhattan. Odporúčam rezerváciu vopred.
  • Bubby’s – perfektné miesto na brunch (raňajko-obed). S manželom sa zhodujeme, že práve tu sme jedli najlepšie lievance na svete
  • Cecconis – veľmi dobrá talianska reštaurácia pri Brooklyn Bridge. Odporúčam rezerváciu vopred.
  • Chipotle – táto mexická sieť rýchleho občerstvenia je hádam v každom kúte Ameriky. Majú skvelé jedlo za veľmi prijateľné ceny. Odporúčam najmä ich burrito bowl. Mňaaaaam – sem beriem každého, kto k nám príde na návštevu a ešte sa nenašiel nikto, komu by to nechutilo.
  • Typické fast-foody – ak máte chuť na typický fastfood, namiesto známych McDonalds, KFC či Burger King, ktoré v Európe aj tak chutia lepšie, dajte šancu Arby’s alebo Five Guys.
  • Donuty, legendárne šišky – neopovážte sa kupovať si šišky v Dunkin Donuts! Ale nie, srandujem. Pokojne môžete ale existuje xy lepších miest – Krispy Kreme, Dough Doughnuts alebo The Donut Pub.
  • Tip od vás: jedlo z autíčka, kurací Halal neďaleko Times SquareRoyal Grill Halal Food
    • bezlepkové koláčiky – Posh Pop Bakeshop

Tipy na obchody, ktoré nemôžete vynechať

  • M&M’s World – nachádza sa hneď pri známom Times Square. Je doslova rajom pre milovníkov legendárnych cukríkov M&M’s. Návštevu odporúčam aj tým, ktorí si nechcú nič kúpiť, pretože už len vizuál obchodu stojí za to.
  • Hershey’s Chocolate World – spoločnosť Hershey vyrába najznámejšie americké čokolády na svete. Obchod sa nachádza neďaleko Times Square a v ich ponuke nájdete napríklad jedinečné príchute čoko keksíkov KitKat či darčekové predmety a výhodné balenia čokolády Hershey.
  • Sugarfina – predávajú chuťovo jedinečné, vynikajúce cukríky, gumené cukríky, oriešky obalené v čokoláde – milión druhov v krásnych krabičkách. Zaručená pastva nie len pre oči.
  • Harry Potter – milovníci kúziel zbystrite pozornosť – počas roka 2021 otvorili novučičký obchod, ktorý vás prenesie do magického sveta. Predmety z filmu, sladkosti, doplnky, oblečenie, prútiky a k tomu ikonická hudba. Obchod sa nachádza neďaleko známej budovy, ktorá má prezývku Žehlička (spomínam ju aj nižšie v tomto článku).
  • Disney Store – na Times Square nájdeme známy obchod z rozprávkového sveta Disney, ktorý je sám o sebe zážitkom nie len pre deti.
  • FAO Schwarz – to, či ste videli Sám doma a stratený v New Yorku sa zrejme nemusím pýtať. Hračkárstvo z filmu nanešťastie neexistuje, avšak v Rockefellerovom centre sa nachádza veľmi podobný svet hračiek. Jedná sa dokonca o najstarší obchod s hračkami v Spojených štátoch.
  • LEGO – kedysi sa LEGO obchod nachádzal pri Rockeffelerovi, dnes ho nájdeme pri Žehličke, neďaleko Harryho Pottera. Okrem rôznych veľkolepých stavebníc ponúka tento obchod rôzne zaujímavé kreácie vytvorené z Lega, ktoré určite stoja za pozretie.
  • The Shops at Columbus Circle – máme tu niečo aj pre nákupné maniačky. Ak radi trávite hodiny v nákupnom centre, určite navštívte The Shops at Columbus Circle.
  • Macy’s Herald Square – vlajková loď jednej z najznámejších sietí amerických obchodov. Nachádza sa neďaleko Empire State Building a v ponuke majú známu značkovú drogériu, oblečenie, doplnky atď.
  • T.J. Maxx, Marshals, Nordstorm – obchody, kde nájdete staršie značkové kolekcie oblečenia, kabeliek, doplnkov a kozmetiky za zvýhodnené ceny.
  • Whole Foods Market a Trader Joe’s – oba sú moje naj naj najobľúbenejšie potravinové reťazce. Kvalitné a jedinečné produkty, nekomerčné značky – určite zájdite.

