Eggnog – milovaný americký vaječný koňak

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Piaty deň z môjho adventného kalendára (celý nájdete na FB stránke Za Veľkou Mlákou alebo na mojom insta tina_januvka) v sebe ukrýva recept na výborný eggnog. Ide vaječný koňak, ktorý je milovaný Američanmi najmä počas vianočného obdobia.

Korene eggnogu siahajú až do stredoveku, kedy bol tvorený z mlieka, korenia a alkoholu sherry (španielsky druh vína z bieleho hrozna, ktoré sa vyrába pridávaním brandy). Kvôli drahým ingredienciám sa popíjal len počas výnimočných príležitostí ako prípitok. Vraj ho popíjala najmä britská aristokracia v zime.

Nápoj sa dostal do amerických kolónií počas 18. storočia, kde sa vyvinul do vaječného koňaku, ktorý je populárny dodnes. Jeho prvá definícia v slovníku v roku 1775 znela: drink, ktorý je tvorený z rozšľahaných vajec s cukrom, mliekom, smotanou a častokrát s alkoholickým likérom.

Keďže mnoho rodín žilo na farme a malo prístup k mlieku či vajciam, jeho výroba nebola finančne náročná. Sherry bolo nahradené lacnejšími a dostupnejšími verziami americkej whiskey a rumu.

Prvý americký prezident George Washington mal dokonca svoju vlastnú verziu nápoja, ktorú rád podával hosťom. Obsahuje až 4 druhy alkoholu: sherry, jamajský rum, brandy a whiskey.

Receptov na eggnog existuje veľmi veľa. Mnoho amerických rodín má svoje vlastné rodinné recepty, ktoré sa tradujú z pokolenia na pokolenie.

Originálny americký eggnog obsahuje vajcia, mlieko, smotanu, alkohol (zväčša americkú whiskey alebo rum) a spája sa s Vianocami, pretože dôležitou ingredienciou je muškátový oriešok a škorica.

Recept na lahodný eggnog

Potrebujeme

6ks vaječných žĺtkov

1/2 šálky kryštálového cukru

1 šálka šľahačkovej smotany

2 šálky mlieka

60ml alebo 1/4 hrnčeka americkej whiskey alebo rumu (my používame Jack Daniel’s)

1/2 čajová lyžica mletého muškátového orieška

1/4 čajová lyžica vanilkového extraktu

škorica a šľahačka na ozdobu

štipka soli

Postup

S metličkovým mixérom si vyšľaháme vaječné žĺtky s cukrom – mala by nám vzniknúť jemná krémová hmota. Do hrnca si vylejeme mlieko, šľahačku, pridáme muškátový oriešok, štipku soli a na miernom ohni za stáleho miešania varíme – pozor nemá nám vrieť, má to byť horúce. Potom po veľkých lyžičkách postupne pridávame horúcu zmes medzi vyšľahané vajíčka a opatrne spolu premiešavame. Keď máme väčšinu mlieka a smotany vo vajíčkach, zmes vrátime späť do hrnca, ktorý znovu dáme na oheň. Miešame a varíme, zmes by nám mala trošku zhustnúť (mala by mať cca 70 stupňov). Dáme preč z ohňa a pridáme vanilkový extrakt a alkohol. Prikryjeme potravinárskou fóliou a necháme úplne vychladnúť. V chladničke by nám mal vydržať cca jeden týždeň (ideálne skladovať v skle – ešte ideálnejšie vypiť hneď :)). Podávame s ľadom, škoricou a šľahačkou.

Tip

Ak chceme popíjať eggnog čo najskôr, môžeme ho chladiť v ľadovom kúpeli.

Ak ho vyskúšate, nezabudnite mi prosím poslať fotky či recenzie. Na zdravie!

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma