Disney World Orlando – rady, tipy a všetko, čo potrebujete vedieť

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri novom článku, ktorý je venovaný nášmu rozprávkového výletu z posledného januárového víkendu. Ako už na základe sociálnych sietí mnohí viete, navštívili sme Floridu, konkrétne mesto Orlando, v ktorom sa nachádza známy Disney World a tiež aj Universal Studios.

Prvotný nápad na tento výlet vzišiel cca dva týždne dozadu, keď mi napadlo, že by bolo super ísť na víkendové dobrodružstvo do tepla. Nanešťastie teplo nebolo ani z ďaleka, no aj napriek tomu to bol nezabudnuteľný zážitok.

Týždeň pred výletom som hľadala rôzne odporúčania, keďže zábavné parky sú obrovské a naším cieľom bolo stihnúť za krátky čas čo najviac. Strávila som nad tým doslova hodiny, no stálo to zato. Keďže tipov a odporúčaní existuje veľmi veľa, rozhodla som sa, že každý park si zaslúži samostatný článok.

Walt Disney World

Prvý deň patril návšteve Walt Disney World. Keďže park je rozdelený na 4 veľké časti, chvíľu nám trvalo zorientovať sa, aké lístky sú tie správne, čo vlastne chceme vidieť, a podobne.

Hlavné časti parku sú:

 • Magic Kingdom – najrozprávkovejšia časť, v ktorej je tiež známy hrad
 • EPCOT House – rozdelený na rôzne krajiny – Kanada, Nemecko, Franzúsko, Monako,.. ktoré ponúkajú miestne jedlá, galérie atď.
 • Disney’s Hollywood Studios – časť Star Wars, najväčšie horské dráhy
 • Disney’s Animal Kingdom – časť Avatar, safari, dinosaury
 • + 2 vodné parky

Pre lepšiu predstavu pripájam mini mapu

Dôležitým faktom je, že klasický lístok nestačí na návštevu všetkých častí parku. Je potrebné zakúpiť lístky, ktoré umožňujú presuny po jednotlivých častiach. V čase našej návštevy a písania tohto článku sú ceny nasledovné: klasický obyčajný lístok na jeden deň do jednej časti parku je $109, ak však chcete navštíviť aj inú časť, tzv. Park Hopper Option, lístok na jeden deň pre jednu osobu stojí približne $200. Spolu s daňami nás lístky pre dve osoby na jeden deň s presunom do rôznych častí a s Disney Genie+, vyšli $455,82.

 • V čase našej návštevy a v čase písania tohto článku platí pravidlo, že ak máte zakúpený lístok, ktorý vám umožňuje prejsť do iného parku, môžete tak urobiť až po 14:00 hodine + do prvého vami vybraného parku potrebujete urobiť rezerváciu.
 • Medzi jednotlivými časťami parkov premáva kyvadlová doprava, ktorá je v cene lístka. Do niektorých častí jazdia autobusy, do iných vlak, lode či lanovka.

Čo je Disney Genie+

Walt Disney World nemá v ponuke tzv. express line – lístky, za ktoré si môžete priplatiť, aby ste na rôzne atrakcie stáli v kratšom rade. Avšak, prednedávnom zaviedli tzv. Disney Genie+, ktorý si viete dokúpiť k lístku za cca $15 na osobu. Tento nový systém je taaaaak veľmi komplikovaný, ale v skratke: cez oficiálnu aplikáciu Disney World si vďaka Disney Genie+ môžete rezervovať časové okná na rôzne jazdy, vďaka čomu nemusíte stáť v klasickom rade, ale vo vyhradenej pasáži. V praxi to funguje tak, že ak o 9:00 prídem do parku, pozriem na appku a vidím, že o 10:00 mám cez Disney Genie+ možnosť ísť na atrakciu, rezervujem si ju. Avšak, kým systém nezaznamená, že som na rezervovanej jazde už bola, nepustí ma rezervovať ďalšie atrakcie, čiže od 09:00 do 10:00 mám prázdne okno. Navyše, ak si dajme tomu ráno po 9:00 rezervujem okno až na nejakú jazdu večer, ďalšie jazdy si môžem rezervovať až dve hodiny po schválení rezervácie, takže 9:00 + 2:00 = 11:00. Po rezerváciách na niektoré jazdy je tak veľký dopyt, takže sa zapĺňajú veľmi rýchlo a väčšinou ostanú časy len na večer, alebo neostane žiadna možnosť.

Dôležité rady

 1. Tento výlet vám odporúčam plánovať aspoň dva mesiace vopred. Rezervačné okná na najlepšie tematické reštaurácie a bary, sa totiž otvárajú 60 dní pred vašou návštevou. Bez rezervácie vás na tieto miesta nepustia. Keďže sme sa pre tento výlet rozhodli len pár dní vopred, na telefóne som strávila celé dva týždne a skúšala, či sa pre nás neuvoľní aspoň jedno voľné okno, keďže tie najlepšie možnosti boli plné. Toto sú najobľúbenejšie reštaurácie a bary v parku:
 • Cinderella’s Royal Table, ktorá sa nachádza priamo v známom zámku v časti Magic Kingdom (cena je pevne daná za trojchodové menu: cca $75 na dospelú osobu, $45 na dieťa).
 • Be our Guest, v téme rozprávky Kráska a zviera, nájdeme taktiež v Magic Kingdom (cena cca $62 na dospelú osobu, $37 na dieťa) – do tejto reštaurácie sa nám nakoniec podarilo dostať, trojchodové menu bolo veľmi chutné.
 • Oga’s Cantina, skvelý bar v téme Star Wars. Nachádza sa v časti Disney’s Hollywood Studios a malým zázrakom sa taktiež na poslednú chvíľu uvoľnilo rezervačné okno. Návšteva tohto baru so skvelými drinkami majú svoje čaro (ceny za drink sa pohybujú od nealko za $7, až po alko za $19).
 • ‚Ohana – populárna polynézska reštaurácia, ktorá sa nachádza neďaleko časti Magic Kingdom (ceny sa pohybujú od $15 do $60 na osobu).

2. Mnohé prevádzky, ktoré ponúkajú snacky a občerstvenie, majú k dispozícii on-line objednávkový systém, vďaka ktorému predbehnete všetky rady. Mnoho návštevníkov totiž o tejto možnosti nevie. Funguje to tak, že cez aplikáciu Disney World si v menu vyberiete položku: Order Food, vyberiete prevádzku, objednáte, zaplatíte a následne vám príde upozornenie, že jedlo máte pripravené.

3. Jedlo, ktoré sa oplatí vyskúšať:

 • Casey’s Corner (časť Magic Kingdom) – výborné hot dogy a ešte lepšia špecialitka corn dog nuggets (cena spolu s hranolkami je $10,96).
 • Main Street Confectionery (časť Magic Kingdom) – cukráreň, ktorá má veľa sladkostí, tematických koláčikov a dokonca aj popcorn, ktorý si viete namiešať podľa vlastnej preferencie (ceny za koláčik začínajú na sume $4,99).
 • Ronto Roasters (časť Disney’s Hollywood Studios) – podľa viacerých youtuberov je práve wrap z tejto prevádzky najlepším jedlom v časti Hollywood Studios. V ponuke majú tiež raňajkovú či vegetariánsku verziu, všetky sú super (cena za kus je $12,99).
 • Kat Saka’s Kettle (časť Disney’s Hollywood Studios) – odporúčame vyskúšať outpost popcorn mix – dokonalá kombinácia sladkej a pikantnej chuti. Bola som prekvapená, ako veľmi nám chutilo (cena za balíček popcornu je $6,49).
 • Pretzel Palooza (časť Disney’s Hollywood Studios) – výborný klasický praclík v tvare Mickey Mouse, odporúčame vyskúšať aj verziu Cheddar-Jalapeno (cena za praclík je $7,25).
 • Milk Stand (časť Disney’s Hollywood Studios) – zelené či modré ochutené mlieko v téme Star Wars? Na tomto mieste žiadny problém (cena za pohár mlieka je $8,49).
 • V časti Disney’s Hollywood Studios akýkoľvek stánok so známymi nápojmi (ako Coca-Cola či Sprite) v tematických Star Wars obaloch (cena za malú fľašu je $6).

4. Majte v zálohe plán B a C, pretože v týchto veľkých parkoch sa stáva, že niektoré jazdy na chvíľu (alebo aj na celý deň) zatvoria, čo vám urobí poriadny škrt. Nám sa to stalo aj v Disney aj v Universal na druhý deň. Dôležité je, aby ste si deň a celkový dojem nenechali pokaziť vďaka tomu, že nie všetko vyjde podľa plánov.

5. Ak si nie ste istí, či je konkrétna jazda pre vás, odporúčam vopred pozrieť YouTube, kde veľmi ľahko nájdete, ako atrakcie vyzerajú a čo môžete očakávať.

6. Používajte mobilnú aplikáciu. Systém je nastavený tak, že bez mobilnej aplikácie bude pre vás všetko oveľa zložitejšie. Cez aplikáciu Disney World vidíte mapy, čakacie doby na atrakcie, toalety, reštaurácie atď. atď. Navyše, ak si zakúpite Disney Genie+, mobil je pre vás nevyhnutnou záležitosťou, takže odporúčam tiež externú nabíjačku.

7. Ak by ste si radi pozreli, prečítali ďalšie odporúčania, posúvam tip na skvelý YouTube kanál, ktorý nám veľmi pomohol. Nájdete ho pod názvom: AllEars.net – priamo z parku natáčajú viacerí nadšenci, no ja hlasujem najmä za skvelú Molly (jej videá spoznáte ľahko, je jediná blondínka).

8. Pre milovníkov šperkov značky Pandora majú v parku exkluzívne kolekcie, takže odporúčam navštíviť niektorú z prevádzok.

Disney World je tak obrovský komplex, že okrem zábavy a reštaurácii, majú k dispozícii hotely. Ak bývate v rezorte, automaticky to znamená, že máte pár výhod, ako napríklad o čosi lacnejšie lístky, skorší vstup do parku a v neposlednom rade sa vám otvárajú rezervačné okná pre Disney Genie+ o 7:00 ráno (dve hodiny skôr v porovnaní s ostatnými návštevníkmi). Pripájam zoznam hotelov, ktoré si môžete pozrieť na tomto odkaze: Kde je možné bývať v komplexe Walt Disney. Keďže tieto balíčky sa oplatia najmä pre tých, ktorí prišli na viac dní, my sme ich aj vzhľadom k tomu nevyužili.

Jazdy, ktoré sme vyskúšali a stoja zato

Disney’s Hollywood Studios

ak máte radi Star Wars alebo rýchle jazdy, určite vám odporúčam návštevu tejto časti parku. Vyskúšali sme:

 • Star Wars: Rise of Resistance – bez pochýb najobľúbenejšia jazda v parku, na ktorú sa priemerne čaká 150 minút. Ak ju však určite chcete stihnúť a čakať čo najmenej, odporúčam vám postaviť sa do radu hneď po otvorení parku. Napríklad tento článok píšem ráno 9:23, park sa otvoril pred 23 minútami a aktuálna čakacia doba na jazdu je 105 minút a bude to ísť len hore.
 • The Twilight Zone Tower of Terror – predstavte si, že vás výťahom vyvezú na vyššie poschodie a výťah následne po tme spúšťajú voľným pádom. Presne o tom je táto atrakcia. Aj keď mi z nej nebolo najpríjemnejšie, bol to jedinečný zážitok.
 • Rock ‚n‘ Roller Coaster Starring Aerosmith – ak nemáte v obľube horské dráhy, tejto atrakcii sa určite vyhnite. Ja som sa síce nechala nahovoriť a bolo to hrozné. Ak ste však podobný nadšenec rýchlosti a šialenstva ako môj manžel, budete z tejto jazdy nadšený.

Keďže kvôli technickej chybe bola jazda Star Wars: Rise of Resistance zatvorená v ranných hodinách, neskôr sme v rade strávili dosť času a nestihli sme ostatné jazdy. Okrem jázd sme však stihli navštíviť miestne tematické obchodíky, dať si občerstvenie či navštíviť bar, ktorý spomínam v odporúčaniach.

Ak by sme mali čas navyše, a nepresúvali sa do inej časti parku, išli by sme ešte na tieto dve atrakcie:

Slinky Dog Dash – horská dráha, ktorá je v noci krásne vysvietená a vraj je to o to lepší zážitok

Millennium Falcon: Smugglers Run – zážitkový stimulátor v téme Star Wars

Magic Kingdom

pre deti a dospelákov milujúcich rozprávky snáď neexistuje nič lepšie ako Magic Kingdom. Stihli sme tieto skvelé atrakcie:

 • Under the Sea – Journey of The Little Mermaid – krásna zážitková atrakcia plná farieb a piesní
 • Haunted Mansion – veľmi zaujímavá jazda plná duchov a animácie, ktorá prekvapí aj dospelákov
 • Pirates of Caribbean – plavba na loďke po vode pomedzi pirátov a lode
 • The Many Adventures of Winnie the Pooh – jazda je presne taká ako táto rozprávka – milá, farebná
 • Prince Charming Regal Carrousel – typický americký kolotoč, ktorý sa krúti dookola a každý sedí na koňovi, ktorého si vyberie. Mne sa touto jazdou splnil detský sen :).
 • Peter Pan’s Flight – podobne ako ostatné rozprávkové jazdy, aj táto je plná farieb. Od ostatných sa líši tým, že je urobená tak, že nejdete po zemi ale kabínky sú upevnené na strope, takže doslova letíte ako v rozprávke.
 • O 20:00 začínala krásna svetelno-ohňostrojová show, ktorú dobre vidno len z prednej časti hradu. Odporúčam vám, aby ste prišli namiesto aspoň 20 minút skôr a mohli si vybrať, kde chcete stáť. Podľa štatistík túto show pozerá zakaždým okolo 10-tisíc ľudí. Bol to jeden z najlepších zážitkov celého nášho výletu.

Jazdy, ktoré sme nestihli:

V tejto časti parku nám nevyšla len jedna jazda, a to Seven Dwarf Mine Train (Snehulienka a sedem trpaslíkov), z dôvodu, že na Disney Genie+ bola beznádejne rezervovaná na celý deň a čakacia doba sa pohybovala nad 100 minút.

Moje hodnotenie

Návštevu Disney World v Orlande hodnotím veľmi pozitívne. Keďže sme chceli vyskúšať čo najviac, odrazilo sa to aj na konečnom účte. Napriek pomerne vysokým cenám sme si tento deň veľmi užili a park odporúčam všetkým, ktorí majú v obľube filmy a rozprávky z Disney dielne.

Sledovať ma môžete na mojich sociálnych sieťach:

 • Facebook: Za Veľkou Mlákou
 • Instagram: tina_januvka

Tina

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma