Čo ste možno netušili o sviatku Halloween

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vítam Vás pri novom článku, ktorého hlavnou témou je populárny sviatok – Halloween. Okrem zaujímavej histórie si posvietime aj na tradičné halloweenske zvyky ako Apple Bobbing, Trick or Treat, Jack -o‘-lantern, haunted hauses či Candy Corn. Čo myslíte, z akých slov vznikol názov tohto sviatku?

Aj keď Halloween nemá korene v Spojených štátoch, oslavuje sa naozaj vo veľkom. Za hlavný sviatočný deň sa považuje 31. október, no udalosti s ním spojené sa ťahajú pár týždňov. Keďže v tomto období začína pravá jeseň, spolu s Halloweenom ruka v ruke vytvárajú dokonalú atmosféru. Ulice v USA zdobia farebné opadané listy, chryzantémy, tekvice a nápadité halloweenske výzdoby.

K hlavným halloweenskym a jesenným zvykom patrí návšteva tekvicových fariem s nekonečným zástupom obrovských tekvíc, ktoré sa neskôr tradične vyrezávajú. Vyrezávanie tekvíc sa do anglického jazyka prekladá ako pumpkin carving.

Na uliciach vidieť niekoľko dní dospelákov v maskách, ktorí majú namierené na jednu z halloweenskych párty. Regály v obchodoch zdobia špeciálne edície sladkostí, masiek a výzdob. Pečú a pripravujú sa rôzne tematické pochúťky. Tento sviatok si okrem dospelákov užívajú aj deti. V podvečer, 31. októbra si totiž obliekajú masky a s vedierkami v rukách navštevujú susedov s heslom: Trick or Treat (pochúťka alebo hrozba). Za odmenu dostanú sladkosti, drobnosti či ovocie. O Američanoch je známe, že veľmi prežívajú rôzne sviatky a Halloween nie je žiadnou výnimkou.

Hlavné farby tohto sviatku sú oranžová a čierna, ktoré vytvárajú kontrast. Oranžová farba sa spája s teplom, jesenným lístím a tekvicami; naopak čierna farba je symbolom temnoty, noci a chladu.

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že tento sviatok je americká blbosť, všetky zvyky majú svoje staré korene úplne niekde inde.

Z histórie, ako a kedy vznikol Sviatok všetkých svätých a Halloween

História spojená so sviatkom Halloween siaha až ku Keltom, ktorí sa udomácnili naprieč Európou pred viac ako 2 000 rokmi. Práve 31. október bol dňom, kedy spoločne oslavovali koniec obdobia zberu úrody na festivale s názvom Samhain. V tento deň sa tiež oslavoval aj Nový rok. Kelti verili, že práve Nový rok – čas medzi starým a novým rokom je moment, kedy sa duchovia vracajú na zem. Z toho dôvodu obyvatelia keltských dedín zakladali ohne, pomocou ktorých chceli vyhnať duchov naspäť do posmrtného života. Aby ich duchovia nedokázali spoznať, snažili sa zamaskovať.

So spomínanými zvykmi však prišla vlna nesúhlasu vďaka rozšíreniu katolíckeho náboženstva v Európe. Z toho dôvodu v 7. storočí cirkev zvyky pretransformovala na oficiálny cirkevný sviatok, ktorý vyhlásili na 1. november. Na Slovensku ho dnes poznáme pod názvom Sviatok všetkých svätých (All Saints‘ Day). Hlavnou myšlienkou tohto sviatku bolo uctenie si pamiatky všetkých mučeníkov a zosnulých veriacich. Označoval sa ako Hallowmas (hallow znamená holy, v preklade svätý). Večer pred týmto sviatkom, čiže 31. október, sa začal označovať ako All Hallows Eve. Slovo eve je skratkou od slova evening – v preklade večer, je to tak podobne aj s Vianocami – Christmas Eve a Silvestrom – New Years Eve.

  • Od pomenovania All Hallows Eve sa neskôr odvodilo nové slovo Halloween.

Základy Halloweenu teda pramenia u starovekých Keltov. Postupom času sa na tomto území výrazne uchytili a vyvíjali ďalšie a ďalšie zvyky.

Ako prišiel Halloween do Spojených štátov

Halloween „prišiel“ do USA spolu s prisťahovalcami z Írska po roku 1800 (odhaduje sa okolo roku 1840). Íri si okrem samotného sviatku so sebou priniesli viacero zvykov, ako napríklad lovenie jabĺk (apple bobbing). Je to hra, pri ktorej sa do veľkého vedra alebo vane napustí voda a vysypú jablká. Úlohou súťažiacich je najrýchlejšie vyloviť ústami jedno jablko, avšak nesmú si pritom pomáhať rukami.

Apple Bobbing, populárna halloweenska aktivita

Ďalšou populárnu zvyklosťou boli žartíky, pri ktorých mali deti / tínedžeri masky a robili zle susedom napríklad tak, že im vykrádali dvor. Problém však nastal postupom času, pretože tieto žartíky sa stále stupňovali a stupňovali, až kým nevyústili do vandalizmu, ktorý začal byť cca v roku 1930 nebezpečenstvom. Tento problém sa vyriešil vďaka nápadu s heslom Trick or Treat.

Trick or Treat v tom čase znamenalo doslova vydieračskú dohodu. Ak nedostanú ničitelia od majiteľov domov sladkosti, budú ničiť okolie domu. Ak však sladkosti dostanú, nechajú ho na pokoji a budú pokračovať k ďalším domom. A tak začali susedia kupovať sladkosti a „podplácať“ vandalov.

Vznik Trick or Treat bol podporený aj chudobnejšími deťmi, ktoré chodievali od susedov pýtať jedlo v maskách, za ktoré im potom sľúbili modlitbu.

Trick or Treat dnes

Trick or Treat ostal zvykom, z ktorého sa tešia najmä deti. Pred večerom sa obliekajú do pripravených kostýmov (vôbec nemusia byť strašidelné) a chodia s vedierkami k susedom od domu k domu so slovami: „Trick or Treat“. Dobrí susedia dajú deťom do vedierok sladkosti, pre zlých si príde duch Halloweenu a ….

Signálov, že v danom dome majú sladkosti existuje niekoľko, napríklad: zasvietené svetlo pred vchodovými dverami či prítomná halloweenska výzdoba. Niektorí majú dokonca vo zvyku nechávať misku plnú sladkostí už rovno pri vchodových dverách.

Halloween – zvyky a tradície

Vyrezávanie tekvíc, Jack-o‘-lantern

Aj vyrezávanie tekvíc majú na rováši Íri. S týmto zvykom sa viaže veľmi stará legenda, podľa ktorej muž menom Stingy Jack pozval diabla na drink. Jack však nechcel za drink zaplatiť a tak diabla presvedčil, aby sa premenil na mincu. Diabol poslúchol a premenil sa. Krátko na to si však Jack svoj pôvodný plán rozmyslel a mincu hodil do vrecka. Nasledovali vydieračky, no nakoniec uzavreli dohodu. 

Mier však netrval dlho pretože prefíkaný Jack diabla zase oklamal. Povedal mu, aby sa vyšplhal na strom. Kým bol diabol na strome, Jack vyryl do kmeňa stromu kríž, aby diabol nemohol zísť dole. Znovu ho vydieral, no tentokrát sa diabol už veľmi nazlostil a Jack krátko na to zomrel

Podľa legendy si Jack nezaslúžil ísť ani do neba, ani do pekla, a tak ho diabol poslal do temnej noci. Duch Jacka blúdil po tme len s lampášom a malým uhlíkom, ktorý mu svietil na cestu. Odvtedy sa však stále túla po zemi. Jackovi preto prischla prezývka Jack-o‘-lantern (lantern, v preklade lampáš).

Postupne si obyvatelia Írska a Škótska začali vyrábať svoje vlastné podoby Jacka. Do zeleniny (najmä repy), vyrezávali rôzne strašidelné tváre, ktoré umiestňovali do okien alebo pred domy, aby vystrašili nie len Jacka ale aj ostatných zlých duchov. Íri po príchode do Ameriky zistili, že ideálnou voľbou na vyrezávanie je práve tekvica.

A tak sa vyrezávanie tekvíc stalo veľkou súčasťou americkej kultúry.

Ozdobovanie domov

Čo by to bol za Halloween, ak by ulice nemali strašidelný nádych? Majitelia domov si ich veľmi radi skrášľujú, či už tekvicami, kostrami, smrtkami, pavučinami – predstavivosti sa medze nekladú. Pripájam fotky, ktoré som nafotila v našom okolí tento a predošlý rok.

Návšteva strašidelných domov a atrakcií

Ani obľúbená tradícia spojená s návštevou strašidelných domov nepochádza spoza veľkej mláky. Strašenie v starých opustených domoch sa spopulárnilo v 19. storočí v Londýne.

Kto má rád trošku adrenalínu, za veľkou mlákou si počas Halloweenu príde na svoje. Mnoho miest (napr. opustené fabriky, domy, väznice) sa totiž mení na tzv. strašidelné domy (haunted houses), v ktorých na návštevníkov striehnu rôzne príšery a nemilé prekvapenia.

  • Vo Philadelphii máme vychýrenú atrakciu, ktorou je nočná návšteva miestneho, už nefungujúceho väzenia, známa pod názvom Teror za stenami (Terror Behind the Walls). Dokonca je označovaná ako jedna z najlepších halloweenskych atrakcii v Spojených štátoch. Návštevníkov čaká dramatické osvetlenie; počúvanie skutočných hlasov mužov a žien, ktorí tam boli uväznení; strašenie viac ako 200 príšerami; prepadnutia a podobne. Dali by ste sa nahovoriť na návštevu?
  • Vedeli ste, že Američania milujú zábavné parky a horské dráhy? Mnoho týchto parkov ponúka v tomto období špeciálne nočné vstupenky, vďaka ktorým si návštevníci môžu vychutnať jazdy v noci spolu s ďalšími strašidelnými prekvapeniami.

Návšteva fariem a jesenných festivalov

Farmy s tekvicami a jesenným nádychom sú mojim jednoznačným favoritom. Konajú sa takmer celý október a okrem tradičného predaja tekvíc ponúkajú aj rôzne sezónne atrakcie, napríklad tekvicové mestečká.

Neďaleko Philadelphie máme krásnu veľkú farmu Linvilla Orchards, na ktorej sa konajú sezónne samozbery a festivaly. Tekvicový festival sme nevynechali ani tento rok. Okrem tekvíc sme si odniesli vynikajúce jablká, ochutnali sme výborný jablkový cider, šišky s tekvicovým korením či tzv. funnel cake s jablkami a karamelom. Keď budete počas októbra za veľkou mlákou, odporúčam vám navštíviť takýto festival všetkými desiatimi.

Pozeranie strašidelných filmov a klasických rozprávok

Halloweenska atmosféra si doslova vyžaduje pozeranie tematických filmov. K americkým klasikám patria určite filmy: Scream, Hocus Pocus, A Nightmare on Elm Street, Friday the 13th, Halloween, Halloweentown, Child’s Play.

Ak však nemáte radi tento druh filmov, odporúčam vám jemnejšie verzie, najmä klasickú rozprávku The Nightmare Before Christmas alebo It’s the Great Pumpkin, Charlie Brown. Samozrejme nesmú chýbať ani Addamsovci.

Sladkosti, v popredí cukríková kukurica

Za najtypickejšiu sladkosť môžeme označiť cukríkovú kukuricu, ktorej sa v angličtine hovorí candy corn. Ide o gumené cukríky v tvare jadierok kukurice, ktoré majú trojfarebnú kombináciu – žltá, oranžová a biela. Chuťovo pripomínajú marshmallow, vanilku a maslový karamel.

  • Tieto cukríky vznikli v USA okolo roku 1880 a pôvodne sa volali: krmivo pre sliepky (chicken feed), súčasťou Halloweenu sa stali okolo roku 1950.

Záver

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Verím, že ste sa o Halloweene dozvedeli pár nových zaujímavostí. Teším sa na vás opäť pri ďalšom článku.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma