Milí čitatelia, vitajte pri článku, v ktorom sa dozviete, aké sú možnosti vycestovania do USA za účelom práce. Prejdeme si všetky tipy víz, ktoré s prácou súvisia a zároveň odpoviem na všetky otázky, ktoré mi prišli.
Hneď na úvod musím pripomenúť dve veľmi dôležité skutočnosti. Prvá je, že do Spojených štátov amerických nie je možné vycestovať na slepo a nájsť si tu prácu legálnou cestou.
Druhá dôležitá skutočnosť je, že pracovné víza a vybavovačky s tým spojené sú veľmi komplikované. Za veľkou mlákou žijem štvrtý rok, no moje víza mi neumožňujú vykonávať žiadnu prácu.
Avšak aj napriek všetkým neduhom stále existujú cesty, ako sa pracovné víza dajú získať.
Chcem ísť pracovať do USA, čo mám robiť?
Odpovedí existuje viacero:
1. vyhrať zelenú kartu v lotérii;
2. vybaviť si prácu na diaľku, získať papiere;
3. vyštudovať na americkej univerzite;
4. investovať minimálne $100 000;
5. pracovať pre zamestnávateľa, ktorý má pobočku v USA;
6. mať mimoriadny talent a schopnosti;
7. vydať/oženiť sa za amerického občana.
1. Ako vyhrať zelenú kartu v lotérii
Najideálnejšia možnosť, ako sa dostať do USA s povolením pracovať v akejkoľvek oblasti bez obmedzení, je vyhrať zelenú kartu v lotérii. To, aké sú šance, že vyžrebujú práve Vás, závisí od krajiny, z ktorej pochádzate. Pre obyvateľov Slovenska je šanca výhry cca 1:100 (šance sa každoročne menia podľa počtu prihlásených).
Lotéria sa žrebuje každý rok v mesiaci máj. Do žrebovania sa môže prihlásiť takmer každý (výnimkou sú obyvatelia krajín ako napr. India, Čína). Prihlasovanie je bezplatné a prebieha koncom každého kalendárneho roka (október – november).
Pozor, ak predsa len budete mať šťastie a vyžrebujú Vás, musíte splniť ďalšie podmienky, napríklad prísť za veľkú mláku do určitého času a bývať tu istú dobu atď.
Pripájam link pre tých, ktorí chcú skúsiť šťastie (ako som spomenula, registrovať sa je možné od októbra do novembra): Lotéria, zelená karta v USA.
2. Vybaviť si prácu na diaľku, vyriešiť víza
Sezónna práca
Začneme najmenej komplikovanou možnosťou – sezónna práca. Ide o pracovné víza typu J, ktoré sa vydávajú len na isté obdobie, v závislosti od druhu práce (zväčša 12 – 18 mesiacov / študentské brigády na kratšie obdobie). Do tejto kategórie patria napríklad zamestnania: opatrovateľ, stážista, tréner, učiteľ a letné študentské brigády (napr. plavčíci, čašníci). Avšak aj pri tomto type víz platí, že nato aby sa Vám ich podarilo získať, potrebujete mať vopred vybavenú prácu v USA.
- Najjednoduchšou možnosťou ako si nájsť sezónnu prácu je osloviť agentúru.
Okrem týchto možností existujú pracovné víza pre špecifické povolania, ako napríklad piloti, letušky a posádky lietadiel (víza typu D); pracovníkov v mediálnej oblasti (víza typu I); diplomati a vládni pracovníci (víza typu G); náboženskí pracovníci (víza typu R).
Dlhodobá práca
Ak by ste však chceli vycestovať do USA, ostať tu žiť a pracovať, je to o čosi komplikovanejšie. V takomto prípade sú ideálne víza typu H1-B, ktoré má aj môj manžel. Ide o pracovné víza s vyššou kvalifikáciou, to znamená, že uchádzač o víza musí mať ukončené štúdium na univerzite, minimálne bakalársky stupeň, a musí si nájsť prácu výhradne vo vyštudovanom odbore. Tieto víza sa odporúčajú najmä pre zamerania: IT, financie, medicína, architektúra, matematika, veda.
V praxi to funguje tak, že uchádzač o prácu kontaktuje potenciálneho zamestnávateľa. Ak sa zamestnávateľovi páči potenciálny zamestnanec a má o neho záujem, musí vypísať všetky papiere (napríklad dôvod, prečo je daný zamestnanec lepší pre pracovnú pozíciu ako ktorýkoľvek Američan), zaplatiť poplatok (ceny sa pohybujú od $500 do $4 000) a prihlásiť uchádzača do lotérie o víza, ktorá prebieha každý rok. Ak uchádzač vyhrá lotériu, získa pracovné víza. Pozor, víza sa viažu len na konkrétnu pozíciu u konkrétneho zamestnávateľa.
- Šanca na výhru v lotérii a získanie víz H1-B, je cca 1:2. Môjmu manželovi sa podarilo vyhrať túto lotériu na tretí pokus. Ja mám manželské víza H4, ktoré mi zaručujú pobyt v USA, avšak bez možnosti zamestnať sa.
- Po odpracovaní určitej doby (na vízach H1-B) môže zamestnávateľ požiadať o zelenú kartu pre svojho zamestnanca a jeho blízku rodinu. Je to však proces, pri ktorom sa musí okrem iného dokazovať dostatočná kvalifikácia a schopnosti.
3. Vyštudovať na americkej univerzite
Štúdium na americkej univerzite je spoplatnené. Ceny za jeden semester sa pohybujú v tisíckach dolárov. Existujú však viaceré druhy štipendií, napríklad športové, prospechové a niektoré univerzity majú dokonca aj sociálne. Tieto skutočnosti spomínam v staršom článku, ktorý si môžete prečítať kliknutím sem: Je štúdium na americkej univerzite luxus?
Zahraniční študenti v USA dostávajú víza typu F1. Avšak tieto víza znamenajú povolenie na štúdium, nie na prácu. To, či a akú prácu môžu študenti s vízami F1 vykonávať, sa dočítate v tomto článku nižšie, pri otázkach a odpovediach.
- Študentom/absolventom univerzity v USA končia víza 60 dní po ukončení štúdia.
Po skončení prvého roka štúdia na univerzite dostáva každý študent automaticky možnosť požiadať o povolenie OPT (Optional Practical Training) – prácu vo vyštudovanom odbore na jeden rok. Toto povolenie vydáva USCIS (United States Citizenship and Immigration Services). Študent má právo využiť možnosť OPT po prvom roku štúdia alebo hneď po absolvovaní univerzity.
Niektoré vyštudované odbory STEM (science, technology, engineering, mathematics – veda, technika, inžinierstvo, matematika) však ponúkajú možnosť predĺženia povolenia OPT o ďalšie dva roky – to bol prípad aj môjho manžela. Ak chce absolvent univerzity pokračovať v práci aj nad rámec povolenia, musí si nájsť zamestnávateľa, ktorý je ochotný podstúpiť proces ako spomínam vyššie – potrebuje totiž víza typu H1-B.
4. Investovať
Ak zvažujete podnikanie za veľkou mlákou, Vaša investícia by sa mala pohybovať v okolí sumy $100 000. Výšku investície nestanovuje žiaden zákon, avšak ak je suma nižšia, môže to znamenať komplikácie alebo úplne zamietnutie žiadosti. Nato, aby ste dostali investičné víza (typ E), potrebujete mať investičný plán (neschvaľuje sa automaticky každý), taktiež sa vyžaduje doklad o tom, že disponujete potrebnými financiami. Okrem spomínaných podmienok sa napríklad overujú aj schopnosti a znalosti, ktoré sú nevyhnutné pre úspešné podnikanie.
- Kvôli komplikovaným papierovačkám sa žiadateľom odporúča spolupracovať s kompetentnými právnymi poradcami.
5. Pracovať pre zamestnávateľa, ktorý má pobočku v USA
Prácu v USA Vám môže zabezpečiť aj zamestnávateľ, ktorý má za veľkou mlákou pobočku, dcérsku/materskú spoločnosť. Pre takéto prípady existujú víza typu B. Podmienkou je, že musí ísť buď o vedúcich vysokopostavených pracovníkov/manažérov alebo o pracovníkov so špeciálnymi znalosťami, ktorí majú v danej firme (mimo Spojených štátov) za posledné tri roky odpracovaný minimálne jeden rok.
6. Mať mimoriadny talent a schopnosti
Víza typu O sú určené pre všetkých, ktorí majú mimoriadny talent v oblasti umenia, vedy, vzdelávania, podnikania, športe, médií a vďaka svojim úspechom sú známi minimálne v domovskej krajine. Na získanie tohto typu víz potrebujete doložiť čo najviac diplomov, dosiahnutých úspechov v danej oblasti. Každá žiadosť sa posudzuje individuálne, takže presný zoznam potrebných dosiahnutých úspechov neexistuje.
7. Vydať sa / oženiť sa s osobou s americkým občianstvom
Láska hory prenáša a tá americká ešte k tomu zabezpečí aj zelenú kartu. V dobách minulých bola táto možnosť veľmi populárna, pretože išlo o pomerne jednoduchú záležitosť. Stačilo totiž doložiť len sobášny list a úrady napríklad neriešili, či sa novomanželia poznajú aj v skutočnosti. Postupom času však začalo byť sobášov príliš veľa, čo viedlo k sprísneniu podmienok. Novomanželov čaká pri žiadosti o zelenú kartu pohovor, na ktorom musia dokázať, že nejde o svadbu z vízovej vypočítavosti. Keď si kladiete otázku, že ako sa niečo také dokazuje, vraj sa musia ukazovať spoločné konverzácie, fotky; dokonca môže prísť kontrola, ktorá overuje, či manželia žijú v spoločnej domácnosti atď.
Odpovede na Vaše otázky
- Môžem pracovať v USA počas štúdia na vysokej škole?
Áno, aj nie. Študenti na študentských vízach môžu legálne pracovať len 20 hodín týždenne a len v rámci školy – napríklad pomáhať na študijnom oddelení, v knižnici a podobne.
Študent, ktorý je na študentských vízach môže mať vo svojom odbore platenú prax/stáž (označuje sa skratkou CPT – Curricural Practical Training) spojenú s nejakým konkrétnym predmetom, na to však potrebuje povolenie od oddelenia pre medzinárodných študentov, ktoré by mala mať každá škola.
Okrem toho môže študent po prvom roku štúdia požiadať o povolenie OPT, ktoré spomínam vyššie, v sekcii: Vyštudovať na americkej univerzite.
2. Môžem prísť do USA na slepo, nájsť si prácu a zarobiť minimálne tak ako na Slovensku?
Do USA za účelom práce nie je možné prísť legálnou cestou. Mnoho Slovákov tu však prišlo napríklad skôr, kedy boli vízové obmedzenia menšie alebo cez turistické povolenia a ostali tu pracovať na čierno, no nemôžu prekročiť hranice USA, pretože by sa sem už NIKDY nemohli vrátiť – ani ako turisti.
3. Musím mať získané občianstvo, keď chcem pracovať v USA?
Nie. Stačí mať víza, ktoré spomínam vyššie. Avšak každé víza sú len na určitú dobu. Bo odpracovaní určitej doby v USA, je možné požiadať o zelenú kartu a neskôr, po splnení určitých podmienok je možné získať americké občianstvo.
4. Koľko stoja víza?
Cena za žiadosť o víza závisí od konkrétneho druhu, no v priemere to vychádza $150/123€.
5. Ako prebieha pohovor na americkej ambasáde?
Pohovory + cestovanie do Ameriky pre turistov spomínam v staršom článku, ktorý nájdete na tomto linku: Turisti, víza a pohovor na ambasáde.
6. Ako funguje podpora v nezamestnanosti v USA? Aká je podpora pri strate zamestnania?
Ak ste v USA na pracovných vízach a náhodou prídete o prácu, máte k dispozícii len určitý čas na nájdenie si nového zamestnania. Ak sa Vám podarí nájsť novú prácu, bude potrebné meniť víza (keďže pracovné víza sa vzťahujú na konkrétneho zamestnávateľa). Ak sa Vám nepodarí nájsť si novú prácu do pár týždňov, musíte odísť z USA.
Čo sa týka podpory v nezamestnanosti Američanov, jej výška a doba vyplácania závisí od konkrétneho štátu. Vo väčšine štátov sa môžu nezamestnanecké dávky vyplácať maximálne 26 týždňov. Podľa štatistík z roku 2020 bola priemerná výška dávky v nezamestnanosti $378 / 321€ na týždeň.
Záver
Milí čitatelia, ďakujem Vám za prečítanie tohto článku. S americkými vízami je to komplikované, avšak získať ich nie je nemožné. Snažila som sa v článku pokryť všetky Vaše otázky, no ak sa vyskytnú ďalšie, určite napíšem pokračovanie, v ktorom na všetky zodpoviem. Taktiež ak sa Vaše skúsenosti s vízami líšia od tých, ktoré spomínam, dajte mi prosím vedieť.
Sledovať ma môžete aj na mojich sociálnych sieťach:
- Facebook: Za Veľkou Mlákou
- Instagram: tina_januvka
- LinkedIn: Martina Januvka
Tina