Zoznam TOP atrakcií v New York City

Tento zoznam si rozdelíme na dve časti. Prvú časť tvoria atrakcie, ktoré ak chcete navštíviť, musíte si zakúpiť vstupenky. Druhú časť tvoria atrakcie, ktoré sú zadarmo. Až 99% z nasledujúcich odporúčaní som navštívila osobne, no pridávam aj 1%, ktoré som ešte nestihla prejsť, avšak vďaka odporúčaniu známych s istotou viem, že stoja zato. Zoznam taktiež obsahuje jednu novú atrakciu, ktorú dúfam stíhame navštíviť ešte tento december.

Platené atrakcie v NYC

1. Výhľad z mrakodrapu

Mať celé mesto na dlani z vyhliadok, ktoré sa nachádzajú na vysokom poschodí mrakodrapov, stojí určite za to. Mala som možnosť vyskúšať Top of the Rock, Empire State Building, The Edge. Môj názor je, že najideálnejší čas na tento zážitok je tesne pred západom slnka, pretože potom sa môžete kochať dych berúcim výhľadom nie len počas denného svetla, ale aj počas tmy – obe možnosti majú totiž odlišné a zároveň unikátne čaro. Nech si vyberiete akúkoľvek vyhliadku, kúpu lístkov odporúčam aj niekoľko dní vopred, cez internet, pretože sa radia k veľmi vyhľadávaným miestam.

  • Dôležité upozornenie: chybou vyhliadok je, že aj keď si lístky kupujete na isté časové ohraničenie, môžete tam stráviť hodiny. Mnoho ľudí si kupuje o $10 lacnejší lístok, a potom čaká aj dve hodiny na západ slnka. Pri vstupe sa tak vytvárajú dlhšie rady ľudí, keďže hore pustia len toľko ľudí, koľko zišlo dole. Takže ak nepotrebujete vidieť západ slnka, odporúčam vám ísť na vyhliadku buď doobeda alebo večer v neskorších hodinách.
Rockefellerovo centrumTop of the Rock

Ak by som si už na základe skúseností mala vybrať len jeden mrakodrap, na ktorý by som sa chcela ísť ešte raz pozrieť, bol by to jednoznačne Rockefeller Building (Rockefellerovo centrum). A prečo? Viac sa mi páčil výhľad.

Čo môžete očakávať: v priestoroch centra sa nachádzajú fotky z minulosti + môžete sa nechať odfotiť pri známom pozadí „vo výške“ profesionálnym fotografom a kúpiť si fotografiu na pamiatku. Vyhliadka je kvôli bezpečnosti zabezpečená ochrannými sklami.

Cena lístka v čase písania tohto článku je $40 pre dospelého, $34 pre dieťa + príplatok za západ slnka je + $10 na osobu. Pripájam Vám link, cez ktorý si viete kúpiť lístky, ktoré sú na čas: Lístky na Top of the Rock.

Empire State Building

Keď ešte nebol vírus a opatrenia, tak zakaždým, keď sme išli okolo Empire, boli tam veľmi dlhé rady ľudí, ktorí čakali, kým sa dostanú hore. Z toho dôvodu som sa na vrch Empire dostala až v apríli 2021.

Čo môžete očakávať: dlhšie rady, pretože pri vstupe musíte prejsť podobnou kontrolou ako na letisku. V útrobách mrakodrapu sa nachádza pekná prehliadka histórie Empire. Vyhliadka na 86. poschodí je zabezpečená múrmi a plotom, cez ktorý je možné spraviť veľmi pekné fotky. Druhá vyhliadka sa nachádza na 102. poschodí, no tá je už celá uzavretá a výhľad je zabezpečený cez sklo.

Cena lístkov závisí od výšky poschodia, keďže je možné zakúpiť si samostatne výstup na 86. poschodie, ktorý momentálne stojí pre dospelých $42 a pre deti $36 alebo spolu 86. + 102. pre dospelých je cena $75 a $69. Pripájam link na oficiálnu stránku lístkov: Lístky na Empire State Building vyhliadku.

Novinka – vyhliadka Edge

Prednedávnom otvorili nový komplex, tzv. Hudson Yards. Nachádza sa na Manhattane, blízko rieky Hudson. Súčasťou komplexu sú výškové budovy s bytmi, kanceláriami, reštauráciami, obchodmi ale aj vyhliadka Edge. Túto vyhliadku som vyskúšala v októbri 2021 a čím sa výrazne odlišuje od ostatných je, že k dispozícií má dva bary, kde si môžete zakúpiť napríklad pohár šampanského a vychutnávať si jedinečný výhľad.

Cena lístka pre dospelú osobu je on-line $36, na mieste $38. Pre dieťa je cena: on-line $31, na mieste $33. Za západ slnka si priplatíte $10. Pripájam link na oficiálnu stránku: Lístky a informácie o vyhliadke Edge.

Novinka – The Summit

Prednedávnom, 21. októbra otvorili novú atrakciu s názvom SUMMIT, ktorá je spojená s originálnym zážitkom a výhľadom na mesto. Od ostatných sa líši napríklad tým, že na vyhliadku vás môže vyviesť celý presklený výťah, vďaka čomu pozeráte pod seba celú cestu nahor – cca 360 metrov. Celá atrakcia je zaujímavá aj vďaka rôznym zrkadlám a sklám, ktoré vytvárajú nezabudnuteľný zážitok. Navyše, určitá časť je kompletne presklená vrátane podlahy. Túto atrakciu vám (verím) ukážem mojimi očami začiatkom decembra.

Na výber máte z viacerých balíčkov, základná vstupenka pre dospelú osobu stojí $39. Oficiálnu stránku + ďalšie informácie nájdete na tomto odkaze: Nová presklená atrakcia SUMMIT.

2. Socha Slobody – Statue of Liberty

Keďže Socha Slobody sa nachádza na malom ostrove, jedinou možnosťou ako sa k nej dostať je loď. Niektoré spoločnosti ponúkajú plavby okolo sochy, bez možnosti vystúpenia na ostrove, no jediná spoločnosť, ktorá má povolenie a ktorou sa dostanete priamo na ostrov je Statue citycruises.

My sme si kupovali lístky na Statue citycruises on-line, no kúpa je možná aj na mieste. Vstupenky odporúčam zakúpiť on-line z dôvodu ušetrenia času, pretože pri pokladniach sa môžu tvoriť dlhé rady. Lístky je možné zakúpiť na konkrétny čas. Najprv je potrebné prejsť cez kontrolné stanovište, ktoré vyzerá ako na letisku. Po všetkých kontrolách nasleduje presun na plošinu, kde sa čaká na loď. Lode premávajú každých 30 minút. Cena lístka je k času písania tohto článku $23,80. V cene tohto lístka je transfer loďou na ostrov Sochy Slobody, na ktorom sa okrem samotnej sochy nachádza múzeum, kde si môžete pozrieť jej zaujímavú históriu. Čo všetko ešte zahŕňa spomínaný lístok sa dočítate o pár riadkov nižšie.

Na ostrove je taktiež darčekový obchod, v ktorom si určite vyberiete krásne suveníry + k dispozícii je reštaurácia s rýchlym občerstvením. To, koľko času na ostrove strávite, záleží len a len na vás. Môžete totiž nastúpiť na akúkoľvek loď, lístky sa už neviažu na čas. Ak nastúpite na loď, tá ma ešte jednu zastávku v cene, a tou je Ellis Island, ktorý sa nachádza cca 5 minút od Sochy Slobody. Ellis Island je miesto, na ktoré v minulosti priplávali lode s imigrantmi smerujúcimi do NYC. Nachádza sa tam National Museum of Immigration (Múzeum imigrácie) s veľkým množstvom zaujímavých historických predmetov (kufre, pasy, fotky, príbehy). Vstup do múzea je zahrnutý už v cene lístka na loď. Múzeum odporúčam každému, koho zaujíma história, nám sa v ňom páčilo. Avšak je dosť veľké, takže odporúčam vyhradiť si pár hodín. Okrem múzea sa na ostrove nachádza aj nefunkčná zachovalá nemocnica, avšak jej prehliadka je spoplatnená.

Pripájam link, cez ktorý sa kupujú lístky na Sochu Slobody + Ellis Island. Viete si vybrať aj možnosť, ak by ste chceli ísť aj na prehliadku po nemocnici, stačí, že kliknete na tento link: Lístky na Sochu Slobody + Ellis Island. Keďže v čase písania tohto článku sú ešte stále platné opatrenia, na Sochu Slobody sa nedá úplne dostať (iba blízko k nej).

3. Pamätník 9/11 a múzeum

O nešťastnom dni 9/11 som napísala samostatný článok, ktorý si môžete prečítať kliknutím na tento odkaz: Udalosti z čierneho dňa 9/11. Na mieste útokov dnes stoja pamätníky so všetkými menami obetí. Nachádzajú sa v komplexe World Trade Center, ktorý sa postupne rozrastá o ďalšie a ďalšie budovy. V čase písania tohto článku tam stavajú kostol, operu a ďalšiu výškovú budovu. Hneď vedľa pamätníkov sa nachádza múzeum 9/11. Vždy som doň chcela ísť, no nikdy sme nemali dostatočné množstvo času. Avšak začiatkom mája 2021 sa nám to konečne podarilo.

Návšteva múzea 9/11 patrí vzhľadom na dôvod jeho výstavby k smutným a zároveň silným zážitkom. Pre návštevníkov je k dispozícii dosť veľká a bohatá prehliadka, v ktorej je možné vidieť od zničených nosných stĺpov, cez nájdené veci v sutinách, fotky a mená všetkých obetí, až po kamerové záznamy z bezpečnostnej letiskovej kontroly únoscov. V rozsiahlej budove sa ozývajú hlasy očitých svedkov či pozostalej rodiny. Ak vás zaujíma príbeh 9/11, návštevu múzea určite odporúčam.

Lístky si kúpte vopred. Cena pre dospelého je $26, pre deti a mládež je cena nižšia, v závislosti od veku. Pripájam link na oficiálny predaj lístkov: Lístky do múzea 9/11.

4. Friends Experience

Keď som na mojich sociálnych sieťach zverejnila fotky z novej atrakcie, ktorá je spojená s populárnym seriálom Priatelia / Friends, spustila sa veeeeľka vlna nadšených reakcií. Friends Experience otvorili ešte len v marci 2021. Nachádza sa neďaleko tzv. Žehličky, o ktorej sa dočítate nižšie. Návštevníkom ponúka nahliadnutie do zákulisia tohto známeho seriálu. Nachádza sa tam napríklad oblečenie hercov, rôzne seriálové predmety (snubný prsteň Rachel, pozvánky na svadbu Moniky a Chandlera,..), zariadené byty či ikonická kaviareň Central Perk, v ktorej si môžete dať kávičku. Celá táto prehliadka je skvelo zorganizovaná. Ide len jedným smerom, čo pomáha k tomu, aby nevznikal chaos.

Vstupenky sa kupujú na presný čas, ktorý sa naozaj dodržiava. Po vstupe sa musíte zaregistrovať: uviesť svoje meno a e-mail. Následne dostanete QR kód, ktorý je veľmi dôležitý. Exkurzia totiž pozostáva zo šiestich hlavných stanovíšť, kde sú pripravené fotoaparáty, ktoré obsluhujú zamestnanci. Funguje to tak, že prídete na nástupište, odložíte si veci, zamestnancovi dáte svoj QR kód, zapózujete a výsledná fotka vám ihneď príde na e-mail, dokonca si ju môžete stiahnuť bez ďalších poplatkov.

Cena lístkov sa pohybuje okolo $50, pripájam link na hlavnú stránku: Friends Experience v New Yorku.

5. Múzeá a galérie

Ok, priznám sa, napriek mnohopočetným návštevám tohto krásneho mesta som si ešte nenašla čas na návštevu múzeí. Avšak viem, že mnohí z vás považujú múzeá a galérie za veľmi dôležité miesta, ktoré určite patria do zoznamu. NYC je známy tým, že má nespočetné množstvo dobrých múzeí a galérii. Za najznámejšie múzeum môžeme označiť MET (Metropolitan Museum of ART), ktoré sa považuje za kultúrne epicentrum. Nachádza sa pri Central Parku a vo svojej zbierke má viac ako 2 milióny umeleckých prác. Vyznačuje sa aj rôznymi sezónnymi exhibíciami, ktoré určite stoja za návštevu. Vstup pre dospelú osobu je $25, všetky informácie nájdete na priloženom linku: Múzeum MET – oficiálna stránka. Ak vás baví umenie, určite si nájdite zoznam najlepších múzeí a galérií v NYC. Ja ešte spomeniem American Museum of Natural History a The Museum of Modern Art.

Čo sa ešte oplatí vidieť – zadarmo

6. Times Square

Čo by to bol za článok, keby nespomeniem legendárne Times Square? Prejsť sa preplneným námestím, ktoré je obklopené veľkým množstvom svietiacich billboardov, sadnúť si na legendárne červené schody, len tak pozorovať ruch naokolo a nakúpiť v jednom zo známych obchodov v okolí. Presne o tom je Times Square.

Pár zaujímavostí o tomto najlegendárnejšom námestí, 9/11 a Central Parku som spísala do staršieho článku, ktorý nájdete na tomto linku: New York City tak trocha inak.

7. Central Park

Central Park je považovaný za najznámejší park na svete, dokonalý únik z veľkomesta. Ak vstúpite do parku, máte pocit, že ste sa ocitli v inom svete. Pokoj, ticho, stromy, lavičky, dokonalá tráva, veveričky, kačky,… Svoju jedinečnosť potvrdzuje tým, že v každom ročnom období má úplne iné čaro. Veľké výhody čerpá najmä vďaka svojej veľkosti a skvelej polohe uprostred Manhattanu. Rozprestiera sa na území veľkom 3,41 km2. Ukrýva napríklad ZOO, hrad, 7 rybníkov a jazier, desiatky sôch či tisíce stromov. Je obľúbený medzi domácimi, pretože je skvelým únikom z ruchu veľkomesta.

Vedeli ste, že na jeho území bola kedysi malá dedinka? Ak vás zaujíma o čosi viac z histórie Central Parku, pripájam starší článok, ktorý som napísala pri príležitosti jeho výročia: Z histórie Central Parku.

8. Chelsea Market

Chelsea Market je ikonická kulinárska zastávka. Považuje sa za jednu z najlepších jedálenských hál v NYC. Čerstvé potraviny, reštaurácie, pochúťky, obchodíky, suveníry – to všetko nájdeme pod jednou strechou.

Zaujímavosťou je, že budova bola postavená okolo roku 1980 a pôvodne bola miestom, kde sa po prvýkrát vyrobili známe sušienky OREO.

9. High Line

High Line je 2,33 kilometrov dlhý park, ktorý je postavený na bývalej železničnej trati. Začína päť ulíc od Chelsea Market, no je možné sa naň napojiť aj na ďalších miestach. Park je lemovaný zaujímavými obytnými domami, oddychovými miestami s krásnymi výhľadmi a v neposlednom rade zachovanými koľajnicami. Dovedie vás až k novšiemu komplexu s názvom Hudson Yards.

10. Hudson Yards + Vessel

Ako som už spomínala vyššie pri vyhliadkach na mesto, Hudson Yards je nový komplex, ktorý si ihneď získal veľkú popularitu. Ak však nemáte zálusk na spomenutú vyhliadku Edge, odporúčam vám prechádzku v tejto novej lokalite. Okrem oddychovej zóny a obchodného centra tam na vás čaká novšia turistická atrakcia Vessel.

Vessel je vyhliadka, ktorá vďaka svojej nevšednosti ponúka jedinečný zážitok. Navrhol ju britský dizajnér Thomas Heatherwick. Zaujímavosťou je, že má až 2 500 schodov a celá konštrukcia je inšpirovaná schodmi zo starovekej Indie.

Avšak vzhľadom na nešťastné skutočnosti z roka 2020, pri ktorých si na Vesseli siahli na život až tri osoby, vyhliadka je dočasne zatvorená. Momentálne sa hľadajú riešenia, ako toto miesto zabezpečiť, aby sa predišlo podobným udalostiam. Do času uzatvorenia bol vstup na Vessel zdarma.

11. Finančné centrum Wall Street + Charging Bull

Verím, že väčšina z vás videla známy film Vlk z Wall Street, ktorý je o búrlivom živote newyorských finančníkoch. V NYC sa táto ulica nachádza aj v skutočnosti. Považuje sa za historické jadro finančného obvodu a zároveň je prvým trvalým sídlom burzy New York Stock Exchange.

Za symbol Wall Street sa považuje bronzová socha býka s názvom Charging Bull. Nachádza sa pár ulíc vedľa finančného obvodu. Meria 3,4 metra a váži 3 200 kilogramov. Býk je symbolom agresívneho finančného optimizmu a prosperity. Jej autorom je trúfalý taliansky umelec Arturo Di Modica, ktorý ju tam jedného dňa priviezol nelegálne na vlečke nákladného vozidla. Socha si však získala srdcia turistov, a tak tam stojí dodnes. Legenda hovorí, že každý, kto sa dotkne jeho pohlavných orgánov, ten bude bohatý už navždy. 🙂

12. Brooklyn Bridge

Brooklyn Bridge je jeden z najznámejších a zároveň najstarších visutých mostov v USA. Bol postavený v roku 1883, má dĺžku 1 825 metrov a spája dve mestské štvrte – Manhattan a Brooklyn. Je rozdelený do dvoch častí, spodná časť pre autá, vrchná časť pre peších a cyklistov. Prechádzka po moste prináša krásnu scenériu, výhľad na mrakodrapy, rieku East River a v diaľke vidieť aj Sochu Slobody. Most odporúčam prejsť celý, pretože brooklynská časť ponúka úplne inú atmosféru. Nachádzajú sa tam krásne miesta na fotografie a veľmi dobré reštaurácie.

13. Grand Central Terminal

Historická vlaková stanica, ktorá sa objavila už v nejednom filme. Bola postavená v roku 1913 a jej krásna architektúra určite stojí za návštevu.

Ak budete v akomkoľvek väčšom americkom meste, určite zájdite pozrieť na vlakovú stanicu, všetky sú krásne a originálne (napr. Boston, Washington DC, Philadelphia,…).

14. Bryant Park

Bryant Park je podľa mňa veľmi milý menší mestský park. Jeho súčasťou je mestská knižnica, ktorú sa oplatí vidieť z vnútra. Okrem nej tam nájdeme príjemné posedenie s výhľadom na neďaleký Empire State Building, malé obchodíky a prevádzky s chutným občerstvením. V lete je pre návštevníkov k dispozícii zelený trávnik a premietanie filmov, v zime zasa klzisko s vianočnými stánkami a koledami.

15. Flatiron Building – Žehlička

Budova s názvom Flatiron je známa svojou revolučnou architektúrou, ktorá pripomína žehličku. Vďaka vzhľadu sa ihneď stala populárnou medzi fotografmi a umelcami, netrvalo však dlho a obľúbili si ju taktiež domáci či turisti. Bola postavená v roku 1902, má 21 poschodí a slúži ako kancelárska budova.

  • Neďaleko Žehličky sa nachádza veľmi príjemný park s názvom Medison Square Park.

16. Oculus

Oculus je súčasťou rozrastajúceho sa komplexu World Trade Center. Táto zaujímavá stanica (metrová + vlaková) otvorila svoje brány začiatkom roka 2016. Vyznačuje sa najmä svojim výnimočným dizajnom z dielne Santiaga Calatrava, a neuveriteľnou cenou výstavby – stála $4 miliardy. Vo vnútri stanice sa nachádza veľké množstvo obchodov či už s oblečením, vínom a rôznymi dobrotami. Odporúčam navštíviť obchod s názvom Sugarfina, ktorý je známy vychýrenými cukríkmi a spomínam ho v odporúčaniach vyššie.

17. Známa ulica 5th Avenue

Aaach 5th Avenue je rajom pre milovníkov značiek a obchodov. Aj keď zrovna neplánujete minúť veľa peňazí, výklady svetových značiek obchodov určite stoja zato. Tiahne sa po celom Manhattane, aj popri Central Parku, kde ju lemujú luxusné obytné domy. 5th Avenue sa často označuje za symbol bohatstva New York City.

18. St. Patrick Cathedral

Prechádzka po 5th Avenue zahŕňa aj krásnu katedrálu s názvom St. Patrick Cathedral, ktorá je sídlom arcibiskupa rímskokatolíckej arcidiecézy v New Yorku. Okrem toho je známa tým, že je najväčšou zdobenou katolíckou katedrálou v gotickom štýle v USA. Keď budete ísť okolo, určite zájdite dnu. Možno budete mať šťastie ako ja nedávno a natrafíte na prebiehajúcu omšu.

19. Okolie Rockefeller Building

Ropné impérium rodiny Rockefellerovcov je dodnes známe aj vďaka ich mrakodrapu s názvom Rockefeller Building. Vyššie v článku som spomínala, že práve vyhliadka z tejto budovy je podľa mňa najlepšia možnosť v celom NYC. Ak však nemáte záujem o výhľad, odporúčam navštíviť okolie tejto budovy. Každú sezónu totiž vyzerá inak a navyše – natáčala sa tam legendárna scéna Kevina z filmu Sám doma.

Ak vás zaujíma história mrakodrapov v NYC, pripájam link na môj starší článok, v ktorom spomínam aj známu fotografiu z výstavby Rockefellerovho centra, na ktorej je Slovák Gustáv Popovič: Článok o fascinujúcej histórii mrakodrapov.

Záver

Milí čitatelia, dostali ste sa až na záver tohto nekonečného článku. Ďakujem za jeho prečítanie! Ak mi čokoľvek ďalšie napadne, alebo vyskúšam nové miesta v NYC, určite to sem doplním. Verím, že aj vďaka tomuto článku bude váš výlet nezabudnuteľným zážitkom. Hovorí sa, že človek nikdy nezabudne na dve veci: na prvú lásku a na prvú návštevu New York City.

A vy, ktorí sa sem nechystáte, budem vám aj naďalej s radosťou sprostredkovávať zážitky a fotky ako vidím NYC mojimi očami.

Sledovať ma môžete aj na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma