Texas – 23 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri siedmom pokračovaní utorkovej série o amerických štátoch. V predchádzajúcich častiach ste sa mohli dočítať o Californii, Aljaške, Colorade, Arizone, Nevade a Floride. Dnes sa presúvame do štátu osamelej hviezdy. Vedeli ste, že v Texase sa nachádza diaľnica s najvyššou povolenou rýchlosťou v USA?

Ak ste náhodou nečítali predchádzajúce časti série, pripájam link, na ktorom všetko nájdete: Zaujímavosti o štáte Florida a preklik na ostatné články.

Rôznorodosť kultúr, kovboji, zbrane, farmy, ropa, teplo, hory, kaňony, dobré jedlo, Houston, El Paso, Dallas… aj tak by sa dal charakterizovať Texas.

Nachádza sa v južnej časti USA. Hraničí so štyrmi americkými štátmi: New Mexico, Oklahoma, Arkansas, Louisiana a Mexicom.

1. Pomenovanie Texas vzniklo z indiánskeho slova ‚tayshas‘, ktoré sa do španielčiny prekladá ako ‚Tejas‘ a znamená priateľstvo, priatelia, spojenci.

2. Oficiálna prezývka Lone Star State, štát osamelej hviezdy, vznikla na základe skutočnosti, že Texas bol medzi rokmi 1836 – 1845 samostatným nezávislým štátom. K Spojeným štátom sa pripojil 29. decembra 1845, ako 28. štát.

3. Vlajka pozostáva z troch farieb: modrá ako vernosť, biela ako čistota a červená ako statočnosť. V ľavej časti vlajky na modrom podklade je umiestnená biela hviezda, ktorá symbolizuje nezávislosť.

4. Veľmi dôležitým faktom je, že Texas bol vlastnený až šiestimi krajinami. Z toho dôvodu je v obľube slogan ‚Six Flags of Texas‘, ‚ šesť vlajok Texasu‘. Totožný počet vlajok veje pri každom hraničnom vstupe.

Navyše v roku 1961 slúžil tento kus histórie ako inšpirácia na pomenovanie zábavného parku – Six Flags. Dnes ich v rámci USA, Mexica a Canady existuje až 27.

5. S počtom obyvateľov 29 miliónov, obsadzuje v rámci USA druhé miesto.

6. Vďaka veľkosti svojho územia, 678 051 km2, patrí Texasu druhé miesto aj čo sa týka rebríčka rozlohy amerických štátov. Väčšia je už len Aljaška.

7. Keďže ide o veľký štát s veľkým množstvom obyvateľov, hovorí sa, že v Texase je všetko väčšie‚Everything is bigger in Texas‘.

8. V úvode som spomenula, že milovníci jazdenia si prídu v štáte osamelej hviezdy na svoje. Nachádza sa tu totiž diaľnica s najvyššou povolenou rýchlosťou v USA, 85 mph / 137 kmh. Jej názov je Texas State Highway 130.

9. Okolo 12% územia pokrýva púšť. Nájdeme tu však napríklad aj 15 hlavných riek, tisícky potokov, hory, kaňony, jaskyne, lesy a dva národné parky.

10. Národný park Big Bend je najväčšou chránenou oblasťou topografie a ekológie v púšti Chihuahuan Desert. Názov parku je inšpirovaný veľkou zákrutou na najväčšej rieke Rio Grande.

Druhým národným parkom je Guadalupe Mountains.

11. Za spomenutie určite stojí najväčší vodopád Gorman, ktorý tečie cez nádherné travertínové útvary.

12. Ak si chcete pozrieť ďalšie krásne kúsky prírody, odporúčam: Devils River State Natural Area, prírodné jazero Caddo Lake, Westcave Preserve, Hamilton Pool, jaskyňu pod vodou Jacobs Well.

13. Počasie je veľmi rôznorodé. Od sucheho na západe, po vlhké na východe. Najvyššia zaznamenaná teplota je 48,8 stupňov Celzia.

  • Od roku 1950 je Texas miestom s najvyšším výskytom tornád v USA, s ročným priemerom neuveriteľných 139.

14. Národným zvieraťom je pásavec (v angličtine armadillo). Vyskytuje sa tu však veľké množstvo druhov vtákov, netopiere, užovky, medvede, jazvece či jašterice.

15. Je vedúcim producentom ropy, zemného plynu a síry. Východná časť sa vyznačuje produkciou vlny, západná časť chovom dobytka.

16. Hlavné mesto je Austin. Označuje sa za hlavné svetové mesto živej hudby. Svoj názov dostalo po otcovi Texasu, ktorým je politik menom Stephen Austin.

17. Najväčším mestom je Houston, charakterizovaný najmä rôznorodosťou. Vraj sa tu dá dohovoriť viac ako 145 jazykmi.

Na svoje si prídu aj milovníci jedla, pretože reštaurácie ponúkajú skvelé jedlá za veľmi prijateľné ceny.

Houston je známy aj sídlom vesmírneho centra NASA, ktoré ponúka jedinečný zážitok pre všetkých nadšencov vedy a výskumu.

18. Mesto Dallas je známe kovbojmi, texaskými rangermi, umením, kultúrou a vynikajúcou barbecuce.

V Dallase vznikol v roku 1971 stroj na obľúbený kokteil – mrazená Margarita. Zásluha patrí mužovi menom Mariano Martinez.

Vedeli ste, že známa kriminálna dvojica Bonnie & Clyde pochádzala z Dallasu? Ak vás zaujíma viac zaujímavostí o ich živote, pripájam link na môj starší článok: Nerozlučná dvojica Bonnie & Clyde.

19. Ďalšie známe mestá, ktoré sa oplatí navštíviť sú El Paso, San Antonio, Fort Worth.

20. Bol prvým štátom, v ktorom bol v roku 1964 vykonaný trest smrti injekciou. Odsúdenie na trest smrti je dodnes povolené.

21. Štát osamelej hviezdy je charakteristický vysokým výskytom zbraní. Podľa štatistík z roku 2019 vlastnilo zbraň minimálne 34% obyvateľov Texasu. Počet registrovaných zbraní v tom istom roku bol 725 368 kusov, čo je najviac zo všetkých amerických štátov.

22. Texaskí rangeri naozaj existujú. Texas Rangersdivíziou v rámci texaského ministerstva verejnej bezpečnosti. Sú rešpektovanou jednotkou presadzovania práva, ktorá vedie trestné vyšetrovanie závažných trestných činov, nevyriešených trestných činov, sériových trestných činov, verejnej korupcie, streľby s účasťou dôstojníka a bezpečnosti hraníc.

23. Vedeli ste, že v Texase žije veľká komunita Čechov a Slovákov? Prví prisťahovalci prichádzali z nášho územia už v polovici 18. storočia. Usádzali sa najmä v juhovýchodnej časti. Priniesli so sebou vlastné kultúrne zvyky – ľudové tance, jedlo, pivo či akordeón. Práve naši prisťahovalci výrazne ovplyvnili texaskú kultúru. Dokonca sa začala miešať česká hudba s miestnou, a tak vznikol westernový swing.

Výborné česko-slovenské pečivo (v angličtine kolache) a bravčové klobásky (v angličtine klobasniky) sú v Texase dodnes veľmi populárne raňajkové jedlá.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. V ďalšom pokračovaní série si posvietime na Kansas.

Sledovať ma môžete aj na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka
  • LinkedIn: Martina Januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma