Arizona – 18 zaujímavých faktov

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Milí čitatelia, vitajte pri štvrtom pokračovaní utorkovej série o amerických štátoch. Po Californii, Aljaške, Colorade si dnes posvietime na Arizonu, ktorá sa veľmi pravdepodobne mnohým spája s teplom a púšťou. Avšak vedeli ste, že až 27% arizonského územia pokrývajú lesy?

Ak by ste si radi prečítali aj tri predchádzajúce články, nájdete ich na tomto linku: Zaujímavosti o Colorade + linky na predchádzajúce časti.

Arizona, štát v ktorom svieti najviac slnka v rámci celej USA. Ideálna pre milovníkov tepla a krásnych prírodných úkazov. Charakterizuje ju totiž napríklad Grand Canyon, kaktusy, púštne podnebie, teplá a suchá klíma.

Nachádza sa v juhozápadnej časti USA. Susedí s piatimi štátmi: Nevada, New Mexico, Utah, California, Colorado + Mexico. Má 15 krajov.

18 zaujímavých faktov o štáte Arizona

1. K únii sa pripojila 14. februára 1912 ako 48. štát. Tak ako California a Colorado, aj Arizona patrila určitý čas Mexiku.

2. Oficiálnu štátnu vlajku navrhol v roku 1912 Charles Harris, ktorý v tom čase pracoval pre národnú gardu.

Trinásť žltých a červených pásikov v hornej polovici vlajky symbolizujú trinásť pôvodných amerických kolónií, a tiež východ / západ Slnka.

Zlatá hviezda uprostred symbolizuje meď, ktorej sa v Arizone vyrobí viac ako v ktoromkoľvek inom americkom štáte. Z toho dôvodu sa jej zvykne hovoriť medený štát.

Spodná, modrá polovica predstavuje najdlhšiu rieku, Colorado River.

3. Rozlohou je šiesty najväčší štát v USA, no iba okolo 17% územia je v súkromnom vlastníctve. Zvyšok tvoria lesy, parky, chránené oblasti či rezervácie.

4. Podľa štatistík z roku 2019 mala Arizona približne 7, 279 miliónov obyvateľov, čím obsadzuje štrnáste miesto v americkom rebríčku.

5. Oficiálna prezývka, The Grand Canyon State snáď nepotrebuje ani vysvetlenie. Národný park Grand Canyon patrí k najstarším a zároveň najnavštevovanejším parkom v USA. Bol založený v roku 1919, no podľa viacerých odhadov vznikol už pred viac ako 6 000 rokmi. Jeho rozmery sú: dĺžka 446 kilometrov, šírka 29 kilometrov, hĺbka 1 857 metrov.

6. Okrem spomínaného Grand Canyon, nájdeme v Arizone ďalšie dva národné parky: Saguaro a Petrified Forest.

Národný park Saguaro leží v severovýchodnej časti a vyznačuje sa výskytom až 25 druhov kaktusov. Podľa jedného z nich dostal dokonca svoj názov. Nielenže kaktus Saguaro je najväčší druh v celej USA, jeho rozkvitnutá verzia (Saguaro Cactus Blossom) je národným kvetom štátu Arizona. Sú výnimočné a prísne chránené, pretože sa vyskytujú len na veľmi malom území.

7. Národný park Petrified Forest charakterizujú rozsiahle scenérie pripomínajúce Mesiac a náleziska skameneného dreva, ktoré sa za posledných 225 miliónov rokov premenilo doslova na kameň. Práve tomuto úkazu vďačí park za svoj oficiálny názov.

8. Arizona má iba dve hlavné prírodné jazerá, ktoré sú vďaka podnebiu pomerne často nízke, ba až vysušené. Túto skutočnosť však o čosi zmierňujú stovky umelo vytvorených nádrží a jazier, ktoré sú prístupné verejnosti. Za zmienku určite stoja nádherné Powell Lake a Watson Lake.

9. Pred cca 49 000 rokmi spadol na územie neďaleko dnešného mesta Winslow železný asteroid s odhadovanou veľkosťou 30-50 metrov. Jeho pád vyvolal masívnu explóziu, ktorá vytvorila kráter (Barringer Crater) s rozmermi: šírka 1,6 kilometrov; hĺbka 174 metrov.

10. Čo by to bol za článok, keby v ňom nedostane priestor Monument Valley a indiánska rezervácia Navajo? Ide o územie v severovýchodnej časti Arizony, ktoré sa tiahne aj do iných štátov (Utah, New Mexico). Región Monument Valley sa vyznačuje obrovskými červenými pieskovcami, ktoré zdobia rozľahlú púšť. Najvyšší z nich dosahuje výšku až 300 metrov. Ide o tak nádherné a jedinečné miesto, že patrí k najfotografovanejším miestam v Spojených štátoch.

  • O Monument Valley napíšem v budúcnosti určite článok s pár zaujímavosťami (aké filmy sa natáčali na tomto mieste atď.)

11. Vedeli ste, že najkrajší riečny ohyb sa nachádza práve v Arizone? Nazýva sa Horseshoe Bend, Ohyb konskej podkovy a viac si o ňom môžete prečítať v krátkom staršom článku: Krásny riečny ohyb Horseshoe Bend.

12. Neďaleko riečneho ohybu sa nachádza ďalší dych berúci prírodný úkaz – Antelope Canyon, ktorý patrí k z najkrajším slot kaňonom na svete. Viac si o ňom môžete prečítať v mojom staršom článku: Prírodná krása v podobe Antelope Canyon.

13. Grand Canyon Caverns patria k najsuchším jaskyniam. Nachádzajú sa 210 metrov pod úrovňou terénu a pre návštevníkov ponúkajú neobyčajný zážitok – noc v jaskyni za $800 / 670€. Čo by ste povedali na noc strávenú v najhlbšej, najtmavšej a najtichšej hotelovej izbe v USA? Počas dňa však ide súkromie bokom. Od deviatej rána do piatej poobede sa popri izbe presúvajú každých 30 minút skupinky turistov.

Kedysi boli tieto jaskyne určené najmä pre milovníkov dobrodružstva, keďže vstup viedol len cez úzku šachtu. Od roku 1962 si však prídu na svoje väčšie masy, ktoré do útrob Grand Canyon Cavern bezpečne dopraví výťah.

14. Arizonskú ekonomiku v jej skorých rokoch charakterizovalo najmä päť písmen C: cattle (hovädzí dobytok), copper (meď), citrus (citrusy), cotton (bavlna) a climate (podnebie). Medený štát z nich však ťaží dodnes.

Bavlna bola tesne po roku 1910 pre arizonských farmárov trhovým produktom. V tom čase sa totiž začal pestovať nový druh s dlhou strižou. Arizona patrí dodnes na popredné miesta „bavlnených“ amerických štátov, avšak prebehla ju California či Texas.

15. Vďaka veľkému množstvu slnka, ktoré svieti až 300 dní ročne sa v určitých oblastiach darí pestovaniu pomarančov, citrónov, grepov, jabĺk, špargle, ružičkového kelu či brokolice.

16. Z ríše zvierat sú pre Grand Canyon štát typické najmä štrkáče, ktorých existuje až 13 druhov. Nájdeme tu aj jedovaté jašterice Gila monster, kojoty, prasatá javelina či jaguáre.

17. Hlavné mesto Phoenix, ľudovo prezývané údolie slnka, má cca 1,711 miliónov obyvateľov, vďaka čomu je piatym najľudnatejším mestom v celých Spojených štátoch.

18. Tak ako som spomínala v článku o Colorade, aj Arizona je súčasťou štyroch rohov. The Four Corners je miesto, kde sa stretávajú hranice štyroch štátov: Colorado, Arizona, Utah a New Mexico.

Milí čitatelia, ďakujem vám za prečítanie tohto článku. Dúfam, že ste z arizonskej prírody ostali minimálne tak očarení, ako ja.

Sledovať ma môžete aj na mojich sociálnych sieťach:

  • Facebook: Za Veľkou Mlákou
  • Instagram: tina_januvka
  • LinkedIn: Martina Januvka

.

Zdieľaj

Share on facebook
Facebook

Najčítanejšie

Zaujímavosti

Sledujte ma